Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Euroopan unioni
Sinikukka Saaren mukaan EU:n epäonnistuminen näyttäytyy erityisen ikävässä valossa sen takia, ettei Belgian vastalauseissa ollut mitään uutta. (Kuva: Lehtikuva/Antti Aimo-Koivisto)

Belgia torppasi Ukrainan sotakorvauslainan – EU:n huippukokous oli suuri pettymys, arvioi asiantuntija

”Jos ei tämä onnistu, niin on todella vaikeaa ylläpitää riittävää tasoa Ukrainan tukemisessa”, arvioi Upin tutkija Sinikukka Saari.
STT-Lassi Lapintie 24.10.2025 14:29, muokattu 25.10.2025 11:19
a– a+
Euroopan unioni

Ukrainalle kaavailtu 140 miljardin euron sotakorvauslaina jäi toteutumatta torstain EU:n huippukokouksessa Belgian vastustuksen vuoksi.

Lopputulos kertoo ikävää kieltä EU-maiden kyvystä yhdistää rivinsä Ukrainan tukemisessa, arvioi Ulkopoliittisen instituutin (Upi) johtava tutkija Sinikukka Saari STT:lle.

– Totta kai on suuri pettymys, että loppujen lopuksi ei päästy sopuun tästä korvauslaina-ehdotuksesta, mihin liittyivät ne suurimmat odotukset. Se olisi tietysti ollut todella käänteentekevä päätös, Saari kertoo.

Saaren mukaan EU:n epäonnistuminen näyttäytyy erityisen ikävässä valossa sen takia, ettei Belgian vastalauseissa ollut mitään uutta.

– Kaikkihan tämä oli tiedossa. Eihän Belgia missään vaiheessa salannut näitä vaatimuksiaan. On tietysti huono asia, että ei saatu EU:n yhteistä linjaa riskienjaossa. Korvauslainasuunnitelma itsessään on monella tapaa kompromissi, siinä on jo lähtökohtaisesti pyritty ottamaan huomioon näitä Belgian huolia.

Osa kompromissia on ollut se, ettei Venäjän varoja olla takavarikoimassa, vaan kyse on lainasta, jonka takuuna Venäjän jäädytettyjä varoja käytetään.

– Ollaan vaikeassa tilanteessa, kun selvästikin EU-maiden tuki on laskenut tuntuvasti. Jos ei tämä onnistu, niin on todella vaikeaa ylläpitää riittävää tasoa Ukrainan tukemisessa. Mitään muitakaan vaihtoehtoja ei ole pystytty keksimään, ja paine kasvaa tämän korvauslainan saamiseksi läpi.

Tapahtunut kertoo Saaren mukaan siitä, että suurten EU-maiden puhti Ukrainan tukemisessa on hiipumassa ja sisäpoliittinen tilanne käymässä yhä vaikeammaksi. Poliittinen pääoma hupenee muun muassa Ranskan presidentti Emmanuel Macronilta, jonka nimittämät hallitukset ovat kaatuneet yksi toisensa jälkeen.

– Se, mikä tässä on tapahtunut kehityskulkuna, on isojen maiden tahdin hyytyminen. Näemme, että presidentti Macronin poliittinen asema omassa kotimaassa on jatkuvasti heikentynyt ja hänen mahdollisuutensa toimia myös ulkopolitiikassa ja Ukrainan tukijana ovat jatkuvasti tässä viime kuukausien aikana heikentyneet.

Myös EU:n toisessa suuressa veturimaassa Saksassa taloushuolet ovat vieneet liittokansleri Friedrich Merziltä kunnianhimoa Ukraina-asiassa. Samaa ilmiötä näkyy Saaren mukaan EU:n ulkopuolella Britanniassa, jossa Keir Starmerin kannatus on kärsinyt ja halukkaiden koalition johtaminen mennyt vaikeammaksi.

– Tuntuu, että nyt on tämä isojen pumppu vähän hyytynyt, ja vastuu on yhä enemmän muilla toimijoilla, tutkija sanoo.

EU:n kyvyttömyys saavuttaa sopua kertoo Saaren mukaan ongelmasta, joka vaivaa useaa EU-maata. Ukrainan asiaa ei edelleenkään nähdä omana kaikissa jäsenmaissa.

– He eivät näe Ukrainan kysymystä EU:n ykkösprioriteettina. Nähdään, että yhä edelleen voidaan edetä hyvin byrokraattisella ja hitaalla tavalla sekä koplata tätä omiin kansallisiin intresseihin, Saari sanoo.

– Suomi ja muut Pohjoismaat sekä Baltian maat ovat olleet selvästi muiden maiden kirittäjiä. Täällä on käsitys siitä, että kyseessä on kohtalonkysymys ja EU:n pitää toimia ripeästi ja päättäväisesti.

Vaikka torstain tulokset jäivät laihoiksi, Saari elättelee toivoa siitä, että joulukuun huippukokoukseen mennessä tilanteeseen löytyy ratkaisu, kuten pääministeri Petteri Orpo (kok.) vakuutteli kokouksen jälkeen.

– Uskon ja toivon, että tämä asia etenee, vaikkakin harmistuttavan hitaasti. Myös komission kommentit näyttäisivät viittaavan siihen.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi kuvasi torstain huippukokouksen antia hyväksi ja esiintyi itsevarmana siitä, että laina lopulta saadaan.

– Ei tämä missään nimessä ollut täydellinen pettymys. (Zelenskyille) kysymys on myös suhteiden hoidosta. Ukrainalla ei tällä hetkellä ole kauheasti parempaa toivoa kuin Euroopan unioni, eli nyt on parasta hoitaa suhteet hyvin Euroopan johtajiin ja rakentaa positiivista momentumia tuen jatkumiselle, Saari sanoo.

Lue myös

Ilmalämpöpumpullasi on kohta tilastollisesti suurempi riski mennä rikki

Lämpimät kesät ovat saaneet 49 prosenttia suomalaisista investoimaan viilennykseen. Asiasta kertoo vakuutusyhtiö LähiTapiolan Arjen...
28.6.2026 20:45

Suomalaisten lompakoissa raju muutos

Käteisen käyttö maksuvälineenä on vähentynyt. Suomalaisista lähes kolme neljäsosaa on vähintään jokseenkin samaa mieltä...
28.6.2026 19:00

Myyräkannat romahtaneet kolmella alueella

Luonnonvarakeskus kertoo tiedotteessaan, että sen seurantojen perusteella itäisessä Suomessa, Keski-Suomessa ja Etelä-Pohjanmaalla myyräkannat...
28.6.2026 16:30

Aihetunnisteet

Politiikka Ukrainan sota Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Historia | Lyndon B. Johnson oli rasismin murtaja ja Vietnamin vanki – röyhkeä texasilainen jätti valtavan, mutta ristiriitaisen poliittisen perinnön
Uutiset | 27.6.2026 21:10
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Hizbollah: Aiesopimuksen paneminen toimeen johtaa sisällissotaan
Uutiset | 27.6.2026 7:51
Iran: Yhdysvallat rikkonut räikeästi alustavaa rauhansopimusta
Uutiset | 27.6.2026 10:39
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Ilmalämpöpumpullasi on kohta tilastollisesti suurempi riski mennä rikki
Uutiset | 28.6.2026 20:45
Suomalaisten lompakoissa raju muutos
Uutiset | 28.6.2026 19:00
Myyräkannat romahtaneet kolmella alueella
Uutiset | 28.6.2026 16:30
Historia | Lyndon B. Johnson oli rasismin murtaja ja Vietnamin vanki – röyhkeä texasilainen jätti valtavan, mutta ristiriitaisen poliittisen perinnön
Uutiset | 27.6.2026 21:10
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Hizbollahin johtaja tuomitsee Libanonin, Israelin ja Yhdysvaltojen solmiman aiesopimuksen
Uutiset | 27.6.2026 16:45
Tanskassa lämpötila nousi mittaushistorian ennätykseen
Uutiset | 27.6.2026 15:49
Helsinki Pridessa tunnistetaan, että suhtautuminen sateenkaarivähemmistöihin on tiukentunut – ”Tämä on vastaisku sille”
Uutiset | 27.6.2026 15:07
Nykyihmisen vinoutunut luontosuhde uhkaa pölyttäjiä ja samalla koko Euroopan ruokaturvan perustaa
Uutiset | 27.6.2026 13:01
OAJ tulkitsi aineistoa ammatillisesta opetuksesta väärin – alle 18-vuotiaiden ammattikoululaisten saaman opetuksen määrästä ei olekaan saatavilla tietoa, vaikka niin uutisoitiin
Uutiset | 27.6.2026 11:25
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ilmalämpöpumpullasi on kohta tilastollisesti suurempi riski mennä rikki
Uutiset | 28.6.2026 20:45
Suomalaisten lompakoissa raju muutos
Uutiset | 28.6.2026 19:00
Myyräkannat romahtaneet kolmella alueella
Uutiset | 28.6.2026 16:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Metsähallituksen säästöt iskevät harvaan asuttuihin alueisiin – ennätystulos ei saa tarkoittaa luontokohteiden alasajoa
Mielipide | 27.6.2026 11:54
Lukijalta: Outoa menoa Palokin ympärillä
Mielipide | 27.6.2026 10:56
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17
Lukijalta: Ostovoima ratkaisee – tavallisen perheen arki ei saa jäädä sivuun
Mielipide | 25.6.2026 13:10
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Paula Risikko nosti esiin Suomen sokean pisteen
Mielipide | 25.6.2026 13:06
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17
Lukijalta: Outoa menoa Palokin ympärillä
Mielipide | 27.6.2026 10:56

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste