Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Ukraina

Zelenskyin neuvonantaja: Vastahyökkäyksen oltava ”yllätys viholliselle”

23.3.2023 22:05
Lue lisää 
Blogi: Anneli Jäätteenmäki
Anneli Jäätteenmäki:

Täytyyhän tämäkin kokea

19.3.2021 9:13, muokattu 19.3.2021 9:13
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Blogi

Päätin pitkän harkinnan jälkeen asettua ehdolle kuntavaaleissa. Olen ehdolla Lapualla.

Kuntavaaliehdokkuus on minulle täysin uusi kokemus. Ylioppilaskunta-, eduskunta- ja EU-vaaleissa olen ollut ehdolla, mutta kuntavaaleissa olen noviisi. Täytyyhän kuntavaalitkin kokea.

Olen aina ollut kiinnostunut lähidemokratiasta. Kaupunginlakimiehenä valmistelin asioita mutta, en ollut päätöksentekijä. Huomasin, että ne päättäjät, jotka eniten kyselivät virkamiehiltä päätöksen perusteluja, myös vaikuttivat asioihin eniten.

Toimin vesilautakunnan, nykyisen ympäristölautakunnan, esittelijänä. Puheenjohtajan kanssa menimme esityslistan huolellisesti läpi ennen kokousta. Tiivis yhteistyö auttoi virkamiestä löytämään asioista uusia kulmia. 

Huomasin myös sen, ettei luottamusmiehillä ollut niin sanottuja tyhmiä kysymyksiä. Päinvastoin. Usein ne olivat niitä parhaita, kuntalaisille merkityksellisimpiä.

Kunnan päätökset pitää aina perustella hyvin ja selkokielellä. Avoimuus on aivan yhtä tärkeää kuin valtakunnanpolitiikassa. Itse asiassa usein monta kertaa tärkeämpää, koska kunnan päätökset näkyvät suoraan kuntalaisen elämässä ja usein myös kukkarossa.

Esitän seuraavassa kaksi tärkeää kohtaa  kunnallisen kansanvallan parantamiseksi.

1) Valtuutetut sitoutuvat siihen, ettei merkittäviä päätöksiä tehdä ilman mahdollisuutta avoimeen kansalaiskeskusteluun. Ihmiset eivät enää tyydy vain kuuntelemaan ja hyväksymään. Osallisuus ja kuuluminen tiiviimmin joukkoon ja kuntaan on tehtävä helpommaksi.

2) Valtuutetut sitoutuvat vaatimaan virkamiehiltä päteviä ja maalaisjärjellä ymmärrettäviä päätösten perusteluja. Tämä vaatii valtuutetuilta asioihin perehtymistä ja todellista osallisuutta päätöksentekoon. Asioihin perehtyminen on valtuutetun oikeus ja velvollisuus.

Edellä olevat periaattet sopivat kaikkien puolueiden edustajille ja koko Suomeen. Eivät ne vaaliteemoiksi riitä, mutta ovat hyvä pohja parempiin päätöksiin. Periaatteet vahvistavat kansanvallan parhaita perinteitä ja luottamusta demokratiaan. 

Joskus päätöksentekijän on vaikea esittää kysymyksiä. Halu vaikuttaa asiantuntevalta ja osaavalta, estää aukaisemasta suuta. Kysymys saattaisi paljastaa, ettei asia olekaan hallussa.

Tyhmiä kysymyksiä ei ole. Sen sijaan päätöksentekijällä on oikeus esittää kysymyksiä. Miksi vaieta, jos voi täydentää tietojaan ja osaamistaan.

Lopuksi oma kokemukseni tyhmästä kysymyksestä. Se tapahtui kun toimin pankkivaltuutettuna pankkikriisin aikaan. Ensimmäisen tukipaketin päätöksentekotilanteessa kysyin, onko tämä rahamäärä varmasti riittävä.

Minulle vakuutettiin, että tuki riittää ja on varmuudella liikaakin. Samalla annettiin ymmärtää, että tein tyhmän kysymyksen, kun en ymmärtänyt, miten valtavasta rahamäärästä oli kyse.

Muutaman kuukauden kuluttua samassa salissa ja samalla porukalla esillä oli toinen tukipaketti ja myöhemmin lisää. Silloin opin, ettei tyhmiä kysymyksiä ole. Pätevillä virkamiehillä ja asiantuntijoillakaan ei ole kaikkea viisautta.

Anneli Jäätteenmäki Anneli Jäätteenmäki on toiminut keskustassa useissa tehtävissä, viimeksi Euroopan parlamentin jäsenenä vuodet 2004-2019. Vuosina 2002-2003 hän toimi keskustan puheenjohtajana ja vuonna 2003 Suomen ensimmäisenä naispääministerinä.

Lue myös

Blogi
Anneli Jäätteenmäki:

Tuki Ukrainalle, tuki vapaudelle

Vuodenvaihteessa on tapana ennustaa tulevan vuoden tapahtumia. Vuodenvaihteen 2022/23 ennustukset koskevat Ukrainan sotaa...
2.1.2023 8:25
Blogi
Anneli Jäätteenmäki:

Miksi viesti ei mene perille?

Huomasin, että Suomen Keskusta hakee viestintäpäällikköä ”sykkivään ja ammattitaitoiseen työyhteisöön”. Hakuilmoitus on ammattitaidolla...
4.7.2022 10:35
Blogi
Anneli Jäätteenmäki:

Ukrainan sodalla kauaskantoiset seuraukset

Venäjä pommittaa Ukrainaa yötä päivää. Me kansalaiset seuraamme huolestuneina ja kauhuissaan iskujen tuhoa...
7.3.2022 12:31
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Mauri Pekkarinen:
EU:n toinen käsi ei tiedä, mitä toinen tekee
Blogi | 23.3.2023 10:54
Timo Kaunisto:
Ruokajärjestelmä on päivitettävä
Blogi | 20.3.2023 8:40
Elsi Katainen:
Esitys energiatehokkuudesta koettelee ymmärrystä ja luottamusta
Blogi | 16.3.2023 18:05
Jenni Airaksinen:
Miten kriiseistä eteenpäin?
Blogi | 15.3.2023 8:33
Mikko Kinnunen:
Tehtävämme on rakentaa vahvuuksien Suomi
Blogi | 13.3.2023 16:06
Näytä lisää

Uusimmat

Ukrainalainen partisaanijohtaja: Runneltu vihollinen on muistutus venäläisille
Uutiset | 23.3.2023 22:15
Zelenskyin neuvonantaja: Vastahyökkäyksen oltava ”yllätys viholliselle”
Uutiset | 23.3.2023 22:05
Kun kylmä sota levisi avaruuteen – Reagan kohautti ”Star Wars”-ohjelmallaan 40 vuotta sitten
Uutiset | 23.3.2023 21:00
Protestit ja lakot jatkuivat Ranskassa – ”Miten voin opettaa demokratian toimintaa, kun Macron talloo sen jalkoihinsa”
Uutiset | 23.3.2023 19:11
Wall Street pinkaisi uuteen nousuun sulateltuaan Fedin koronnostoa – Helsingin pörssissä laskupäivä
Uutiset | 23.3.2023 19:09
Stoltenberg tyrmäsi Venäjän väitteet köyhdytettyä uraania sisältävistä ammuksista – ”Vaarallista tässä on itse sota”
Uutiset | 23.3.2023 18:52
Venäjän Zaharova HS:lle: Suomen Natoon liittyminen lisää Itämeren militarisoitumista ja jännitteitä arktisella alueella
Uutiset | 23.3.2023 17:58
Rikosten selvittämisasteessa ei ole tapahtunut romahdusta, sanoo Poliisihallitus
Uutiset | 23.3.2023 17:45
Päätoimittajien yhdistyksen puheenjohtajaksi valittiin Maaseudun Tulevaisuuden Jouni Kemppainen
Uutiset | 23.3.2023 17:37
Roskikset voivat täyttyä ja vessapaperi loppua kouluissa – Tätä voi tarkoittaa kiinteistöpalvelualan lakon jatkuminen perjantaina
Uutiset | 23.3.2023 17:35
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tulihan se sieltä – maastohiihdossa astuu voimaan täyskielto, jota on puuhasteltu vuosia
Uutiset | 22.3.2023 19:22
Venäjän puolustusministeri käveli pois haastattelusta – Tämä kysymys oli liikaa
Uutiset | 23.3.2023 11:33
Tämän EU-maan asetuotanto tahkoaa ennätyksiä – Työvoimaa houkutellaan rantalomilla
Uutiset | 22.3.2023 10:50
Kärnä: Tämä on syy Helsingin vihreiden kannatuskatoon – ”Näin se nyt vaan on”
Uutiset | 22.3.2023 11:29
Britannian uraaniammukset saivat Kremlin kiehumaan – ”Pakko toimia”
Uutiset | 22.3.2023 23:00
Ukrainalainen partisaanijohtaja: Runneltu vihollinen on muistutus venäläisille
Uutiset | 23.3.2023 22:15
Lääkärit Ilman Rajoja: Ukrainassa on havaittu jalkaväkimiinoja sairaaloiden sisällä
Uutiset | 23.3.2023 13:37
CNN: Ukrainan sotilaiden nopea oppimiskyky löi amerikkalaiset kouluttajat ällikällä
Uutiset | 22.3.2023 22:15
Moskovalaiset opiskelijat järkyttyivät: Valmistumiselle yllättävä lisäehto
Uutiset | 21.3.2023 12:41
Unkari ei pidättäisi Putinia
Uutiset | 23.3.2023 15:17
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Tulihan se sieltä – maastohiihdossa astuu voimaan täyskielto, jota on puuhasteltu vuosia
Uutiset | 22.3.2023 19:22
Kärnä: Tämä on syy Helsingin vihreiden kannatuskatoon – ”Näin se nyt vaan on”
Uutiset | 22.3.2023 11:29
Moskovalaiset opiskelijat järkyttyivät: Valmistumiselle yllättävä lisäehto
Uutiset | 21.3.2023 12:41
Kreml uhoaa: Ukrainan lännestä saamat hävittäjät tullaan tuhoamaan
Uutiset | 17.3.2023 13:07
Tämän EU-maan asetuotanto tahkoaa ennätyksiä – Työvoimaa houkutellaan rantalomilla
Uutiset | 22.3.2023 10:50
Kotien pakkoremonttien kannattajilla on ”vajavainen arjen ymmärrys”, näkee keskustan Eeva Kalli
Uutiset | 16.3.2023 14:50
Venäjän puolustusministeri käveli pois haastattelusta – Tämä kysymys oli liikaa
Uutiset | 23.3.2023 11:33
TK: Jos tietäisit, mitä kaikkea tölkin pinnalla voi olla, miettisit juomista kahdesti – tutkimuksen tulos suorastaan puistattaa
Uutiset | 21.2.2023 22:11
Yllättävä arvio Bahmutista: Tästä syystä Wagner jarruttelee
Uutiset | 10.3.2023 9:50
WSJ: Ukrainan liittolaiset hermostuivat – Tämä Euroopan maa itsepintaisesti kriittisten asetoimitusten esteenä
Uutiset | 1.3.2023 22:15
Ukrainan sotilaat ihastuivat Challenger-tankkeihin – Yllättyivät tästä peribrittiläisestä varustelusta
Uutiset | 23.2.2023 22:00
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Tutkimustulos kertoo: Muistisairauden riskiä voi pienentää yllättävällä tavalla
Uutiset | 5.3.2023 22:00
Tutkimus: Suosiota saanut makeutusaine lisää merkittävästi sydänkohtauksen ja aivohalvauksen riskiä
Uutiset | 1.3.2023 22:00
ISW: Venäjän hiljaisuus sodan vuosipäivänä kertoo todennäköisesti tästä
Uutiset | 25.2.2023 16:35
Venäjä toisti ”äärimmäisen tuskallisen” virheen ja menetti 130 tankkia
Uutiset | 3.3.2023 22:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ukrainalainen partisaanijohtaja: Runneltu vihollinen on muistutus venäläisille
Uutiset | 23.3.2023 22:15
Zelenskyin neuvonantaja: Vastahyökkäyksen oltava ”yllätys viholliselle”
Uutiset | 23.3.2023 22:05
Kun kylmä sota levisi avaruuteen – Reagan kohautti ”Star Wars”-ohjelmallaan 40 vuotta sitten
Uutiset | 23.3.2023 21:00
Protestit ja lakot jatkuivat Ranskassa – ”Miten voin opettaa demokratian toimintaa, kun Macron talloo sen jalkoihinsa”
Uutiset | 23.3.2023 19:11
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Tulihan se sieltä – maastohiihdossa astuu voimaan täyskielto, jota on puuhasteltu vuosia
Uutiset | 22.3.2023 19:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suurvaltaideoista kohtuullisuuteen – kuunnellaan kenttää
Mielipide | 23.3.2023 8:58
Suomi on metsien suurvalta
Mielipide | 23.3.2023 8:55
Ikäihmisille riittävästi ravintoa ja terveyttä kustannusvaikuttavasti
Mielipide | 23.3.2023 8:52
On tehtävä valinta
Mielipide | 23.3.2023 8:30
Vetoomus tasavallan presidentille
Mielipide | 17.3.2023 10:01
Loppukiri kohti keskustan vaalivoittoa
Mielipide | 20.3.2023 11:50
Sähköbussit vai ratikka?
Mielipide | 16.3.2023 8:30
Palkansaaja on yrittäjän asiakas
Mielipide | 17.3.2023 12:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Suomi ja Ruotsi Naton ovesta vierekkäin tai peräkkäin” – Puolustusministeri Antti Kaikkonen kiersi Satakuntaa
Uutiset | 23.3.2023 11:08
Keskustan vaalimainoksia on rikottu järjestelmällisesti Keski-Pohjanmaalla – ”Eivät ole enää yksittäisiä kolttosia”
Uutiset | 21.3.2023 14:42
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
Keskustanaiset haluaa isät kotiin: Suomesta perhevapaiden mallimaa
Uutiset | 19.3.2023 15:51
Kärnän kampanja ilkivallan kohteena Helsingissä
Uutiset | 19.3.2023 12:23
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
Keskustan vaalimainoksia on rikottu järjestelmällisesti Keski-Pohjanmaalla – ”Eivät ole enää yksittäisiä kolttosia”
Uutiset | 21.3.2023 14:42
Annika Saarikko luotsaa keskustan kampanjaa toiveikkaana – ”Vaalit ratkotaan loppumetreillä”
Uutiset | 18.3.2023 8:00

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla Hyväksy tai muuttaa asetuksiasi tästä.

Evästeasetukset
Anneli Jäätteenmäki

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme Google Analytics -evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä ja mitata sivuston suorituskykyä.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)