Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Tutkimus tyrmää: Lapsen koulumenestys ei riipu yleisesti luullusta seikasta

5.8.2026 21:31
Lue lisää 
Historia
Viipurin linna on pystyssä tänäkin päivänä. Nykyään alue kuuluu Venäjään. Kuva vuodelta 2012. (Kuva: A. Savin / Wikimedia Commons)

Esi-Venäjä yritti saada voiton esi-Suomesta 700 vuotta sitten nyt jo menetetyssä kaupungissa

Viipurin piiritys 1322 johti lopulta Suomen alueen ensimmäiseen vahvistettuun rajaan
Lauri Heikkilä 11.12.2022 10:00, muokattu 7.12.2022 15:55
a– a+
Historia

Tänä vuonna tuli kuluneeksi pyöreät 700 vuotta Viipurin vuoden 1322 piirityksestä. Päivämäärät ovat lähteissä tarkemmin määrittelemättömiä, onhan tapauksesta niin kauan, että rautakausi oli vasta päättynyt ja keskiaika Suomessa alkanut.

Viipuria on piiritetty myöhemminkin, yhteensä ainakin viisi kertaa. Vuodet ovat 1322, 1495, 1555, 1706 ja 1710. Jo tuoreeltaan vuonna 1294 alkutekijöissään ollutta linnaa oli piiritetty hetken aikaa.

Keskiaikaiset mutta myös uuden ajan alkuvuosisatojen sodat olivat usein piirityssotia. Kun aseistus ei vielä ollut lähelläkään modernia, oli puolustusta ajatellen järkevää rakentaa linnoja.

Linnojen valloittaminen ei ollut aktiivista pommittamista, kuten joissain elokuvissa on annettu ymmärtää. Keskiaikainen linna valloitettiin näännyttämällä. Tahtojen taistossa odotettiin, lannistuuko ensin linnan puolustaja vai sen piirittäjä.

Linnoihin oli varattu ruokaa ja aseita sekä muita tarpeita pitkiäkin aikoja ajatellen. Huoltohan ei voinut toimia piirityksen keskellä.

Linnat ovat Suomessa vanhempaa perua kuin voisi ajatella. Jo esihistoriallisella ajalla kyläyhteisöt ja heimoalueet rakensivat vaikeapääsyisten vuorten ja kallioiden laelle linnoituksia, joihin saattoi paeta viikinkejä, novgorodilaisia tai toisia suomensukuisia heimoja.

Linnavuoret rakennettiin kivipohjalle paaluvarustuksina. Puun heikko säilyvyys tarkoittaa, ettei yhtäkään vuorilinnaa ole säilynyt. Kivivallien sekä rakennelmien jäänteitä näkyy joidenkin linnavuorten päällä edelleen. Suomessa tunnetaan noin sata rautakautista linnavuorta.

Rautakauden vuorilinnat rakennettiin vaikeapääsyisiin, korkeisiin paikkoihin. Kuva Kirvunlinnan linnavuoresta Pälkäneeltä. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Historiallinen aika toi Suomen alueelle kivilinnat. Ne ovat säilyneet joko kokonaan tai merkittäviltä osin.

Viipurin linna rakennettiin todennäköisesti 1290-luvulla. Samoihin aikoihin päivänvalon näkivät myös Turun ja Hämeen linnat. Suomen vanhin säilynyt rakennus, Jomalan kivikirkko, on vain hieman vanhempi.

Viipurin linna rakennettiin ruotsalaisten Suomeen tekemän kolmannen ristiretken (1293) tuloksena. Ristiretki pyrki ulottamaan Ruotsin valtaa yhä pidemmälle itään ja katolistamaan Karjalaa.

Kolmas ristiretki on ainoa, jonka voidaan suurella varmuudella sanoa tapahtuneen. Sitä johti marski Torkkeli Knuutinpoika, joka toimi kuningas Birger Maununpojan alaikäisyyden vuoksi muodostetun holhoojahallituksen johtajana. Hän oli siis Ruotsin merkittävin vallankäyttäjä. Varmuutta ei ole, oliko marski itse mukana retkellä ainakaan koko aikaa.

Viipurin linna hakkasi kiveen Ruotsin valta-aseman Karjalan tietyissä osissa. Hyvät viljelysmaat, merireittien läheisyys ja muut kauppareitit tekivät Viipurista tärkeän solmukohdan.

Koko Karjalaa ruotsalaiset eivät onnistuneet ottamaan. Novgorodilaiset kuitenkin ajoivat ruotsalaiset aikalaislähde Eerikinkronikan mukaan pois ainakin Käkisalmesta.

Venäjää edeltäneet Novgorodin ruhtinaskunta ja 1100-luvulta alkaen Novgorodin tasavalta olivat ruotsalaisten tavoin kiinnostuneet Karjalan alueesta. Novgorodista ei ole Viipuriin kuin 300 kilometriä, ja strategisesti tärkeään Nevajoen suistoon nykyisen Pietarin alueelle vain alle 200 kilometriä.

Karjalan alueella ei ollut 1200- ja 1300-lukujen taitteessa selkeitä rajoja, ja näin ollen ruotsalaisille saati novgorodilaisille ei ollut selvää, mihin pitäisi pysähtyä.

Ruotsin uhan takia Novgorod yritti vuonna 1322 ottaa Viipurin linnan itselleen. Valtiot olivat sotineet heti kolmannen ristiretken alusta alkaen eli melkein 30 vuoden ajan välillä heikommin, välillä kovemmin.

Kahakat kävivät molempien osapuolten voimille, eivätkä olleet läheskään aina keskusjohtoisia. Irrallisina tehdyt hävitysretket kertoivat ennemmin sekamelskasta kuin suunnitelmallisesta sodasta.

Novgorodin johtaja, Moskovan ruhtinas Juri Danilovitš halusi ratkaista ongelmat lopullisesti yhdellä vahvalla hyökkäyksellä. Hän pyrki valtaamaan Viipurin linnan, mutta ei onnistunut piirityksessä. Novgorod perääntyi vielä saman vuoden 1322 aikana.

Molemmat osapuolet olivat kypsiä sopimaan rajasta. Seuraavana vuonna solmittiinkin Pähkinäsaaren rauha. Rauhan raja on ensimmäinen sovittu Suomen alueen valtakunnanraja, joskin sen tarkasta kulkupaikasta etenkin pohjoisempana on epävarmuutta.

Ruotsi sinetöi valtansa Karjalan kannaksella. Viipuri pysyi Ruotsin osana aina vuoteen 1721 asti, jolloin Uudenkaupungin rauhassa Venäjä sai kannaksen itselleen. Alue ei palannut Ruotsin osaksi, mutta Suomi piti Kannaksen osia ja Viipuria sekä autonomisena suuriruhtinaskuntana että itsenäisenä valtiona vuosien 1812–1940 ajan. Alue oli Suomen hallussa myös suurimman osan jatkosodasta.

Lähteitä

Vahtola, Jouko: Suomen historia – jääkaudesta Euroopan unioniin (Otava 2003).

Viipuri-verkkosivu

Zetterberg, Seppo (toim.): Suomen historian pikkujättiläinen (WSOY, 1987).

Lue myös

Ruotsi luovuttaa Venäjän varjolaivastoon kuuluvan rahtialuksen Ukrainalle

Ruotsi aikoo luovuttaa Venäjän varjolaivastoon kuuluvan rahtialuksen Ukrainalle, selviää uutistoimisto AFP:n saamista ruotsalaisista...
6.8.2026 14:03

Pohjois-Korea ampui tunnistamattoman ammuksen Japaninmerelle

Pohjois-Korea on ampunut tunnistamattoman ammuksen kohti Japaninmerta, kertoo Etelä-Korean asevoimat. Japanin puolustusministeriö puolestaan sanoo...
6.8.2026 12:14

Maahanmuuttovirasto estää osaa marja-alan yrityksistä rekrytoimasta kolmansista maista

Maahanmuuttovirasto kertoo pidättäytyneensä lupien myöntämisestä neljälle luonnonmarja-alan työnantajalle, jotka eivät voi määräaikana rekrytoida...
6.8.2026 12:02

Aihetunnisteet

Historia karjala karjalaiset katolinen kirkko keskiaika kolmas ristiretki linnat linnavuoret Novgorod ristiretket Ruotsi Ruotsin historia Suomen historia Venäjä Venäjän historia Viipurin linna

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Ukrainan mukaan yhtään Venäjän ohjusta ei kyetty pudottamaan iskussa, jossa kuoli toistakymmentä ihmistä
Uutiset | 5.8.2026 9:21
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Harva tajusi Hitlerin olympialaisissa, mitä pinnan alla kyti
Uutiset | 5.8.2026 21:41
Reuters: FBI aloitti yhteistyön Kiinan ja Venäjän kanssa, kriitikot huolissaan – ”Loistava peiterooli”
Uutiset | 5.8.2026 22:07
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Lohi roimi Purran esitystä Ylellä: ”Nyt olisi ollut viimeinen hetki ottaa järki käteen”
Uutiset | 5.8.2026 14:40
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Ruotsi luovuttaa Venäjän varjolaivastoon kuuluvan rahtialuksen Ukrainalle
Uutiset | 6.8.2026 14:03
Pohjois-Korea ampui tunnistamattoman ammuksen Japaninmerelle
Uutiset | 6.8.2026 12:14
Maahanmuuttovirasto estää osaa marja-alan yrityksistä rekrytoimasta kolmansista maista
Uutiset | 6.8.2026 12:02
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Viime vuonna kouluista lähtivät puhelimet, nyt lisätään liikkumista
Uutiset | 6.8.2026 11:24
Trump kiistää Yhdysvalloilla olevan pulaa ohjuksista ja ammuksista
Uutiset | 6.8.2026 11:17
Useita kuoli Venäjän iskuissa Harkovaan
Uutiset | 6.8.2026 9:14
Arvio: Julkisia menoja leikattava lisää ensi hallituskaudella EU-tavoitteissa pysymiseksi
Uutiset | 6.8.2026 9:04
Ylen kannatusmittaus: Perussuomalaiset nousi, vasemmistoliitto laski
Uutiset | 6.8.2026 6:53
Saksan sisäministeri: Lentokentän droonilöytöä tutkitaan hybridihyökkäyksenä
Uutiset | 6.8.2026 5:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ruotsi luovuttaa Venäjän varjolaivastoon kuuluvan rahtialuksen Ukrainalle
Uutiset | 6.8.2026 14:03
Pohjois-Korea ampui tunnistamattoman ammuksen Japaninmerelle
Uutiset | 6.8.2026 12:14
Maahanmuuttovirasto estää osaa marja-alan yrityksistä rekrytoimasta kolmansista maista
Uutiset | 6.8.2026 12:02
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02
Lukijalta: Kun uudistus ei toimi, suuntaa on uskallettava muuttaa
Mielipide | 5.8.2026 12:17
Lukijalta: Yli 50 vuotta Vantaalla on opettanut minulle, mikä kaupungissa on tärkeää
Mielipide | 5.8.2026 12:09
Lukijalta: Demokratian uudistamisessa on aika keskustella myös ratkaisuista
Mielipide | 5.8.2026 11:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste