Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tutkimus

Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”

3.4.2026 21:40
Lue lisää 
Blogi: Timo Kaunisto
Timo Kaunisto:

Tunnin junat kallista haaveilua

3.10.2022 9:56, muokattu 3.10.2022 9:56
a– a+
Blogi

Suomeen kaavaillaan peräti kolmea suurnopeudella metropoleja yhdistävää ”tunnin junaa”.

Pisimmällä on Turun hanke mutta suurella vakavuudella myös Tampere ja Helsinki havittelevat oikorataa välilleen. Pääradan oikaisua varten on perustettu hankeyhtiö Suomi-rata Oy, joka julkaisi tavoitteitaan perjantaina.

Sen mukaan yhteiskuntataloudellisesti olisi järkevintä vetää uusi rata metsään ja samalla koukkaista pääkaupunkiseudulla lentokentän kautta.

Hintalappu on pelkästään tälle yhdistelmälle 5,5 miljardia euroa.

Kaksi asiaa on tässä vaiheessa varmaa. Kaikki laskelmat hinnoista ovat nykyinflaatiolla surkeaa kuraa. Ja toiseksi: kaikki laskelmat hyödyistä perustuvat paisutettuun näkymään suurkaupungistumisesta.

Turun junalle voi nähdä taloudellisiakin perusteita, koska rata on aikanaan rakennettu osin kielipoliittisin perustein koukkaamaan rannikolle. Pääradalla kysymys on ennen muuta keskisuurten maakuntakeskusten tyhjentämisestä kahden Suomen suurimman kaupungin hyväksi.

Hankeyhtiön omistavat valtio ja pääradan kunnat. Myös oma kotikuntani Hämeenlinna on mukana mutta kokonsa mukaisesti vaatimattomalla osuudella.

Yhtiön linja ja laskelmien perusteet sanellaan metropoleissa. Historiallinen maakunta- ja hallintokeskus Hämeenlinna jätetään näissä pohdinnoissa takarivin taaviksi pohtimaan osaansa hylättynä raidekaupunkina.

Nykyiselle pääradallehan hankeyhtiö siirtäisi tavaraliikenteen, jonka seassa romanttiset paikallisjunat puksuttelisivat kansallismaisemaan silloin tällöin. 

Uuden oikoradan – tai metsäradan – kuten me hämäläiset sitä kutsumme, vaihtoehtona on pääradan remontti. Sille ovat suunnitelmat valmiina ja realistinen hintalappu olemassa.

Reilulla miljardilla toteutuisi pääradan pallolaajennus, joka nopeasti palvelisi koko Ouluun saakka vetävän ratakokonaisuuden etua. Työt ovat aloittamista vaille valmiita, mutta budjetissa osa näistä rahoista on jo ohjattu toissijaisiin kohteisiin.

Liikenneministeriössä näyttää olevan väkeviä voimia, jotka ajavat Suomen kahtiajakoa.

Ukrainan sodasta näyttää tulevan pitkä konflikti, joka ilman muuta heijastuu paitsi talouteemme myös tavoitteisiimme.

Valtiovarainministeri Annika Saarikko esitti jo elokuussa epäilynsä tunnin junien kannattavuudesta.

Senkin jälkeen maailmantilanne on kärjistynyt. Ukrainan sodasta näyttää tulevan pitkä konflikti, joka ilman muuta heijastuu paitsi talouteemme myös tavoitteisiimme.

Omavaraisuus, huoltovarmuus ja haavoittuvuus nousevat uudella tavalla investointien perustaksi.

Oikoratahaihattelu ei näytä tätä maailman muutosta edes tunnistavan.

Kaikkein pöhköimmän perustelun tunnin junille luin Osmo Soininvaaran sinällään kiintoisasta kirjasta ”Yhteiskuntapolitiikka 2020-luvulle”.

Hän perustelee nopeita yhteyksiä yliopistoväen tarpeella tavata toisiaan. Olen kyllä tähän asti ajatellut, että siihen riittää hyvä tietoliikenneyhteys. Punaviinit voi nauttia koneen äärelläkin.

Päärata tarvitsee nopean remonttinsa ja samalla yhteyttä pohjoiseen on laajennettava.

Tarvitaan yli rajan ulottuvat yhteys. Vaihtoehtona ovat Jäämeren suunta Lapin yli tai Vaasan kautta Ruotsin halki kohti Norjaa.

Itse ajattelen tämän jälkimmäisen suunnan olevan turvallisuuden ja hyötyjen kannalta paremman, joskin kalliimman.

Joka tapauksessa haaveilu tunnin junista pitäisi nyt haudata ja keskittyä olemassa olevien rakenteidemme kehittämiseen ja turvaamiseen.

Timo Kaunisto Timo Kaunisto on elämälle utelias alkiolainen talonpoika, Agronomiliiton toiminnanjohtaja ja keskustan ex-varapuheenjohtaja Alastarosta, Loimaalta.

Lue myös

Blogi
Timo Kaunisto:

Naispappeus – keskustanaisten suuri saavutus

Evankelis-luterilaisen kirkon kirkolliskokous teki päätöksen naisten vihkimisestä papiksi 40 vuotta sitten. Ensimmäiset naiset...
25.3.2026 13:04
Blogi
Timo Kaunisto:

Tiede on voimassa toistaiseksi

Maatalous- ja ruokatieteet voivat hyvin. Viikolla järjestetty Maataloustieteen Päivät veti Helsingin Yliopistolle Stadin...
9.1.2026 14:01
Blogi
Timo Kaunisto:

Ruokaa viedään enemmän kuin jäänmurtajia

Suomalaista ruokaa viedään jo yli kahdella miljardilla eurolla vuosittain. Suomen ruokaviennin arvo on...
17.10.2025 17:33

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Vesa Kallio:
Ihmiskunnan alakuolokohdasta on päästävä ylös
Blogi | 2.4.2026 10:23
Timo Laaninen:
Kokeillaan rehellisyyttä
Blogi | 31.3.2026 12:31
Elsi Katainen:
Suomalaisesta varautumisen mallista on muilla opittavaa
Blogi | 30.3.2026 19:04
Outi Lankia:
Demokratiaa osuustoiminnan päätöksenteossa vahvistettava
Blogi | 30.3.2026 14:32
Vesa Kallio:
Suomeen tarvitaan lisää luottamusta
Blogi | 27.3.2026 12:21
Näytä lisää

Uusimmat

Mountbatten-luokan ilmatyynyalus oli kuin kanaalin Concorde – loiston päiviä seurasi surullinen loppu
Uutiset | 4.4.2026 21:28
Tämä pääsiäisherkku oli tsaari Nikolain suosikki – Täyttää nyt 130 vuotta
Uutiset | 4.4.2026 18:50
Ukraina kertoo useiden kuolleen ja parinkymmenen haavoittuneen Venäjän drooni-iskussa torille
Uutiset | 4.4.2026 12:54
Merivartiosto harjoittelee droonintorjuntaa ammunnoissa merellä Kotkan edustalla
Uutiset | 4.4.2026 12:52
Viranomaiset kotiuttivat al-Holin leirillä olleen suomalaispojan
Uutiset | 4.4.2026 11:58
Yhdysvallat ja Israel iskivät petrokemiaan keskittyneelle teollisuusalueelle Iranin lounaisosassa
Uutiset | 4.4.2026 11:33
Artemis 2 -lento ohitti puolivälin matkallaan kohti Kuuta
Uutiset | 4.4.2026 10:52
Pääsiäisen menoliikenne soljui rauhallisesti
Uutiset | 4.4.2026 10:15
Pääsiäissää jatkuu etelässä vetisenä ja pohjoisessa poutaisena
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Suomi haluaa intialaisia osaajia – mutta riittääkö heille paikka onnellisuustilaston kärjessä ja pitkä tie kansalaisuuteen?
Uutiset | 4.4.2026 10:00
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Tuntuuko, että joku kurkkii puhelimesi näyttöä? Et ole väärässä
Uutiset | 2.4.2026 21:29
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
”Pompannappi” kääntää yhä suupielet hymyyn – sympaattinen pikkuauto toi Italian ”dolce vitaa” suomalaisille sorateille
Uutiset | 3.4.2026 21:33
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mountbatten-luokan ilmatyynyalus oli kuin kanaalin Concorde – loiston päiviä seurasi surullinen loppu
Uutiset | 4.4.2026 21:28
Tämä pääsiäisherkku oli tsaari Nikolain suosikki – Täyttää nyt 130 vuotta
Uutiset | 4.4.2026 18:50
Ukraina kertoo useiden kuolleen ja parinkymmenen haavoittuneen Venäjän drooni-iskussa torille
Uutiset | 4.4.2026 12:54
Merivartiosto harjoittelee droonintorjuntaa ammunnoissa merellä Kotkan edustalla
Uutiset | 4.4.2026 12:52
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Median tiedottamisen avoimuus on kaksiteräinen miekka
Mielipide | 2.4.2026 12:16
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen