25 vuotta täyttänyt työnhakija voi pian opiskella avoimia korkeakouluopintoja ilman vaikutusta työttömyysturvaan
Politiikka
Avoimet korkeakouluopinnot eivät jatkossa vaikuta työttömyysturvaan, jos työnhakija on täyttänyt 25 vuotta, kertoi työ- ja elinkeinoministeriö tiistaina.
Lakimuutos koskee heinäkuun alussa tai sen jälkeen alkaneita opintoja yliopistoissa, ammattikorkeakouluissa, kansalaisopistoissa ja kesäyliopistoissa.
Työnhakijalla on opinnoista huolimatta edelleen velvollisuus hakea työtä työllistymissuunnitelmansa mukaisesti ja olla valmis vastaanottamaan kokoaikatyötä. Työnhakijalla on myös velvollisuus osallistua työllistymistä edistäviin palveluihin, jos niitä tarjotaan.
Tähän saakka opintoja on lähtökohtaisesti voinut tehdä vain rajallisen määrän menettämättä työttömyysetuutta.
Avoimet korkeakouluopinnot ovat maksullisia.