Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Henkilö
Varsinaissuomalainen Reino Rouhiainen teki keskustan järjestötyötä seitsemättä kymmentä vuotta. Nyt 94-vuotias konkari luottaa puolueen tulevaisuuteen. Rouhiainen kuvattuna vuonna 2018. (Kuva: Maria Seppälä)

Lehtimyynnin mestari uskoo keskustan pääsevän vielä pääministeripuolueeksi – "Suunta on hyvä"

94-vuotias Reino Rouhiainen on tiettävästi Suomenmaan ennätysmyyjä
Lauri Heikkilä 17.8.2025 10:00, muokattu 27.8.2025 12:38
a– a+
Henkilö

Satoja tilauksia, yli kaksimetrinen pino myytyjen tilausten kaksoiskappaleita.

Reino Rouhiainen toimi Suomenmaan ja sen edeltäjän Maakansan asiamiehenä yli 40 vuotta. 94-vuotias lehdenmyynnin konkari on nähnyt paitsi Suomenmaan myös koko mediakentän murroksen.

– On se kummallinen juttu, kun ei Suomenmaa enää tule, hän toteaa paperilehden loppumisesta.

Rouhiainen alkoi käydä tupailloissa ja muissa poliittisissa tapahtumissa jo 1940-luvulla. Aktiivisimmat aikuisvuotensa hän eli maailmassa, jossa lehdet olivat keskeinen puoluepolitiikan väline.

Maalaisliiton aikana aloittanut Rouhiainen oli mukana keskustan toiminnassa tehtävässä jos toisessakin. Puolueen äänenkannattajalehdet hän näki ensiarvoisen tärkeänä välineenä viedä keskustan sanomaa eteenpäin.

Puoluesidonnaisia lehtiä oli vielä 1990-luvulle tultaessa useita, mutta sittemmin puoluesidokset ovat jääneet lähinnä pää-äänenkannattajille.

Suomenmaa keskittyi vielä 1990-luvun taitteessa lähinnä Etelä-Suomeen, mutta lama-aika muutti tämän. Oululainen Liitto osti Suomenmaan, ja Suomenmaan nimellä jatkanut yhdistynyt lehti aloitti uusin voimin koko maahan keskittyvänä pää-äänenkannattajana.

Pöytyällä Varsinais-Suomessa asuva Rouhiainen on myynyt myös naapurimaakunta Satakunnassa ilmestynyttä keskustalehteä Lallia. Jonkin aikaa Lalli ja Suomenmaa tekivät yhteistyötä, kun Helsingissä oli näiden ja Liiton yhteinen toimitus.

Koko mediakenttä on enemmän ja enemmän verkossa. Suomenmaan tilauksia ei enää myydä, sillä viimeinen paperilehti ilmestyi joulukuussa 2023.

2010-luvulla Suomenmaa muuttui useamman kerran viikossa ilmestyvästä lehdestä ensin viikkolehdeksi ja sitten kuukausilehdeksi. Tällä hetkellä lehti ilmestyy pelkästään verkkojulkaisuna.

Rouhiainen on tiettävästi Suomenmaan historian ennätysmyyjä.

– Ilmeisesti olin paras myyjä pitkän aikaa, hän myöntää itsekin.

– Aika helppoa minun oli Suomenmaata myydä aivan alusta asti. Parhaana päivänä sovin toistakymmentä tilausta.

Lehteä myytiin ”aika tavalla” Varsinais-Suomessa, jossa perinteisesti vahva keskustalehtien jalansija oli osaltaan auttamassa esimerkiksi vuoden 1991 vaalivoitossa. Se on ainoa kerta, kun keskusta on ollut eduskuntavaaleissa vaalipiirin suurin puolue ja saanut neljä kansanedustajaa.

– Puolueen asiaa saatiin eteenpäin.

1960-luvulta 1980-luvun taitteeseen keskusta oli sisäisesti jakautunut. Jaosta on puhuttu jälkikäteen ehkä liiankin kärjistetysti, mutta se oli siitä huolimatta tosiasia. Puhuttiin K- ja V-linjoista, jotka henkilöityivät Ahti Karjalaiseen ja Johannes Virolaiseen.

K-linjalle tärkeää oli idänsuhteiden ylläpito ja sille luontevaa oli vasemmistoyhteistyö. V-linja ja Virolaisen taakse ryhmittyneet eri tahot korostivat itsenäistä keskustalinjaa ja enemmän ehkä perinteistä maaseutulinjaa ja konservatiivisempia arvoja.

Rouhiaisen mielestä jako ei näkynyt liikaa Suomenmaan sivuilla, ja sitä oli helppo myydä nimenomaan koko puolueen lehtenä.

– Mutta Virolaisen kannalla minä olin. Hän oli poliittisesti läheisempi kuin Karjalainen.

Nuo vuodet olivat keskustassa jaon takia myös poliittisen pelin vuosia.

– Edustuspaikkoja pelattiin vähän sen mukaan, kenen takana kukin oli, mutta sellainen poliittinen peli jäi onneksi sitten pois. Yhteistyön henki parani seuraavina vuosikymmeninä. Se on tärkeää, että yhdessä pystytään viemään yhteistä asiaa eteenpäin, Rouhiainen korostaa.

Eräs voitto omalla alueella oli, kun naapurikunta Aurassa vaikuttanut kansanedustaja Eeva Kuuskoski siirtyi 1980 kokoomuksesta keskustaan. Sittemmin Kuuskoski vaikutti muun muassa ministerinä.

– Tämä toi keskustaan paljon muitakin uusia toimijoita. Se oli iso voitto.

Reino Rouhiainen teki keskustan vaalityötä vielä melkein 90-vuotiaana. Kuva vuodelta 2018. (Kuva: Maria Seppälä)

Elämänmittainen aktiivisuus on ehkä luonnollinen seuraus vauhdikkaasta lapsuudesta ja nuoruudesta.

Rouhiainen on Karjalan evakoita. Talvisodan rauhanteon jälkeen maaliskuussa 1940 yhdeksänvuotias Reino ajoi perheen hevoset pikkuveli Veikon kanssa Keski-Suomen Viitasaarelle. Jatkosodan aikana väestö pääsi palaamaan, mutta 1944 piti taas lähteä. Tuolloin hevoskyydin osoitteeksi vaihtui Etelä-Pohjanmaan Ilmajoki.

Reino Rouhiainen toimi myös sotilaspoikana. 14-vuotiaana hän osallistui desanttijahtiin Kurkijoella aivan sotatoimialueella. Jokaiselle sotilaspojalle ei riittänyt vaaroista huolimatta edes asetta.

Moni Kurkijoen evakko asutettiin Pöytyälle. Kurkijokelaiset olivat voimakkaasti maalaisliittolaisia, ja he jatkoivat puolueosastonsa toimintaa myös uudessa pitäjässä. Keskustan Kurkijoen osasto on toiminnassa vielä tänäkin päivänä, vaikkakin kokoukset pidetään samanaikaisesti Pöytyän osaston kanssa.

Kurkijoen poliittisesta painoarvosta kertoo sekin, että pitäjä kasvatti yhden maalaisliitto-keskustataustaisista presidenteistä, Lauri Kristian Relanderin.

Kotiseutumatkoilla Rouhiainen kävi innokkaasti. Matkoja alettiin järjestää Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen. Rouhiainen vieraili vanhassa kotipitäjässään kymmeniä kertoja. Nyt ikä jo estäisi matkustamisen, jos itäraja olisikin auki.

Keskustan ja alkiolaisuuden asia on ollut Rouhiaiselle elämänmittainen sydämen asia. Kokousmatkat venyivät yli öiden, kun seuraavana aamuna piti olla taas ajoissa uudessa paikassa illan tilaisuuksien jälkeen. Aikaa kaikkeen kyllä järjestyi, kun antoi mennä vaan.

Iän tuomat vaivat rajoittavat jo kulkua, mutta pitkälle lähelle 90 vuotta Rouhiainen kiersi ja myös ajoi itse. Puoluekokouksissa käynnit jäivät vuosikymmenen taitteessa, mutta vielä 2019 Rouhiainen oli mukana vaalityössä.

– Viimeksi kun tehtiin täällä Varsinais-Suomessa vaalityötä, saatiin kaksi kansanedustajaa ja keskusta pääsi hallitukseenkin. Porukalla sekin tehtiin.

Tällä hetkellä keskustan tilanne vaikuttaa puolueen kunniajäsenyydenkin saaneesta Rouhiaisesta hyvältä.

– Yllättävänkin hyvältä. Eduskunnassa keskustan asiaa pidetään hyvin esillä ja suunta on hyvä. Vielä se pääministeripaikkakin tulee.

Lue myös

Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin

Syksyllä 1933 Suomen kalatalouspiireissä elettiin jännittäviä hetkiä. Yhdysvaltojen Oregonista saapui odotettu lähetys: 100 000...
20.6.2026 13:00

Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin

Helsinki pääsi yllättämään Joonas Karjulan. Mielikuvissa vilisivät tiiviisti rakennetut kerrostalot, mutta nyt hän...
20.6.2026 8:00

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – "Perheet ovat hirveän yksin"

Elämä pääkaupunkiseudulla vaihtui lapsuudenkotiin Muhoksella. Samassa talossa asuu myös Tiusasen oma äiti.
19.6.2026 8:31

Aihetunnisteet

Keskusta media puoluelehdet suomenmaa Varsinais-Suomen keskusta varsinais-suomi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 8:30
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 8:30
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Kainuun hyvinvointialue esittää koko henkilöstöään koskevia yt-neuvotteluita
Uutiset | 18.6.2026 18:36
Järjestö: Ebolahuippua ei ole vielä nähty – Yli 200 on kuollut Kongon demokraattisessa tasavallassa
Uutiset | 18.6.2026 18:29
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Keskusta ja maakunnat näyttivät voimansa Tampereella
Mielipide | 15.6.2026 14:44

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste