EU-parlamentti torppasi yritysten sääntelyn höllentämisen – uusi äänestys marraskuussa
EU-parlamentti hylkäsi torstaina yllättäen esityksen, joka olisi höllentänyt yritysvastuudirektiiviä ja keventänyt yrityssääntelyä.
EU-parlamentin oikeudellisten asioiden valiokunnan valmisteleman kannan puolesta äänesti 309 meppiä, 318 vastaan ja 34 tyhjää. Asia ratkesi siis yhdeksän äänen erolla.
Koska ehdotus hylättiin, parlamentti äänestää uudelleen kannastaan marraskuussa. Sen jälkeen asiasta on määrä aloittaa neuvottelut jäsenmaiden kanssa.
Äänestystulosta voi pitää yllättävänä, sillä asiasta saatiin vain muutama viikko sitten sopu parlamentin suurimman ryhmän, keskustaoikeistolaisen EPP:n ja sosiaalidemokraattien ja liberaalin Renew-ryhmän välillä.
Äänestys toimitettiin salaisena, joten tietoja meppien äänestyskäyttäytymisestä ei ole saatavilla.
Taustalla on EU-komission helmikuussa esittelemä omnibus-esitys, jonka tarkoituksena on keventää yrityksien sääntelyä ja parantaa EU:n kilpailukykyä.
Se esittäisi muutoksia esimerkiksi viime kaudella sovittuun yritysvastuudirektiiviin. Direktiivi velvoittaa yritykset huolehtimaan ihmisoikeuksista ja ympäristöstä koko tuotantoketjussaan.
Muutoksen myötä direktiivin velvoitteet koskisivat vain kaikkein suurimpia yrityksiä. Asiaa kannattavien mukaan tällä halutaan keventää erityisesti pienten ja keskikokoisten yrityksien raportointitaakkaa.
Sen sijaan kansalaisjärjestöt ovat olleet asiasta huolissaan ja sanoneet sen heikentävän merkittävästi sitä, millaisia ihmisoikeus- ja ympäristövaikutuksia direktiivillä saavutetaan.
Asiasta käytiin kiivasta vääntöä myös parlamentissa, eivätkä kaikki ryhmät olleet kompromissiin tyytyväisiä.
Esimerkiksi monet sosiaalidemokraattien mepit kokivat, että asiasta valiokunnassa saavutettu kompromissi oli kaukana ihanteellisesta, mutta se oli ainoa keino pelastaa direktiivi edes jossain muodossa.
Parlamentin suurin ryhmä, kokoomuksen kotiryhmä EPP uhkasi viedä esityksen maaliin laitaoikeiston tuella, jos se ei saa tukea parlamentin keskiryhmiltä.

Vasemmiston meppi Li Andersson kuvaa äänestystulosta ”näpäytykseksi EPP:n toimintatavoille”.
– Tämä oli tosi kova näpäytys EPP:n toimintatavoille tällä parlamenttikaudella. Ryhmä yritti kiristää demareita, vihreitä ja muita perinteisiä yhteistyökumppaneitaan hyväksymään sellaista kompromissia, johon ryhmät eivät ole kunnolla pystyneet vaikuttamaan, hän sanoi.
Hänen mukaansa sekä vasemmiston että vihreiden ryhmässä katsottiin, ettei tämänkaltaiseen uhkailuun voida suostua. Lisäksi parlamentin valiokunnassa hyväksytty kanta esitti huomattavasti lisää heikennyksiä komission kantaan nähden.
Näihin kuuluu esimerkiksi siviilikanneregiimin poiston ajaminen. Käytännössä tämä tarkoittaa, että yritysvastuudirektiivin toimeenpanossa jokaisessa maassa sovelletaan kunkin maan omia vahingonkorvausoikeudellisia sääntöjä sen sijaan, että kaikille olisi luotu yhteiset käytännöt.
– Se olisi mahdollistanut suuryrityksille oikeustapauksissa sen, että ne pystyvät valitsemaan sen maan, missä on heille edullisin lainsäädäntö, Andersson sanoi.
Hänen mukaansa EPP:n on nyt jatkoneuvotteluissa päätettävä, minkä ryhmän kanssa ne haluavat tehdä yhteistyötä.
– Haluavatko he tehdä yhteistyötä äärioikeiston kanssa ihmisoikeuksien ja ympäristönsuojelun heikentämiseksi, vai muiden ryhmien kanssa vasemmalle päin – tiedostaen, että silloin se tarkoittaa, etteivät he saa kaikkia omia kantojaan sellaisenaan läpi.
Asian valmistelija, EPP-ryhmän Jörgen Warborn torppasi syytökset yhteistyöhaluttomuudesta keskiviikkona. Hänen mukaansa EPP on osoittanut paljon joustavuutta jatkaakseen yhteistyötä parlamentin keskiryhmien kanssa kompromissin löytämiseksi.
– Nyt meidän täytyy töitä uuden ratkaisun löytämiseksi.