Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Yhdysvallat vetää kaikki pommikoneensa pois brittitukikohdasta

5.10.2026 5:38
Lue lisää 
Lukijalta
"Oppisopimus muuttuu kustannuksesta investoinniksi vasta silloin, kun se kehittää työn rinnalla myös työpaikkaa", kirjoittaa Juhani Räsänen. (Kuva: Maria Seppälä)

Lukijalta: Oppisopimus uudistuvan työelämän voimaannuttajana

Juhani Räsänen 5.10.2026 10:21, muokattu 5.10.2026 10:42
a– a+
Lukijalta

Viime viikolla vietettiin valtakunnallista oppisopimusviikkoa, joka ei juuri mediajulkisuutta herättänyt.

Nytkään ei ollut havaittavissa tutkimuksellista tietoa oppisopimuksen imagoesteistä, oppisopimuksen mielikuvallisesta painolastista, oppisopimukseen liittyvistä ennakkokäsityksistä, oppisopimuksen historiallisista leimoista, oppisopimuksen mainehaasteista, oppisopimuksen symbolisista rasitteista, oppisopimuksen kulttuurisista stereotypioista ja oppisopimuksen arvohierarkkisista mielikuvista tai oppisopimuskoulutuksen aliarvostuksen narratiivista.

Tämä kuvaa hyvin sitä, että kyse ei ole varsinaisesta koulutusmuodon ongelmasta, vaan yhteiskunnassa elävästä tarinasta, joka vaikuttaa ihmisten valintoihin ja arvostuksiin. Se on usein vahvempi käsite kuin pelkkä ”mielikuvallinen rasite”.

Oppisopimuskoulutuksen nykyisetkin toteuttajat, ammatillisen koulutuksen järjestäjätkin ovat oppisopimuskoulutuksesta puhuessaan ajautuneet tavalliseen koulutus- ja työvoimapoliittiseen hallitusohjelmakieleen, jossa painottuvat osaaminen, työllistyminen ja työvoiman saatavuus unohtaen suomalaisen sivistys- ja koulutusperinteen näkökulmasta oppisopimuskoulutuksen tehtävän, joka ei rajoitu pelkkään kapeaan osaamistaidon hankkimiseen, vaan siihen kuuluu myös ihmisen kasvu täysivaltaiseksi kansalaiseksi, työelämän jäseneksi ja omien oikeuksiensa tuntevaksi toimijaksi.

Seuraavaan hallitusohjelmaan vaadittaisiinkin kirjaus oppisopimuskoulutuksen aseman vahvistamisesta jatkuvan oppimisen, osallisuuden ja työelämän uudistumisen väylänä, joka perustuu käsitykseen ihmisestä aktiivisena, kehittymiskykyisenä ja yhdenvertaisena toimijana, jolla on oikeus turvalliseen kasvuun, oppimiseen, osallisuuteen ja ihmisarvoiseen kohteluun työelämässä.

Oppisopimuskoulutuksen tehtäväksi olisi  määriteltävä ammattitaidon kehittämisen lisäksi opiskelijan kasvun tukeminen vastuulliseksi työntekijäksi, aktiiviseksi kansalaiseksi sekä omat oikeutensa ja velvollisuutensa tuntevaksi työelämätoimijaksi.

Tässä ajattelussa koulutuksen järjestäjät ja työpaikat vastaavat yhdessä siitä, että oppimisympäristö tukee opiskelijan osaamisen, hyvinvoinnin, toimijuuden ja työelämävalmiuksien kehittymistä. Kirjauksessa tulisi  vahvistaa oppisopimusopiskelijoiden ohjausta, oikeusturvaa, työhyvinvointia, yhdenvertaisuutta ja mahdollisuuksia osallistua omaa oppimistaan ja työuraansa koskevaan päätöksentekoon.

Tavoitteena on työelämä, jossa työntekijät ja työnantajat kohtaavat toisensa osaavina, vastuullisina ja keskinäiseen kunnioitukseen perustuvina yhteistyökumppaneina, jotka vastaavat muutoksen vaatimuksiin.

Oppisopimus ei ole vain väylä työmarkkinoille ja ideologinen etupyyteellinen taistelukenttä, vaan myös sivistyksellinen ja demokraattinen instituutio, jonka tehtävänä on turvata opiskelijan kasvu autonomiseksi, oikeuksistaan tietoiseksi ja tasavertaiseen vuorovaikutukseen kykeneväksi kansalaiseksi.

Tämä malli sopisi erityisen hyvin hallitusohjelmaan, koska se yhdistää samassa rakenteessa työllisyyspolitiikan, koulutuspolitiikan, yritysten kilpailukyvyn sekä kansalaisten voimaantumisen.

Oppisopimus 2.0 yhdistäisi tutkimuksen, yritysten kehittämisen, työpaikkapedagogiikan ja opiskelijan voimaantumisen. Työpaikoille on rakennettava todellista pedagogista pääomaa: ohjausosaamista, palautekulttuuria ja kykyä pysähtyä arvioimaan, miksi työtä tehdään tietyllä tavalla ja miten sitä voidaan tehdä paremmin.

Samalla oppilaitoksen on tuotava työpaikalle näkymiä uusiin teknologioihin ja toimintamalleihin, jotta opiskelija ei opi vain eilisen ratkaisuja huomisen haasteisiin.

Oppisopimus muuttuu kustannuksesta investoinniksi vasta silloin, kun se kehittää työn rinnalla myös työpaikkaa. Silloin yritys saa uusia ratkaisuja, parempaa tuottavuutta ja vahvempaa kilpailukykyä.

Opiskelija puolestaan saa kyvyn suunnitella, toimia, oppia ja arvioida omaa työtään – siis valmiudet kasvaa työn suorittajasta sen uudistajaksi.

Pelkkä hallinnollinen hienosäätö ei riitä. Oppisopimukselle on luotava uusi tarina, mutta tarinan on perustuttava tutkittuun tietoon ja toimivaan rakenteeseen. Sen on oltava arvostettu ensisijainen väylä, jossa yrityksen uudistuminen ja ihmisen ammatillinen kasvu tapahtuvat yhtä aikaa. Suomi tarvitsee tämän muutoksen nyt.

Juhani Räsänen
kasvatustieteen maisteri
oppisopimusjohtaja (emeritus)
tietokirjailija
Järvenpää




Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/

Lue myös

Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua

Lockheed Martinin mainokset F-35-hävittäjän suorituskyvystä ovat uponneet suomalaisiin. Kansalaiset on saatu uskomaan, että...
5.10.2026 10:32

Lukijalta: Miten passiivinen varallisuus saadaan pyörittämään yhteiskuntaa?

Kun puhumme sijoittamisesta, kuvittelemme usein mielessämme yhteiskunnan rattaita pyörittävän voiman: tehdaslinjastot, uudet teknologiat...
5.10.2026 10:26

Lukijalta: Ikäystävällinen yhteiskunta on hyvä kaikille

Vanhustenviikko on hyvä hetki puhua ikääntymisestä. Mutta ehkä vielä tärkeämpää on puhua siitä...
5.10.2026 10:22

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Pääministeri Orpo: Hallituksessa bensasopu toivottavasti ensi viikolla
Uutiset | 3.10.2026 18:02
”Taipaleesha myö pelättiin,” sanoo Rokka Tuntemattomassa sotilaassa – Mutta miten tuo kuolemanjoki syntyi?
Uutiset | 4.10.2026 21:01
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00
Yllätysveto: Huippupoliitikko nousee nyrkkeilykehään
Uutiset | 3.10.2026 22:01
HS: Keskustan Savolalta pyyhkeitä eduskunnalle – ”Tämä ei mennyt kovin hyvin”
Uutiset | 3.10.2026 18:00
Rajua puhetta Saksan äärioikeiston rynnistyksestä: ”Nyt joudun kokemaan sen uudelleen”
Uutiset | 3.10.2026 17:50
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Uskaltaako syyslomalla matkustaa Rodokselle? THL:n lääkäri arvioi vatsatautitilannetta
Uutiset | 29.9.2026 12:17
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettiin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39

Uusimmat

Tiistaina luvassa jopa vaarallisen voimakasta tuulta
Uutiset | 5.10.2026 11:19
Pääministeri Sanchez: Espanjassa pidetään ennenaikaiset vaalit marraskuun lopussa
Uutiset | 5.10.2026 10:39
Hakkerit päässeet käsiksi miljoonien ihmisten henkilökohtaisiin tietoihin Tanskassa
Uutiset | 5.10.2026 9:58
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
Keskustan varapuheenjohtaja haluaa parantaa suomalaisten toimintakykyä – ”15 prosentilla”
Uutiset | 5.10.2026 9:20
Hinta ohjaa yhä enemmän suomalaisten ostamista
Uutiset | 5.10.2026 9:05
Erityisesti ikäihmisten digitaidot ovat vahvistuneet – kaikenikäisistä joka kolmas tarvitsee kuitenkin usein tukea
Uutiset | 5.10.2026 7:31
Lähi-idän öljynvienti ylitti viime viikolla sotaa edeltäneen tason
Uutiset | 5.10.2026 7:25
Yhdysvallat vetää kaikki pommikoneensa pois brittitukikohdasta
Uutiset | 5.10.2026 5:38
Brasilian presidentinvaalit ratkeavat toisella kierroksella – ex-presidentin poika johdossa
Uutiset | 5.10.2026 5:34
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00
Toimittajalta | Kansallinen uutistoimisto viedään saunan taakse – mitäpä jos lopetetaan myös sellun keittäminen?
Uutiset | 3.10.2026 10:00
Tunkeutumisepäilyt herättävät huolta kansanedustajissa – ”Lintukotoa ei ole enää missään”
Uutiset | 1.10.2026 15:22

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tiistaina luvassa jopa vaarallisen voimakasta tuulta
Uutiset | 5.10.2026 11:19
Pääministeri Sanchez: Espanjassa pidetään ennenaikaiset vaalit marraskuun lopussa
Uutiset | 5.10.2026 10:39
Hakkerit päässeet käsiksi miljoonien ihmisten henkilökohtaisiin tietoihin Tanskassa
Uutiset | 5.10.2026 9:58
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Miten passiivinen varallisuus saadaan pyörittämään yhteiskuntaa?
Mielipide | 5.10.2026 10:26
Lukijalta: Ikäystävällinen yhteiskunta on hyvä kaikille
Mielipide | 5.10.2026 10:22
Lukijalta: Oppisopimus uudistuvan työelämän voimaannuttajana
Mielipide | 5.10.2026 10:21
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
Keskustaedustajilta kirjallinen kysymys Suomen EU-linjan johdonmukaisuudesta
Uutiset | 1.10.2026 15:05
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste