Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan

9.5.2026 11:24
Lue lisää 
Monarkiat
Elisabet II täytti tänään 21. huhtikuuta 95 vuotta. Yhdistyneen kuningaskunnan ja 15 kansainyhteisömaan kuningatar on sekä ikä- että hallitusvuosiltaan vanhin elossa oleva monarkki. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Elisabet II 95 vuotta – tunnetko Euroopan muut monarkit? Joukossa yllättäen myös Ranskan presidentti

Lauri Heikkilä 21.4.2021 21:15, muokattu 21.4.2021 11:25
a– a+
Monarkiat

Elisabet II on varmasti maailman tunnetuin monarkki. Kuningatar on hallinnut Yhdistynyttä kuningaskuntaa ja 15 muuta kansainyhteisömaata jo vuodesta 1952 lähtien.

Hänen valtansa on käytännössä seremoniallista, mutta monarkian on pitänyt pystyssä sen arvovalta ja perinteikkyys.

Tänään 95 vuotta täyttänyt Elisabet on sekä vanhin elossa oleva hallitsija maailmassa että pisimpään hallinnut monarkki 69 hallitsijavuodellaan. Kaikkien aikojen pisin valtakausi kuitenkin on tähän asti ollut aurinkokuninkaana tunnetulla Ranskan Ludvig XIV:llä.

Elisabetin tulee hallita vielä kolme vuotta ja reilu kuukausi ohittaakseen aurinkokuninkaan 72 vuoden ja 110 päivän mittaisen kauden. Vuonna 1638 syntynyt Ludvig nousi valtaistuimelle jo nelivuotiaana ja kuoli 76 vuoden iässä vuonna 1715.

Elisabet on monarkeista tunnetuin, mutta maailmassa on hänen lisäkseen 29 muutakin vallassa olevaa monarkkia. Suomalaisille tunnetuin on varmasti Ruotsin kuningas Kaarle XVI Kustaa, joka on hänkin yksi pitkäaikaisimmista elossa olevista hallitsijoista 47 hallintovuodellaan.

Monarkeilla on monenlaisia titteleitä. Euroopan ulkopuolelta löytyy kuninkaiden ja kuningattarien lisäksi sulttaania, emiiriä ja Yhdistyneistä arabiemiirikunnista yllättäen presidentti. Maassa vallitsee erikoislaatuinen perinnöllinen vaalimonarkia.

Japanissa on maailman ainoa keisari. Naruhito nousi valtaan vapunpäivänä 2019 isänsä Akihiton luovuttua kruunusta. Keisaria on pidetty kuningasta korkeampana hallitsijana, ja titteli on pitänyt ansaita joko valtakunnan koolla, maailmanpoliittisella vaikutusvallalla tai Japanin perinteessä myös jumalallisilla juurilla.

Pohjoismaista kolme on kuningaskuntia. Kuvassa Tanskan kuningatar Margareeta II, Ruotsin kuningas Kaarle XVI Kustaa ja Norjan kuningas Haakon V. (Wikimedia Commons)

Euroopassa on Elisabetin lisäksi 12 monarkkia. Heistä kuninkaita on viisi, ruhtinaita kaksi, kuningattaria Elisabetin lisäksi yksi ja suurherttuoita on yksi.

Erikoisempia tapauksia ovat paavi ja Andorran ruhtinaskumppanit. Paavi on ensisijaisesti katolisen kirkon pää, mutta hän on myös Vatikaanivaltion monarkki. Paavi Franciscus on toiminut tehtävässään vuodesta 2013. Hän on kotoisin Argentiinasta, eli hän on poikkeuksellinen hallitsija siksikin, ettei ole syntynyt hallitsemassaan maassa. Saman voi toki sanoa Elisabetista, joka hallitsee muitakin maita kuin omaa syntymämaataan.

Paavi on toiminut myös niin sanotuissa tavallisissa töissä, toisin kuin moni muu monarkki. Hän toimi nuorena yökerhon ovimiehenä.

Espanjan ja Ranskan välissä sijaitsevan Andorran järjestely juontaa 1200-luvulle. Silloin sovittiin, että Andorraa hallitsevat yhdessä Urgellin piispa ja Foix’n kreivi. Kummankin hallitsijan titteli Andorrassa on Andorran ruhtinaskumppani. Tällä hetkellä Espanjassa sijaitsevan Urgellin piispana toimii Joan-Enric Vives i Sicília. Hän on ollut Andorran toinen hallitsija vuodesta 2003 alkaen.

Foix’n viimeinen kreivi kuoli vuonna 1610. Tältä jäänyt Andorran ruhtinaskumppanin tehtävä on sittemmin ollut useilla eri tahoilla, esimerkiksi Ranskan kuninkaalla. Nykyään tehtävää hoitaa Ranskan presidentti. Toisin sanoen ranskalaiset valitsevat vaaleilla Andorran toisen monarkin. Emmanuel Macron on toiminut tehtävässä toukokuusta 2017 alkaen.

Ranskan presidentti Emmanuel Macron ja Urgellin piispa Joan-Enric Vives toimivat Andorran ruhtinaskumppaneina. Paavi Franciscus on katolisen kirkon johtamisen lisäksi Vatikaanivaltion monarkki. (AFP / Lehtikuva, Wikimedia Commons)

Pienillä Monacolla ja Liechtensteinilla on hallitsijoinaan ruhtinaat. Albert II on hallinnut Monacoa vuodesta 2005 ja Hans Adam II Liechtensteinia vuodesta 1989.

Luxemburgilla on suurherttua. Henri nousi valtaistuimelle vuonna 2000.

Kuninkaita ja kuningattaria on useampia. Elisabetin jälkeen pisimpään valtaistuimella Euroopassa on pysynyt Tanskan kuningatar Margareeta II, vuodesta 1972. Kolmanneksi kokenein on Ruotsin kuningas Kaarle Kustaa, joka aloitti vuonna 1973.

Muut kuninkaat ovat Alankomaiden Willem-Alexander, belgialaisten kuningas Philippe, Espanjan Felipe VI ja Norjan Harald V.

Vasemmalta oikealle Espanjan kuningas Felipe VI, belgialaisten kuningas Philippe, Alankomaiden kuningas Willem-Alexander, Monacon ruhtinas Albert II, Liechtensteinin ruhtinas Hans Adam II ja Luxemburgin suurherttua Henri. (Wikimedia Commons, Alankomaiden kuningashuone)

Lue myös

Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi

Suomessa kaivattaisiin lisää perheystävällisyyttä työelämään, keskustaedustaja summaa äitienpäivähaastattelussa.
10.5.2026 9:01

Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – "Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä"

Kuuhun laskeutuvia luotaimia kuljettaneen Falcon 9 -kantoraketin vaihe näyttää olevan törmäyskurssilla kohti Kuuta....
9.5.2026 21:30

Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä

Kokoomus valmistelee omaa ehdotustaan velkajarrusta, ja se valmistuu viimeistään syksyllä. Pääministeri, kokoomuksen Petteri...
9.5.2026 18:20

Aihetunnisteet

Elisabet II hallitsijat monarkiat monarkit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Tämä pelätty syöpä alkaa usein huomaamatta – Ole tarkka näiden oireiden kanssa
Uutiset | 8.5.2026 21:31
Keskustan Honkonen järkyttyi islaminopetuksen tunnustuksellisuudesta – ”Ei voi sivuuttaa olankohautuksella”
Uutiset | 8.5.2026 10:43
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Kansanedustaja vaatii selvitystä cashewpähkinän kuorien polttamisesta
Uutiset | 7.5.2026 11:48
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Trump sähisee Iranille: ”Räjäytimme heidät pois”
Uutiset | 8.5.2026 8:33
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20

Uusimmat

Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi
Uutiset | 10.5.2026 9:01
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä
Uutiset | 9.5.2026 18:20
Purra hyökkäsi Lindtmania vastaan ja esitteli uuden voikukkalogon – ”En halua Suomeen espanjalaista sosialismia”
Uutiset | 9.5.2026 17:31
Pääministeri Orpo: Valtioneuvoston istunto hantaviruksesta tarvittaessa jo maanantaina
Uutiset | 9.5.2026 14:27
Kokoomus karsisi hyvinvointialueita ja luopuisi terveyskeskusajattelusta
Uutiset | 9.5.2026 14:22
Kettunen vetoaa voimalaitoksiin: Pitäkää luukut kiinni
Uutiset | 9.5.2026 11:35
Kurvinen: Hallitus on murentanut suomalaisten luottamuksen tulevaisuuteen
Uutiset | 9.5.2026 11:30
Keskustan Ovaska: Euroopan on vahvistettava omavaraisuutta, puolustusta ja huoltovarmuutta tukevia liikenneyhteyksiä
Uutiset | 9.5.2026 11:28
Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan
Uutiset | 9.5.2026 11:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi
Uutiset | 10.5.2026 9:01
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä
Uutiset | 9.5.2026 18:20
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomio työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen
Mielipide | 7.5.2026 14:46
Lukijalta: Hallitus leikkaa sieltä, missä säästäminen maksaa eniten
Mielipide | 7.5.2026 13:43
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Mikä oikeusjärjestelmäämme vaivaa?
Mielipide | 7.5.2026 10:40
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste