Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ruoka

Tällaiset ovat työpaikkaruokailun uudet suositukset

4.2.2026 9:31
Lue lisää 
Näkökulma: Pekka Pohjolainen Näkökulma
Nato-keskustelu on aina tähän saakka puutunut viimeistään niin kutsuttuun Nato-optioon, Suomen itse ylläpitämään mahdollisuuteen liittoutua tarpeen vaatiessa. Nyrkkitervehtijöinä ulkoministeri Pekka Haavisto ja Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Suomettumisen rippeet karisevat vauhdilla Nato-kysymyksen yltä – jäsenprosessin aika on nyt

Luottamus Venäjään on mennyt eikä Suomen pitkä itäraja palaa entiselleen, Pekka Pohjolainen muistuttaa Näkökulmassaan
Pekka Pohjolainen 28.2.2022 17:44, muokattu 29.8.2022 11:01
a– a+
Näkökulma

Joulun tienoilla televisiossa näytettiin Jari Tervon juontamaa tv-sarjaa Suomi kylmässä sodassa.

Sarja puhutti vilkkaasti, ja aivan syystä. Itse vierastin sen hieman yksipuolista narratiivia, jonka mukaan suomalaiset elivät jonkinlaisessa kollektiivisessa valheessa.

Kansa kyllä tiesi, mikä pelin henki on, eikä YYA-sopimukselle ja geopolitiikalle kylmän sodan aikana voitu mitään. Sodan kokenut sukupolvi näki, ettei itänaapuria ei kannata turhaan ärsyttää eikä suurvaltojen asioihin sotkeutua, eletään mieluummin rauhassa ja rakennetaan suomalaista hyvinvointivaltiota.

Itselleni ei 1970-luvun lapsena jäänyt YYA-Suomesta mitään omalletunnolle tai hampaankoloon. Sen jälkeisestä ajasta en voi sanoa ihan samaa.

Viimeistään Ukrainan järkyttävät tapahtumat ovat osoittaneet, ettei suomettumisesta ole onneksi enää paljoa jäljellä.

Suomi on tuominnut Venäjän roistomaisen hyökkäyksen sekä äärimmäisen kovin sanoin että teoin osana Euroopan unionia ja läntistä maailmaa, mutta myös Suomena ja suomalaisina.

Aiemmin mitään tähän verrattavaa ei ole nähty, ei omia Venäjä-suhteitaan varjelleessa Suomessa eikä myöskään EU:ssa, jonka Venäjä-politiikkaa taloudelliset kytkökset ja intressit ovat tämän tästä vesittäneet.

Euroopan unionia on haukuttu heikkoudesta turvallisuuden tuottajana kauan, eikä mitenkään aiheetta. Jonkinlaisena surullisena ilmentymänä unionin neuvottomuudesta on ollut vuonna 2005 perustettu EU BG, niin sanottu taistelujoukko, jota ei ole käytetty koskaan missään koko olemassaolonsa aikana.

EU:ta on silti turha syytellä liikaa. Sen voimavaroja ovat syöneet jo vuosikymmenen ajan jatkuvat kriisit eurokriisistä pakolaisvyöryn kautta brexitiin. Nyt on kuitenkin toinen ääni kellossa, ja hyvä niin.

Omasta turvallisuudestaan Suomi on huolehtinut osin hyvin. Puolustusvoimiin on panostettu, vaikka jokunen varuskunta olisi ehkä saanut jäädä lakkauttamattakin.

Puolustusyhteistyötä on myös tehty eri porukoissa kiitettävän aktiivisesti, suhteet Yhdysvaltoihin tärkeimpänä. Pidemmälle tällä tiellä ei taida enää oikein päästäkään.

Suhtautumisessa Vladimir Putiniin on oltu kuitenkin sinisilmäisiä ja Venäjän pelikirjaa on yritetty lukea YYA-ajan paksut kaihilasit päässä. Virolaiset Suomenlahden etelärannalla ovat nähneet kaiken kirkkaammin.

Jälkeen päin on aivan selvää, että Suomen olisi pitänyt liittyä Natoon jo 1990-luvulla hyvän sään aikana. Boris Jeltsinin Venäjälle kyseessä olisi ollut pelkkä ilmoitusasia.

Jälkiviisastelu ja syyllisten hakeminen asiassa on kuitenkin melko turhaa. Jo EU-jäsenyys oli valtava ponnistus, eikä suomalaisia olisi saatu rauhan ja optimismin 90-luvulla Nato-jäsenyyden taakse millään. Läheisen verrokkimaan Ruotsin nihkeydellä asiaan on silläkin ollut pitkin matkaa oma roolinsa.

Nato-keskustelua on aika ajoin käyty, mutta se on ajettu aina umpikujaan tai sivuraiteelle milloin milläkin argumentein.

Kun Puola, Tshekki ja Unkari liittyivät sotilasliittoon 1999, kyse oli entisen itäblokin maiden kierroksesta, jossa olisi oltu ”väärässä porukassa”. Sama toistui 2004, kun Baltia ja muutamat Balkanin maat liittyivät ja porukka on ollut väärä sittemminkin, kun Natoon on liittynyt entisen Jugoslavian maita.

Koskaan aika ei ole ollut oikea. Nato-keskustelu on aina tähän saakka puutunut viimeistään niin kutsuttuun Nato-optioon, Suomen itse ylläpitämään mahdollisuuteen liittoutua tarpeen vaatiessa.

Silläkin on pärjätty, mutta kovin vankkana Suomen puolustuksen lukkona sitä on ollut vaikea pitää. Optiota on käytetty pikemminkin argumenttina liittoutumista vastaan kuin sen puolesta. Aina väliin on kyselty maassa vierailevilta Venäjän johtajilta, mitä mieltä he optiosta ovat.

Olen itse kirjoittanut politiikasta yli 20 vuotta, Suomen Nato-suhteesta ja kumppanuuskuvioistakin aika monta juttua. Jossain vaiheessa kyllästyin perin pohjin saman mihinkään johtamattoman kehän kiertämiseen. Ajattelin, että Suomesta ei kuuna päivänä tule Naton jäsentä, ja olkoon sitten niin. Ehkä pärjätään muutenkin.

Mutta ennen oli ennen ja nyt on nyt.

Koko Eurooppaa ja maailmaa järkyttäneiden Ukrainan tapahtumien myötä mikään ei ole ennallaan Suomenkaan turvallisuusmaisemassa. Puolueiden turvallisuuspoliittiset linjapaperit ovat kuin ylivuotisia almanakkoja, joilla on vähänlaisesti käyttöarvoa tässä ja nyt, tulevasta puhumattakaan.

Mitään erityistä kahdenvälistä Suomi-Venäjä -suhdetta ei ole enää olemassa. Suomi on osana EU:ta ja koko muuta maailmaa pakoterintamassa tukemassa Ukrainan kamppailua olemassaolostaan ja jopa aseistamassa sitä rikollista maahantunkeutujaa vastaan.

Luottamus Venäjään on mennyt vuosiksi tai vuosikymmeniksi, eikä sen palautumisen varaan voi laskea yhtään mitään, ainakaan niin kauan kuin Putin ja hänen isovenäläisistä fantasioista ammentava hallintonsa on vallassa. Suomen pitkä itäraja ei entiselleen palaa.

Oman puolustuksensa lisäksi Suomi voi nojata enää vain kumppaneihinsa Euroopassa ja Atlantin takana.

Tuore hävittäjäkauppa vahvistaa sidettä Yhdysvaltoihin, mutta senkään varaan ei pidä laskea liikaa. Jo iäkkään Joe Bidenin jälkeen Yhdysvaltojen johtoon voi nousta jälleen Donald Trump tai joku muu epävakaa, muusta maailmasta piittaamaton helppoheikki.

Naton ja Euroopan unionin suhde menee luultavasti joka tapauksessa uusiksi. Jos Nato ei jää odottelemaan pitkällisiä konferensseja ja avaa Suomelle ja Ruotsille ovensa, mieluummin jo hakuprosessin ajaksi myönnettävin turvatakein, siitä on kuljettava.

Onneksi suomettumisen – tai jälki-sellaisen – viimeiset rippeet näyttävät viimeinkin olevan karisemassa. Ylen tuoreessa mielipidemittauksessa jo 53 prosenttia suomalaisista kannatti Suomen liittymistä Naton jäseneksi. Muutos on historiallinen, ja suunta tuskin on kääntymässä.

Jos Suomi on valmis auttamaan yksin taistelevaa eurooppalaista maata lähes kaikin mahdollisin keinoin sotilasliittojen ulkopuolellakin, se on jäsenyyteen jo kaikin puolin valmis.

Pekka Pohjolainen Toimittaja

Lue myös

Suomalaisten enemmistö kannattaa nyt Nato-jäsenyyttä, Ylen kysely kertoo

Ylen kyselyn mukaan 53 prosenttia suomalaisista kannattaa Suomen liittymistä sotilasliitto Naton jäseneksi. 28 prosenttia...
28.2.2022 15:59

Saarikko ottaa kantaa Nato-keskusteluun: "Puolueiden pitää elää ajassa ja tunnistaa suomalaisten tahto"

Keskustan puheenjohtaja, valtiovarainministeri Annika Saarikko ottaa kantaa Suomessa kiihtyneeseen Nato-keskusteluun. Hän toteaa, ettei...
28.2.2022 20:11

Aihetunnisteet

Nato-jäsenyys Nato-keskustelu Ukrainan sota Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Pääkirjoitukset

Media-alan tilanne on murheellinen
Pääkirjoitus | 7.12.2023 21:00
Maailman levottomat ajat korostavat kansanvaltaa ja tekevät presidentinvaalista tavallistakin tärkeämmät
Pääkirjoitus | 4.12.2023 21:00
Sisäpolitiikka on rempallaan
Pääkirjoitus | 1.12.2023 21:00
Keskusta nosti kapinalipun ja ilmoitti, että se ei suostu hyvinvointialueiden pakkosäästöihin
Pääkirjoitus | 27.11.2023 21:00
Keskustan vaihtoehtobudjetti kelpaa iltalukemiseksi hallituksen ministereillekin
Pääkirjoitus | 24.11.2023 21:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
08:45, 04/02/2026
weather icon 7°C
Daily Forecast Ennuste
Today 09:0004/02/2026
weather icon
5° / 7°°C 0 mm 0% 9 Km/h 94 % 993 hPa 0 mm/h
Today 12:0004/02/2026
weather icon
7° / 9°°C 0 mm 0% 14 Km/h 88 % 993 hPa 0 mm/h
Today 15:0004/02/2026
weather icon
9° / 10°°C 0 mm 0% 14 Km/h 80 % 992 hPa 0 mm/h
Today 18:0004/02/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 17 Km/h 84 % 990 hPa 0 mm/h
Today 21:0004/02/2026
weather icon
8° / 8°°C 0.2 mm 20% 25 Km/h 79 % 989 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Kreml varoittaa: Vaarallinen hetki käsillä
Uutiset | 3.2.2026 13:07
Tässä on Suomen kielen pisin sana – erikoinen keksintö 1920-luvulta
Uutiset | 2.2.2026 21:00
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Fortumin osake painui äkisti rajuun laskuun
Uutiset | 3.2.2026 12:13
Nato: Uusi operaatio kriittisellä alueella
Uutiset | 3.2.2026 21:03
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
15 tuntia vuodessa oli monille liikaa – kysely paljasti, mikä tappaa läheisyyden makuuhuoneissa
Uutiset | 2.2.2026 22:50
Tiesitkö? Lumityöt voivat kuulua myös kerrostalossa vuokralla asuvalle
Uutiset | 3.2.2026 20:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
Saako lapsilisällä maksaa sähkölaskun? OP Media: Vastaus yllättää monet
Uutiset | 29.1.2026 20:22
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomen suurimmalta vientialalta hyviä uutisia: tilauskertymät vahvistuneet merkittävästi
Uutiset | 4.2.2026 10:01
Ikääntyneiden palveluiden valvontaa tehostetaan – luvassa lisää tarkastuskäyntejä
Uutiset | 4.2.2026 9:55
Venäjän neuvottelijat saapuivat Abu Dhabiin – rauhanneuvottelut Ukrainan ja USA:n kanssa jatkuvat
Uutiset | 4.2.2026 9:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Voiko Natoon enää luottaa?
Mielipide | 3.2.2026 15:22
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Perhepolitiikka ratkaisee Suomen tulevaisuuden
Mielipide | 3.2.2026 14:51
Lukijalta: Yliopistollisten sairaaloiden työnjako on keskustelun sokea piste 
Mielipide | 3.2.2026 14:47
Lukijalta: Auttakaa Anttia
Mielipide | 28.1.2026 9:39
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kemppi huolestui tuoreista luvuista – ”Nyt olisi ryhtiliikkeen paikka”
Uutiset | 3.2.2026 12:44
Kurvinen, Kalli ja Viljanen jatkavat keskustan eduskuntaryhmän johdossa
Uutiset | 3.2.2026 11:12
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste