Australian on määrä luovuttaa ensi vuoden COP31-ilmastokokouksen isännöintioikeudet Turkille
Australia on valmis luovuttamaan ensi vuoden YK:n ilmastokokouksen isännöintioikeudet Turkille. Hyvin poikkeuksellisen ehdotetun järjestelyn mukaan kokous pidettäisiin Turkissa, mutta neuvottelut siitä, kumpi maa johtaisi kokousta ja neuvotteluja, ovat vielä kesken.
Australia ja Turkki ovat taistelleet COP31-kokouksen isännöintioikeudesta kuukausia. Australia oli toivonut voivansa isännöidä kokousta yhdessä merenpinnan nousun uhkaamien Tyynenmeren saarivaltioiden kanssa.
Jos kumpikaan osapuoli ei perääntyisi vaateistaan tai muusta järjestelystä ei sovittaisi, kokous pidettäisiin oletusarvoisesti Saksassa, jossa YK:n ilmastokokouksen toimisto sijaitsee.
Mahdollinen päätös on hyväksyttävä yksimielisesti lähes 200 maan kesken parhaillaan Brasilian Belemissä käynnissä olevassa COP30-ilmastokokouksessa. Jos ehdotus menee läpi, olisi se merkittävä voitto Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoganille.
Huippukokous pidettäisiin Välimeren rannalla sijaitsevassa Antalyassa. COP-huippukokoukset houkuttelevat paikan päälle maailman johtajia, yritysjohtajia ja kymmeniätuhansia vierailijoita.
COP-sääntöjen mukaan isännöintivelvollisuudet kiertävät viiden maaryhmän kesken. Vuonna 2026 isännöintivastuu kuuluu Länsi-Euroopan maille sekä parillekymmenelle muulle maalle, joiden joukossa ovat muun muassa Turkki, Australia ja Kanada.
Kilpailu kokouksen isännöinnistä ei ole ennennäkemätöntä, mutta asiasta ei ole koskaan aiemmin väännetty näin viime hetkille saakka.
Ehdotetusta sopimuksesta on keskustelut Länsi-Euroopan ja muiden valtioiden ryhmän kokouksessa, jonka puheenjohtajana toimi Saksan ympäristöministeri Jochen Flasbarth.
Flasbarth sanoi uutistoimisto AFP:lle, että järjestely on innovatiivinen. Hän sanoi, lisäksi, ettei kuullut ajatukselle vastustusta, joskaan asiasta ei ole tehty vielä kirjallista ehdotusta, ja vasta sen jälkeen hän kutsuisi ryhmän uudelleen koolle tekemään päätöksen aiheesta.
Australian ilmastoministeri Chris Bowen sanoi tietävänsä, että lopputulos tulee olemaan osalle pettymys. Hän kuitenkin katsoo, että merkittäviä myönnytyksiä tarvitaan, kun yritetään löytää yksimielisyyttä.
– Olisi tietysti hienoa, jos Australia saisi kaiken. Mutta emme voi saada kaikkea, Bowen sanoi Brasiliassa.
Uutinen tuntui heikentäneen mielialaa Tyynellämerellä, jossa nousevat merenpinnat ja äärimmäiset sääolosuhteet uhkaavat monien pienten saarivaltioiden olemassaoloa.
Papua-Uuden-Guinean ulkoministeri Justin Tkatchenko kommentoi uutista tuoreeltaan AFP:lle.
– Emme ole kaikki tyytyväisiä. Ja olemme pettyneitä, että tässä on käynyt näin, hän sanoi.