Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukraina

Tshernobylin räjähdyksestä 40 vuotta – suojakuoren romahdus voisi vapauttaa radioaktiivisen pölyn ilmakehään

25.4.2026 22:01
Lue lisää 
Yhdysvallat
Harris on aiemmin tuonut esiin epäreilut tavat, joilla naisia kohdellaan, sanoo CNN:n politiikantoimittaja. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Biden valitsi varapresidenttiehdokkaakseen senaattori Kamala Harrisin – suurella puolueella on ensimmäistä kertaa ehdokkaana musta nainen

STT/Milja Rämö, Mari Areva 12.8.2020 1:00, muokattu 12.8.2020 8:33
a– a+
Yhdysvallat

Yhdysvalloissa demokraattien tuleva presidenttiehdokas Joe Biden on valinnut varapresidenttiehdokkaakseen senaattori Kamala Harrisin, kertovat useat mediat. Biden kertoi valinnastaan Twitterissä.

Biden oli jo aiemmin kertonut valitsevansa tehtävään naisen. Uutiskanava CNN:n mukaan Harris, 55, on ensimmäinen musta nainen, joka on ehdolla suuren puolueen varapresidentiksi. Washington Postin mukaan Harris on myös ensimmäinen aasialais-yhdysvaltalainen varapresidenttiehdokas.

Biden, 77, on tarkoitus valita virallisesti demokraattien presidenttiehdokkaaksi Milwaukeessa 17. elokuuta järjestettävässä puoluekokouksessa.

CNN:n vanhempi politiikantoimittaja Nia-Malika Henderson arvioi, että Harrisia tullaan todennäköisesti pitämään silmällä huomattavasti tiukemmin kuin mihin valkoisten miesehdokkaiden kohdalla on totuttu.

Hendersonin mukaan valintaprosessin aikana Harrisista on jo esitetty väitteitä, joita vallassa olevat naiset usein kohtaavat. Harrisia on kuvailtu esimerkiksi liian kunnianhimoiseksi.

Henderson sanoo, että sukupuolen lisäksi Harrisin altistaa lisäkommenteille se, että tämä ei ole vakoinen.

–  Hän on tuonut esiin epäreilut tavat, joilla naisia kohdellaan, ja tässä tapauksessa on ilmiselvää, että ei-valkoinen nainen kohtaa kaksinkertaisesti arvostelua rotunsa ja sukupuolensa takia, Henderson sanoi.

Kalifornialainen Harris lopetti kampanjansa demokraattien presidenttiehdokkaaksi joulukuussa. BBC kirjoittaa, että kampanjassaan Harris yritti tasapainotella demokraattipuolueen edistysmielisten ja maltillisempien siipien välillä. Hän ei kuitenkaan saanut presidenttikisan merkittävää kannatusta kummassakaan leiristä.

Maaliskuussa Harris asettui tukemaan Bidenia puolueen presidenttiehdokkaaksi.

Sen jälkeen kun Biden ilmoitti, että Harrisista tulee varapresidenttiehdokas, Harris tviittasi ehdokkuuden olevan kunnia.

–  Joe Biden voi yhdistää amerikkalaiset, koska hän on käyttänyt elämänsä taisteluun meidän puolestamme. Ja presidenttinä hän rakentaa Amerikan, joka noudattaa meidän ihanteitamme.

Bidenin ja Harrisin on määrä pitää lehdistötilaisuus keskiviikkona paikallista aikaa.

Rasismi, poliisin harjoittama väkivalta ja mustien oikeudet ovat olleet Yhdysvalloissa esillä erityisesti kesällä sen jälkeen, kun mustan George Floydin kuolema pidätystilanteessa synnytti maassa laajoja mielenosoituksia.

Yhdysvalloissa mustien oikeuksia ajavan NAACP-järjestön johtajan Derrick Johnsonin mielestä mustan naisen valintaa jouduttiin odottamaan liian pitkään.

–  Olemme aivan liian kauan aliarvioineet mustien naisten poliittista valtaa ja heidän merkitystään kulttuurillemme, yhteisöillemme ja maallemme, hän sanoi CNN:n mukaan.

Harris kirjoittaa omaelämäkerrassaan, että hänen intialainen äitinsä ymmärsi hyvin, että Harris ja hänen siskonsa nähtäisiin Yhdysvalloissa nimenomaan mustina tyttöinä.

–  Hän halusi päättäväisesti varmistaa, että meistä kasvaisi itsevarmoja, omanarvontuntoisia mustia naisia, Harris kirjoitti BBC:n mukaan.

Harrisin isä on Jamaikalta. Vanhempiensa eron jälkeen hän kasvoi ensisijaisesti äitinsä kanssa, kirjoittaa BBC.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kutsui Bidenin ilmoituksen jälkeen Harrisia ilkeimmäksi ja kamalimmaksi ihmiseksi Yhdysvaltain senaatissa ja kertoi olevansa yllättynyt valinnasta.

Marraskuun vaaleissa uudelleen tehtävään pyrkivä Trump sanoi uutistoimisto AFP:n mukaan toimittajille Valkoisessa talossa, että Harris ei ole vakuuttanut häntä pyrkiessään demokraattipuolueen presidenttiehdokkaaksi.

Presidentti julkaisi Twitter-tilillään videon, jolla Harris leimattiin radikaaliksi vasemmistolaiseksi ja huijariksi.

–  Hidas Joe ja huijari Kamala. Täydelliset toisilleen, väärät Amerikalle, miesääni toteaa videon lopussa.

Trump myös niin sanotusti kiinnitti tviitin, joten video pysyy presidentin tviittivirran alkupäässä uusista julkaisuista huolimatta siihen asti, että kiinnitys puretaan.

Lue myös

HS:n kysely: Häkkänen ylivoimaisesti suosituin kokoomuksen varapuheenjohtajaksi

Puolustusministeri Antti Häkkänen on kokoomusta äänestävien keskuudessa ylivoimainen suosikki puolueen varapuheenjohtajaksi, käy ilmi...
26.4.2026 9:33

Kirjeenvaihtajien illallistapahtuma keskeytyi laukauksiin Washingtonissa, presidentti Trump paikalla

Aseistautunut mies ampui salaisen palvelun agenttia yrittäessään päästä illalliselle. Ampujan uskotaan toimineen yksin.
26.4.2026 9:08

"Norsunluutornista tuleva mielipide" – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille

Suomenmaan haastattelemat keskustan puoluevaltuutetut tyrmäävät ajatuksen siitä, että julkisen talouden säästöt edellyttäisivät vanhusten...
26.4.2026 8:00

Aihetunnisteet

Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Onko sinullakin kertynyt säästöjä? – Asiantuntija: ”Ei ole lainkaan varmaa”
Uutiset | 25.4.2026 21:31
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Huippututkijoiden kuolemat ja katoamiset herättävät kysymyksiä Yhdysvalloissa
Uutiset | 24.4.2026 22:20
Luottoluokittajan arvio Suomen taloudesta synkkeni – Näin kommentoi Purra
Uutiset | 25.4.2026 10:20
Venäjä iski rajusti Itä-Ukrainaan – Zelenskyi kiirehtii ilmatorjunnan vahvistamista
Uutiset | 25.4.2026 12:40
Lentoyhtiöt kärvistelevät polttoaineen hintakriisissä – ”Aika pahalta näyttää”
Uutiset | 25.4.2026 10:07
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Uusimmat

HS:n kysely: Häkkänen ylivoimaisesti suosituin kokoomuksen varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 26.4.2026 9:33
Kirjeenvaihtajien illallistapahtuma keskeytyi laukauksiin Washingtonissa, presidentti Trump paikalla
Uutiset | 26.4.2026 9:08
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00
Tshernobylin räjähdyksestä 40 vuotta – suojakuoren romahdus voisi vapauttaa radioaktiivisen pölyn ilmakehään
Uutiset | 25.4.2026 22:01
Onko sinullakin kertynyt säästöjä? – Asiantuntija: ”Ei ole lainkaan varmaa”
Uutiset | 25.4.2026 21:31
Toinen maailmansota | Kuka oli Japanin suurin syntinen? – ”Vihollisen kasvo” suojeli keisaria viimeiseen asti
Uutiset | 25.4.2026 21:00
”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51
Yölle luvattu pakkasta, mutta lumisateet väistyvät sunnuntaina
Uutiset | 25.4.2026 15:20
Keskusta valjastaisi tekoälyn tuottavuustalkoisiin: ”Puhutaan miljardiluokan mahdollisuudesta”
Uutiset | 25.4.2026 14:38
Venäjä iski rajusti Itä-Ukrainaan – Zelenskyi kiirehtii ilmatorjunnan vahvistamista
Uutiset | 25.4.2026 12:40
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Riikka Purralle näytettiin ovea, kun oppositio haukkui riihen antia kyselytunnilla – ”Aivan jäätävä epäonnistuminen”
Uutiset | 23.4.2026 18:44
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
HS:n kysely: Häkkänen ylivoimaisesti suosituin kokoomuksen varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 26.4.2026 9:33
Kirjeenvaihtajien illallistapahtuma keskeytyi laukauksiin Washingtonissa, presidentti Trump paikalla
Uutiset | 26.4.2026 9:08
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kannanotto Parolan terveysaseman puolesta
Mielipide | 24.4.2026 14:43
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29
Lukijalta: Hyvinvoiva perhe – kasvatuksen ikivanha osaaja
Mielipide | 23.4.2026 15:01
Lukijalta: Hallitus opettaa elämään velaksi, se on kehysriihen ydin!
Mielipide | 23.4.2026 14:55
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: “Ei kuulu meille tai minulle” – soten kallein lause
Mielipide | 22.4.2026 14:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Liisa Hyssälä Euroopan elintarviketurvallisuusviraston johtokunnan jäseneksi
Uutiset | 24.4.2026 17:38
Karjalan Keskustan piirikokous teki valintoja puoluevaltuustoon
Uutiset | 24.4.2026 17:24
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste