Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat

13.6.2026 18:09
Lue lisää 
Välikysymys
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen (2. oik.) ja kansanedustaja Hanna Kosonen (vas.) sekä Liike Nytin puheenjohtaja Harry Harkimo (2. vas.) jättivät puolueiden yhteisen välikysymyksen hallituksen alueellisesti syrjivästä politiikasta lainsäädäntöjohtaja Tuula Kulovedelle eduskunnassa. (Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa)

"Hallitus hylkää suuren osan Suomea" – keskusta ja nyt-liike höykyttävät hallitusta välikysymyksellä maan eriarvoistamisesta

Pekka Pohjolainen 6.3.2024 13:00, muokattu 8.3.2024 8:05
a– a+
Välikysymys

Eduskunnan porvarioppositio höykyttää hallitusta välikysymyksellä eriarvoistavasta politiikasta.

Keskustan laatimassa välikysymyksessä todetaan, että sen sijaan, että kaikkia Suomen alueita kehitettäisiin omien vahvuuksiensa pohjalta, hallitus eriarvoistaa niitä.

– Muutamaa kaupunkiseutua tuetaan lisämenestykseen, kun samanaikaisesti muu Suomi jätetään oman onnensa nojaan, keskusta syyttää.

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen, kansanedustaja Hanna Kosonen ja välikysymyksessä mukana olevan Liike Nytin puheenjohtaja Harry Harkimo esittelivät hanketta tiedotusvälineille eduskunnassa.

Savonlinnalainen Kosonen on sydänjuuriaan myöten järkyttynyt linjauksista, joilla hallitus vie edellytyksiä Itä- ja Pohjois-Suomelta.

– Vielä aikana, jolloin maan kaikkien osien voimavaroja tarvittaisiin niin talouskasvun kuin turvallisuuspolitiikankin nimissä.

Kososen mukaan juuri nyt Itä-Suomessa ”olisi hyvä pössis, mutta siltä lähtee pohja pois”.

Keskusta paheksuu sitä, että pääministeri Petteri Orpon (kok.) ja valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) hallitus laittaa lähes puoli miljardia euroa kannattamattomaksi arvioituun Turun tunnin junaan.

– Junan kokonaiskustannukset veronmaksajille nousevat tulevaisuudessa useampaan miljardiin euroon.

Keskustan mukaan samaan aikaan Suomen maantiet täyttyvät rei’istä ja rautatiet ovat siinä kunnossa, että junat hajoavat raiteille.

– Uuteen miljardi-infraan satsaaminen on yksinkertaisesti väärin tässä tilanteessa. Liikenneväylien korjausvelka on kasvamassa vaalikauden aikana rajusti. Väylien peruskunnossapitoon kohdistetaan tällä hallituskaudella vähemmän rahoitusta kuin edellisellä.

Keskustan mukaan myöskään verkkoyhteyksiin ei ole satsattu ajan vaatimalla tavalla.

– Laajakaistarakentamisen rahoitus on lakkautettu ja kännykkäverkon 3G -yhteydet on tällä hallituskaudella suljettu.

Suomalaisten sosiaali- ja terveyspalveluita Orpon hallitus leikkaa keskustan mukaan ennennäkemättömästi.

– Tällaista lähipalveluiden alasajoa ei nähty edes 1990-luvun laman aikana. Hallituksen sanelemilla pakkotahtisilla säästöillä heikennetään entisestään lääkäriin pääsyä ja suljetaan vanhusten tarvitsemia hoivapalveluita.

Hallitus on keskustan eduskuntaryhmän mukaan paitsi pysäyttänyt sosiaali- ja terveyspalveluiden uudistamisen, myös kääntänyt sen suunnan kohtalokkaasti. Peruspalveluita ei korjata toimiviksi, vaan ne rikotaan pikasäästöillä.

– Emme hyväksy kansalaisten lähi- ja peruspalveluiden alasajoa. Palveluita pitää kehittää, eikä kääntää uudistuksen suuntaa äkkileikkauksilla. Yksityisten terveyspalveluiden sijaan lisärahoituksella on ensisijaisesti turvattava ihmisten peruspalvelut. Valtavan kalliiksi käyvä vuokratyö on ratkaistava lisäämällä koulutusmääriä ja alan houkuttelevuutta sekä ottamalla käyttöön ammatinharjoittajamalli.

Keskusta huomauttaa, että hallitus on kelpuuttanut strategiseen yhteiskuntapoliittiseen kehittämiseensä ainoastaan kuusi suurinta kaupunkia.

– Jopa Jyväskylän, Lahden ja Kuopion kokoiset kaupungit on eristetty ulkopuolelle. Puhumattakaan muista maakuntakeskuksista tai seutukaupungeista.

Keskustan mielestä hallituksen osoittaman Länsirannikon kilpailukyvyn ja kasvun edistämispaketin lisäksi myös muualle Suomeen tarvitaan vastaavia kasvutoimia. Erityinen huomio on uudessa maailmanpoliittisessa tilanteessa kiinnitettävä itäiseen Suomeen.

– Suomen itäraja on myös EU:n ja Naton itäraja. Itäisen Suomen menestys on siksi myös turvallisuuskysymys. On koko Suomen ja kaikkien suomalaisten etu pitää laaja rajaseutu virkeänä, elävänä ja asuttuna. Muuttunut turvallisuustilanne ja huoltovarmuus vaativat myös pohjoisia reittejä länteen.

Keskustan mielestä aluetukia on kohdistettava jatkossakin myös Väli-Suomen pienemmille paikkakunnille. Itäisen Suomen ja Pohjois-Suomen tueksi tarvitaan erityisiä toimenpiteitä ja niille rahoitusta.

Keskusta toteuttaisi työpaikkoja turvaavan rakennusalan suhdannepaketin, jolla saataisiin nopeasti liikkeelle tie-, homekoulu- ja muita korjaus- ja rakennushankkeita koko maassa.

Paketti sisältäisi myös toimenpidekokonaisuuden itäisen ja pohjoisen Suomen tukemiseksi. Rahat saataisiin luopumalla kalliin ja kannattamattoman tunnin junan pääomittamisesta.

Keskusta kysyy hallitukselta muun muassa, miten se perustelee yhteiskuntapoliittisen visionsa, jossa julkisia kehittämispanostuksia ohjataan muutamille kasvukeskuksille ja mitä hallitus aikoo tehdä tunnistaakseen alueiden erilaiset vahvuudet, kasvumahdollisuudet ja työvoiman saannin.

Lue myös

Korpputehdas paloi, mutta hallitus ei kuule – Orpon joukkueen kovakorvaisuus maakuntien ahdingolle tuskastuttaa keskustaedustajia

Keskustan kansanedustajilla eri puolilta maata on Petteri Orpon (kok.) oikeistohallitukselle pitkä lista asioita...
6.3.2024 15:11

Hallitus tekee sotea aivan väärin, sanoo keskustan välikysymykseen lähtenyt Harkimo – "Liiketaloudessa olen ymmärtänyt…"

Keskustan Hanna Kososen mukaan itäinen Suomi ei kaipaa lisää selvityksiä tai työryhmiä vaan päätöksiä ja tekoja.
6.3.2024 15:50

Miksi välikysymystuki ei kelpaa keskustalle, ihmettelee vihreiden Mikkonen

Keskustan menettely välikysymyksissä herättää kummastusta oppositiopuolue vihreissä. Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Krista Mikkonen paheksuu tiedotteessaan...
6.3.2024 14:24

Aihetunnisteet

aluepolitiikka Keskusta liike nyt Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Museoautot välttyvät paalaukselta – keskustameppi Katri Kulmuni kiittelee autoharrastajia aktiivisuudesta
Uutiset | 12.6.2026 12:10
Keskustan Ovaskalta tyly arvio: ”Kokoomuksella on niin kiire wolttaamaan viinaa, että siinä jää presidenttikin toiseksi”
Uutiset | 12.6.2026 12:54
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat
Tarinat | 13.6.2026 18:09
Kurja sää hellittää hieman sunnuntaina, sanoo meteorologi
Uutiset | 13.6.2026 17:23
Iran: Rauhansopimusta ei allekirjoiteta sunnuntaina
Uutiset | 13.6.2026 17:12
Pakistan: Iranin ja Yhdysvaltojen rauhansopimus valmistunee vuorokauden sisällä
Uutiset | 13.6.2026 15:20
Iranin edesmennyt korkein johtaja haudataan heinäkuussa
Uutiset | 13.6.2026 15:16
Järjestöt vaativat täyskieltoa parveketupakointiin
Uutiset | 13.6.2026 13:54
Englannin joukkueelta varastettiin varusteita MM-kisoissa
Uutiset | 13.6.2026 13:14
Israel jatkoi hyökkäyksiään Etelä-Libanoniin
Uutiset | 13.6.2026 13:04
Poliisi tutkii: Ihminen tönäistiin raitiovaunun alle Tampereella
Uutiset | 13.6.2026 12:56
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat
Tarinat | 13.6.2026 18:09
Kurja sää hellittää hieman sunnuntaina, sanoo meteorologi
Uutiset | 13.6.2026 17:23
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Asiakasmaksujen korotukset ovat hallituksen piiloleikkauksia
Mielipide | 12.6.2026 18:55
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Kalankasvatus – nukkuva jättiläinen
Mielipide | 12.6.2026 14:26
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste