Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Ceutan rajakriisi
Ceutan asukkaat kantoivat Espanjan lippuja mielenosoituksessa 30. elokuuta 2026. (Kuva: Antonio Sempere / AFP / Lehtikuva)

Ceutassa paikallisten kärsivällisyys on lopussa – "En ole rasisti, haluan vain saada naapurustoni takaisin"

Paikalliset ovat syyttäneet Espanjan hallitusta liian hitaasta reagoimisesta Ceutan siirtolaistilanteeseen.
STT 31.8.2026 11:00, muokattu 31.8.2026 11:28
a– a+
Ceutan rajakriisi

Espanjan Ceutassa paikallisten ja maahan tulleiden siirtolaisten välit ovat kiristyneet ja äityneet paikoin jopa väkivaltaisiksi.

Heinäkuun lopussa ainakin 71 000 ihmistä saapui Marokosta Espanjan Pohjois-Afrikassa sijaitsevalle itsehallintoalueelle. Monet ihmisistä uivat Marokon ja Ceutan jakavan aidan ympäri, ja Ceutan paikallisviranomaisten mukaan ainakin sata ihmistä kuoli.

Valtaosa maahan pyrkineistä palasi Marokkoon tuntien sisällä saapumisestaan.

Tuhansia siirtolaisia on kuitenkin yhä Ceutassa, mukaan lukien noin tuhat lasta. Viranomaiset eivät tiedä siirtolaisten tarkkaa määrää.

Noin 84 000 asukkaan Ceutaan jääneet ovat löytäneet yösijan kuka mistäkin: rannoilta, talojen sisäänkäynneiltä ja puistoista.

Nyt paikallisten kärsivällisyys on loppumassa.

Näin ajattelee muun muassa espanjalaislehti El Mundon haastattelema, vain etunimellään esiintyvä Hudefia.

– En ole rasisti, haluan vain saada naapurustoni takaisin, 19-vuotias nuori sanoo.

Siirtolaisten karkotusta vaatineet mielenosoitukset ovat olleet pääosin rauhallisia, mutta viime päivinä ne ovat muuttuneet yhä väkivaltaisemmiksi.

Britannian yleisradioyhtiö BBC:n mukaan useat kymmenet paikalliset estivät Punaisen Ristin henkilökuntaa jakamasta ruokaa ja vettä siirtolaisille. Sen jälkeen osa heistä sytytti tuleen siirtolaisten leirit paikallisella rannalla. Rannalla syntyi myös yhteenottoja poliisin kanssa.

Samana aamuna raportoitiin myös kansalaispartioista, jotka ajoivat siirtolaisia takaa kaduilla.

BBC:n mukaan paikalliset ryhtyivät väkivaltaisuuksiin pian sen jälkeen, kun kymmenkunta siirtolaista oli otettu kiinni epäiltyinä kivien heittämisestä sotilasajoneuvoa kohti, ajoneuvon ikkunoiden rikkomisesta ja ajoneuvossa olleiden neljän miehen haavoittamisesta.

Nyt rauhanomaisesti mieltään osoittaneet paikalliset ovat peruneet mielenosoituksiaan, koska he pelkäävät, että heidät yhdistettäisiin väkivaltaisuuksiin tai ääriryhmiin.

Väkivaltaan on lietsottu myös sosiaalisessa mediassa, jossa siirtolaisiin kohdistuva vihapuhe on lisääntynyt merkittävästi siirtolaiskriisin alusta alkaen. Tuoreen selvityksen mukaan vihapuheen määrä kolminkertaistui 30. ja 31. heinäkuuta sen jälkeen, kun ihmisiä alkoi saapua Ceutaan.

Pääministeri Pedro Sanchezin sosialistihallitus on syyttänyt Ceutaa johtavan Juan Vivasin konservatiivipuoluetta (PP) ja äärioikeiston Vox-puoluetta jännitteiden lietsomisesta.

Vox-puolueen kansanedustaja Jose Maria Figaredoa epäillään viharikoksesta, koska hän sanoi pian Ceutan tapahtumien jälkeen, että maahan pyrkineet pitäisi ”metsästää yksi kerrallaan”.

RTVE:n mukaan sosiaalisessa mediassa liikkuu myös lisäksi väärää tietoa muun muassa Punaisen Ristin toiminnasta. Verkossa on levitetty esimerkiksi väärää väitettä, että järjestö ei olisi auttanut Espanjaa kohdanneiden luonnonkatastrofien, kuten tämän kesän metsäpalojen uhreja.

Espanjalaislehti El Mundon mukaan myös toimittajiin on kohdistunut häirintää.

Paikalliset ovat syyttäneet Espanjan hallitusta liian hitaasta reagoimisesta Ceutan tilanteeseen.

Pääministeri Sanchez kommentoi Ceutan tilannetta maanantaina Cadena SER -radiokanavan haastattelussa. Pääministeri korosti ymmärtävänsä Ceutan asukkaiden kritiikin.

– Ceutan asukkaiden silmissä kaikki apu on tällä hetkellä riittämätöntä, kunnes alueella palataan normaaliin, Sanchez sanoi.

Puolustusministeri Margarita Robles on niin ikään pyytänyt anteeksi Ceutan asukkailta.

– Pyydän anteeksi heiltä, jotka ovat tunteneet itsensä hylätyksi tai jotka eivät mielestään ole saaneet riittävää tukea, Robles sanoi viime viikolla.

Paikallisten tyytymättömyys kumpuaa paljolti myös hallituksen suunnitelmista siirtää maahanpyrkijät olemassa oleviin julkisiin rakennuksiin, kuten urheiluhalleihin, siksi aikaa, kunnes heidän tilanteensa on arvioitu asianmukaisesti.

Monet paikallisista vastustavat suunnitelmia, koska he pelkäävät, että siirtolaiset siirtyisivät niiden myötä lähemmäs asuinalueita.

Hallitus on sittemmin täsmentänyt, että urheiluhalleja tai muita julkisia tiloja käytettäisiin majoittamiseen vain poikkeustilanteissa.

Lue myös

Ismo Säily on huolissaan siitä, ettei nuorilla ole mahdollisuutta omistusasumiseen

Perheet ja pk-yritykset. Torniolaisella Ismo Säilyllä on selkeät pääasiat, joilla hän pyrkii päätöksentekijäksi Arkadianmäelle....
25.10.2026 10:15

Onko aluehallinto vain turha byrokratian taso? – Muissa Pohjoismaissa ja Euroopassa aluehallinnot ovat pitäneet pintansa

Demokraattinen maakunnallinen itsehallinto on Suomessa melko uusi asia. Hyvinvointialueuudistus tuli voimaan asteittain vuosina...
25.10.2026 10:00

Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla

Jokainen Enontekiön Kilpisjärvellä käynyt maisemien ihailija tietää, että Saana on vaikuttava näky. Saanatunturi erottuu...
24.10.2026 22:15

Aihetunnisteet

Ceutan rajakriisi Espanja Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Antti Kaikkonen väläyttää: Tulisija kaikkiin uusiin pientaloihin
Uutiset | 23.10.2026 11:25
Starlink toimii jälleen Ukrainassa
Uutiset | 24.10.2026 11:58
Keskusta esittää omistuskotitakuuta – tavoitteena palauttaa oma koti pieni- ja keskituloisten ulottuville
Uutiset | 24.10.2026 11:00
”Eiköhän laiteta työterveys lihoiksi” – keskustanuorissa huolta sotesta, ympäristöstä ja keskustan tilasta
Uutiset | 24.10.2026 18:19
Halla-aho Ylen Ykkösaamussa: Osa kansanedustajista erittäin huolissaan epäillyistä koteihin tunkeutumisista
Uutiset | 24.10.2026 10:24
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Trump puolustelee päätöksiään: En halua ajaa Venäjää neuvottelupöydästä
Uutiset | 19.10.2026 17:36
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu
Uutiset | 18.10.2026 19:30
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Uusimmat

Ismo Säily on huolissaan siitä, ettei nuorilla ole mahdollisuutta omistusasumiseen
Uutiset | 25.10.2026 10:15
Onko aluehallinto vain turha byrokratian taso? – Muissa Pohjoismaissa ja Euroopassa aluehallinnot ovat pitäneet pintansa
Uutiset | 25.10.2026 10:00
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Unkari 1956 | Kansannousun pääministeristä tuli vapauden traaginen marttyyri – teloitetun Imre Nagyn kunnianpalautus sai odottaa vuosikymmeniä
Uutiset | 24.10.2026 21:47
”Eiköhän laiteta työterveys lihoiksi” – keskustanuorissa huolta sotesta, ympäristöstä ja keskustan tilasta
Uutiset | 24.10.2026 18:19
Pohjois-Korean Kim pistäytyi Kiinassa
Uutiset | 24.10.2026 15:01
Kaikkonen IS:lle: Keskusta tavoittelee hallitusvastuuta vain tuntuvalla vaalivoitolla
Uutiset | 24.10.2026 14:43
Ensi yönä siirretään kelloja
Uutiset | 24.10.2026 13:43
Tuuli voi puhaltaa sähkötkin poikki, poikkeuksellista lämpöä luvassa
STT | 24.10.2026 13:32
Starlink toimii jälleen Ukrainassa
Uutiset | 24.10.2026 11:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00
Miksi uusia syöpälääkkeitä tulee Suomeen vähemmän kuin muualle Eurooppaan? – ”Potilas saa vähän vanhempaa hoitoa”
Uutiset | 18.10.2026 12:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ismo Säily on huolissaan siitä, ettei nuorilla ole mahdollisuutta omistusasumiseen
Uutiset | 25.10.2026 10:15
Onko aluehallinto vain turha byrokratian taso? – Muissa Pohjoismaissa ja Euroopassa aluehallinnot ovat pitäneet pintansa
Uutiset | 25.10.2026 10:00
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tämän päivän säästö voi muuttua huomisen lisälaskuksi
Mielipide | 23.10.2026 14:29
Lukijalta: Keskustan on puolustettava niitä, joiden varaan huominen rakentuu
Mielipide | 23.10.2026 13:34
Lukijalta: Kiitos Keskustanuoret
Mielipide | 23.10.2026 13:30
Lukijalta: Ruuhkamaksuilla kohti edullisempaa joukkoliikennettä
Mielipide | 23.10.2026 13:16
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
Keskustan Kalmari: Pienten yhdistysten rahat eivät saa huveta pankkimaksuihin ja byrokratiaan
Uutiset | 19.10.2026 9:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata