Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia

Ceausescun ”velkajarru” oli vertaansa vailla – Romanian diktaattori näännytti kansansa melkein hengiltä, mutta ulkomaanvelkakin suli

13.10.2025 21:10
Lue lisää 
Ulkomaat
Hongkongin erityishallintoalueen hallintojohtajan John Leen mukaan aktivisteja tullaan ajamaan takaa heidän koko elämänsä ajan. (Kuva: AFP / Peter Parks)

Hongkongin johtaja kehottaa etsintäkuulutettuja aktivisteja antautumaan, Yhdysvallat kritisoi aktivisteista luvattuja palkkioita

STT 4.7.2023 7:07, muokattu 4.7.2023 8:53
a– a+
Ulkomaat

Hongkongin johtaja on kehottanut kahdeksaa ulkomailla asuvaa aktivistia antautumaan päivä sen jälkeen kun Hongkongin poliisi oli luvannut palkkion aktivistien vangitsemiseen johtavista tiedoista.

Poliisi myönsi maanantaina miljoonan Hongkongin dollarin eli noin 117 000 euron palkkiot kahdeksasta ulkomailla toimivasta näkyvästä demokratia-aktivistista. Hongkongilaisviranomaiset syyttävät heitä kumouksellisuudesta sekä ulkomaisen vallan kanssa toimimisesta. Jos heidät tuomittaisiin, voisivat he saada jopa elinkautisen vankeustuomion.

Hongkongin erityishallintoalueen hallintojohtajan John Leen mukaan aktivisteja tullaan ajamaan takaa heidän koko elämänsä ajan.

– (He) viettävät päivänsä pelossa, Lee sanoi.

Lee kehotti yleisöä auttamaan poliisia ja lisäsi, että jopa aktivistien sukulaiset ja ystävät voivat olla ilmiantajia.

Päätöstä ovat arvostelleet Yhdysvallat, Britannia ja Australia, joissa osa etsintäkuulutetuista aktivisteista asuu.

– En pelkää poliittista painostusta, jota meihin kohdistetaan, koska teemme sen, minkä uskomme olevan oikein, hallintojohtaja Lee sanoi tiistaina.

Etsintäkuulutetut aktivistit pakenivat Hongkongista sen jälkeen kun Peking asetti erityishallintoalueelle laajan kansallisen turvallisuuden lain vuonna 2020.

Yhdysvallat on tuominnut aktivisteista kansainvälisesti luvatut palkkiot. Yhdysvaltain ulkoministeriön edustajan Matthew Millerin mukaan Kiinan Hongkongiin asettaman tiukan kansallisen turvallisuuden lain soveltaminen ulkomailla on vaarallinen ennakkotapaus, joka uhkaa ihmisoikeuksia ja perusvapauksia kaikkialla maailmassa. Millerin mukaan Kiina osallistuu rajat ylittäviin tukahduttamistoimiin.

– Pyydämme Hongkongin hallintoa perumaan välittömästi tämän palkkion, kunnioittamaan muiden maiden suvereniteettia ja lopettamaan Pekingin asettaman kansallisen turvallisuuslain kansainvälisen soveltamisen, Miller sanoo.

Ihmisoikeusjärjestö Human Rights Watch (HRW) kuvaili hongkongilaisviranomaisten lupaamia palkkioita perusteettomiksi ja arvioi niiden laajentavan Kiinan ”poliittista pelottelukampanjaa” maan rajojen ulkopuolelle.

– Hongkongin hallinto pyrkii enenevässä määrin vainoamaan rauhanomaista toisinajattelua sekä Hongkongissa että ulkomailla, HRW:n Aasian-apulaisjohtaja Maya Wang sanoi lausunnossa.

– Rajat ylittävän palkkion tarjoaminen on heikko yritys pelotella Hongkongin ulkopuolella olevia aktivisteja ja valittuja edustajia, jotka puhuvat ihmisten oikeuksien puolesta Pekingin lisääntyvää sortoa vastaan, hän lisäsi.

Kiina on syyttänyt Britannian suojelevan karkulaisia sen jälkeen kun Britannian ulkoministeri kritisoi Hongkongin tarjoamia palkkioita.

– Brittipoliitikot ovat avoimesti tarjonneet suojelua karkulaisille, Kiinan Lontoon-suurlähetystön edustaja sanoi lausunnossa myöhään maanantaina.

– Tämä on karkeaa puuttumista Hongkongin oikeusvaltioperiaatteeseen ja Kiinan sisäisiin asioihin, hän lisäsi.

Suurlähetystön edustaja kertoi myös Kiinan ilmaisevan voimakasta tyytymättömyyttä ja vastustavan brittitoimia jyrkästi. Suurlähetystö vaati lisäksi, että asianomaiset brittipoliitikot lopettavat sekaantumisen Kiinan sisäisiin ja Hongkongin asioihin.

– Kiinan kansa vastustaa ulkomaista puuttumista asiaan. Heidän päättäväisyytensä suojella omia etujaan on kova kuin kivi, eikä se horju, suurlähetystön edustaja sanoi.

Britannian ulkoministeri James Cleverly vastasi aiemmin Hongkongin tarjoamiin palkkioihin sanomalla, ettei Britannia suvaitse Kiinan yrityksiä pelotella ja vaientaa ihmisiä Britanniassa ja ulkomailla.

Lue myös

Malesia: Trump osallistuu Kambodzhan ja Thaimaan rauhansopimuksen allekirjoitusseremoniaan loppukuusta

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump osallistuu Kambodzhan ja Thaimaan rauhansopimuksen allekirjoitusseremoniaan loppukuussa järjestettävässä Asean-huippukokouksessa....
14.10.2025 9:40

Kolmen puolalaismiehen epäillään räjäyttäneen pankkiautomaatteja Suomessa

Oulun poliisi epäilee kolmea puolalaismiestä Pohjois-Pohjanmaan Vaalassa viime huhtikuussa tapahtuneesta pankkiautomaatin räjäytyksestä ja...
14.10.2025 9:29

SpaceX laukaisi Starship-aluksensa onnistuneesti

Avaruusyhtiö SpaceX on laukaissut massiivisen Starship-avaruusaluksensa onnistuneesti aluksen 11. koelennolle. Starship nousi taivaalle...
14.10.2025 8:40

Aihetunnisteet

Britannia Hongkong Kiina Ulkomaat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
Tämä lapsuuden kokemus voi aiheuttaa ikävän sairauden aikuisena, kertoo tutkimus
Uutiset | 12.10.2025 21:45
Ceausescun ”velkajarru” oli vertaansa vailla – Romanian diktaattori näännytti kansansa melkein hengiltä, mutta ulkomaanvelkakin suli
Uutiset | 13.10.2025 21:10
Muistatko ”kansanmaastureiden” verovapaan kultakauden? Valtiovalta ja ruoste lopettivat lystin lyhyeen
Uutiset | 11.10.2025 21:10
Sota iski Venäjän kotirintamalle – siviiliuhrien määrä kasvaa
Uutiset | 14.10.2025 2:56
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
MT: Rottatutkija tyrmää sitkeän myytin
Uutiset | 14.10.2025 1:30
Opel palauttaa dieselin tunnettuun mallistoonsa
Uutiset | 13.10.2025 23:34
Rajua pilkkaa Venäjän kriisialuksesta: ”Yksinäinen ja rikki”
Uutiset | 13.10.2025 22:02
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
Hyvin outoa, ex-ministeri Lintilä sanoo Puolassa valmistettavien raitiovaunujen valinnasta
Uutiset | 8.10.2025 14:23
Tutkija järkyttyi mikromuovin uskomattomasta määrästä: ”Jokaisella avaamisella”
Uutiset | 6.10.2025 23:30
IL: Tämän arkisen elintarvikkeen asiantuntija jättäisi hyllyyn
Uutiset | 7.10.2025 23:12
Muistatko ”kansanmaastureiden” verovapaan kultakauden? Valtiovalta ja ruoste lopettivat lystin lyhyeen
Uutiset | 11.10.2025 21:10
Tämä lapsuuden kokemus voi aiheuttaa ikävän sairauden aikuisena, kertoo tutkimus
Uutiset | 12.10.2025 21:45
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
Oulaskangas | Paikallisilta rajua ryöpytystä perussuomalaisille: ”Luulin äänestäneeni ihmistä ja järjen ääntä”
Uutiset | 9.10.2025 7:00
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
IS: Lääkäriltä täystyrmäys yleiselle terveysväitteelle: ”Suurin turhake”
Uutiset | 30.9.2025 22:03
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Tämä tuttu supermauste alentaa kolesterolia
Uutiset | 30.9.2025 0:30
Tutkimus: Kuntosaleilla yleistyvä ilmiö aiheuttaa sydänmuutoksia
Uutiset | 28.9.2025 21:15
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07

Uusimmat

Malesia: Trump osallistuu Kambodzhan ja Thaimaan rauhansopimuksen allekirjoitusseremoniaan loppukuusta
Uutiset | 14.10.2025 9:40
Kolmen puolalaismiehen epäillään räjäyttäneen pankkiautomaatteja Suomessa
Uutiset | 14.10.2025 9:29
SpaceX laukaisi Starship-aluksensa onnistuneesti
Uutiset | 14.10.2025 8:40
Siirretyn datan määrä on laskenut koulujen kännykkäkiellon myötä
Uutiset | 14.10.2025 8:35
Yli 60 ihmistä kuollut Meksikon tulvissa
Uutiset | 14.10.2025 8:34
Pörssisähkön hinta nousee illalla poikkeuksellisiin korkeuksiin
Uutiset | 14.10.2025 8:30
Inflaatio pysyi 0,5 prosentissa syyskuussa – sähkö ja savukkeet kallistuivat
Uutiset | 14.10.2025 8:27
Järjestö: Joka viides lapsi altistuu verkossa tahtomattaan sotaa ja itsetuhoisuutta käsitteleville sisällöille
Uutiset | 14.10.2025 8:23
Trump vahvisti tapaavansa Zelenskyin perjantaina Valkoisessa talossa
Uutiset | 14.10.2025 8:20
Nurkkaan ajettu Madagaskarin presidentti piti puheen salaisesta sijainnista
Uutiset | 14.10.2025 8:09
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Pyöreitä täyttävä PS inspiroitui MAGA-liikkeestä – Ex-sisäpiiriläinen: “Ei muuta yhteistä kuin nimi”
Uutiset | 12.10.2025 10:00
MTK-pomoksi pyrkivä Eerikki Viljanen: Suomalainen liha ei kuulu alelaariin
Uutiset | 11.10.2025 8:00
Essee: Reformivastaisuus on Ranskan ikuinen ongelma
Uutiset | 12.10.2025 16:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Malesia: Trump osallistuu Kambodzhan ja Thaimaan rauhansopimuksen allekirjoitusseremoniaan loppukuusta
Uutiset | 14.10.2025 9:40
Kolmen puolalaismiehen epäillään räjäyttäneen pankkiautomaatteja Suomessa
Uutiset | 14.10.2025 9:29
SpaceX laukaisi Starship-aluksensa onnistuneesti
Uutiset | 14.10.2025 8:40
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kelan kuntoutuspsykoterapia on mielenterveyspolitiikan kuuma peruna
Mielipide | 14.10.2025 10:09
Lukijalta: Suometsien salaojituksesta hyötyisivät sekä kansantalous että ympäristötalous
Mielipide | 13.10.2025 14:24
Lukijalta: Sote-työpaikkojen häviäminen on tragedia – tätäkö oikeasti haluttiin uudistuksella?
Mielipide | 13.10.2025 14:14
Lukijalta: Hallituksen politiikka vauhdittaa taloutemme syöksyä
Mielipide | 13.10.2025 14:05
Lukijalta: Alistuvatko ikäihmiset hatariin uskomuksiin ja suostuvat ennenaikaisesti hoivattaviksi?
Mielipide | 8.10.2025 15:26
Lukijalta: Petri Roininen keskustan Uudenmaan piirin puheenjohtajaksi
Mielipide | 9.10.2025 12:13
Lukijalta: Uudenmaan keskusta tarvitsee arvostetun ja toimeenpanokykyisen puheenjohtajan
Mielipide | 10.10.2025 10:26
Lukijalta: Ehdotan Uudenmaan piirin puheenjohtajaksi Petri Roinista
Mielipide | 9.10.2025 16:28

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta vaatii rajuja toimia: Tavoitteena nuorisotyöttömyyden puolittaminen
Uutiset | 3.10.2025 15:25
Kaksi uutta ehdokasta keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan
Keskusta | 30.9.2025 14:24
Keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan neljäs ehdokas
Keskusta | 24.9.2025 12:10
Kaksi uutta ehdokasta keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan
Keskusta | 30.9.2025 14:24
Keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan neljäs ehdokas
Keskusta | 24.9.2025 12:10
Nuorkeskusta vaatii rajuja toimia: Tavoitteena nuorisotyöttömyyden puolittaminen
Uutiset | 3.10.2025 15:25
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste