Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan

9.5.2026 11:24
Lue lisää 
Näkökulma: Risto Luodonpää Huippu-urheilulaki
(Kuva: Tommi Anttonen / Lehtikuva)

Näkökulma: Urheilu huutaa Veikkauksen rinnalle budjettiapua

Risto Luodonpää 10.6.2020 11:55, muokattu 10.6.2020 19:54
a– a+
Huippu-urheilulaki

”Selvityksen selkeä johtopäätös on, että erillinen huippu-urheilulaki ei nykyoloissa ole tarpeellinen eikä tarkoituksenmukainen.”

Ministeri Lauri Tarastin tekemä selvitystyö huippu-urheilulle erikseen räätälöidyn uuden lain tarpeellisuudesta antoi hyvin odotetun vastauksen hallitusohjelman esittämään kysymykseen.

Tarasti pitää selvityksessään kiinni perusrakenteesta, jonka mukaan valtio luo edellytyksiä, mutta itse toiminta tapahtuu liitoissa, seuroissa ja muissa kansalaisjärjestöissä.

– Ei ole tarkoituksenmukaista säätää kokonaan uutta lakia, jos halutut muutokset ovat tehtävissä voimassa olevaan lakiin, selvitysmies toteaa.

Tarasti muistuttaa, että Olympiakomitea edustaa nykyisin koko liikuntaa, ei vain huippu-urheilua.

– Tämä näkökohta saattaisi puoltaa erillistä huippu-urheilulakia, mutta järjestöllinen soutaminen ja huopaaminen ei ole järkevää. Urheilun järjestörakennetta ei tule yhtä mittaa muuttaa, hän muistuttaa.

Perusteluksi kelpaa myös urheiluväen yhteisesti hyväksymä tosiasia.

Esimerkiksi huippu-urheilun edistämisen tavoitteet voidaan ihannetapauksessa saavuttaa myös nykyiseen liikuntalakiin esitetyillä lisäyksillä ja täsmennyksillä.

Eikä niissä Tarastin esityksissä sinänsä ollut mitään uutta tai yllättävää.

Olympiakomitealle halutaan selkeämpi rooli urheilun resurssiohjauksessa ja samalla se mainittaisiin ensimmäistä kertaa nimeltä liikuntalaissa.

Ja niistä resursseista sitten se olennaisin. Liikuntalaista halutaan poistaa lauseke rahoituksen kytköksestä ”pääosin” rahapelivoittovaroihin. Eli lähinnä Veikkauksen tulouttamiin miljooniin.

Suomeksi tämä muotoilu tarkoittaisi sitä, että nykyistä huomattavasti suurempi osa liikunta- ja urheilutoiminnasta halutaan kattaa yleisillä budjettivaroilla. Eli urheilu taistelisi jatkossa samoista rahoista kaikkien muiden vähintään yhtä tärkeiden elämänalueiden kanssa.

Selvityksen vastaanottanut tiede- ja kulttuuriministeri Hanna Kosonen antoi ymmärtää, ettei lakimuutosten tiellä pitäisi olla esteitä.

– Katsotaan johtopäätökset, mihin voimme ryhtyä, ja perehdymme tähän. Kyllä tässä kieltämättä on aika selvät sävelet mielessä, mutta näin minun kuuluu sanoa, Kosonen totesi.

Urheiluväen huoli ja suoranainen hätähuuto on ollut tiedossa jo pitkään. Veikkausvoittovaroilla on tunnetuista syistä päällä laskukierre, jonka toista päätä ei ole näkyvissä.

Rahapeliautomaattien sulkeminen ja muut Veikkauksen liikevaihtoa romahduttavat pakkotoimet toivat yhtiön kirstuun pysyvän loven, jonka suuruutta voi tällä hetkellä vain arvailla.

Kaiken lisäksi liikunta on määritelty kaikista toimialoista riippuvaisimmaksi rahapeleillä kerätyistä varoista. Eräiden arvioiden mukaan jopa yli 90 prosenttia toiminnoista on katettu niiden avulla.

Olympiakomitean näkemyksen mukaan samoja asioita, joita muilla toimialoilla katetaan yleisistä budjettivaroista, on liikuntapuolella hoidettu käytännössä iät ja ajat rahapelien tuotoilla. Esimerkkeinä vaikkapa tilarakentamisen kustannukset tai kuntien valtionosuudet.

– Jos rajaava lauseke poistettaisiin liikuntalaista, rahoitus saataisiin vakaammalle pohjalle sekä yhdenvertaisempaan asemaan muiden toimialojen kanssa. Tässä siis puhutaan koko toimialasta, ei vain huippu-urheilusta tai järjestöjen rahoituksesta, kommentoi Olympiakomitean puheenjohtaja Timo Ritakallio tilannetta.

Liikuntaihmisten toiveissa budjettirahoituksesta on vain yksi harmillinen sivujuonne. Kun Veikkauksen tulos ennusteiden mukaan romahtaa, ei yhteisissä budjettivaroissakaan turhaa ylimääräistä löysää ole.

Koronaviruksen jälkihoito ja sen aiheuttamat erityiskustannukset eivät suoranaisesti kuuluneet Tarasti selvityksen toimeksiantoon. Koko katsauksen tarkoitus oli luodata tilannetta kauemmas tulevaisuuteen.

Se on kuitenkin selvää, että raportin ulostulo ja esitys uusista rahoituskuvioista juuri koronakriisin kriittisillä hetkillä ei varmasti ollut paras mahdollinen ajankohta liikunnan kannalta.

Elämän ns. perusasioiden turvaaminen tuntuu tällä hetkellä monien mielestä huomattavasti tärkeämmältä jutunaiheelta kuin keskustelu liikuntarahoista tai suomalaisten urheilumenestyksestä.

Elämä kuitenkin jatkuu myös koronakriisin jälkeen. Niin myös keskustelu urheilun ja liikunnan rahoituksesta. Mikäli nyt julkaistu esitys menee läpi, urheilu on jatkossa taistelemassa samoista resursseista muiden tärkeiden elämänalueiden ja toimialojen rinnalla.

Vaikka Tarastin selvitys toi julki lähinnä niitä asioita, jotka ovat olleet agendalla aiemminkin, peruskysymys säilyy edelleen samana. Hyvien resurssien avulla kaikki on niin paljon helpompaa. Myös tulosten saavuttaminen.

Jos suomalainen urheilujärjestelmä ei tarjoa urheilijalle mielekästä polkua ammattimaiseen harrastamiseen tai täysammattilaisuteen, ei meillä ole myöskään minkäänlaista näkymää tulevaisuuden urheilumenestyksestä. Eikä välttämättä edes juniorien harrastustoiminann tasapuolisesta turvaamisesta.

Kun rahoja ja resursseja jaetaan yhteisestä valtion budjetista, on kyse aina myös poliittisista arvovalinnoista.

Risto Luodonpää Toimittaja

Lue myös

Keskustan Kivisaari kiittelee Tarastin urheiluselvitystä: "Tuo esiin epäkohtia, jotka on korjattava"

Valtion liikuntaneuvoston toinen varapuheenjohtaja, keskustan kansanedustaja Pasi Kivisaari kiittelee ministeri Lauri Tarastin selvitystä...
10.6.2020 15:55

Aihetunnisteet

huippu-urheilu selvitys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Puheenvuoro

Hilkka Kemppi:
Tavoitteena energiaomavarainen Suomi
Puheenvuoro | 7.5.2026 14:53
Tuomas Kettunen:
Millaista Suomea haluamme?
Puheenvuoro | 30.4.2026 11:17
Riitta Koskinen:
Kun cd-äänikirjat poistuivat, kuka huolehtii, ettei kukaan jää kirjallisuuden ulkopuolelle?
Puheenvuoro | 27.4.2026 8:00
Antti Kaikkonen:
Suomen suurimmat politiikkafestarit lähestyvät
Puheenvuoro | 24.4.2026 9:38
Markus Lohi:
Velkajarru ei tuhoa unelmiamme
Puheenvuoro | 16.4.2026 10:23

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Tämä pelätty syöpä alkaa usein huomaamatta – Ole tarkka näiden oireiden kanssa
Uutiset | 8.5.2026 21:31
Keskustan Honkonen järkyttyi islaminopetuksen tunnustuksellisuudesta – ”Ei voi sivuuttaa olankohautuksella”
Uutiset | 8.5.2026 10:43
Kansanedustaja vaatii selvitystä cashewpähkinän kuorien polttamisesta
Uutiset | 7.5.2026 11:48
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Trump sähisee Iranille: ”Räjäytimme heidät pois”
Uutiset | 8.5.2026 8:33
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille
Uutiset | 1.5.2026 21:15
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pääministeri Orpo: Valtioneuvoston istunto hantaviruksesta tarvittaessa jo maanantaina
Uutiset | 9.5.2026 14:27
Kokoomus karsisi hyvinvointialueita ja luopuisi terveyskeskusajattelusta
Uutiset | 9.5.2026 14:22
Kettunen vetoaa voimalaitoksiin: Pitäkää luukut kiinni
Uutiset | 9.5.2026 11:35
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomio työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen
Mielipide | 7.5.2026 14:46
Lukijalta: Hallitus leikkaa sieltä, missä säästäminen maksaa eniten
Mielipide | 7.5.2026 13:43
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Mikä oikeusjärjestelmäämme vaivaa?
Mielipide | 7.5.2026 10:40
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste