Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Mercosur-sopimus

EU-parlamentti haluaa Mercosur-sopimuksen tuomioistuimen käsittelyyn – Heinäluoma: ”Surkea päätös”

21.1.2026 14:06
Lue lisää 
Eurovaalit
Ranskan presidentti Emmanuel Macron ilmoitti sunnuntaina televisioidussa puheessaan hajottavansa maan parlamentin. Ranskassa järjestetään uudet vaalit 30. kesäkuuta. (Kuva: LEHTIKUVA / AFP / LUDOVIC MARIN)

EU-parlamentti on säilyttämässä toimintakykynsä, mutta radikaalin oikeiston nousu Ranskassa ja Saksassa enteilee kovaa vääntöä

Akatemiatutkija Timo Miettinen uskoo, että Ranskan ja Saksan päättäjät joutuvat reagoimaan vaalitulokseen EU-politiikassaan.
STT – Mikko Gustafsson 10.6.2024 13:36, muokattu 10.6.2024 13:56
a– a+
Eurovaalit

Euroopan parlamentti on säilyttämässä EU-vaalien jälkeen toimintakykynsä, mutta Ranskan ja Saksan vaalitulokset voivat aiheuttaa jatkossa lukkotilanteita EU-politiikassa. Näin tulkitsee akatemiatutkija Timo Miettinen Helsingin yliopistosta.

Ranskassa Marine Le Penin Kansallinen liittouma sai EU-vaaleissa yli 31 prosentin kannatuksen, kun taas Emmanuel Macronin Renessanssi-puolue kärsi tappion. Macron päätti hajottaa tuloksen seurauksena parlamentin.

Miettinen pitää Ranskan tilannetta suurempana järistyksenä kuin EU-vaalien aiheuttamia muutoksia Euroopan parlamenttiin. Käytännössä hän povaa Ranskan vaalituloksen aiheuttavan seurauksia unionin jäsenmaista koostuvassa neuvostossa.

– Ranska on ollut tietyllä tavalla se johtava voima, aloitteentekijä. Ja nyt Ranska on yhtäkkiä yksi niistä heikoimmista osapuolista tässä kuviossa, hän sanoo.

Miettinen arvioi, että Macron pyrkii jatkossakin toimimaan EU-politiikassa aloitteentekijänä. Paine ajaa yhä ranskalaisempaa politiikkaa läpi unionissa kuitenkin kasvaa.

Ranskassa Marine Le Penin Kansallinen liittouma sai EU-vaaleissa yli 31 prosentin kannatuksen LEHTIKUVA / AFP / JULIEN DE ROSA

Asetelma voi Miettisen mukaan johtaa jopa siihen, että Macron saattaisi suhtautua kriittisesti komission puheenjohtajan Ursula von der Leyenin jatkokauteen. Miettiselle yksi tärkeä seurattava sektori on jatkossa myös se, muuttuuko Macronin suhde ilmasto- ja ympäristöpolitiikkaan aiempaa kriittisemmäksi.

– Jos hän haluaa lähteä tuottamaan tällaista ajatusta katkoksesta tai muutoksesta Euroopan tasolla, niin se komission puheenjohtajan valinta voi olla yksi paikka, missä tätä tehdään.

Toinen vaihtoehto Macronille on hakea ranskalaisen politiikan turvaajaa unionin jäsenmaiden poliittisista johtajista koostuvan Eurooppa-neuvoston johtoon, Miettinen arvioi.

Ranska ja Saksa ovat Euroopan poliittisia jättiläisiä, joiden keskinäinen suhde vaikuttaa olennaisesti EU-politiikan mahdollisuuksiin. Ranskan lisäksi protestiviesti tuli äänestäjiltä myös Saksassa, jossa liittokansleri Olaf Scholz päätyi kolmanneksi kristillisdemokraattien ja äärioikeistolaisen Vaihtoehto Saksalle -puolueen taakse.

Demarien, vihreiden ja liberaalien hallitus on ollut jo tähän saakka keskenään eripurainen, mikä on kaventanut maan aloitekykyä ja valtaa unionissa. Myös huonolla vaalituloksella voi olla vaikutuksensa.

– Tämä on vähän tämmöistä lopun alkua tälle Scholzin koalitiohallitukselle, Miettinen tulkitsee.

Miettinen myös arvioi, että esimerkiksi Ukraina-tuessa saksalaiset päättäjät joutuvat jatkossakin huomioimaan uhan laitaoikeiston noususta. Ukraina-tukea ei ole pidetty Saksassa mitenkään ongelmattomana, Miettinen huomauttaa.

– Saksassa on itse asiassa paljon ajattelua, jossa haluttaisiin nähdä Saksan roolin rinnastuvan pikemminkin Itävaltaan ja Itävallan liittoutumattomuus- ja puolueettomuuspolitiikkaan. Siihen, että Saksasta ei tule osapuoli sodassa.

EU:n toimintakyvyn kannalta merkitystä on jäsenmaiden välisten suhteiden lisäksi myös Euroopan parlamentilla, jonka kokoonpanosta vaaleissa äänestettiin. Vaikka esimerkiksi Suomen kannalta olennaisissa ulko- ja turvallisuuspolitiikan kysymyksissä valta on jäsenmailla, useimmissa politiikkalohkoissa sääntelyhankkeiden hyväksymiseksi tarvitaan sekä jäsenmaiden että parlamentin hyväksyntä.

Kokoomuksen keskustaoikeistolainen kotiryhmä EPP, keskustan ja RKP:n kotiryhmä Renew, demarit ja aika ajoin myös vihreät ovat turvanneet komission aloitteiden etenemisen kuluneella vaalikaudella. Kolme ensimmäistä on säilyttämässä yhä enemmistön parlamentissa.

Parlamentissa suuri tarina oli lopulta jatkuvuus, Miettinen tulkitsee.

– Sellainen Eurooppa-myönteinen enemmistö säilyy kyllä parlamentissa. Siellä on jonkin verran siirtymää ryhmien välillä, mutta sellaista isoa siirtymää tuskin tullaan näkemään.

Tiettyä epävarmuutta arvioinnissa aiheuttaa tosin tällä hetkellä se, että monet voittoja ottaneista puolueista eivät kuulu toistaiseksi mihinkään ryhmään.

Lue myös

Stubb Ylellä: Pahin skenaario vältetty Grönlannissa

Stubbin mukaan Trumpin rauhanneuvosto näyttää ”haastavalta” ja rauhanvälityksen pitää mennä YK-mandaatin kautta.
21.1.2026 18:51

Yhdysvaltalaista sotilasta syytettiin raiskauksesta Suomessa – käräjäoikeus hylkäsi syytteen

DCA-sopimuksen mukaan Suomi on luopunut ensisijaisesti oikeudestaan käyttää rikosoikeudellista tuomiovaltaa USA:n joukkojen jäseniin.
21.1.2026 18:26

EU-parlamentilta vastaveto Trumpille – Yhdysvaltojen kauppasopimus jäihin

Euroopan parlamentti on päättänyt panna EU:n ja Yhdysvaltojen välisen kauppasopimuksen jäihin, kunnes Yhdysvallat...
21.1.2026 17:13

Aihetunnisteet

eurovaalit Politiikka Ranska Saksa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Trumpilla uusi saari kiikarissa – ärjyy briteille: ”Suurta typeryyttä”
Uutiset | 20.1.2026 12:15
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Raju tylytys Kim Jong-unilta: ”Kuin vuohi, joka on valjastettu vetämään härkävaunuja”
Uutiset | 20.1.2026 23:06
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Synkkä varoitus: Rajavaltio valumassa Putinin syliin
Uutiset | 19.1.2026 22:02
Poliisi etsii Niuvanniemen sairaalasta kadonnutta miestä, ei tule lähestyä
Uutiset | 20.1.2026 17:29
Zelenskyi saattaa jättää Davosin foorumin väliin – syynä Venäjän iskut
Uutiset | 20.1.2026 14:41
Honkonen vaatii kokoomuksen Limnelliä eroamaan puolustusvaliokunnasta – ”Toiminta näyttää muuttuvan yhä härskimmäksi”
Uutiset | 20.1.2026 11:46
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Tutkimus: Tämä yleinen tapa vahvistaa luustoa
Uutiset | 15.1.2026 23:03
Synkkä varoitus: Rajavaltio valumassa Putinin syliin
Uutiset | 19.1.2026 22:02
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15

Uusimmat

Stubb Ylellä: Pahin skenaario vältetty Grönlannissa
Uutiset | 21.1.2026 18:51
Yhdysvaltalaista sotilasta syytettiin raiskauksesta Suomessa – käräjäoikeus hylkäsi syytteen
Uutiset | 21.1.2026 18:26
EU-parlamentilta vastaveto Trumpille – Yhdysvaltojen kauppasopimus jäihin
Uutiset | 21.1.2026 17:13
Palestiinalaispääministeri Mustafa Trumpin rauhanneuvostosta: Palestiinalaiset tarvitsevat suojaa
Uutiset | 21.1.2026 16:49
Pörssisähkön hinta piipahtaa yli 26 sentissä torstaina
Uutiset | 21.1.2026 16:37
Presidentti Trump Davosissa: En aio käyttää voimaa Grönlannin valtaamiseksi
Uutiset | 21.1.2026 15:56
Sisäministeriö laati uudet ohjeet väestönsuojien käyttöön – oppia otettu myös Ukrainasta
Uutiset | 21.1.2026 15:31
Poliisi tavoittanut Niuvanniemestä kadonneen miehen Jyväskylästä
Uutiset | 21.1.2026 15:25
JHL varoittaa: Uusi hankintalaki leikkaa palveluita ja työpaikkoja
Uutiset | 21.1.2026 15:02
Kireät pakkaset tekevät paluun – Venäjältä vyöryy kylmää ilmamassaa
Uutiset | 21.1.2026 14:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44
Hallituksen kaavailema turistivero jakaa mielipiteitä – Itä-Suomessa suuria epäluuloja, pohjoisessa näytetään peukkua
Uutiset | 18.1.2026 11:15

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
18:26, 21/01/2026
weather icon 9°C
Daily Forecast Ennuste
Today 21:0021/01/2026
weather icon
9° / 9°°C 0.28 mm 28% 23 Km/h 90 % 988 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0022/01/2026
weather icon
10° / 10°°C 1 mm 100% 22 Km/h 89 % 989 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0022/01/2026
weather icon
9° / 9°°C 0.39 mm 39% 16 Km/h 90 % 989 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0022/01/2026
weather icon
9° / 9°°C 1 mm 100% 17 Km/h 91 % 989 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0022/01/2026
weather icon
9° / 9°°C 0.51 mm 51% 19 Km/h 88 % 990 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Stubb Ylellä: Pahin skenaario vältetty Grönlannissa
Uutiset | 21.1.2026 18:51
Yhdysvaltalaista sotilasta syytettiin raiskauksesta Suomessa – käräjäoikeus hylkäsi syytteen
Uutiset | 21.1.2026 18:26
EU-parlamentilta vastaveto Trumpille – Yhdysvaltojen kauppasopimus jäihin
Uutiset | 21.1.2026 17:13
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Unohtuivatko opiskelijat matkailubuumin jalkoihin?
Mielipide | 21.1.2026 15:43
Lukijalta: Vanhustenhoidon epäkohdista ilmoittamisen on oltava turvallista työntekijälle
Mielipide | 21.1.2026 14:00
Lukijalta: Pujottelurinteessä on lasku- eikä ajolinjat
Mielipide | 20.1.2026 18:24
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Pelkkä leikkaaminen ei luo kasvua – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen ja tekemisen meininkiä
Mielipide | 15.1.2026 12:25
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste