Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kulmuni varoittaa tulkitsemasta rautatieasetusta väärin

7.5.2026 12:11
Lue lisää 
Mielipide
Kirjoittaja katsoo Petteri Orpon (kok.) hallituksen lisäävän eriarvoisuutta Suomessa. (Kuva: Lehtikuva / Jussi Nukari)

Petteri, älä lyö lyötyä

Alpo Jäppinen 3.7.2024 17:38, muokattu 3.7.2024 17:38
a– a+
Mielipide

Toisen maailmansodat aikana pelättiin maailmanloppua. Nyt 2024 vuonna sitä pelätään taas.
Suomessa oli lämmin kesä 1939 viimeinen nautittava rauhankesä 85 vuotta sitten, vaikka uhkaa tuolloinkin oli ilmoilla. Sitten Neuvostoliiton puna-armeija hyökkäsi rauhaa rakastavan kansakuntamme kimppuun laajalla rintamalla. Verinen ja epäinhimillinen sota oli syttynyt.

Eurooppaan kohdistuneiden ja muidenkin sotatoimien vastuussa olivat Adolf Hitler ja Josif Stalin. Heidän vastuullaan oli Euroopassa yli 60 miljoonan ihmisen henki. Miten se sitten jakaantuukaan heidän kesken, siitä kiistellään vieläkin.

Marsalkka Mannerheim sanoi aikoinaan: – ”jos haluaa rauhaa on varauduttava sotaan”. Silti vakaan ja onnellisen rauhan ylläpitäminen vaatii kansakunnan yhtenäisyyttä, sekä kaikkien kansalaisten mukana-oloa. Myös heikommassa sosioekonomisessa asemassa olevien ihmisten yhtenäisyys oli taattava tavalla tai toisella. Sellainen oivallettiin jo lähes sata vuotta sitten..

Ihmisten selviytyminen jokaisesta päivästä on erittäin haastavaa heikommilla ihmisillä. Sillä lienee vaikutusta, myös yhteenkuulumisentunteisiin, maanpuolustustahtoon ja identiteettien kunnioittamiseen. Ketään ei pitäisi sulkea hyvinvoinnin ulkopuolelle. Se voi olla joissakin kriisitilanteissa kohtalokasta, koko kansakunnalle.

Miksi sitten kansalaisten hyvinvoinnilla on suuri merkitys? Koska Suomea vastassa on ikiaikainen arvaamaton maa, jonka tavat eivät ole muuttuneet vuosisatojen kuluessa mihinkään. Ja maa, joka ei edelleenkään kunnioita ihmisoikeuksia, eikä noudata sodankäynnissä kansainvälisiä sopimuksia saatika sääntöjä. Puhumattakaan oikeusvaltiosta tai demokratiasta.

Suomen olisi oikeusvaltion nimissä reilua edes itse noudattaa Euroopan unionin sopimuksia ja sääntöjä. Eivät ne ole huvikseen luotu, eikä niillä pitäisi pelata poliittisia kasinotalouden pelejä! Siksi on tärkeää noudattaa, edes Euroopan sosiaalisia perusoikeuksia, jotka on Suomessa hyväksytty ja on sitouduttu kansakuntana niitä noudattamaan. Sopimukset luovat perustuslaille rungon ja ihmisoikeuspykälät. Niitä ei voi muuttaa tuosta vaan, niinkuin Orpon hallitus tekee. Jos niitä ei noudateta, voi kyseenalaistaa valtionjohdon halut pitää koko kansakuntaa yhtenäisenä vaikeissa olosuhteessa ja kriiseissä, sekä muissakin vakavissa uhissa. Tähään vakavaan ongelmaan Orpon hallitus viittaa kintaallaan, eikä kykene edes arvioimaan päätöstensä seurauksia hyvinvoinnin, perustuslain ja ihmisoikeuksien kannalta.

Kuinka horjuva on se usko, jonka Petteri Orpon (kok.) hallitus on eriarvoistavalla ja heikompia syrjivällä politiikallaan maahamme luonnut? Usko huomiseen, usko isänmaan rakkauteen, usko maanpuolustukseen, jne. Miten hoidamme tulevaisuudessa velvollisuutemme, niin synkkinä, kuin valoisimpinakin päivinä? Sosiaaliturvan lekkaukset ja työelämän tuhoaminen, eivät ainakaan vahvista tätä uskoa.

Kokoomusta on aiemmin pidetty sivistyspuolueena, mutta tässä kohtaa on äly kovin kaukana. Ei edes tekoälyllä tulle sellaisia tuloksia, joita Orpon hallitus tekee. Hallituksen leikkauslinjan vaikutukset tulevaisuuteen voivat olla ratkaisevassa osassa, silloin kun kohtaame jonkinmoista uhkaa suvereenia maatamme ja oikeusvaltiotamme kohtaan. Silloin on jo myöhäistä katsoa peiliin ja peruuttaa. Peiliinkatsomisen aika on nyt jo ennen niitä ongelmia.

Monissa kriiseissä ja konfliktessa Suomi voi pärjätä, mutta jos kaikille ihmisille ei anneta mahdollisuuksia selvitä edes normaalista arjesta, voi vaan ihmetellä, että miten sitten selvydytään kovemmista kriiseistä? Eriarvoistaminen saattaa johtaa kansakunnan sekasortoon tiukassa paikassa. Vaara on todellinen satojentuhansien ihmisten huomiseen uskon menetyksen vuoksi

Toivottavasti emme joudu puolustamaan aseellisesti demokratiaamme tai identiteettiämme, ja kotejamme, sillä ei ole varmaa, miten niistä selviämme, jos kaikki ei ole mukana puolustamassa.


Alpo Jäppinen
Kotka

Mielipideosastolla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. Voit jättää mielipidekirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/

Lue myös

Lukijalta: Huomio työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen

Keskustan Päijät-Hämeen piiri haluaa siirtää julkisen keskustelun painopistettä työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen –...
7.5.2026 14:46

Lukijalta: Hallitus leikkaa sieltä, missä säästäminen maksaa eniten

Sote-uudistuksen alkuperäinen tavoite oli selkeä ja laajasti hyväksytty: hillitä kustannusten kasvua panostamalla ajoissa...
7.5.2026 13:43

Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa

Vaikuttajaviestinnän parissa elämäntyöni tehneenä olen kiinnostuneena seurannut puolueen varapuheenjohtajan, kansanedustaja Markus Lohen konkreettisia...
7.5.2026 10:41

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Zelenskyi: Unkari on palauttanut maaliskuussa takavarikoimansa rahat ja kullan
Uutiset | 6.5.2026 17:27
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Suljetko sinäkin silmät tässä tutussa tilanteessa? Se ei auta, sanoo tutkimus
Uutiset | 6.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Kuinka moni on kuollut meteorin takia? – Uhka ”selkeästi aliarvioitu”
Uutiset | 6.5.2026 21:45
Rakennatko terassia? Varo kalliita mokia – ”Luvat unohtuvat yllättävän usein”
Uutiset | 6.5.2026 22:39
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille
Uutiset | 1.5.2026 21:15
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Uusimmat

Väärät mitoitukset maalämpöhommissa? – Varo kymmenien tuhansien lisälaskua
Uutiset | 7.5.2026 21:30
Työväenpuolueelle povattiin tappioita Britannian alue- ja paikallisvaaleissa
Uutiset | 7.5.2026 18:21
Israel ja Libanon jatkavat rauhanneuvotteluita ensi viikolla Yhdysvalloissa
Uutiset | 7.5.2026 18:10
Ukrainan ja Yhdysvaltain neuvottelijat tapaavat tänään Floridassa
Uutiset | 7.5.2026 18:00
WHO: Hantaviruksen leviämisriski risteilyaluksen ulkopuolelle pieni – viisi tartuntaa vahvistettu
Uutiset | 7.5.2026 17:57
”Ikäihmiset ovat ansainneet turvaa, eivät leikkauksia”– keskusta nosti pöytään vanhustenhoidon kohtuuttomuudet
Uutiset | 7.5.2026 17:53
Krista Kiurun valiokunta näkee ongelmia poliisin tiedonsaantioikeuksien laajentamisessa potilaskäynteihin – ”Vaatii vielä puntarointia”
Uutiset | 7.5.2026 17:51
Päivi Räsänen aikoo valittaa tuomiostaan Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen
Uutiset | 7.5.2026 16:42
SVT: Ruotsille lupa alentaa polttoaineverotusta alle EU:n minimitason
Uutiset | 7.5.2026 16:09
Oppositio haastoi hallitusta kyselytunnilla – katso tallenne istunnon jälkeen
Uutiset | 7.5.2026 16:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Väärät mitoitukset maalämpöhommissa? – Varo kymmenien tuhansien lisälaskua
Uutiset | 7.5.2026 21:30
Työväenpuolueelle povattiin tappioita Britannian alue- ja paikallisvaaleissa
Uutiset | 7.5.2026 18:21
Israel ja Libanon jatkavat rauhanneuvotteluita ensi viikolla Yhdysvalloissa
Uutiset | 7.5.2026 18:10
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomio työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen
Mielipide | 7.5.2026 14:46
Lukijalta: Hallitus leikkaa sieltä, missä säästäminen maksaa eniten
Mielipide | 7.5.2026 13:43
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Mikä oikeusjärjestelmäämme vaivaa?
Mielipide | 7.5.2026 10:40
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Miljardit tunnin junaan, muruset muun maan puunhuollolle ja työmatkoille
Mielipide | 30.4.2026 14:22
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste