Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

HS: Helsingin yliopiston rehtori järkyttyi Rydmanin päätöksestä – ”Poliittinen ohjaus on lisääntynyt”

3.8.2026 10:58
Lue lisää 

Osa köyhimpien maiden saamasta kehitysavusta päätyy veroparatiiseihin

Suomenmaa 14.2.2022 21:00, muokattu 14.2.2022 18:50
a– a+
Pääkirjoitus

Osa kaikkein maiden saamasta kehitysavusta näyttää päätyvän veroparatiiseihin, ilmenee Maailmanpankin alaisten kehitystutkijoiden selvityksestä. Mitä köyhempi ja korruptoituneempi maa on, sitä suurempi osa tukirahoista kulkeutuu veroparatiisien tai tiukan pankkisalaisuuden maiden pankkitileille.

Kehitysavun suuntautumisesta on väitelty niin kauan kuin kehitysapua on annettu. Kriitikkojen mukaan apurahat päätyvät liian usein köyhimpien maiden korruptoituneen eliitin taskuihin.

Kärjekkäimmän väitteen mukaan kehitysapu tarkoittaa käytännössä sitä, että rikkaiden maiden köyhät tukevat köyhien maiden rikkaita.

Maailmanpankin tutkijoiden selvitys osoittaa, että väitteessä on ainakin vähän perää. Tähän johtopäätökseen päädyttiin yksinkertaisella menetelmällä, vertaamalla maailman pankkiliikenteen rahavirtoja.

Maailmanpankki on antanut köyhille mailla suoraa taloudellista tukea eli selvää setelirahaa tai tukenut niiden kehityshankkeita. Tämän rahan kulku näkyy julkisista lähteistä.

Tätä rahavirtaa on verrattu Kansainvälisen järjestelypankin tietoihin rahavirroista, jotka suuntautuvat Maailmanpankin tukemista maista muualle maailmaan.

Kehitysavun hyväksyttävyyden kannalta on elintärkeää varmistaa kaikin mahdollisin keinoin, että apu menee perille eikä rikkaan eliitin taskuihin.

Tulokset ovat selviä. Kun tukirahat napsahtavat köyhien maiden tileille, kasvaa niistä lähtevä rahavirta veroparatiisien pankkitileille. Talletukset avoimen pankkijärjestelmän maihin eivät kasva.

Julkisista lähteistä ei voida selvittää, ketkä tekevät talletuksia veroparatiiseihin. Vain eliitillä on siihen käytännössä mahdollisuus. Köyhillä ihmisillä ei ole aina mahdollisuutta avata pankkitiliä edes omassa maassaan.

Niin sanottu iso kuva on niin selvä, että tutkijat ovat voineet tiivistää sen numeroiksi.

Kun maa saa lisää apua prosentin verran kansantuotteestaan, maan talletukset veroparatiiseihin kasvavat 3,4 prosenttia. Talletusvirrat osuvat vielä juuri niihin vuosineljänneksiin, kun kehitysapua maksetaan paljon.

Tutkijoiden mukaan maailman 22 köyhintä maata saivat kehitysapua keskimäärin 2,2 prosenttia kansantuotteestaan. Tästä rahamäärästä veroparatiiseihin vuotaa 7,5 prosenttia.

Seitsemän kaikkein köyhintä saa apua kolme prosenttia kansantuotteestaan. Tästä rahasta jopa 15 prosenttia päätyy veroparatiiseihin.

Köyhyys ja korruption kulkevat näin käsi kädessä. Mitä köyhempi maa on, sitä pahemmin se kärsii korruptiosta. Ja sitä suurempi osa kehitysapurahoista päätyy veroparatiiseihin.

Tutkimuksessa ei edes selvitetty sijoituksia omaan maahan. Tukiraha saattaa päätyä oman maan sisällä loistoasuntoihin tai muuhun ylellisyyteen.

Tutkimus vahvistaa julkisessa keskustelussa esitettyä kritiikkiä. Sen johtopäätökset on syytä ottaa vakavasti myös Suomessa, ovathan hallitukset toisensa jälkeen ottaneet tavoitteeksi kasvattaa kehitysapua 0,7 prosenttiin kansantuotteesta.

Kehitysyhteistyötä voidaan edelleen perustella vahvoin perustein. Köyhien maiden auttaminen on tullut entistä tärkeämmäksi ilmastonmuutoksen ja siitä koituvien suurten muuttoliikkeiden torjumiseksi.

Kehitysavun hyväksyttävyyden kannalta on kuitenkin elintärkeää varmistaa kaikin mahdollisin keinoin, että apu menee perille eikä rikkaan eliitin taskuihin.

Maailman 22 köyhimmästä maasta kuusi on myös Suomen kehitysavun saajia, niin sanottuja kumppanimaita. Näistä kuudesta neljä sijaitsee Afrikassa (Etiopia, Mosambik, Sambia ja Tansania).

Maailmanpankin tutkimus kannattaa lukea huolellisesti myös Suomen ulkoministeriössä.

Lue myös

Pääkirjoitus

Media-alan tilanne on murheellinen

Media-alan riento on viime vuosina ollut raadollista. Paperilehtien levikit ovat laskeneet tasaista tahtia...
7.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Maailman levottomat ajat korostavat kansanvaltaa ja tekevät presidentinvaalista tavallistakin tärkeämmät

Sodan hulluus ja maailman levottomuus ovat tunkeutuneet suomalaistenkin tajuntaan kuluneen vuoden aikana yhä...
4.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Sisäpolitiikka on rempallaan

Presidentti Urho Kekkonen tokaisi joskus, että jos jommankumman pitää olla rempallaan, ulko- tai...
1.12.2023 21:00

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Puheenvuoro

Hilkka Kemppi:
Nuorisotyöttömyys alas ja tulevaisuususko ylös  
Puheenvuoro | 18.6.2026 13:54
Veera Ursin:
Demokratia tarvitsee kansalaisyhteiskuntaa
Puheenvuoro | 17.6.2026 18:54
Markku Siponen:
Osallisuus ja mahdollisuudet vaikuttaa rakentavat nuorten tulevaisuususkoa
Puheenvuoro | 11.6.2026 17:02
Tuomas Kettunen:
Kiitoksen aika
Puheenvuoro | 11.6.2026 8:48
Päivi Mononen-Mikkilä:
Menestys eduskuntavaaleissa vaatii rohkeutta ja riskienottoa
Puheenvuoro | 8.6.2026 15:31

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Mitä ihmettä? – Norjassa on paikka, jossa sataa vähemmän kuin Saharassa
Uutiset | 2.8.2026 21:00
Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Suviseurojen tarra-aktivistit liimasivat tarroja lasten selkiin ilman lupaa – ”Tämä on ehdottomasti väärin”
Uutiset | 1.8.2026 11:21
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Kreetalla maastopalojen takia evakuoidut päässeet jo osin palaamaan – Ranskaan matkalla ukrainalaisia palopelastajia
Uutiset | 31.7.2026 10:33
Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
Ceutan tilanne on palannut lähes normaaliksi, Espanjan sisäministeri sanoo
Uutiset | 1.8.2026 13:21
Ostatko käytetyn auton? Huomioi nämä
Uutiset | 30.7.2026 23:08
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
IL: Karkkihyllyjen suosikkituote on vienyt ihmisiä tehohoitoon Suomessa
Uutiset | 27.7.2026 21:41
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Fintraffic: Noin puolet kuljettajista ajaa ylinopeutta maanteillä
Uutiset | 3.8.2026 12:50
Ainakin kuusi kuoli Ukrainan iskuissa Mustanmeren lomakohteeseen ja Krimille
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Israel ei ole tyytyväinen Trumpin Gaza-suunnitelmaan – Netanjahun kanslia: Ei vastaa Israelin näkemyksiä
Uutiset | 3.8.2026 12:10
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Leikkausten ja veronkorotusten lisäksi tarvitaan myös rahanhankkijoita
Mielipide | 3.8.2026 10:57
Lukijalta: Aloittaako perusopetus nyt historiansa vaikeimmassa tilanteessa?
Mielipide | 3.8.2026 10:43
Lukijalta: Garden-kohu oli yhden aikakauden loppu ja toivottavasti uuden alku
Mielipide | 3.8.2026 10:08
Lukijalta: Rallin jäljet heijastuvat yleiseen liikenteeseen
Mielipide | 3.8.2026 10:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste