Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon

25.9.2026 9:30
Lue lisää 
Näkökulma: Risto Luodonpää Huippu-urheilulaki
(Kuva: Tommi Anttonen / Lehtikuva)

Näkökulma: Urheilu huutaa Veikkauksen rinnalle budjettiapua

Risto Luodonpää 10.6.2020 11:55, muokattu 10.6.2020 19:54
a– a+
Huippu-urheilulaki

”Selvityksen selkeä johtopäätös on, että erillinen huippu-urheilulaki ei nykyoloissa ole tarpeellinen eikä tarkoituksenmukainen.”

Ministeri Lauri Tarastin tekemä selvitystyö huippu-urheilulle erikseen räätälöidyn uuden lain tarpeellisuudesta antoi hyvin odotetun vastauksen hallitusohjelman esittämään kysymykseen.

Tarasti pitää selvityksessään kiinni perusrakenteesta, jonka mukaan valtio luo edellytyksiä, mutta itse toiminta tapahtuu liitoissa, seuroissa ja muissa kansalaisjärjestöissä.

– Ei ole tarkoituksenmukaista säätää kokonaan uutta lakia, jos halutut muutokset ovat tehtävissä voimassa olevaan lakiin, selvitysmies toteaa.

Tarasti muistuttaa, että Olympiakomitea edustaa nykyisin koko liikuntaa, ei vain huippu-urheilua.

– Tämä näkökohta saattaisi puoltaa erillistä huippu-urheilulakia, mutta järjestöllinen soutaminen ja huopaaminen ei ole järkevää. Urheilun järjestörakennetta ei tule yhtä mittaa muuttaa, hän muistuttaa.

Perusteluksi kelpaa myös urheiluväen yhteisesti hyväksymä tosiasia.

Esimerkiksi huippu-urheilun edistämisen tavoitteet voidaan ihannetapauksessa saavuttaa myös nykyiseen liikuntalakiin esitetyillä lisäyksillä ja täsmennyksillä.

Eikä niissä Tarastin esityksissä sinänsä ollut mitään uutta tai yllättävää.

Olympiakomitealle halutaan selkeämpi rooli urheilun resurssiohjauksessa ja samalla se mainittaisiin ensimmäistä kertaa nimeltä liikuntalaissa.

Ja niistä resursseista sitten se olennaisin. Liikuntalaista halutaan poistaa lauseke rahoituksen kytköksestä ”pääosin” rahapelivoittovaroihin. Eli lähinnä Veikkauksen tulouttamiin miljooniin.

Suomeksi tämä muotoilu tarkoittaisi sitä, että nykyistä huomattavasti suurempi osa liikunta- ja urheilutoiminnasta halutaan kattaa yleisillä budjettivaroilla. Eli urheilu taistelisi jatkossa samoista rahoista kaikkien muiden vähintään yhtä tärkeiden elämänalueiden kanssa.

Selvityksen vastaanottanut tiede- ja kulttuuriministeri Hanna Kosonen antoi ymmärtää, ettei lakimuutosten tiellä pitäisi olla esteitä.

– Katsotaan johtopäätökset, mihin voimme ryhtyä, ja perehdymme tähän. Kyllä tässä kieltämättä on aika selvät sävelet mielessä, mutta näin minun kuuluu sanoa, Kosonen totesi.

Urheiluväen huoli ja suoranainen hätähuuto on ollut tiedossa jo pitkään. Veikkausvoittovaroilla on tunnetuista syistä päällä laskukierre, jonka toista päätä ei ole näkyvissä.

Rahapeliautomaattien sulkeminen ja muut Veikkauksen liikevaihtoa romahduttavat pakkotoimet toivat yhtiön kirstuun pysyvän loven, jonka suuruutta voi tällä hetkellä vain arvailla.

Kaiken lisäksi liikunta on määritelty kaikista toimialoista riippuvaisimmaksi rahapeleillä kerätyistä varoista. Eräiden arvioiden mukaan jopa yli 90 prosenttia toiminnoista on katettu niiden avulla.

Olympiakomitean näkemyksen mukaan samoja asioita, joita muilla toimialoilla katetaan yleisistä budjettivaroista, on liikuntapuolella hoidettu käytännössä iät ja ajat rahapelien tuotoilla. Esimerkkeinä vaikkapa tilarakentamisen kustannukset tai kuntien valtionosuudet.

– Jos rajaava lauseke poistettaisiin liikuntalaista, rahoitus saataisiin vakaammalle pohjalle sekä yhdenvertaisempaan asemaan muiden toimialojen kanssa. Tässä siis puhutaan koko toimialasta, ei vain huippu-urheilusta tai järjestöjen rahoituksesta, kommentoi Olympiakomitean puheenjohtaja Timo Ritakallio tilannetta.

Liikuntaihmisten toiveissa budjettirahoituksesta on vain yksi harmillinen sivujuonne. Kun Veikkauksen tulos ennusteiden mukaan romahtaa, ei yhteisissä budjettivaroissakaan turhaa ylimääräistä löysää ole.

Koronaviruksen jälkihoito ja sen aiheuttamat erityiskustannukset eivät suoranaisesti kuuluneet Tarasti selvityksen toimeksiantoon. Koko katsauksen tarkoitus oli luodata tilannetta kauemmas tulevaisuuteen.

Se on kuitenkin selvää, että raportin ulostulo ja esitys uusista rahoituskuvioista juuri koronakriisin kriittisillä hetkillä ei varmasti ollut paras mahdollinen ajankohta liikunnan kannalta.

Elämän ns. perusasioiden turvaaminen tuntuu tällä hetkellä monien mielestä huomattavasti tärkeämmältä jutunaiheelta kuin keskustelu liikuntarahoista tai suomalaisten urheilumenestyksestä.

Elämä kuitenkin jatkuu myös koronakriisin jälkeen. Niin myös keskustelu urheilun ja liikunnan rahoituksesta. Mikäli nyt julkaistu esitys menee läpi, urheilu on jatkossa taistelemassa samoista resursseista muiden tärkeiden elämänalueiden ja toimialojen rinnalla.

Vaikka Tarastin selvitys toi julki lähinnä niitä asioita, jotka ovat olleet agendalla aiemminkin, peruskysymys säilyy edelleen samana. Hyvien resurssien avulla kaikki on niin paljon helpompaa. Myös tulosten saavuttaminen.

Jos suomalainen urheilujärjestelmä ei tarjoa urheilijalle mielekästä polkua ammattimaiseen harrastamiseen tai täysammattilaisuteen, ei meillä ole myöskään minkäänlaista näkymää tulevaisuuden urheilumenestyksestä. Eikä välttämättä edes juniorien harrastustoiminann tasapuolisesta turvaamisesta.

Kun rahoja ja resursseja jaetaan yhteisestä valtion budjetista, on kyse aina myös poliittisista arvovalinnoista.

Risto Luodonpää Toimittaja

Lue myös

Keskustan Kivisaari kiittelee Tarastin urheiluselvitystä: "Tuo esiin epäkohtia, jotka on korjattava"

Valtion liikuntaneuvoston toinen varapuheenjohtaja, keskustan kansanedustaja Pasi Kivisaari kiittelee ministeri Lauri Tarastin selvitystä...
10.6.2020 15:55

Aihetunnisteet

huippu-urheilu selvitys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Näkökulma

Näkökulma | Viihdeteollisuus takoo rahaa natseilla – Yksi asia kuitenkin unohtuu
Näkökulma | 26.1.2025 10:00
Näkökulma: Hallitus selvittänee puolivälin karikot –”unohdettu” hallitusvaihtoehto ansaitsi silti paluun keskusteluun
Näkökulma | 8.1.2025 15:09
Näkökulma: Aina ei kannata verrata muihin Pohjoismaihin – Lapin sota opettaa, kuinka erilaisia valtioiden todellisuudet ovat olleet
Näkökulma | 22.12.2024 10:00
Näkökulma: Trumpin voitto huolettaa enemmän kuin valtiojohtajat myöntävät – On aika kantaa vastuuta
Näkökulma | 6.11.2024 19:20
Näkökulma: Tuliko vesihuollosta dynamiittia kuntavaaleihin?
Näkökulma | 8.10.2024 15:09

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Historia | Kun liittolainen aiheutti verilöylyn – Mers-el-Kébirin tragedia traumatisoi Ranskan ja Britannian suhteet vuosikymmeniksi
Uutiset | 23.9.2026 21:22
Yhdysvalloissa oikeus määräsi Trumpin hallinnon päästämään porttikiellon saaneet mediat takaisin Valkoiseen taloon
Uutiset | 24.9.2026 9:26
Lähes 130 000 suomalaista vastasi kyselyyn eurosetelien uudesta ulkoasusta – Ruotsissa ei innostuttu
Uutiset | 23.9.2026 15:06
Ensin kuoli kuningas, sitten prinsessa ja nyt myös kuninkaallinen koira
Uutiset | 24.9.2026 21:31
Keskusta ei äänestä Häkkäselle epäluottamusta, sanoo ryhmänjohtaja Kurvinen – ”Tämä on meidän mielestämme erittäin huonoa poliittista kulttuuria”
Uutiset | 24.9.2026 16:39
Korkein oikeus tuomitsi ex-ministeri Kulmunin erityisavustajana toimineen miehen rikoksista
Uutiset | 24.9.2026 9:17
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Eversti huusi alaiselleen niin kovaa, että käytävät raikuivat – Sai sakkotuomion
Uutiset | 25.9.2026 13:05
Pitäisikö lasten somen käyttöä rajoittaa? Ministeriö kerää huoltajien näkemyksiä – Täällä siihen voi vastata
Uutiset | 25.9.2026 12:55
Zelenskyi: Trump on antanut Ukrainalle luvan valmistaa Patriot-ilmatorjuntaohjuksia
Uutiset | 25.9.2026 12:14
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: EU-ja EMU-jäsenyyksien varjopuolia
Mielipide | 24.9.2026 14:26
Lukijalta: Luonnos keskustan uudeksi periaateohjelmaksi
Mielipide | 23.9.2026 13:05
Lukijalta: Pelkkä tekoälyn ennakkotestaus ei riitä
Mielipide | 23.9.2026 10:23
Lukijalta: Mistä STEA-leikkauksissa oikeasti on kyse?
Mielipide | 22.9.2026 13:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
Mattila: ”Miksi hallitus haluaa vaikeuttaa tavallisten suomalaisperheiden arkea?”
Keskusta | 24.9.2026 15:43
Keskustan Mehtälä: Kuljetustuen leikkaus on pohjoisen pk-yrityksille vakava isku
Uutiset | 23.9.2026 16:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste