Virkamieslähde: Ukraina käynnistää öljytoimitukset Druzhba-putkessa lähitunteina
Ukraina käynnistää öljytoimitukset Druzhba-putkessa lähitunteina, kertoo ukrainalainen virkamieslähde uutistoimisto AFP:lle.
EU-maiden suurlähettiläät neuvottelevat keskiviikkona Brysselissä Ukrainan 90 miljardin euron lainapaketista. Unkari on pitkään jarruttanut lainapaketin hyväksymistä vedoten Druzhba-putkeen liittyneeseen kiistaan.
Unkarin väistyvä pääministeri Viktor Orban kirjoitti sunnuntaina viestipalvelu X:ssä, että Unkari ei estä lainapaketin hyväksymistä enää sen jälkeen, kun öljy virtaa jälleen Druzhba-putkessa.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi kertoi tiistaina sosiaalisessa mediassa, että Venäjän iskuissa vaurioituneen putken korjaustyöt on saatu valmiiksi ja putki voidaan ottaa jälleen käyttöön.
Ukrainan läpi kulkeva ja venäläistä öljyä Unkariin ja Slovakiaan tuova Druzhba-putki vaurioitui Venäjän iskuissa tammikuussa. Unkari ja Slovakia ovat syyttäneet Ukrainaa tahallisesta viivyttelystä putken korjaamisessa.
EU:n ulkoasioiden korkea edustaja Kaja Kallas sanoi tiistaina, että hän odottaa myönteistä päätöstä lainapaketista keskiviikon neuvotteluissa.
Myös ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) sanoi tiistaina uskovansa, että Ukrainan tukilaina ja EU:n uusin – 20:s – Venäjän vastainen pakotepaketti etenevät tällä viikolla.
– Nyt on toiveikkuutta ilmassa sen suhteen, että Unkari olisi etenemässä uusien päätösten osalta eli lopettamassa nämä jäädytykset, ja uskon, että tämä viikko tulee olemaan erittäin merkitsevä tässä kysymyksessä, Valtonen sanoi toimittajille EU:n ulkoministerikokouksessa Luxemburgissa.
Jos lainapaketista päästään keskiviikkona sopuun, Ukraina voisi saada ensimmäiset lainarahat jo toukokuussa. Venäjän jo yli neljä vuotta jatkuneen hyökkäyssodan runtelema Ukraina tarvitsee kipeästi EU:n rahoitusapua.
Suomea neuvotteluissa edustaa EU-suurlähettiläs Jori Arvonen.