Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kalastus

Matkailukohde teki lohikeiton tarjoilusta lopun – Syynä eettisyys

30.7.2026 13:37
Lue lisää 

Digitalisaatio voisi pelastaa autiot maaseudut – tai sitten ei

Mimma Lehtovaara / STT 12.7.2016 20:10, muokattu 12.7.2016 20:23
a– a+
SuomiAreena

Miltä tuntuisi ajatus robottileikkauksesta? Todennäköisesti ei kovin erikoiselta, sillä moisia operaatioita tehdään kaikissa Pohjoismaiden yliopistosairaaloissa.

Robottileikkaukset ovat perinteisiä tarkempia, ja monet toimenpiteet voidaan tehdä tähystämällä, jolloin potilas toipuu nopeasti.

Mutta miltä tuntuisi ajatus robottileikkauksesta, jossa konetta ohjaava kirurgi ei olisikaan samassa tai viereisessä huoneessa vaan toisella puolella maapalloa, eikä olisi koskaan edes käynyt Suomessa, saati että olisi tavannut potilaan?

Tämä oli yksi esimerkki digitalisaation mullistavista vaikutuksista työhön, kun aihetta käsiteltiin Porissa tiistaina muun muassa työministeri Jari Lindströmin (ps.), SAK:n tuoreen puheenjohtajan Jarkko Elorannan ja Työterveyslaitoksen vanhemman tutkijan Anu Järvensivun voimin.

Digitalisaatio tuo tullessaan ”vaikka mitä” ja ”muuttaa kaiken”, kuten keskustelijat kuvasivat.

Esimerkiksi leikkaava lääkäri tai potilasta valvova sairaanhoitaja voivat digitalisaation ja robottiteknologian avulla työskennellä yhtä hyvin Bangkokissa kuin Kuopiossa. Kysymys on valinnoista.

– Mitä haluamme tehdä kasvokkain ja mitä olemme valmiita tekemään digitaalisen tiedonvälityksen avulla, Järvensivu sanoi.

Suomalaisten valmiudet omaksua uutta teknologiaa ovat kansainvälisesti verrattuna hyvät, ja suomalaisten digiosaaminen on EU-maiden kärkeä.

Asenteen tulee kuitenkin olla kohdallaan, sillä muuten jää pää vetävän käteen.

– Ei olla vastakarvaan vaan myötäsukaisia tälle kehitykselle, joka tulee väistämättä, Lindström korosti.

Ministerillä on aiheesta omakohtaista ja karvasta kokemusta paperitehdasvuosiltaan, jolloin työntekijöiltä vaadittiin joustoja, jotta työpaikat olisi pystytty säilyttämään.

– Työpaikassa, josta sain kenkää… Siinä vaiheessa, kun olimme valmiita tekemään joustoja, oli liian myöhäistä.

Jos ja kun digitalisaatio vapauttaa ajasta ja paikasta, sen kääntöpuolena on mahdollisuus valvoa työntekijää entistä tehokkaammin.

SAK:n Elorannan mukaan monissa ammateissa digitalisaatio voi tarkoittaa entistä suurempaa kontrollia ja valvontaa.

– Silloin mennään ihan päinvastaiseen suuntaan kuin pitäisi.

Digitalisaatio tuo tullessaan ”vaikka mitä” ja ”muuttaa kaiken”

Olisiko digitaalisuudesta autioituvan maaseudun pelastajaksi?

Kun tulevaisuudessa yhä useampaa työtä voidaan tehdä muualla kuin varsinaisella työpaikalla, olisi siinä paikka pitää maaseutu elävänä, Lindström pohti.

Elorannan visiossa ihmiset haluavat tulevaisuudessakin olla vuorovaikutuksessa kasvokkain.

Hänen mielestään pöhinää syntyy paikoissa, joissa samanhenkiset ja -oloiset ihmiset ovat lähellä toisiaan. Siksi kaupungistuminen jatkuu yhä.

– Sitä fiilistä ei ehkä kuitenkaan ruudun välityksellä tehdä. Digitalisaatio mahdollistaa töiden siirtämisen, mutta innovointi ja uuden luominen näyttävät vaativan sen, että ihmiset ovat yhdessä.

Tutkijana Järvensivu kallistuu molempien vaihtoehtojen kannalle. Innovaatioteorioiden mukaan ihmisten pitää olla yhdessä, jotta syntyy kehitystä.

Toisaalta virtuaalinen todellisuus voi hänen mukaansa ”korvata uskomattoman pitkälle tätä meidän livemaailmaamme”.

– Siinä mielessä suomalaisella maaseudulla voi olla uusi mahdollisuus. Täytyy vain keksiä ne vetovoimatekijät, jotta ihmiset haluavat olla siellä.

Lue myös

Lindström puolusti kotouttamista – "Jos ihmisellä on lupa olla Suomessa, homma pitää hoitaa"

Työ- ja oikeusministeri Jari Lindström (ps.) puolusti voimakkaasti maahanmuuttajien kotouttamistyötä Porin SuomiAreenalla tiistaina. Lindström...
13.7.2016 10:58

Verotuksen norminpurussa riittää savottaa, sanovat taiteilijat

Hallitus on sitoutunut vankasti norminpurkuun ja sitä kautta ihmisten arjen helpottamiseen. Jos taiteilijoilta...
12.7.2016 22:09

Aihetunnisteet

digitalisaatio Jari Lindström suomiareena

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Toimiiko lihavuuslääke, vaikka näläntunne palaa? Tutkimus antoi yllättävän tuloksen
Uutiset | 28.7.2026 22:44
Sitkeä huhu prinsessa Victoriasta eli Suomessa pitkään – Sitten Ruotsin hovi teki siitä lopun
Uutiset | 29.7.2026 21:31
Yksi raaka-aine valloitti suomalaisten lautaset – ”Iso ruokatrendi”
Uutiset | 29.7.2026 22:17
Lidl täräytti muutoksen – Näin asiakkaat reagoivat ”pysyvästi”
Uutiset | 28.7.2026 21:46
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Palloliiton pomo ei ollut uskoa korviaan, kun kuuli Fifan suunnitelmista
Uutiset | 29.7.2026 14:25
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Tiesitkö, että Urholla ja Sisulla on kolme sisarta Ruotsissa? Sotilaallinen kytkös poikkesi Suomen jäänmurtomallista
Uutiset | 24.7.2026 21:12
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00

Uusimmat

Venäjä kiristää ruuvia – sodanvastaisen puolueen osallistuminen syyskuun vaaleihin estettiin Karjalassa
Uutiset | 30.7.2026 15:32
Sisävesillä sinilevätilanne on rauhallinen, rannikoilla sen sijaan tavanomainen
Uutiset | 30.7.2026 15:10
Helsingin Sanomien Viestikoekeskus-juttu on vireillä Euroopan ihmisoikeustuomioistuimessa – ”Tulevaisuuden kannalta periaatteellinen merkitys”, sanoo vastaava päätoimittaja
Uutiset | 30.7.2026 14:55
Hawk-hävittäjät lentokiellossa, ralliavajaisten ylilento peruuntui
Uutiset | 30.7.2026 14:49
Nauru hankkiutui eroon Naurusta
Uutiset | 30.7.2026 14:43
Matkailukohde teki lohikeiton tarjoilusta lopun – Syynä eettisyys
Uutiset | 30.7.2026 13:37
Maastopalojen vuoksi julistettu hätätila purettiin Madridissa ja Avilassa
Uutiset | 30.7.2026 13:09
Sunnuntaista lähtien tekoälyllä tuotettu sisältö pitää erikseen merkitä
Uutiset | 30.7.2026 13:05
USA:n ja Iranin väliset rauhanneuvottelut käynnissä iskuista huolimatta
Uutiset | 30.7.2026 12:38
Raju tilanne jalkapallossa: Pelaaja hyökkäsi erotuomarin kimppuun – ”Olin pari sekuntia taju kankaalla”
Uutiset | 30.7.2026 12:33
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Venäjä kiristää ruuvia – sodanvastaisen puolueen osallistuminen syyskuun vaaleihin estettiin Karjalassa
Uutiset | 30.7.2026 15:32
Sisävesillä sinilevätilanne on rauhallinen, rannikoilla sen sijaan tavanomainen
Uutiset | 30.7.2026 15:10
Helsingin Sanomien Viestikoekeskus-juttu on vireillä Euroopan ihmisoikeustuomioistuimessa – ”Tulevaisuuden kannalta periaatteellinen merkitys”, sanoo vastaava päätoimittaja
Uutiset | 30.7.2026 14:55
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Toimeliaisuus ja luottamus kantavat – Inhimillinen yhteiskunta rakennetaan arjessa
Mielipide | 28.7.2026 12:02
Lukijalta: Entä jos suomalaiset ostaisivat sähköverkot? 
Mielipide | 28.7.2026 11:33
Lukijalta: Datakeskukset – sähköverkon lisääntyvä päänvaiva?
Mielipide | 24.7.2026 18:12
Lukijalta: Miksi Vantaan pitäisi lakata olemasta Vantaa?
Mielipide | 24.7.2026 17:56

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste