Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tasa-arvo

Kantelu paljasti merkittäviä puutteita HUSin tavassa huomioida sukupuolten tasa-arvo

17.4.2026 14:11
Lue lisää 
Oikeudenkäynnit
Työ- ja elinkeinoministeriön hallitusneuvos Olli Sorainen Helsingin käräjäoikeudessa 19. elokuuta 2024. (Kuva: Lehtikuva)

"Ehdotukseni olisi, että ostaisimme vielä paremman viulun" – Ministeriön virkamies tiedosti riskin korruptiosta, mutta jatkoi silti toimintaansa

Hallitusneuvos pyysi marjayrittäjää maksamaan viulun päivittämisestä, koska ”Nämä Jukka ovat pieniä rahoja sinun lompsassasi”.
Suomenmaa–STT/Maria Rosvall 19.8.2024 13:40, muokattu 19.8.2024 13:49
a– a+
Oikeudenkäynnit

Keskusrikospoliisin (KRP) esitutkinnan mukaan marja-asioissa vaikuttanut hallitusneuvos mielsi korruption mahdollisuuden viuluhankinnoissa marjayrittäjän kanssa, mutta jatkoi toimintaansa siitä huolimatta.

Työ- ja elinkeinoministeriön (TEM) hallitusneuvosta Olli Soraista syytetään lahjuksen ottamisesta Polarica Marjahankinnan entiseltä toimitusjohtajalta Jukka Kristolta poikkeuksellisessa oikeudenkäynnissä, joka alkoi maanantaina Helsingin käräjäoikeudessa.

Syytteiden mukaan Sorainen pyysi Kristoa tai Polaricaa maksamaan perheenjäsenelleen tuhansien eurojen arvoisen viulun. Myöhemmin Sorainen pyysi, että soitin vaihdetaan toiseen, vielä kalliimpaan viuluun.

Esitutkinnan mukaan Sorainen lähetti joulukuussa 2019 virkasähköpostistaan Kristolle viestin otsikolla ”Polaricalle mannekiini?”. Viestissä Sorainen kysyi, kiinnostaisiko Polaricaa lähteä sponsoroimaan hänen alaikäistä perheenjäsentään.

Varsin tuttavalliselta vaikuttavassa viestissä Sorainen listasi perheenjäsenensä esiintymisiä sekä kehui tämän soitto- ja kielitaitoa sekä ulkonäköä. Sorainen myös ehdotti, että perheenjäsen voisi soittaa ”Polarican logoissa, Polarican tilaisuuksissa jne”.

KRP:n esitutkinnan mukaan kumpaakaan viulua ei käyty soittamassa missään Polarican tai Kriston tapahtumissa eikä muutakaan markkinointitoimintaa tapahtunut.

Kun Kristo vastasi, että he voisivat lähteä mukaan viulun sponsorointiin 4 000–5 000 eurolla, Sorainen ehdotti, että soitin hankitaan Polarican omistukseen ja siihen sovitaan kirjallisesti maksuton käyttöoikeus.

– Eli vastavuoroinen sopimus, jolloin sitä ei voida pitää lahjuksena tms., Sorainen kirjoitti.

Sorainen lähetti Kristolle luonnoksen tällaisesta sopimuksesta, mutta KRP:n mukaan varsinaista allekirjoitettua sopimusta ei tutkinnassa saatu haltuun. Kuulusteluissa Sorainen kertoi, että sellainen ”oli ainakin tarkoitus tehdä”.

Helmikuussa 2022 Sorainen lähetti Kristolle virkasähköpostistaan viestin, jossa pyysi Kristoa tai tämän yhtiötä osallistumaan viulun päivittämiseen kalliimpaan.

– Jukka, kiitos eilisistä iltapuheista, oli tosi virkistävää miettiä asioita kanssasi pienessä rose-viinissä. Ja rommissa. Sivujuonteena, nöyränä vinkkinä, arvoviulut nousevat arvossa potentiaalisesti, arvoaan ne eivät menetä koskaan, Sorainen aloitti.

Sorainen kertoi, että aiemmin hankitun viulun arvo on nyt noussut noin 7 000 euroon, ”ellei enemmän”.

– Nämä Jukka ovat pieniä rahoja sinun lompsassasi. Ehdotukseni sinulle kuitenkin olisi, että laittaisimme tämän viulun myyntiin ja ostaisimme vielä paremman viulun. Sekin maksaisi, mutta senkin arvo nousisi soiton myötä nopeasti. Ja tosiaan olisi kyse Polarican markkinoinnista eikä korruptiosta. Mitä sanot?

Kun Kristo myöntyi, Sorainen lähetti asiasta viululiikkeeseen viestin, joka päättyy: ”Hienotunteisuuteenne vedoten pyytäisin, ettette Jukka Kriston laskussa viittaisi Olli Soraisen laskuun, vaan että merkkinä hänen laskussaan olisi esim. että ”osuutenne viulun ostohinnasta”.

Tutkinnassa nostetaan esiin myös Soraisen muille ihmisille lähettämiä viestejä. Kesällä 2020 Sorainen lähetti tuttavalleen sähköpostin, jossa kertoi, että Polarica omistaa viulun ja että ”(nimi salattu) ei tykkää tästä, kuten varmaan arvasit. Sanoo, että minun pitäisi varoa korruptiota :)”.

KRP tiedotti laajan ihmiskauppatutkinnan alkamisesta lokakuussa 2022. Muutamaa päivää myöhemmin Sorainen viestitteli asiasta ulkoministeriössä työskentelevän tuttavansa kanssa.

– Mietin vain ettei oma perse palaisi kun on ollut vuosien aikana yhteyksiä Kristoon. Varmasti KRP käy läpi Kriston hänen sähköpostinsa ym. Joten kannattaa varautua :(.

Lue myös

Droonien pörinä herättää huolta – voi aiheuttaa tuhoa luonnolle

Droonit ovat olleet otsikoissa sodankäynnin välineinä, mutta Suomen luontoa uhkaava vaara liittyy harrastajien...
17.4.2026 20:30

HS: EU valmistelee harjoitusta, jossa varaudutaan Venäjän hybridihyökkäykseen

EU varautuu mahdolliseen Venäjältä tulevaan hyökkäykseen uudella harjoituksella, kirjoittaa Helsingin Sanomat.EU:n valmistelemassa harjoituksessa...
17.4.2026 18:40

Ranska ja Britannia ovat valmiita johtamaan Hormuzinsalmen liikennettä turvaavaa toimintaa – mukana olisi kymmenkunta maata

Presidentti Stubbin mukaan Suomi on valmis yhteistyöhön ratkaisuissa, jotka tuovat alueelle vakautta ja kunnioittavat kansainvälistä oikeutta
17.4.2026 18:12

Aihetunnisteet

korruptio Kotimaa marja-ala marjanpoimijat oikeudenkäynnit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
Näin kävi suomalaisten kahvimaulle, kun kahvipakettien hinta pomppasi korkealle
Uutiset | 15.4.2026 21:21
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Näitä tuotteita ihmiset hamstraavat nyt Tori.fi:stä – Naisilla ja miehillä räikeä ero
Uutiset | 15.4.2026 21:47
Miten ihmeessä harrastajarumpali voidaan lukea yrittäjäksi? Keskustan Kosonen vaati rotia byrokratiaan
Uutiset | 16.4.2026 18:22
Olkiluoto 2 palasi valtakunnan sähköverkkoon
Uutiset | 17.4.2026 12:08
Puoluebarometri: Orpon hallitus vajosi vaalikauden pohjamutiin – SDP:hen ja keskustaan suhtaudutaan myönteisimmin
Uutiset | 16.4.2026 12:00
Tutkimus: Atlantin merivirtojen järjestelmä voi romahtaa huomattavasti luultua aikaisemmin
Uutiset | 16.4.2026 21:57
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
PLL: Miksi ihmeessä keväällä väsyttää niin vietävästi?
Uutiset | 9.4.2026 21:46
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Uusimmat

Droonien pörinä herättää huolta – voi aiheuttaa tuhoa luonnolle
Uutiset | 17.4.2026 20:30
HS: EU valmistelee harjoitusta, jossa varaudutaan Venäjän hybridihyökkäykseen
Uutiset | 17.4.2026 18:40
Ranska ja Britannia ovat valmiita johtamaan Hormuzinsalmen liikennettä turvaavaa toimintaa – mukana olisi kymmenkunta maata
Uutiset | 17.4.2026 18:12
Presidentti Stubb: Iranin ilmoitus Hormuzinsalmen avaamisesta positiivinen merkki
Uutiset | 17.4.2026 18:01
Libanonissa tuhannet siviilit lähteneet paluumatkalle koteihinsa varoituksista huolimatta
Uutiset | 17.4.2026 17:26
Finnair ei rikkonut kuluttajasuojalakia hylätessään vakiokorvausvaatimuksia myöhästyneinä, sanoo markkinaoikeus
Uutiset | 17.4.2026 17:19
Iran avasi Hormuzinsalmen, Trump sanoi pitävänsä Iranin satamien saarron edelleen voimassa
Uutiset | 17.4.2026 17:14
Hallitus aikoo säästää 100 miljoonaa sosiaalihuollosta – yhtenä keinona asiakasmaksujen korottaminen
Uutiset | 17.4.2026 15:58
Droonisota ja entistä kurjakuntoisempi Venäjän varjolaivasto uhkaavat Itämerta – Ukrainan iskut eivät tehneet pysyvää lovea Venäjän öljyralliin
Uutiset | 17.4.2026 15:48
Analytiikkayritys: Kolme iranilaista tankkeria pääsi läpi Hormuzinsalmesta
Uutiset | 17.4.2026 15:08
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Droonien pörinä herättää huolta – voi aiheuttaa tuhoa luonnolle
Uutiset | 17.4.2026 20:30
HS: EU valmistelee harjoitusta, jossa varaudutaan Venäjän hybridihyökkäykseen
Uutiset | 17.4.2026 18:40
Ranska ja Britannia ovat valmiita johtamaan Hormuzinsalmen liikennettä turvaavaa toimintaa – mukana olisi kymmenkunta maata
Uutiset | 17.4.2026 18:12
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Eläkkeiden leikkaaminen veisi ostovoimaa ja loisi työttömyyttä
Mielipide | 16.4.2026 14:22
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Kuopiossa on vahvistettava paikallista yrittäjyyttä ja markkinaa
Mielipide | 11.4.2026 16:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kymenlaakson keskusta nimesi eduskuntaehdokkaansa, vaatii hallitusta muistamaan Itäisen Suomen ohjelman
Uutiset | 17.4.2026 12:24
Keskustan Siika-aho puoluebarometrista: Muutoshalu väreilee ilmassa
Uutiset | 16.4.2026 14:28
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piiri nimesi ensimmäiset eduskuntavaaliehdokkaansa – Itä-Suomeen halutaan parempia näkymiä
Uutiset | 16.4.2026 12:03
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Keskustan Siponen: Luken pitää ottaa nopeasti käyttöön uudet menetelmät peltojen hiilinielulaskennassa
Uutiset | 11.4.2026 12:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste