Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kulttuuri

Viimeinen Laineen Tuntemattoman sotilaan näyttelijä on kuollut

15.5.2026 12:27
Lue lisää 

Ehtiikö kirkko hajota homoliittokiistaan? – kirkolliskokous jahkailee kantaansa uuteen avioliittolakiin

Risto Luodonpää 9.11.2016 18:00, muokattu 9.11.2016 18:03
a– a+
Kirkolliskokous

Evankelis-luterilaisen kirkon avioliittokäsitykseen ei ole odotettavissa ratkaisevia muutoksia Turussa tiistaina alkaneen kirkolliskokouksen aikana.

Tarvittavaaa yksimielisyyttä ei ole näköpiirissä, joten kokousedustajat pääsevät ottamaan kuumaan puheenaiheeseen kantaa lähinnä keskustelun voimalla.

Helsinkiläinen kokousedustaja Johanna Korhonen painottaa, että kirkon oma nykyinen lainsäädäntö ei estä noudattamasta maaliskuun alussa voimaan astuvaa uutta avioliittolakia.

– Helsinkiläisten edustajien enemmistön käsityksen mukaan lakimuutoksia ei edes tarvita, koska kirkko vain siirtyy noudattamaan uutta avioliittolakia. Puolisoiden sukupuolista ei ole laissa säädetty mitään.

– Pappi voi siis avioliittolakia noudattaen ja kirkkolakia rikkomatta vihkiä myös samasukupuolisia pareja. Tämä on laintulkinta, jota ovat tukeneet myös useat oikeusoppineet, hän valaisee.

Korhosen mielestä kirkkohallituksen ja piispainkokouksen juridinen tulkinta on heikompi, koska se sivuuttaa perusoikeus- ja yhdenvertaisuusnäkökulmat kokonaan.

– Tulkinta nojaa vain yhteen alemmanasteiseen säädökseen, kirkkokäsikirjaan, jonka jossain kohdassa mainitaan sanat morsian ja sulhanen. Tämä ei käsityksemme mukaan riitä perusteeksi asettaa seurakuntalaisia keskenään eriarvoiseen asemaan uuden lain voimaan tultua.

Asenneilmapiiri samaa sukupuolta olevien kirkkovihkimissen sallimiseksi on hiljalleen lieventymässä.

Kirkon tutkimuskeskuksen kyselyn mukaan myönteisesti suhtautuvien osuus kirkon työntekijöiden ja luottamushenkilöiden keskuudessa on kasvanut noin 10 prosenttiyksikköä vuosien 2012-2015 välillä.

Kaikista kirkon jäsenistä myönteisesti suhtautuvia oli jo 45 prosenttia (2015).

Uusi avioliittolaki nostaa entisestään painetta kirkkohäiden sallimisesta myös samaa sukupuolta oleville pareille. Muutamat papit ovat lisänneet vettä myllyyn ilmoittamalla jo etukäteen vihkivänsä homo- ja lesbopareja kirkon kannasta välittämättä.

Kemijärveläinen kokousedustaja Janne Kaisanlahti on konservatiivisen avioliittokäsityksen tiukka kannattaja. Hän näkee suorastaan epäoikeudenmukaisena tilanteen, että kirkon pitäisi muuttaa perinteisiä oppejaan tai että niitä aletaan mittaamaan maallisen vallan kanssa samassa vaakakupissa.

– Kyseessä on kuitenkin kansankirkko. Päätösten täytyy pohjautuu tiettyyn arvopohjaan. Avioliittokäsitys ei ole ongelma, jos kirkko ei tee siitä itselleen ongelmaa, hän muotoilee.

– Vaihtoehtona esille noussut kirkon vihkioikeudesta luopuminen olisi pään laittamista pensaaseen. Sellaisesta on saatu huonoja esimerkkejä keski-Euroopan katolisissa maissa.

Tuskin kenelläkään tulee edes mieleen esittää samaa sukupuolta olevien vihkimistä vaikkapa moskeijassa.

Janne Kaisanlahti

Kaisanlahti ei katso suopeasti pappien ilmoitusta alkaa vihkimään samaa sukupuolta olevia pareja.

– He toimivat silloin mielestäni selkeästi omaa pappisvalaansa vastaan. En tiedä, pitäisikö heitä alkaa erottamaan virastaan, mutta asiasta pitää kyllä vakavasti keskustella. Maistraattivihkimiset ovat tietysti asia erikseen.

Hän ottaa karrikoidun esimerkin siitä, mihin tilannetta voisi äärimmillään verrata.

– Tuskin kenelläkään tulee edes mieleen esittää samaa sukupuolta olevien vihkimistä vaikkapa moskeijassa. Sanotaan, että uskonnon perinteitä tulee kunnioittaa, niin miksei sitten luterilaisen uskonnon perinteitä.

Mielipiteiden kärjistyminen kirkon sisällä johtaa Janne Kaisanlahden mukaan vääjäämättä evankelis-luterilaisen kirkon hajoamiseen eri leireihin.

– Riski hajoamiselle on varmasti suurempi kuin kertaakaan aiemmin kirkon historiassa, hän aprikoi.

Pohjois-Karjalasta Turkuun saapuneen Eevi Väistön mielestä on oikein, että meneillään olevasta kirkolliskokouksesta ei haeta hätiköityjä ratkaisuja lukkiutuneeseen tilanteeseen.

– Keskustelu tuo varmasti lisää informaatiota kaikille osapuolille. Odotan suurella mielenkiinnolla myös tulevaisuuskomitean mietintöä. Jos sieltä olisi jotain ratkaisun eväitä myös tähän vihkimiskysymykseen. Seuraava kirkolliskokous on kuitenkin jo ensi keväänä, hän muistuttaa.

Väistö tunnustaa olevansa perinteisen avioliittokäsityksen kannalla.

– Piispainkokouksen selvitys nostaa esiin kolme vaihtoehtoa. Jos nykyisellä käsityksellä ei voida jatkaa, niin ainoaksi vaihtoehdoksi jää samaa sukupuolta olevien liiton kirkollinen siunaaminen. Mutta nimityksen pitää olla joku muu kuin avioliitto, hän muistuttaa.

Eevi Väistö sanoo ymmärtävänsä hyvin niitä ihmisiä, joiden mukaan kirkko sopeutuu ympäröivän yhteiskunnan muutoksiin turhan hitaasti. Eikä kyse ole pelkästään avioliittokäsityksen muuttamisesta.

– Kirkon jäykkää hallintoa pitäisi ehdottomasti keventää. Siinä ei ole mitään järkeä, että jos me myymme Kiihtelysvaarassa kiinteistön, niin sihen tarvitaan kirkkohallituksen hyväksyntä.

Opillinen muutos vaatii 3/4 enemmistön

  • Kirkolliskokous kokoontuu Turussa kahdesti vuodessa, toukokuussa ja marraskuussa. Toimikausi kestää neljä vuotta. Edustajat ovat vaaleilla valittuja seurakuntalaisten edustajia.
  • Päättää evankelis-luterilaisen kirkon keskeisistä linjauksista, jotka koskevat oppia ja kirkon työtä.
  • Uskoa tai oppia koskeva periaatteellinen kannanotto tulee hyväksyä 3/4 äänten enemmistöllä.
  • Meneillään olevan kokouksen täysistunnossa käsitellään ja merkitään tiedoksi piispainkokouksen ja kirkkohallituksen tekemiä selvityksiä, joiden aiheena on avioliittolain muutos.
  • Selvitysten pohjalta ei päätetä mitään, koska minkäänlaisia päätösesityksiä ei ole edes vireillä.

Lue myös

Kysely: Enemmistö näkee velkajarrun tarpeellisena

Kansalaisten parissa julkisen velan kasvua hillitsevä niin kutsuttu velkajarru nähdään tarpeellisena, kertoo Kunnallisalan...
16.5.2026 0:05

Kulttuurivallankumouksesta 60 vuotta – Kiinan historian tuhoisimpien vaiheiden uhriluvut ovat aivan omaa luokkaansa

Kiinan 1900-luvun historia on verinen. Kiinan suuri väestömäärä on tarkoittanut sitä, että kun Kiinassa...
15.5.2026 22:30

Löytyykö Alzheimer-suoja jääkaapistasi? Tutkijat löysivät uutta tietoa kananmunista

Tuore seurantatutkimus antaa uutta näyttöä kananmunien hyödyistä aivoterveydelle. The Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen...
15.5.2026 21:55

Aihetunnisteet

homoliitot kirkolliskokous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Viimeinen Laineen Tuntemattoman sotilaan näyttelijä on kuollut
Uutiset | 15.5.2026 12:27
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Venäjä kertoo Ukrainan tehneen viime yönä massiivisen drooni-iskujen sarjan
Uutiset | 15.5.2026 9:12
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17

Uusimmat

Kysely: Enemmistö näkee velkajarrun tarpeellisena
Uutiset | 16.5.2026 0:05
Kulttuurivallankumouksesta 60 vuotta – Kiinan historian tuhoisimpien vaiheiden uhriluvut ovat aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 15.5.2026 22:30
Löytyykö Alzheimer-suoja jääkaapistasi? Tutkijat löysivät uutta tietoa kananmunista
Uutiset | 15.5.2026 21:55
Neuvostovenäläiset tulittivat Suomen linnaketta vielä 1919 – tällainen oli järeä merilinnake, jonne Suomen sisällissota päättyi
Uutiset | 15.5.2026 21:45
Zelenskyin kansliapäällikkö: Kreml yrittää salamurhata minut
Uutiset | 15.5.2026 21:39
Amerikkalaisvirkamiehen mukaan Yhdysvallat ei ole poistumassa Euroopasta
Uutiset | 15.5.2026 18:51
Xi hyväksyi Trumpin kutsun tulla Yhdysvaltoihin syyskuussa
Uutiset | 15.5.2026 17:59
OmaVero sulkeutuu viikonlopuksi
Uutiset | 15.5.2026 17:50
Lapin liiton puheenjohtaja Olli Rainio Sakatin kaivoksesta: ”Ei ole syytä tuomita puolustajia eikä vastustajia”
Uutiset | 15.5.2026 17:06
Israel ja Libanon jatkoivat neuvotteluitaan
Uutiset | 15.5.2026 16:49
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Elsi Katainen valmistelee EU-rahojen remonttia, joka siirtää valtaa eduskuntaan – ”Siinä on hirveästi riskejä”
Uutiset | 14.5.2026 18:00
Toimittajalta | Virkakoneisto polki vauhtia velkakoneeseen, poliitikot kuittasivat laskun
Uutiset | 11.5.2026 15:26
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kysely: Enemmistö näkee velkajarrun tarpeellisena
Uutiset | 16.5.2026 0:05
Kulttuurivallankumouksesta 60 vuotta – Kiinan historian tuhoisimpien vaiheiden uhriluvut ovat aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 15.5.2026 22:30
Löytyykö Alzheimer-suoja jääkaapistasi? Tutkijat löysivät uutta tietoa kananmunista
Uutiset | 15.5.2026 21:55
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorten ääni kuuluviin, nuorisovaltuustoille aloiteoikeus
Mielipide | 15.5.2026 19:04
Lukijalta: Erilaiset laskentatavat eivät kerro koko totuutta
Mielipide | 15.5.2026 13:30
Lukijalta: Ikäihmisten hoito kriisissä – onko meillä varaa jatkaa näin?
Mielipide | 15.5.2026 12:04
Lukijalta: Sote-alan IT-järjestelmät ratkaisevat suomalaisen terveydenhuollon tulevaisuuden
Mielipide | 15.5.2026 11:12
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Suomi ei nouse ilman lapsia
Mielipide | 12.5.2026 9:21
Onko kaikki hyvin edustajalla?
Mielipide | 23.10.2024 10:38
Lukijalta: Eläkekatto ei ratkaise talouden ongelmia
Mielipide | 11.5.2026 14:06

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Räsänen vaatii: Vaaratiedottaminen on saatava viipymättä ajan tasalle
Uutiset | 15.5.2026 9:38
Siponen: Hanhiongelman ratkaisemiseen pitää saada keinoja – ”Räjähtänyt käsiin”
Uutiset | 15.5.2026 9:25
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste