Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

EU-parlamentti hyväksyi suden suojelun höllentämisen – Kulmuni iloitsi päätöksestä

8.5.2025 13:47
Lue lisää 
Piirikokoukset
Keskustan varapuheenjohtaja Juha Rehula ja Itä-Savon piirin puheenjohtaja Hannu Auvinen osallistuivat tiistaina Itä-Savon keskustan piirikokoukseen. Erityisesti kokousväkeä puhuttivat tieasiat. (Kuva: Päivi Vento)

Tiestön kunto puhutti jälleen Itä-Savon keskustalaisia – "Toivomme oikeudenmukaisuutta alueille"

Päivi Vento 11.4.2018 12:40, muokattu 11.4.2018 12:49
a– a+
Piirikokoukset

Tiestön kunto, alueellinen tasa-arvo, työn vastaanottamiseen kannustaminen sekä keskustan heikko menestys kaupungissa kiinnostivat itäsavolaisia keskustalaisia piirikokouksessa tiistaina Punkaharjulla.

Tiestön kunto riipii itäsavolaisia siinä määrin, että huoli alemman tieverkoston rappeutumisesta kirjattiin myös kokouksessa tehtyyn kannanottoon.

Tieasiat nostetaan piirikokouksissa esiin kerta toisensa jälkeen, vuodesta toiseen. Ilmassa oli jo turhautumista.

– Välittäminen on hienoa, josta puhutte, mutta me toivomme oikeudenmukaisuutta alueille. Puhutaan, että isot asiat hallintaan, mutta ne pienet asiat ovat monesti niitä, jotka ovat  lähellä ihmisiä, ja meillä täällä sellainen asia on tieverkko, savonrantalainen Matti-Pekka Parkkinen sanoi.

Hänestä on käsittämätöntä, ettei hallitukselta, jota keskusta johtaa, löydy mitenkään rahaa itäsavolaisiin teihin.

Rantasalmelainen Jari Rautiainen huomautti, että paikallistiet ovat osittain siinä kunnossa, ettei niillä enää pysty ajamaan kuin kuuttakymppiä.Itä-Savossa pelätään,

että kohta tiestössä tapahtuu runkovaurioita, jonka jälkeen on yhtä kallista rakentaa uutta kuin korjata vanhaa.

Vastauksia tivattiin paneelissa, jossa osallistujina olivat keskustan nykyiset varapuheenjohtajat Antti Kurvinen, Katri Kulmuni ja Juha Rehula sekä paikkaa havittelevat Hannakaisa Heikkinen ja Pekka Pöyry.

Puoluesihteeriksi haluava Jirka Hakala antoi vastauksia puolueen viestinnän kanssa työskentelevän henkilön näkökulmasta.

Hotelli Punkaharjussa pidetyssä vuosikokouksessa oli siis kattava vierasvalikoima, paikalla oli myös alueen omaa kansanedustaja Hanna Kosonen.

Rantasalmelainen Rautiainen ihmetteli, että keskustan kannatus aina laskee, kun mennään pienemmästä kylästä suurempaan. Rautiainen kysyi, miksi  keskusta ei ole pystynyt  profiloitumaan kaupunkilaisten asioiden hoitajaksi.

– Helsingissä kannatus on vain parissa prosentissa.

Hakalan mielestä pitää miettiä, ovatko keskustan viestit oikeita kaupungeissa. Hakala pohti, että kaupungeissa olisi puhuttava perheiden, eläkeläisten ja yrittäjien asioista.

Varapuheenjohtaja Kurvinen näki asuntopolitiikan olevan Helsingissä  oikea asia tartuttavaksi.Rehula kaipasi ajattelua siihen, mistä asioista missäkin viestitään.

Kulmuni näki, että kyllä Helsingin kahden prosentin keskustan kannatus pystytään saamaan nousuun.

– Keskusta on onnistunut esimerkiksi Kuopiossa ja Joensuussa vuosien työn tuloksena. Kyllä meidän pitää pystyä haastamaan vihreät, Kulumni sanoi.

Pöyryn mielestä puolue ei saa luopua aluepolitiikasta, vaikka kasvukeskuksissa ei aina ymmärretä keskustan aluepolitiikan ydintä.

– Jos luovumme aluepolitiikastamme, se on turmiollista.

Heikkinen uskoi, että kaikkialla äänestäjä tunnistaa keskustalaisen, jolla on aito sisäinen palo.

– Tieto ei pelkästään riitä, koska äänestäminen on tunnepohjaista, hän muistutti.

Heikkisen mielestä vaaleihin pitää lähteä sillä tunteella, että pärjätään.

– Meidän pitää kokea niin, että me voitamme maakuntavaalit ja seuraavat eduskunta ja kuntavaalit..

Lue myös

Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä

Helsingin Keskustan pitkäaikaiset kaupunginvaltuutetut, professori Laura Kolbe ja kasvatustieteiden maisteri, kätilö Terhi Peltokorpi...
7.5.2025 18:39

Kulmuni patistaa hallitusta varautumaan metsästyslain muuttamiseen, jos suden suojelustatus kevenee

Keskustan europarlamentaarikko Katri Kulmuni pitää suden suojelustatuksen muuttamista Suomen edun mukaisena. Euroopan parlamentti äänestää...
29.4.2025 9:39

Keskusta ehdottaa kakkosluokkalaisille perustaitojen tarkastuspistettä

Lauantaina kokoontunut keskustan puoluevaltuusto arvostelee kannanotossaan hallituksen koulutusleikkauksia
26.4.2025 16:52

Aihetunnisteet

itä-savo piirikokous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Eduskunta kiitteli vesihuollon varmistamista kansallisiin käsiin – oppositio näpäytti Essayahia
Uutiset | 6.5.2025 19:06
Ministeri Ikonen sai kuulla kunniansa Helsingin sote-rahojen ryöstöstä – kokoomusedustajat nousivat kapinaan
Uutiset | 6.5.2025 17:46
Reuters: Hegsethin määräys pysäyttää Ukrainan sotilasapu yllätti Valkoisen talon
Uutiset | 6.5.2025 21:39
Media: Trumpin hallinto vaati Ukrainaa vastaanottamaan USA:n karkottamia ihmisiä
Uutiset | 7.5.2025 21:41
Nyt odotellaan valkoisen savun nousemista – Tässä ovat kärkiehdokkaat uudeksi paaviksi
Uutiset | 7.5.2025 9:29
Hornet-hävittäjä syöksyi maahan Rovaniemellä
Uutiset | 7.5.2025 11:17
Kirkolliskokous teki päätöksensä – avioliitto on naisen ja miehen välinen
Uutiset | 8.5.2025 16:18
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09
Kuusi pistettä taposta, 40 panssarivaunun tuhoamisesta – tällainen on Ukrainan armeijan kannustinjärjestelmä
Uutiset | 30.4.2025 21:51
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Tärpätti-Saabin läpimurto jäi tekemättä – vaihtoehtopolttoaineiden kulta-aika jäi lyhyeksi
Uutiset | 3.5.2025 21:00
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Reuters: Hegsethin määräys pysäyttää Ukrainan sotilasapu yllätti Valkoisen talon
Uutiset | 6.5.2025 21:39
Ukraina hyökkäsi lennokeilla venäläisille lentokentille – myös Moskovaan
Uutiset | 6.5.2025 8:27
Eduskunta kiitteli vesihuollon varmistamista kansallisiin käsiin – oppositio näpäytti Essayahia
Uutiset | 6.5.2025 19:06
Voiko orava oikeasti luikahtaa terassilla oleviin vauvanvaunuihin? – Näin kommentoi tutkija
Uutiset | 4.5.2025 20:00
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Kotimainen traktoridiesel teki bensarosvosta talousihmeen – “Jeep-Valmet” oli yllättävän toimiva viritys 
Uutiset | 12.4.2025 21:00
Kiinalaissotilaat ovat jo pitkään julkaisseet somepäivityksiä Ukrainasta – Kiina hermostui Zelenskyin vihjailuista
Uutiset | 11.4.2025 9:30
Raatteen tieltä Röyttään – Äkkipikainen suomalaiskenraali johti Lapin sotaa omavaltaisesti, mutta menestyksekkäästi
Uutiset | 12.4.2025 16:00
Historia | Iljushin-lento Siperian yli Japaniin oli unohtumaton kokemus – “Asiakkaat ajettiin ulos pakkaseen” 
Uutiset | 8.4.2025 14:54
Hävetkää, perkeleet, julisti piispa Jari Jolkkonen venäläisille – ”Se viesti oli tarkkaan harkittu”
Uutiset | 18.4.2025 9:40
Venäjä aikoo käyttää pakkolunastettua amerikkalaisyritystä sotilaidensa ruokkimiseen
Uutiset | 17.4.2025 22:02
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Söpö jyrsijä voi nakertaa kotiisi hengenvaarallisia vaurioita – Silti sille ei saa tehdä mitään moneen kuukauteen
Uutiset | 13.4.2025 17:30

Uusimmat

Historia | Saksalaisten ampuma torpedo ja sitä seuranneet 18 minuuttia vaikuttivat koko maailmansodan kulkuun
Uutiset | 8.5.2025 22:00
Trump: Vance voi olla oikeassa, Venäjä pyytää liikaa
Uutiset | 8.5.2025 21:52
Kysely: Trump on terrorismia isompi uhka Britannialle
Uutiset | 8.5.2025 21:41
Uudeksi paaviksi on valittu amerikkalainen Robert Francis Prevost
Uutiset | 8.5.2025 19:26
”Rakas ystävä” – Putin ja Xi ylistivät keskustelujaan ja kehuivat yhteisymmärrystään
Uutiset | 8.5.2025 18:39
Orpo joutui prässiin ammattiliittojen vastaisesta kampanjoinnista, Purralta pääsi kielletty sana 
Uutiset | 8.5.2025 18:27
Toinen maailmansota päättyi Euroopassa 80 vuotta sitten – Venäjän ”historialliset valheet” nostettiin esiin Saksassa
Uutiset | 8.5.2025 17:59
Keskustanuoret: Yhteen sukupuoleen ulottuva asevelvollisuus on muinaisjäännös
Uutiset | 8.5.2025 17:34
Väylävirastokin hylkää itäisen Suomen, hämmästelee kansanedustaja – ”Sen enempää isompia kuin pienempiäkään reikiä ei paikata”
Uutiset | 8.5.2025 17:13
Intia ja Pakistan jatkoivat ilmasotaa, Intia kertoi tuhonneensa Pakistanin ilmatorjuntaa
Uutiset | 8.5.2025 17:09
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05
Orpo joutui prässiin ammattiliittojen vastaisesta kampanjoinnista, Purralta pääsi kielletty sana 
Uutiset | 8.5.2025 18:27
Keskustan pitää ajaa inhimillisen Suomen asiaa, sanoo Hanna Kosonen – ”Empatia todellakin kuuluu politiikkaan”
Uutiset | 4.5.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Saksalaisten ampuma torpedo ja sitä seuranneet 18 minuuttia vaikuttivat koko maailmansodan kulkuun
Uutiset | 8.5.2025 22:00
Trump: Vance voi olla oikeassa, Venäjä pyytää liikaa
Uutiset | 8.5.2025 21:52
Kysely: Trump on terrorismia isompi uhka Britannialle
Uutiset | 8.5.2025 21:41
Kuusi pistettä taposta, 40 panssarivaunun tuhoamisesta – tällainen on Ukrainan armeijan kannustinjärjestelmä
Uutiset | 30.4.2025 21:51
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00
Lukijalta: Hylätyt äänet
Mielipide | 8.5.2025 10:38
Lukijalta: Tavallisten ihmisten puolestapuhuja
Mielipide | 8.5.2025 10:36
Lukijalta: Inhimillinen kuolema – jokaisen oikeus
Mielipide | 8.5.2025 10:33
Lukijalta: Hävittäjäkaupat peruttava
Mielipide | 2.5.2025 10:40
Lukijalta: Pohteen Digitaalinen sotekeskus on hyvä palvelu
Mielipide | 5.5.2025 12:38
Lukijalta: Vantaalla voitettiin joukkuepelillä
Mielipide | 5.5.2025 12:46
Lukijalta: Miksi Donald Trump himoitsee paavin virkaa?
Mielipide | 2.5.2025 10:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Kulmuni patistaa hallitusta varautumaan metsästyslain muuttamiseen, jos suden suojelustatus kevenee
Uutiset | 29.4.2025 9:39
Keskusta ehdottaa kakkosluokkalaisille perustaitojen tarkastuspistettä
Uutiset | 26.4.2025 16:52
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Kulmuni patistaa hallitusta varautumaan metsästyslain muuttamiseen, jos suden suojelustatus kevenee
Uutiset | 29.4.2025 9:39
Kiminkinen nosti keskustan palkintopallille ääniharavakisassa – katso suhteelliset ääniharavat alueittain
Uutiset | 21.4.2025 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste