Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Synkkä varoitus: ”Näyttää Putinin unelmasuunnitelmalta”

2.4.2026 21:50
Lue lisää 
Puheenvuoro

Krääsätalous on riski terveydelle, turvallisuudelle, ympäristölle ja taloudelle

Hilkka Kemppi 11.2.2026 14:09, muokattu 11.2.2026 14:09
a– a+
Puheenvuoro

Kuvitellaan hetki.

Vähävarainen perhe, jonka arkea rytmittää pikkulapsen tarpeet ja eurojen venyttäminen, tarvitsee uuden torkkupeiton. Netistä löytyy Temun mainos, jossa muutaman euron peitto luvataan kotiovelle ilman toimituskuluja.

Tilauksen houkuttelevuus on ilmeinen, mutta näkymätön riski vielä ilmeisempi. Tullin mukaan yli 80 prosenttia tällaisista tuotteista sisältää terveydelle vaarallisia kemikaaleja. Halpa hinta voi muuttua kovaksi laskuksi.

Samaan aikaan Heinolassa kivijalkakauppaa pitävä kenkäkauppias paketoi tilausta asiakkaalle toiveikkain mielin. Ilo on kuitenkin häilyvää, sillä lähetyskulut syövät katetta. Samaan aikaan Temun ja muiden alustojen krääsäralli kiitää Suomeen ilman minkäänlaisia toimituskuluja kuluttajalle.

Kilpailuasema ei ole vain epäreilu, se on kestämätön. 

Marraskuussa eduskunta kävi lähetekeskustelun Krääsätalous kuriin -kansalaisaloitteesta, joka saa alkuvuonna käsittelynsä valiokunnissa. Aloitteella on jo nyt poikkeuksellisen laaja tuki puoluerajojen yli. Eikä ihme. On vaikea nähdä oikeutusta räikeän epäreilulle krääsäkaupalle. 

Krääsäkauppa ei ole harmiton trendi. Se on kasvava riski terveydelle, turvallisuudelle, ympäristölle ja taloudelle. Se vääristää kilpailua tavalla, jota suomalaiset yritykset eivät voi estää.

Tulli arvioi, että Suomeen toimitettiin viime vuonna 50 miljoonaa pakettia, lähes 137 000 pakettia joka päivä. Kun yhden paketin keskihinta on vähän yli viisi euroa, voi puhua todellisesta krääsämassasta, joka virtaa koteihimme ilman todellista valvontaa. 

Ihmiset ansaitsevat parempaa. Tuoteturvallisuuden näkökulmasta olemme palanneet keskiajalle. Suomalaiset yritykset maksavat jopa 35 prosenttia enemmän EU-standardien mukaisesta tuotteista. Omavalvonta, auditoinnit ja laatuvaatimukset maksavat.

Nämä standardit ovat välttämättömiä ja suojaavat kuluttajia esimerkiksi ihottumilta, palovammoilta ja tahattomalta lapsettomuudelta. Tuotetestaus on suurin tekijä, joka erottaa Suomessa vähittäistavarakaupoista ostettavan krääsän ja netin halpatavaran toisistaan.

Myös luonto ansaitsee parempaa.

Toinen vääristymä liittyy kierrätykseen. Tuottajavastuun ansiosta Suomessa kaupoilla ja yrityksillä on velvollisuus ja kustannus huolehtia siitä, että akut, paristot, sähkö- ja elektroniikkatuotteet sekä pakkaukset kierrätetään asianmukaisesti.

EU:n ulkopuoliset toimijat taas kiertävät tämän kustannuksen täysin. Pahimmillaan krääsä sisältää aineita, jotka estävät kierrätyksen kokonaan. Kiertotalous ei kestä tällaista.

Ja sitten on kuluttajansuoja. EU:n kuluttajaviranomaisten verkosto epäilee Temun rikkovan kuluttajien laillisia oikeuksia järjestelmällisesti: painostusta ostamiseen, tekaistuja alennuksia, pelillistämistä, harhaanjohtavaa tietoa, kätkettyjä yhteystietoja ja väärennettyjä arvosteluja. 

Kilpailun vääristyminen näkyy suoraan yhteiskunnan taskussa. Suomeen alle 150 euron EU:n ulkopuolisista verkkokauppaostoksista kertyi viime vuonna vain 29.4 miljoonaa euroa verotuloja. Jos ne olisivat olleet kotimaisia ostoksia, verokertymä olisi ollut 324 miljoonaa euroa.

Erotus on 11-kertainen. Se on rahaa, joka olisi voinut rahoittaa suomalaisia työpaikkoja, yrityksiä, palveluita, kouluja ja terveydenhuoltoa.

On päivänselvää, että etäkaupan 150 euron tullittomuus on tullut tiensä päähän. EU:n tulliuudistus on vireillä, mutta sitä on syytä kiirehtiä. Ei voi olla niin, että tänne saa lähettää miljoonittain pieniä paketteja ilman tullimaksuja ja ilman velvollisuutta noudattaa samoja sääntöjä kuin sisämarkkinoilla vaaditaan noudatettavaksi.

Jos EU etenee hitaasti, Suomen on kiirehdittävä. On välttämätöntä, että etäkaupan tullittomuudesta luovutaan. Käsittelymaksut tulisi ottaa käyttöön pienillekin EU:n ulkopuolelta tuleville lähetyksille.

Tuoteturvallisuusvastuu tulee siirtää suoraan alustoille. Lisäksi tarvitsemme krääsäkaupan rinnalle kotimaisia ja eurooppalaisia vaihtoehtoja, jotka noudattavat yhteisiä sääntöjä. 

Reilut markkinat eivät synny itsestään. Hallitukselta toivon rohkeutta puuttua ilmiöön mieluummin heti kun liian myöhään. 

Hilkka Kemppi Kirjoittaja on kansanedustaja ja keskustan varapuheenjohtaja.

Lue myös

Puheenvuoro

Lopetammeko omilla aivoilla ajattelun kokonaan?

Olenko vastarannan kiiski ja kalkkis, kun en ole yhtään innostunut tekoälystä? Käytän mieluummin...
30.3.2026 14:45
Puheenvuoro

Hätähuuto räjähtävän lapsiperheköyhyyden poistamiseksi

Lapsiperheköyhyys on räjähtänyt käsiin tällä hallituskaudella hallituksen virheiden seurauksena. Soste julkaisi tänään tuoreen...
26.3.2026 14:40
Puheenvuoro

Onko keskusta unohtanut opiskelijat?

Keskusta on puhunut paljon kasvusta, mutta jotenkin tästä yhtälöstä on tuntunut unohtuvan korkeakoulutus...
23.3.2026 16:44

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Pääkirjoitukset

Media-alan tilanne on murheellinen
Pääkirjoitus | 7.12.2023 21:00
Maailman levottomat ajat korostavat kansanvaltaa ja tekevät presidentinvaalista tavallistakin tärkeämmät
Pääkirjoitus | 4.12.2023 21:00
Sisäpolitiikka on rempallaan
Pääkirjoitus | 1.12.2023 21:00
Keskusta nosti kapinalipun ja ilmoitti, että se ei suostu hyvinvointialueiden pakkosäästöihin
Pääkirjoitus | 27.11.2023 21:00
Keskustan vaihtoehtobudjetti kelpaa iltalukemiseksi hallituksen ministereillekin
Pääkirjoitus | 24.11.2023 21:00

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Tuntuuko, että joku kurkkii puhelimesi näyttöä? Et ole väärässä
Uutiset | 2.4.2026 21:29
Häämöttävän kriisin syvyys valkeni Euroopassa: ”Pahempaa kuin osaamme kuvitella”
Uutiset | 1.4.2026 22:11
Kiina syyttää Yhdysvaltoja ja Israelia Hormuzinsalmen liikenteen keskeytymisestä
Uutiset | 2.4.2026 12:22
Lähteet Timesille: Euroopan varauduttava USA:n ja Venäjän diiliin
Uutiset | 1.4.2026 22:28
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
”Pompannappi” kääntää yhä suupielet hymyyn – sympaattinen pikkuauto toi Italian ”dolce vitaa” suomalaisille sorateille
Uutiset | 3.4.2026 21:33
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Median tiedottamisen avoimuus on kaksiteräinen miekka
Mielipide | 2.4.2026 12:16
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste