Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Yrttiteestä löytyi mahdollisesti syöpää aiheuttavaa ainesosaa, Ruokavirasto kehottaa lopettamaan käytön

9.2.2026 12:10
Lue lisää 
Mielipide
On naiivia kuvitella, että näyttelemällä puolueetonta saisimme olla rauhassa isompien pelaajien välissä, Antti Roine kirjoittaa mielipiteessään. (Kuva: LEHTIKUVA / AFP / ALEXEY NIKOLSKY)

Venäjä ei pelkää Natoa vaan demokratiaa ja sananvapautta

Antti Roine 7.1.2022 9:20, muokattu 7.1.2022 9:20
a– a+
Mielipide

Suomessa diskuteerataan loputtomiin itsestään selvistä asioista. Trollit vetävät suomalaista keskustelua sivuraiteelle minkä ehtivät, vaikka Venäjän diktatuurikehitys on ollut selvästi nähtävissä jo monta vuotta.

Miksi ihmeessä EU rakentaisi oman puolustusliiton, kun suurin osa järkevistä jäsenmaista on jo Naton jäseniä, ja tietysti Norja. Ruotsiko puolustaisi Suomea, jos itänaapuri päättää siirtää rajaa?

Aseteknologia ja suomalaisen yhteiskunnan elintärkeät toiminnot ovat kehittyneet siihen suuntaan, että itänaapuri saa muutamalla ohjuksella Suomen polvilleen.

Tässä eivät mitkään F-35 hävittäjät auta, varsinkaan kun tekoälyn ohjaama kone voitti testeissä pilotin viisi nolla. Itsenäinen puolustus ja Nato-optio ovat reaalimaailmassa pelkkiä vitsejä.

Tilanne on täysin erilainen kuin 1940-luvulla, jolloin yhteiskunnan toiminnot oli hajasijoitettu. Taloissa oli puulämmitys, voimalaitokset olivat paikallisia, hevosellakin pääsi, taloissa oli kellarit, ruokavarastoja ei ollut keskitetty, viestit kulkivat langoissa, tietokoneita ei ollut, jne.

Ainoa mikä estää diktaattoreita hyökkäämästä, on itsetuhon uhka.

Eli diktatuurin uhrilla tulee olla todellinen valmius vastata samalla mitalla diktaattorin uhitteluun. Kellään muulla tällaista valmiutta ei ole kuin Natolla. Se on ainoa puolustusliitto, joka puolustaa käytännössä myös ihmisoikeuksia, seksuaalivähemmistöjä ja uskonnonvapautta.

Yleensä suomalaiset kuulostavat loogiselta väeltä, mutta ikävä kyllä tässä Nato-kysymyksessä Kekkosen aikainen YYA-propaganda on pessyt meidän aivoista todellisen reaalimaailman käsityskyvyn. Itsesensuuri istuu edelleen syvällä suomalaisten mielissä.

On kerrassaan naiivia kuvitella, että näyttelemällä puolueetonta saisimme olla rauhassa isompien pelaajien välissä. Vielä naiivimpaa on kuvitella, että näyttelemällä kuollutta voisimme jotenkin pelastaa maailmanrauhan.

Venäjä ei pelkää Natoa, koska Nato ei ole koskaan valloittanut naapureiden maita. Sen sijaan Venäjä pelkää demokratiaa ja sananvapautta, kuten kaikki muutkin diktatuurit. Tässä mielessä Venäjän silmissä tilanne ei muuttuisi kovin dramaattisesti, vaikka Suomi liittyisikin Natoon.

Nykyinen tilanne muistuttaa todellisuutta ennen ensimmäistä ja toista maailmansotaa, mutta on paljon vakavampi.

Yksittäinen diktaattori tai seonnut sukellusveneen kapteeni voi koska tahansa laukaista ensimmäisen ydinohjuksen; ohjus voi laueta myös vahingossa, väärän hälytyksen, tai teknisen vian takia. Vuonna 1983 eversti Stanislav Petrov esti kolmannen maailmansodan virhehälytyksen seurauksena, mutta ei saanut Nobelin rauhanpalkintoa, vaan siirron eläkkeelle.

Kolmas maailmansota on todennäköisempi, tuhoisampi ja nopeampi uhka kuin ilmastonmuutos.

On kummallista, että maailmassa ollaan hyvin huolissaan ilmastonmuutoksesta, johon ihmisen vaikutus on ehkä muutaman prosentin luokkaa – mutta suurempaa murhetta ei kanneta kolmannesta maailmansodasta, johon ihmisen vaikutus on täydet 100 prosenttia.

Antti Roine

Ulvila

Lue myös

Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi

Pääministeri Petteri Orpo perää yrityksiltä vastuuta, vaikka politiikka on vuosikymmenet hylännyt vastuuttomasti tärkeimmän kotimaisen yrityskenttänsä...
9.2.2026 15:36

Lukijalta: Miksi suomalaiset poliitikot tarvitsevat julkisen talouden hoitoon enemmän rahaa kuin ulkomaiset kollegansa?

Miksi suomalaiset poliitikot tarvitsevat julkisen talouden hoitoon maailman eniten rahaa, jopa 60 prosenttia...
9.2.2026 15:31

Lukijalta: Eläkeläisten verotus on tabu

Orpon-Purran hallitus painii valtiontalouden tasapainottamisen kimpussa etsien verotuskohteita, jotka eivät pelästyttäisi heidän poliittisia...
9.2.2026 15:28

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille
Uutiset | 7.2.2026 21:35
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Jokioisten Leipä menetti tehtaansa jo toistamiseen rajussa tulipalossa
Uutiset | 9.2.2026 2:28
Kun Katajanokalta pääsi Kanadaan – linjalaiva Aleksandr Pushkin tarjosi Atlantin ylityksen neuvostoluksuksella
Uutiset | 6.2.2026 21:04
Kaikkonen vaatii kotitalousvähennyksen palauttamista – ”Yksi hallituksen lyhytnäköisimmistä päätöksistä”
Uutiset | 9.2.2026 9:11
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Tässä on Suomen kielen pisin sana – erikoinen keksintö 1920-luvulta
Uutiset | 2.2.2026 21:00
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

”Lasten säilöönotto tulisi yksiselitteisesti kieltää”- – Muuttoliike- ja turvapaikkasopimuksen lakimuutoksille kritiikkiä
Uutiset | 9.2.2026 17:20
EU vaatii demokratia-aktivisti ja mediamoguli Jimmy Lain vapauttamista Hongkongissa
Uutiset | 9.2.2026 16:28
Itä-Ukrainassa vuonna 2014 tapahtuneista sotarikoksista tuomittu venäläismies ei halunnut kommentoida kuvaa, jossa tähtää konetuliaseella
Uutiset | 9.2.2026 15:39
Testamentit saattavat siirtyä keskitettyyn rekisteriin
Uutiset | 9.2.2026 15:37
Kone aloittaa muutosneuvottelut – 70 työpaikkaa vaakalaudalla Suomessa
Uutiset | 9.2.2026 15:16
Pääministeri Orpo lähtee EU-huippukokoukseen ja olympiakisoihin
Uutiset | 9.2.2026 14:22
Hovi ankaroitti Lohjalla soratiellä kaahanneen teinipojan tuomiota – onnettomuudessa kuoli teinityttö
Uutiset | 9.2.2026 13:29
”Suuri turvallisuusuhka” – Jouni Ovaska tyrmää vaalidatan siirron amerikkalaiseen pilveen
Uutiset | 9.2.2026 13:10
Keskusta ja Liike Nyt jättävät välikysymyksen työttömyydestä
Uutiset | 9.2.2026 13:02
Yrttiteestä löytyi mahdollisesti syöpää aiheuttavaa ainesosaa, Ruokavirasto kehottaa lopettamaan käytön
Uutiset | 9.2.2026 12:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Lasten säilöönotto tulisi yksiselitteisesti kieltää”- – Muuttoliike- ja turvapaikkasopimuksen lakimuutoksille kritiikkiä
Uutiset | 9.2.2026 17:20
EU vaatii demokratia-aktivisti ja mediamoguli Jimmy Lain vapauttamista Hongkongissa
Uutiset | 9.2.2026 16:28
Itä-Ukrainassa vuonna 2014 tapahtuneista sotarikoksista tuomittu venäläismies ei halunnut kommentoida kuvaa, jossa tähtää konetuliaseella
Uutiset | 9.2.2026 15:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi
Mielipide | 9.2.2026 15:36
Lukijalta: Miksi suomalaiset poliitikot tarvitsevat julkisen talouden hoitoon enemmän rahaa kuin ulkomaiset kollegansa?
Mielipide | 9.2.2026 15:31
Lukijalta: Eläkeläisten verotus on tabu
Mielipide | 9.2.2026 15:28
Lukijalta: Suomessa on kaikkien aikojen alkoholimyönteisin hallitus
Mielipide | 9.2.2026 15:22
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Perhepolitiikka ratkaisee Suomen tulevaisuuden
Mielipide | 3.2.2026 14:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste