Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjän vaalit

Tutkija: Venäjällä vaalitulos on yhä enemmän irti todellisuudesta

21.9.2026 13:32
Lue lisää 
Ruoantuotanto
Hannakaisa Heikkinen ehdottaa, että Yle alkaisi jakaa oikeaa tietoa suomalaisesta maataloudesta ja sen merkityksestä. (Kuva: Kuvatuulos)

Heikkinen pyytää Yleä apuun valistustyöhön – Keskustapoliitikon mukaan puheet lehmän raiskauksista kertovat, miten kauas todellisuudesta keskustelu on joutunut

Meri Alaranta-Saukko 6.11.2019 14:30, muokattu 6.11.2019 15:15
a– a+
Ruoantuotanto

– Voi tätä maailman menoa. Ei sitä äkkiseltään uskoisi, minkälaisia solvauksia saa osakseen, kun puolustaa suomalaisten maanviljelijöiden oikeutta tuottaa ruokaa oman maansa kansalaisille.

Näin huokaa keskustan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Hannakaisa Heikkinen Facebook-päivityksessään.

Heikkinen pahoittelee sitä, että monilla ihmisillä on hyvin voimakkaita mielipiteitä asioita, joista heillä ei ole kokemusta eikä ymmärrystä.

– Kun lehmän keinosiemennystä pidetään raiskauksena, silloin on lupa sanoa näin. Tämä on vain yksi esimerkki arkitodellisuudelle vieraista kommenteista, hän kirjoittaa.

Kansanedustaja ehdottaakin, että kansan omistamana ja rahoittamana laitoksena Yleisradio ottaisi asian vakavasti ja ryhtyisi miettimään, miten se voisi tiedottaa kansalaisille totuudenmukaisesti maatalouden ja kotimaisen ruoantuotannon moniuloitteisesta merkityksestä.

– Aikoinaan Yle oli merkittävässä roolissa jakaessaan kansanvalistusta ympräistönsuojelun tärkeydestä. Nyt tarvittaisiin vastaavaa oikeaa tietoa siitä, millaista on suomalainen ruoantuotanto ja miksi sitä tarvitaan, Heikkinen sanoo Suomenmaalle.

Facebook-päivistyksessään hän toteaa, että Suomessa taitavat asiat olla liian hyvin, kun niin moni kokee, että meillä on varaa vaatia suoamlaisen eläinperäisen maatalouden alasajoa.

Heikkisen avautumisen taustalla syksyn mittaan aivan uusiin mittasuhteisiin kiihtynyt kielteinen keskustelu maataloustuotannosta.

Hänen mukaansa aiemmin puhuttiin lähinnä siitä, miksi valtio tukee maataloutta. Nyt ilmastokeskusteluun kietoutuvat myös ajatukset siitä, ettei suomalainen ruoantuotanto olisi eettisesti hyväksyttävää.

Itsekin maataloustuottajana toimiva kansanedustaja painottaa, että suomalainen ruoantuottaja on hyvin koulutettu ja lisäksi tiukassa seurannassa. Viljelijää sitovat tiukat viranomaissäädökset ympäristön- ja eläintensuojelun osalta.

– Suurin osa tekee nämä asiat mielihyvin, koska arvostaa luontoa ja eläimiä. Maanviljelijä on ympäristötietoinen paljon aidommin kuin moni muu. Silti meitä pidetään ö-luokan kansalaisina. Se tuntuu pahalta.

Heikkisen mielestä nyt tarvitaankin järeitä otteita, jotta oikeaa tietoa ja ymmärrystä saadaan jaetuksi propagandan sekaan. Erityisen huolestuttavaa hänestä on, että tuottajiin kohdistetaan syytöksiä korkealtakin taholta.

– Suomalaisen maanviljelijän jaksaminen on veitsen terällä. Rahat ovat loppu, luonnonolosuhteet ovat vaikeutuneet. Monet ovat hyvin tiukoilla. Tästä kertovat karua kieltään lisääntyneet itsemurhat.

Kohtelu on kansanedustajan mielestä kohtuutonta. Tuotantoeläinten hyvinvoinnista ollaan kovin huolestuneita, mutta kukaan ei murehdi esimerkiksi kerrostaloissa elävien koirien ja kissojen lajityypillisen elämän puutteesta.

– Tiedän, että ne ovat monien ihmisten silmäteriä, elämän keskipisteitä, joiden parhaaksi tehdään kaikki mahdollinen. Yhtä varmaa on, että maataloustuottaja haluaa pitää hyvää huolta eläimistään, sillä paitsi että ne ovat tärkeimpiä ”työkaverita”, on oma ja perheen toimeentulo riippuvainen niiden hyvinvoinnista.

Lue myös

Luke: Maatalouden kannattavuus heikkenee tänä vuonna – maatalousyritykset jäävät keskimäärin 28 000 euroa tappiolle

Maatalouden kannattavuus jää Luonnonvarakeskuksen (Luke) ennusteen mukaan tänä vuonna edellisvuotta heikommaksi. Yrittäjätuloa jää 13 000 euroa...
6.11.2019 9:16

Aihetunnisteet

lehmä ruoantuotanto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Tutkimus varoittaa trendistä: Sydämen rytmihäiriöitä jopa nuorilla
Uutiset | 20.9.2026 20:12
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Lohi HS:lle: On sähkö­autoilijoiden vuoro maksaa enemmän
Uutiset | 19.9.2026 17:28
Kreml turvautuu nyt Stalinin aikaisiin toimintatapoihin: ”Ihmisjahtiin investoidaan merkittäviä resursseja”
Uutiset | 19.9.2026 19:32
Älä tee tätä virhettä takan poltossa – voi tukkia savukanavat
Uutiset | 19.9.2026 20:13
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

Lappeenrannan Hujakkalasta löytyi afrikkalaista sikaruttoa
Uutiset | 21.9.2026 17:55
YK:n yleiskokouksessa kuiskitaan jo, kenestä tulee uusi pääsihteeri – ”Odotukset ovat valtavat”
Uutiset | 21.9.2026 17:10
Poliisi löysi Puolustusvoimille kuuluvaa materiaalia Kouvolan ase- ja räjähderikosten esitutkinnassa
Uutiset | 21.9.2026 16:40
Antti Pelttarille maanpetosrikossyyte supon tiedustelutoimintavyyhdissä
Uutiset | 21.9.2026 16:17
Mikkeliläisiä ei tunnu kiinnostavan, vaikka kaupungin kiekkoseura Jukurit pärjää kaukalossa
Uutiset | 21.9.2026 16:14
Trump hääti medioita Valkoisesta talosta – Nyt mediat haastoivat presidentin ja kolme neuvonantajaa oikeuteen
Uutiset | 21.9.2026 16:12
Syyttäjä nosti syytteet seitsemää ihmistä vastaan suojelupoliisin tiedustelutoimintavyyhdissä
Uutiset | 21.9.2026 15:55
Iran uhkasi uusilla iskuilla, jos USA hyökkää maahan
Uutiset | 21.9.2026 15:46
Saksan Merz: En taivu
Uutiset | 21.9.2026 15:37
Kokoomusministerit hermostuivat aborttisyytöksistä – ”Väärä kuva”
Uutiset | 21.9.2026 15:28
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lappeenrannan Hujakkalasta löytyi afrikkalaista sikaruttoa
Uutiset | 21.9.2026 17:55
YK:n yleiskokouksessa kuiskitaan jo, kenestä tulee uusi pääsihteeri – ”Odotukset ovat valtavat”
Uutiset | 21.9.2026 17:10
Poliisi löysi Puolustusvoimille kuuluvaa materiaalia Kouvolan ase- ja räjähderikosten esitutkinnassa
Uutiset | 21.9.2026 16:40
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Miksi estää verotettavan tulon tekeminen?
Mielipide | 21.9.2026 14:23
Lukijalta: Maaseutumyönteisyys puntarissa
Mielipide | 21.9.2026 14:19
Lukijalta: Evankelisluterilainen kirkkomme laahaa mennessä
Mielipide | 21.9.2026 14:11
Lukijalta: Tarvitaan uutta
Mielipide | 21.9.2026 14:04

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste