Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Maatalous

Aie maatalouden alasajosta saa täystyrmäyksen – kansanedustaja ihmettelee, kuinka professori unohti huoltovarmuuden

22.10.2025 13:24
Lue lisää 
Blogi: Hanna Kosonen
Hanna Kosonen:

Joulurauhaa koulun ja kirkon suhteisiin

12.11.2019 13:07, muokattu 30.5.2023 16:20
a– a+
Blogi

Kirkon ja koulun yhteistyöstä on käyty keskustelua jo useamman päivän ajan. Mikä on sopivaa ja kuka määrää sopivaisuuden rajat ja ovatko rajat kaikille selvät ja yhteisesti jaetut. 

Keskustelun sytykkeenä toimi eduskunnan apulaisoikeusasiamiehen antama ratkaisu yksittäisen koulun joulujuhlasta tehtyyn kanteluun.

Tunteita nostattanutta ratkaisua jouduttiin kommentoimaan lehtitietojen varassa, koska jostain syystä päätöstä ei julkistettu avoimesti. Keskustelu lähti vellomaan asiasta ja tunteesta toiseen. Joulurauhan sijaan monien mieleen iski jouluhätä ja iso hämmennys – liittyyhän jouluun meillä paljon muistoja, tunteita ja odotuksia. 

Joulu tulee tänäkin vuonna. Kristillinen perinne on edelleen erottamaton osa kulttuuriamme. Sitä ei ole kukaan kiistänyt, eikä se ole katoamassa minnekään.

Yhteys on vahva, vaikka valtionkirkkojärjestelmä on purettu Suomessa jo 1800-luvulla. Ev.lut. kirkko itse tunnistaa omakseen kansankirkkonimityksen. Kansankirkkoon kuuluu enemmistö suomalaisista, se hoitaa monia merkittäviä yhteiskunnallisia tehtäviä ja luterilainen kulttuuri näkyy suomalaisessa kulttuurissa.

Läheinenkin suhde kaipaa selkeitä rooleja ja ohjeita arkeen. On tärkeää, että kirkon ja koulun yhteistyötä ohjitaan selkeällä tavalla. Ja että näitä Opetushallituksen ja Kirkkohallituksen ohjeita noudatetaan. Tämä on sekä kirkon, oppilaiden, koulujen että koko yhteiskunnan etu.

Nyt kun apulaisoikeusasiamiehen päätös on ollut nähtävillä, keskeiset havainnot siitä ovat seuraavat:

Opetukseen kuuluva lukuvuoden päättävä joulujuhla ei voi olla tunnustuksellinen. Tunnustuksellisuuden raja täyttyy, kun juhlan sisältö on merkityksellisesti uskonnollinen. Yksittäisten virsien, kuvaelmien, evankeliumin tai muiden uskonnollisten traditioiden esittäminen ei täytä tunnustuksellisuuden piirteitä.

Tunnustuksellinen tilaisuus on joulukirkko. Joulukirkkoja voidaan järjestää koululaisille, kunhan kyseessä ei ole koko koulun yhteinen juhla ja kunhan tilaisuudesta on selkeästi viestitty vanhemmille sekä oppilaille.

Joulukirkko on vapaaehtoinen ja vaihtoehtoinen tilaisuus sille pitää olla järjestettynä. Tässä linjauksessa ei ole mitään uutta, tältä pohjalta kouluja on neuvottu jo aiemminkin toimimaan. Ja näin on varmasti suurin osa kouluista toiminutkin.

Oikeusasiamies katsoo kuitenkin yllättäen myös, että kirkkotila itsessään olisi ongelmallinen koulun yhteisen juhlan järjestämiseen. Mitä tarkoittaa ongelmallinen – onko se kielto vaiko vain kehotus erityiseen tarkkaavaisuuteen?

Kirkko itse pukee minusta kauniisti sanoiksi sen, miten se ajattelee kirkkorakennuksen olevan koululaisten juhlakäytössä: ”Lähtökohtaisesti ajattelemme, että kirkkotila soveltuu kaikille oppilaille juhlakäyttöön kunnioittaen kaikkien yhdenvertaisuutta, eri uskontojen moninaisuutta ja monikulttuurisuutta sekä kirkkotilan pyhyyttä. Juhlan sisältö on ratkaiseva tekijä.”

Eduskunnan perustuslakivaliokunta on linjannut kirkkojen ja koulujen yhteistyötä – aiempien vuosien Suvivirsi-hämminki saatiin sitä kautta raiteilleen. Ja näyttää siltä, että perustuslakivaliokunta pääsee tämän aiheen pariin uudemman kerran linjaamaan sitä, voiko kirkossa pitää joulujuhlia ja lakkiaisia.

Kirkko tarjoaa tilojaan käyttöön monenlaisiin tapahtumiin, joissa ei ole hengellistä sisältöä. Kirkkotilat ovat usein paikkakunnan isoimpia ja hienoimpia tiloja ja siksi onkin hienoa, että niitä voidaan käyttää myös esimerkiksi konsertteihin ja muihin yleisötilaisuuksiin.

Toivon että kirkko uskaltaa jatkossakin olla avoin ja että kirkkoon uskalletaan mennä. Kansankirkkomme on meille arvokas ja tärkeä ja hyvä suhde on huolenpidon arvoinen.

Uskonnonvapaus on perustuslaillinen oikeus ja siitä huolehtiminen on tärkeä osa valtion suhdetta niin kansankirkkoomme kuin kaikkiin muihin kirkkoihin ja katsomuksiin. Uskonnonvapaus tarkoittaa vapautta harjoittaa tai olla harjoittamatta uskontoa. Uskonnonvapauden toteutumista on seurattava ja keskustelut on voitava käydä asiallisesti, kunnioittavasti ja ratkaisuhakuisesti.

Kaikkien kannalta on tärkeää, että yhteistyö kirkon ja koulun välillä on selkeää ja avointa. Viikonloppuna leimahtanut keskustelu toivon mukaan lopulta selkeyttää linjauksia.

Oman uskonnon ja muiden uskontojen merkityksen ymmärtäminen on tarpeellinen kansalaistaito. Siitä tämäkin keskustelu on hyvä esimerkki. 

Hanna Kosonen Hanna Kosonen on keskustan kolmannen kauden kansanedustaja Savonlinnasta. Hän toimi tiede- ja kulttuuriministerinä kesästä 2019 kesään 2020.

Lue myös

Blogi
Hanna Kosonen:

Elinikäiselle oppimiselle hyvästit

Erikoisen vähälle huomiolle julkisessa keskustelussa on jäänyt Orpon hallituksen toteuttama aikuiskoulutuksen ja täydennyskoulutuksen...
23.1.2025 12:03
Blogi
Hanna Kosonen:

Työrauha toimittajille ja tutkijoille

Toimittajien ja tutkijoiden maalittaminen sekä häirintä ovat lähteneet uusille kierroksille viime viikkojen aikana. Masinoitujen...
7.7.2023 11:33
Blogi
Hanna Kosonen:

Työpaikkoja ja ratkaisuja ilmastonmuutokseen, mutta ei hinnalla millä hyvänsä

Haminaan on suunnitteilla CNGR Finland Oy:n tehdas, joka muodostaa Kotkan rinnalla toteutuessaan Euroopan...
6.7.2023 14:33

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Vesa Kallio:
Hallituksenromutuspalkkio
Blogi | 21.10.2025 15:02
Elsi Katainen:
Hallituksen puheet ja teot eivät kohtaa
Blogi | 21.10.2025 8:59
Jaakko Mäki-Petäjä:
Periaateohjelmatyö ei koskaan pääty
Blogi | 20.10.2025 15:07
Timo Kaunisto:
Ruokaa viedään enemmän kuin jäänmurtajia
Blogi | 17.10.2025 17:33
Hanna-Leena Mattila:
Yöpäivystys kaatui arvovaltasyihin
Blogi | 17.10.2025 15:30
Näytä lisää

Uusimmat

Vieraslaji hämmästyttää Virossa – metsästäjät liikkeellä
Uutiset | 23.10.2025 1:32
Kainuussa eniten omaishoitajia – erot hyvinvointialueiden välillä suuria
Uutiset | 23.10.2025 0:01
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
Miksi osa sairastuu sydän- ja verisuonitauteihin, vaikkei riskitekijöitä ole?
Uutiset | 22.10.2025 22:50
Varoitus: Rikolliset esiintyvät Traficomin Kyberturvallisuuskeskuksen edustajina
Uutiset | 22.10.2025 22:41
Hyttysiä löytyi ennennäkemättömästä paikasta
Uutiset | 22.10.2025 22:36
IL: Professorilta varoitus ”hiljaisesta tappajasta”, joka kuluttaa elimistöä
Uutiset | 22.10.2025 22:25
Ruutuajan ja liikunnan laadulla on merkitystä nuorten aivoille, kertoo tuore tutkimus
Uutiset | 22.10.2025 22:06
Moni tuijottaa liikaa kalenteria tähän aikaan vuodesta, ja se ei ole hyvä asia – ”Pääsee yllättämään”
Uutiset | 22.10.2025 22:00
Järkyttävä koulusurma pysäytti Ruotsin 10 vuotta sitten
Uutiset | 22.10.2025 21:45
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Ceausescun pakkomielteen yllättävä seuraus: Savukemerkistä tuli Romaniassa kaikkivoipa pimeä valuutta
Uutiset | 20.10.2025 21:05
Aie maatalouden alasajosta saa täystyrmäyksen – kansanedustaja ihmettelee, kuinka professori unohti huoltovarmuuden
Uutiset | 22.10.2025 13:24
Yhä useampi nuori syöpävaarassa: ”Järkyttävää”
Uutiset | 21.10.2025 0:32
Huolestuttava tieto mustikasta – ”Taantuu”
Uutiset | 16.10.2025 22:01
Tutkimus: Tällä unimäärällä painonpudottajat saavat parhaan laihtumistuloksen
Uutiset | 22.10.2025 11:06
Puolalta tiukka varoitus Putinille
Uutiset | 21.10.2025 21:49
Suositko ruis- tai grahamleipää? Asiantuntijan näkemys yllättää Hyvä terveys -lehdessä
Uutiset | 20.10.2025 21:58
Tietosuojavaltuutetulle ja Traficomille tullut runsaasti kanteluita Iltalehden toiminnasta
Uutiset | 22.10.2025 16:47
Riipaiseva tutkimustulos: ”Vaikutukset voivat olla pitkäaikaisia”
Uutiset | 16.10.2025 21:30
Oliko matematiikka lapsena vaikeaa? – Väitös valottaa, miten taidot kehittyvät ennen kouluikää
Uutiset | 22.10.2025 21:30
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Riipaiseva tutkimustulos: ”Vaikutukset voivat olla pitkäaikaisia”
Uutiset | 16.10.2025 21:30
Suomen uhanalaisimman kalan titteli menee nyt uuteen osoitteeseen
Uutiset | 17.10.2025 8:20
Tyrmistys vapaaehtoisen pullanpaiston kieltämisestä leviää: ”En voi ymmärtää”
Uutiset | 15.10.2025 13:24
Tutkijat hälyttävät: Miesten testosteronitasot vaarassa
Uutiset | 18.10.2025 23:32
Kreml räyhää: ”Äärimmäisen vaarallista”
Uutiset | 16.10.2025 14:51
Tutkijalta hätkähdyttävä muovivaroitus: Tämä arkinen tapa ei kannata
Uutiset | 14.10.2025 9:00
Historia | Ceausescun pakkomielteen yllättävä seuraus: Savukemerkistä tuli Romaniassa kaikkivoipa pimeä valuutta
Uutiset | 20.10.2025 21:05
Lignell & Piispanen varoittaa alkoholilain seurauksista – ”On pelko, ettei edes 170-vuotias suomalainen juomatalo kykene jatkamaan”
Uutiset | 16.10.2025 13:23
Trumpilta paljastus: ”He haluavat hyökätä”
Uutiset | 16.10.2025 21:04
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
IS: Lääkäriltä täystyrmäys yleiselle terveysväitteelle: ”Suurin turhake”
Uutiset | 30.9.2025 22:03
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Tämä tuttu supermauste alentaa kolesterolia
Uutiset | 30.9.2025 0:30
Tutkimus: Kuntosaleilla yleistyvä ilmiö aiheuttaa sydänmuutoksia
Uutiset | 28.9.2025 21:15
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vieraslaji hämmästyttää Virossa – metsästäjät liikkeellä
Uutiset | 23.10.2025 1:32
Kainuussa eniten omaishoitajia – erot hyvinvointialueiden välillä suuria
Uutiset | 23.10.2025 0:01
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
Miksi osa sairastuu sydän- ja verisuonitauteihin, vaikkei riskitekijöitä ole?
Uutiset | 22.10.2025 22:50
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Riipaiseva tutkimustulos: ”Vaikutukset voivat olla pitkäaikaisia”
Uutiset | 16.10.2025 21:30
Suomen uhanalaisimman kalan titteli menee nyt uuteen osoitteeseen
Uutiset | 17.10.2025 8:20
Tyrmistys vapaaehtoisen pullanpaiston kieltämisestä leviää: ”En voi ymmärtää”
Uutiset | 15.10.2025 13:24

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Metsien monitorointi olisi loukannut omaisuudensuojaa
Mielipide | 22.10.2025 12:42
Lukijalta: Työttömyys kuriin ja vientitiet kuntoon
Mielipide | 22.10.2025 12:37
Lukijalta: Huonokin rauha jatkuvaa sotaa parempi
Mielipide | 21.10.2025 14:51
Lukijalta: Kaivosalan verokysymyksiin kestävämpi ratkaisu
Mielipide | 21.10.2025 12:09
Vastine: Faktoja KELA:n kuntoutuspsykoterapiasta ja palvelujärjestelmästämme
Mielipide | 16.10.2025 10:06
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Vastine: Politiikkaa mielenterveyden kustannuksella?
Mielipide | 16.10.2025 10:15
Lukijalta: Ukrainalaisista Suomessa
Mielipide | 17.10.2025 12:01

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kemppi: Hallitus romuttaa nyt perheiden palveluita ja jaksamisen tukea
Uutiset | 22.10.2025 10:12
Kulmuni tyytyväinen metsämonitorointia koskevan esityksen kaatumiseen
Uutiset | 21.10.2025 14:44
”Keskittämisen ideologia” – piirijärjestö tyrmistyi ministeriöiden esityksestä
Uutiset | 21.10.2025 11:59
Kulmuni kysyy EU-komissiolta petokorvauksista
Uutiset | 20.10.2025 18:55
Vakava varoitus velkaantumisesta – Vantaan keskusta pysäyttäisi ratikkahankkeen
Uutiset | 16.10.2025 11:30
Mistä uusi suunta? – Keskustassa käynnissä massiivinen voimainponnistus
Uutiset | 19.10.2025 10:00
Kulmuni kysyy EU-komissiolta petokorvauksista
Uutiset | 20.10.2025 18:55
Keskustakolmikko tyrmää autojen romutuspalkkion – ”Suosisi taas kerran hyvin toimeentulevia”
Uutiset | 16.10.2025 14:56

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen