Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

Järjestöiltä sataa kritiikkiä ennallistamissuunnitelmalle

5.11.2026 16:45
Lue lisää 
Kotimaa
Kuvan leikkikalu ei liity artikkelissa mainittuihin turvallisuusriskeihin. (Kuva: Jari Laukkanen)

Testeissä paljastui jälleen tukehtumisvaaran aiheuttavia leluja

Lelujen älyominaisuudet vaativat kuluttajalta valppautta esimerkiksi tietoturvakysymyksissä
STT-Mimma Lehtovaara 14.12.2022 9:55, muokattu 14.12.2022 10:13
a– a+
Kotimaa

Turvallisuus- ja kemikaalivirasto varoittaa eräiden lelujen aiheuttamasta tukehtumisvaarasta.

Tukes testautti yli 20 joulun suosikkilelua Tullilaboratoriossa. Neljästä lelusta löytyi puute, joka aiheuttaa tukehtumisvaaran. Näitä olivat esimerkiksi eräät pehmeät lelut.

Vaarallisiksi osoittautuivat Huggy Wuggy -pehmolelu, RC-pehmoauto, eräs nallepehmolelu sekä tanssiva kaktus -lelu, joista irtosi pieniä osia, esimerkiksi silmiä. Yhdestä leluksi tarkoitetusta dronesta löytyi lyijyä. Virasto kehottaa tiedotteessaan ottamaan nämä lelut pois lasten käytöstä ja on velvoittanut maahantuojia poistamaan vaaralliset lelut ja dronen markkinoilta.

–  Tukes valitsi testattavia leluja markkinoilta hyvin monipuolisesti. Mukana oli sekä hittituotteita että perinteisiä leluja, kuten pehmoleluja, nukkeja, leluase, puuleluja, äänileluja, paristokäyttöisiä leluja, muovailuvaha ja limantekosetti, kertoo ylitarkastaja Anja Merenkivi Tukesista.

Eniten puutteita oli vaillinaisissa merkinnöissä tai käyttöohjeissa. Tällöin esimerkiksi lelun ikämerkinnät saattoivat olla ristiriitaisia tai varoitukset tai käyttöohjeet puuttua suomen tai ruotsin kielellä.

–  Aina lelun laatua ei näe päällepäin, vaan ongelmat löytyvät vasta testeissä, Tullilaboratorion tulliylitarkastaja Mikko Kontiainen muistuttaa tiedotteessa.

Yleistyvät älyominaisuudet leluissa edellyttävät myös kuluttajilta tarkkaavaisuutta esimerkiksi tietoturvassa. Siksi leluhankinnoissakin olisi hyvä pohtia, millaista älykkyyttä tuotteelta halutaan ja tarvitaan.

–  Älykkäiden tuotteiden ostajan ei kuitenkaan tarvitse olla kaikesta perillä, sillä myyjän vastuulla on myös tuntea tuotteiden älyominaisuudet ja kertoa niistä, sanoo erityisasiantuntija Satu Wideen Kilpailu- ja kuluttajavirastosta.

Kuluttaja-asiamiehen hiljattain julkaisemassa blogikirjoituksessa muistutetaan älylelujen keräävän käyttäjiltään paljon dataa. Niiden tietoturvataso voi olla heikko ja haavoittuva hyväksikäytölle. Siksi kannattaa ottaa huomioon, että yksinkertainenkin älylelu voi kerätä henkilökohtaista tietoa ja sillä saattaa olla kyky muodostaa yhteys verkkoon tai muihin laitteisiin.

Kirjoituksessa kehotetaan niin ikään tutkimaan, sisältääkö lelu mikrofonin, kameran, kosketussensorin tai onko sillä kyky muodostaa gps-yhteys. Ostohetkellä on hyvä ottaa huomioon sekin, tarvitaanko erillisiä laitteita tai sovelluksia ja millä tavalla lelun käyttäjästä kerättyä tietoa säilytetään.

–  Tietoturva on tuotteen oleellinen ominaisuus, jota tuotteen ostajan voi olla hankala arvioida. Tuotteiden tietoturvataso on vaihteleva ja usein tietoturvan toteutuksessa näkyy valmistajan kyvykkyys, arvioi Traficomin kyberturvallisuuskeskuksen johtava asiantuntija Juhani Eronen.

Tukesin mukaan lähes 80 prosenttia suomalaisista luulee, että viranomaiset tarkastavat ennakkoon markkinoilla olevat lelut ja lastentarvikkeet. Näin ei ole.

Vastuu tuotteiden turvallisuudesta on valmistajilla, maahantuojilla ja myyjillä. Viranomaiset tutkivat leluista hyvin pienen osan.

–  Tulli nappaa rajalta ja varastoilta satunnaisia eriä tutkimuksiinsa, ja Tukes valvoo jo myynnissä olevia leluja. Molemmat valitsevat tuotteita riskiperusteisesti, ja tarkastelemme leluja, joissa epäilemme turvallisuuspuutteita, Tukesin Merenkivi sanoo tiedotteessa.

Lue myös

Onko ruuantuotanto vaarassa, kun maatiloille ei heru lainaa? MTK-pomo vaatii selvitystä investointivelasta

Onko maaseudulle mahdotonta saada rahoitusta? OP Pohjolan pääjohtaja Timo Ritakallio ei myönnä, että...
5.11.2026 22:51

Tutkijat kehittivät hoidon, joka tehostaa aivojen puhdistumista – Voi ehkäistä dementoivia sairauksia

Aivojen omat puhdistusmekanismit ovat tyypillisesti aktiivisimmillaan unen aikana. Nyt tutkijat ovat kuitenkin osoittaneet...
5.11.2026 21:45

Bokserit vai briefit? – Prisman myyntidata paljastaa, kuka miesten kalsarit oikeasti ostaa

Millaisia kalsareita Suomi ostaa? Ja mitä se meistä kertoo? Jotain vastauksia näihin kysymyksiin...
5.11.2026 21:21

Aihetunnisteet

Kotimaa kuluttajat lapset leikkikalut turvallisuus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Kokoomuksen kannatus tippui historiallisen alhaiseksi Ylen kyselyssä – vasemmistoliitto ohitti keskustan
Uutiset | 5.11.2026 6:32
Ukrainan palkitsema Melania Trump ottaa vastaan Venäjän ja Ukrainan edustajia Washingtonissa
Uutiset | 5.11.2026 8:51
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Kulmuni perää maalaisjärkeä kalastusesitykseen: ”Onko hallituksessa käynnissä norminlisäystalkoot?”
Uutiset | 4.11.2026 15:40
Pohjois-Korea suivaantui EU:n ihmisoikeuksien arvostelusta: Pitäkää huolta omista asioistanne
Uutiset | 5.11.2026 10:03
WSJ: Huthit vaativat Saudi-Arabialta 50 miljardia dollaria
Uutiset | 5.11.2026 12:53
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
WSJ: Yhdysvallat haluaa palauttaa Venäjän kaasutoimitukset Eurooppaan Ukrainan kautta
Uutiset | 2.11.2026 8:23
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15

Uusimmat

Onko ruuantuotanto vaarassa, kun maatiloille ei heru lainaa? MTK-pomo vaatii selvitystä investointivelasta
Uutiset | 5.11.2026 22:51
Tutkijat kehittivät hoidon, joka tehostaa aivojen puhdistumista – Voi ehkäistä dementoivia sairauksia
Uutiset | 5.11.2026 21:45
Bokserit vai briefit? – Prisman myyntidata paljastaa, kuka miesten kalsarit oikeasti ostaa
Uutiset | 5.11.2026 21:21
Joko asensit jouluvalot? Tämä virhe voi tehdä niistä hengenvaaralliset
Uutiset | 5.11.2026 21:01
Meloni moittii Stubbin ja Stören Putin-puhelua
Uutiset | 5.11.2026 18:51
Yhdysvaltain välivaalien laskenta jatkuu yhä, mutta asetelmat eivät enää muutu
Uutiset | 5.11.2026 18:29
Putin arvosteli maita, jotka eivät halua Venäjää kansainvälisiin urheilutapahtumiin
Uutiset | 5.11.2026 18:18
Keskusta vaatii hallitusta korjamaan hyvinvointialueiden rahoitusta – ”Soteasemia lakkautetaan tällä hetkellä pitkin Suomea”
Uutiset | 5.11.2026 17:47
Olkiluodon kolmosreaktorin huollon valmistuminen lykkääntyy taas – nyt arviolta parilla viikolla
Uutiset | 5.11.2026 17:36
Hallitus esittää, että korkeakoulututkinnon voisi suorittaa avoimessa korkeakoulussa
Uutiset | 5.11.2026 17:26
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29
Saako nuorilta leikata? Onko takkisi kääntynyt? – Eduskuntaan pyrkivät nuoret Suomenmaan grillissä
Uutiset | 1.11.2026 16:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Onko ruuantuotanto vaarassa, kun maatiloille ei heru lainaa? MTK-pomo vaatii selvitystä investointivelasta
Uutiset | 5.11.2026 22:51
Tutkijat kehittivät hoidon, joka tehostaa aivojen puhdistumista – Voi ehkäistä dementoivia sairauksia
Uutiset | 5.11.2026 21:45
Bokserit vai briefit? – Prisman myyntidata paljastaa, kuka miesten kalsarit oikeasti ostaa
Uutiset | 5.11.2026 21:21
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 13:51
Lukijalta: Nettikasinoille 20 vuoden ikäraja
Mielipide | 5.11.2026 13:29
Lukijalta: Osaamisvajeet on tunnistettava ajoissa
Mielipide | 5.11.2026 13:12
Lukijalta: Sanktio pinnaajille
Mielipide | 5.11.2026 10:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata