Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Näkökulma: Pekka Pohjolainen Keskustan puoluekokous
Keskustan presidenttiehdokkaaksi valittu Olli Rehn sai Merja-puolisoineen Turun messukeskukseen kokoontuneelta keskustaväeltä raikuvat suosionosoitukset. (Kuva: Lehtikuva/Heikki Saukkomaa)

Näkökulma: Ulkokaarteesta kirietäisyydelle

”Hitusen harmaa” Olli Rehn sai puhallettua liekin keskustaväkeen, Pekka Pohjolainen kirjoittaa näkökulmassaan
Pekka Pohjolainen 23.9.2023 18:44, muokattu 25.9.2023 20:16
a– a+
Keskustan puoluekokous

Sauli Niinistöltä vapautuva tasavallan presidentin tehtävä kiinnostaa kovaa kaartia politiikan huipulta – ja vähän muitakin.

Mutta kenet suomalaiset haluavat lopulta päästää kättelemään maailman johtajia ja puhumaan olohuoneensa nurkkaan ennen uudenvuodenpäivän Strauss-konserttia ja Keski-Euroopan mäkiviikon Garmisch-Partenkirchenin osakilpailua?

Jos keskustaväeltä kysyy, sellainen henkilö on puolueen presidenttiehdokkaaksi Turun messukeskuksessa kukitettu Olli Rehn. Puoluekokouspuheiden ja -tunnelman perusteella on helppo päätellä, että puolueella on nyt mitat täyttävä, mieluinen ja puoluetta yhdistävä ehdokas, jonka taakse on helppo ryhmittyä.

Kun keskusta on tällä hetkellä oppositiossa, se pystyy myös keskittymään Rehnin kampanjaan paremmin kuin hallitusvastuussa, joka vie aina leijonanosan puoluejohdon ja muunkin puolueväen ajasta ja huomiosta. Tällä vuosituhannella käydyissä presidentinvaaleissa keskusta on myös onnistunut paremmin oppositioasemassa kuin hallituksessa ollessaan.

Esko Ahon kampanja vuonna 2000 oli menestys kitkerähköstä hopeasijasta huolimatta ja Paavo Väyrynen yllätti vuonna 2012 luovalla kampanjallaan, vaikka nimettiin kisaan hätävaraehdokkaana useiden kovien keskustanimien kieltäydyttyä.

Jos jotakin vuoden -12 vaaleista muistetaan, niin poliittisena kulttiesineenä elämään jäänyt Paavo ja Vuokko -muki.

Gallupien perusteella Rehn näyttää tällä hetkellä kiertävän vielä ulkokaarretta sisempiä ratoja paahtavien Pekka Haaviston ja Alexander Stubbin selkien takana. Kun vaaleihin on vielä neljä kuukautta aikaa, kisa on kuitenkin kaikkea muuta kuin ohi.

Palopuheita pitävää kansanvillitsijää ja populistia Rehnistä ei ehkä saa, mutta toisaalta vakaampaa, luotettavampaa ja kovemmissa paikoissa testattua ehdokasta ei ole tarjota millään muulla puolueella ja liikkeellä.

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko muotoili asian kokouspuheessaan niin, että valitessaan Rehnin suomalaiset eivät joudu jännittämään äkkivääriä käänteitä eivätkä tule möläytyksillä yllätetyksi.

Myös Rehniin mediassa liitetyn ”harmauden” kääntämisestä valtiksi oli jo merkkejä kokouspaikalla, jossa oli tarjolla kampanjatuotteita nokkelalla sloganilla ”Hitusen harmaa, mutta ei mauton”.

Presidentinvaali on tietenkin armoton henkilövaali, jossa menestymisen mahdollisuudet ovat muidenkin ehdokkaiden ja kampanjoiden suorituksista kiinni. Keskustan jo krooniseksi muuttunut kannatuskato on kiistatta ainakin jonkinlainen ongelma sekin, kun puolueen pelkkä peruskannatus ei riitä viemään ehdokasta toiselle kierrokselle.

Tätä pulmaa tueksi koottu kansalaisliike kuitenkin lievittää, ja myötätuulta on tuonut jo useiden RKP-vaikuttajien asettuminen Rehnin taakse. Europarlamentaarikko Nils Torvalds pääsi Turussa jopa puhujapönttöön kehumaan ehdokastaan.

Ellei Suomi ole viime vuosina muuttunut entisestään aivan joksikin muuksi, niin poliittisen kentän keskustassa operoivalla Rehnillä on joka tapauksessa kaikki edellytykset menestyä hyvin kovankin kilpailijajoukon seassa.

Presidentinvaalien lähihistoria osoittaa kuitenkin, että pelkkä uramenestys, osaaminen ja vaikuttava ansioluettelo eivät aina riitä, tarvitaan myös henkilökohtainen tarina.

Sellainen oli esittää myös niin Helsingin Kalliosta työväenluokasta presidentiksi ponnistaneella Tarja Halosella kuin leskeksi jääneellä ja Kaakkois-Aasian tsunamissa hengestään kamppailleella Sauli Niinistöllä, monista heidän edeltäjistään puhumattakaan.

Varaosamyyjänä työelämässä aloitellut Rehn esitteli puoluekokouksen linjapuheessaan omansa. Hän kertoi elämänsä suunnan muuttuneen 25-vuotiaana vuonna 1987, kun hänen Siru-sisarensa joutui auto-onnettomuuteen matkalla viestihiihdon SM-kisoihin ja menehtyi 11 päivää myöhemmin tajuihinsa tulematta.

Rehn sanoi viettäneensä hautajaisten jälkeen paljon aikaa siskonsa haudalla ja päättäneensä, että hänen pitäisi yrittää elää merkityksellinen elämä, edistää oikeudenmukaisuutta ja yrittää tehdä maailmasta parempi paikka.

Presidentti Sauli Niinistö pitää viimeisen uudenvuodenpuheensa reilun kolmen kuukauden kuluttua. Sen ja kymmenien vaaliväittelyiden, lukemattomien kampanjatilaisuuksien ja vaaliuurnilla käynnin jälkeen selviää, pitääkö seuraavan tasavallan presidentti Olli Rehn vai joku muu.

Pekka Pohjolainen Toimittaja

Lue myös

Pitkä itäraja vaatii Suomelta jatkuvaa valppautta, painottaa presidenttiehdokas Olli Rehn – "Menestyvä Suomi ei voi olla jakautuva Suomi"

Suomi ei voi jättää 1300 kilometrin itärajaansa tyhjeneväksi seuduksi arvaamattoman naapurin viereen, linjaa...
23.9.2023 13:30

"En jaksa esittää teatteria" – Keskusta aikoo jatkaa rakentavaa oppositiopolitiikkaa

Keskustan tuore puoluejohto pani merkille, että keskustalaisilla oli vapautunut tunnelma puoluekokouksessa Turussa. –...
23.9.2023 19:15

Antti Siika-ahosta keskustan puoluesihteeri

Keskusta on valinnut uudeksi puoluesihteeriksi helsinkiläisen Antti Siika-ahon, 37. Hän voitti keskustan puoluekokouksessa...
23.9.2023 17:38

Hilkka Kemppi keskustan varapuheenjohtajaksi

Keskusta on valinnut varapuheenjohtajaksi kansanedustaja Hilkka Kempin, 35, Asikkalasta. Hän voitti keskustan puoluekokouksessa...
23.9.2023 16:47

Aihetunnisteet

Keskusta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Puheenvuoro

Tuomas Kettunen:
Talvi tuli pakkasineen ja yllätti maan hallituksen
Puheenvuoro | 5.2.2026 17:53
Milla Veteläinen:
Demokratian toistuva puolustustaistelu 
Puheenvuoro | 3.2.2026 13:45
Mervi Mäki-Neste:
Terve, muttei liikaa
Puheenvuoro | 2.2.2026 10:19
Antti Kaikkonen:
Suurtyöttömyys vaatii toimia
Puheenvuoro | 30.1.2026 10:54
Riitta Koskinen:
Työuran ei tarvitse olla suoraviivainen – joskus suunnanmuutos on juuri se ratkaiseva askel
Puheenvuoro | 26.1.2026 9:56

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
16:17, 07/02/2026
weather icon 10°C
Daily Forecast Ennuste
Today 18:0007/02/2026
weather icon
10° / 10°°C 0 mm 0% 17 Km/h 88 % 996 hPa 0 mm/h
Today 21:0007/02/2026
weather icon
9° / 9°°C 0 mm 0% 13 Km/h 91 % 998 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0008/02/2026
weather icon
9° / 9°°C 0 mm 0% 15 Km/h 89 % 1001 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0008/02/2026
weather icon
9° / 9°°C 0 mm 0% 11 Km/h 86 % 1002 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0008/02/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 6 Km/h 97 % 1003 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Keskusta hiillosti hallitusta sähkön hintapiikeistä: Rintamamiestalon lasku 1 500 euroa kuussa
Uutiset | 6.2.2026 9:10
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Naisia syrjiväksi syytetty työsopimuslain remontti kuohuttaa oppositiota – keskustaedustajat pitävät esitystä käsittämättömänä
Uutiset | 6.2.2026 14:04
Pyritkö keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi, Mikko Polvinen?
Uutiset | 6.2.2026 15:25
Venäläiskenraalia ammuttu Moskovassa
Uutiset | 6.2.2026 10:28
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Trump: Neuvottelut Iranin kanssa jatkuvat alkuviikosta – Iranin ulkoministerin mukaan uraanin rikastaminen ei lopu
Uutiset | 7.2.2026 16:55
Kärjen nykäisy yllätti Kerttu Niskasen
Uutiset | 7.2.2026 16:53
Halla-aho Ylellä: Ukraina-erityislähettilään rooli sopisi Niinistölle paremmin kuin monelle muulle
Uutiset | 7.2.2026 16:17
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Synnytyksestä synninpäästöön
Mielipide | 6.2.2026 13:47
Lukijalta: Tiedon ja taidon vapaa valtatie
Mielipide | 5.2.2026 12:30
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste