Jäihin pudonneiden määrä lähes tuplaantui viime vuonna
Joulukuussa hukkui yksi ihminen, kertoo Suomen Uimaopetus ja Hengenpelastusliitto (SUH). Viime vuonna hukkui yhteensä ainakin 92 ihmistä.
Tiedot perustuvat median ja avoimien viranomaislähteiden ennakkotietoihin ja ne täsmentyvät vuoden aikana. Lopullinen hukkuneiden määrä on todennäköisesti korkeampi.
Eniten ihmisiä hukkuu kesäkuukausina, viime vuonnakin 45. Kaikista hukkuneista 52 oli miehiä, 9 naisia ja 31 tapauksessa sukupuoli ei ole selvillä.
– Vaikka ennakkotilastojemme perusteella hukkuneiden ikäjakaumaa ei voida vielä tarkentaa, aiempien tilastojen valossa hukkumiset painottuvat ikääntyneisiin, SUH:n toiminnanjohtaja Kristiina Heinonen kertoo tiedotteessa.
Eniten hukkumisia tapahtui Etelä-Suomessa, Länsi- ja Sisä-Suomessa sekä Itä-Suomessa. Uinnin, pulikoinnin tai vedessä vilvoittelun yhteydessä hukkui 25 ihmistä, jäihin vajoamisen seurauksena 19 ihmistä ja vesiliikenteen yhteydessä 12 ihmistä.
Suurin osa eli 31 tapauksista on sellaisia, joissa tapahtumien kulku ei ole selvillä.
Vuonna 2024 hukkuneita oli 88. Hukkumiskuolemien määrä on kuitenkin vähentynyt viime vuosien aikana merkittävästi. Tapaturmaisesti hukkui vielä 2000-luvun alussa noin 200 ihmistä, kun viime vuosikymmenen aikana hukkuneita on ollut Tilastokeskuksen mukaan vuosittain keskimäärin 140.
SUH:n ennakkotilastojen mukaan Suomessa hukkuu vuosittain keskimäärin 16 ihmistä jäihin vajoamisen seurauksena. Viime vuonna jäihin kuolleita oli 19, eli lähes tuplasti edellisvuoden lukemasta.
Viime aikojen kovista pakkasjaksoista huolimatta jäät voivat olla yhä paikoin hyvinkin heikot. SUH:n vesiturvallisuusasiantuntija Anne Hiltunen muistuttaa tiedotteessa, että jäälle lähtiessä tulee varustautua jäänaskalein ja niitä on opeteltava käyttämään. Mukaan tulisi mielellään ottaa myös kättä pidempää jään kantavuuden koettelemiseen.
– Onnistunut pelastautuminen avannosta vaatii toimintakykyä. Avannosta nouseminen onnistuu, kun jaksat potkia jalat uintiasentoon, ponnistaa ylävartalon jäälle, liukua ja vetää vartalon, käsien ja naskalien avulla itsesi takaisin kantavalle jäälle. Tämä suoritus vaati voimaa ja vartalon hallintaa, Hiltunen sanoo.