Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kiistelty hankintalain muutosesitys vedettiin pois oikeuskanslerin esityksestä – ”Vaatii lisäaikaa”

22.1.2026 14:39
Lue lisää 
Blogi: Aila Paloniemi
Aila Paloniemi:

Sote-palvelut liian iso asia pelin politiikkaan

10.3.2018 12:25, muokattu 10.3.2018 12:35
a– a+
Blogi

Sote- ja maakuntauudistus on suomalaisen yhteiskunnan suurin ja tärkein uudistus vuosikymmeniin.

Sen tavoitteena on turvata lähi- ja peruspalvelut tasa-arvoisesti jokaiselle suomalaiselle koko maassa myös tulevaisuudessa.

Keskustan mielestä etenkin heikompiosaisten tarvitsemat sosiaali- ja terveydenhuollon palvelut ovat liian iso asia sellaiseen poliittiseen peliin, jota viime aikoina on eri puolilla alettu pelata.

Jokainen kansanedustaja, niin hallituspuolueissa kuin oppositiossakin, tietenkin päättää viime kädessä itse, miten politiikassa toimii.

Ahkerille veneenkeikuttajille on korkea aika esittää vakavia kysymyksiä.

Haluavatko he todella, että sosiaali- ja terveyspalvelujen rapautuminen tässä maassa jatkuu? Haluavatko he, että tulevaisuudessa suomalaisten lääkäriin pääsy on lompakon paksuudesta tai postinumerosta kiinni?

Juuri tällainen kehitys ja sen mukana sosiaali- ja terveyspalvelujen hallitsematon yksityistäminen jatkuisi, jos uudistus kaadettaisiin eduskunnassa.

Keskustalle maakunta- ja sote-uudistuksen kaatuminen ei ole vaihtoehto. Meille sote- ja maakuntauudistuksessa on kyse ihmisten perustavanlaatuisesta tasa-arvosta.

Tätä myös eduskunnan perustuslakivaliokunta on tähdentänyt todetessaan viime kesäkuussa yksimielisesti uudistuksen olevan välttämätön ja kiireellinen.

Se on myös antanut yksimielisen tukensa sille, että nykyisten sairaanhoitopiirien kokoiset maakunnat hoitavat tulevaisuudessa sosiaali- ja terveyspalvelut. Palveluille tarvitaan yksittäisiä kuntia leveämmät hartiat.

Maakunta- ja sote-uudistus ovat välineitä turvata ihmisille tärkeät sosiaali- ja terveydenhuollon palvelut.

Samalla alueiden kehittämistehtäviä siirretään valtion aluehallinnolta kansanvaltaisen päätöksenteon piiriin, mahdollisimman lähelle ihmisiä ja toimijoita. Tehtäviä nykyisin hoitavista noin 400 organisaatiosta siirrytään 18 maakuntaan.

Maakunta- ja sote-uudistuksen tavoitteiden toteutuminen edellyttää muutoksen vahvaa toimeenpanoa maakunnissa ja valtioneuvostossa, juuri tässä järjestyksessä.

Siksi sadat ja tuhannet ihmiset ovat jo pitkään valmistelleet uudistusta maakunnissa. Tästä käytännön työstä riippuu uudistuksen onnistuminen.

Kysymys on poliittisen päätöksentekojärjestelmän uskottavuudesta.

Maakuntien eri puolueita edustavat päättäjät ja sosiaali- ja terveyspalvelujen ammattilaiset eivät tässä tilanteessa tarvitse tietoista epävarmuuden lietsomista ja maton vetämistä jalkojen alta jonkun puolueen puoluepoliittisen edun vuoksi.

Sen sijaan avointa keskustelua on syytä käydä, kuinka sote- ja maakuntauudistuksesta tehdään yhdessä mahdollisimman hyvä koko Suomessa. Tähän Keskusta on osaltaan valmis.

Ainakaan me emme ole väittäneet, että uudistuksesta tulee kerralla täydellinen. Kehittämistyö jatkuu taatusti myös tulevina vuosina riippumatta siitä, mitkä puolueet hallituksessa kulloinkin ovat.

Eduskunnalle annetussa maakunta- ja sote-uudistusta koskevassa lakipaketissa on kysymys juuri siitä, että perus- ja erikoistason sosiaali- ja terveydenhuollon palveluiden kehittämistyölle pitää vihdoinkin antaa tilaisuus.

Nykyisten sairaanhoitopiirien kokoiset maakunnat luovat pohjan mm. saumattomien hoitoketjujen rakentamiselle, kauan kaivattujen sote-tietojärjestelmien yhtenäistämiselle ja sille, että palveluja tarvitsevan pompottaminen luukulta toiselle loppuu. 

On etenkin oppositiolta ihmisten harhaanjohtamista väittää, että nyt valmistellun ratkaisun tilalle voitaisiin kuin tyhjästä taikoa uusi. Päinvastoin, uudistus siirtyisi silloin taas vuosia ja vuosia eteenpäin.

Ja sitä paitsi, viime vaalikaudella jo yritettiin uudistaa muodostamalla ensin suurkuntia ja myöhemmin suuria kuntayhtymiä.

Molemmat kaatuivat omaan mahdottomuuteensa ja perustuslaillisiin ongelmiin.

Mikä puolue tai poliitikko voi katsoa tavallista äänestäjää enää pystypäin silmiin, jos pian kymmenen vuoden ajan valmisteltu uudistus – ja jossa valmistelussa kaikki puolueet ovat olleet mukana – taas palaisi lähtöruutuun?

Kysymys on poliittisen päätöksentekojärjestelmän uskottavuudesta.

Aila Paloniemi

Lue myös

Blogi
Aila Paloniemi:

Suomesta rauhanteknologian edelläkävijä

Rauhanvälitys on jo pitkään ollut Suomen ulkopolitiikan prioriteetti ja sen tulee olla niin...
2.4.2019 10:28
Blogi
Aila Paloniemi:

Mahdollisimman pitkään kotona

Kun saisi asua mahdollisimman pitkään kotona. Näin vastaa moni ikääntynyt ja nuorempikin kysyttäessä, miten...
7.2.2019 14:35
Blogi
Aila Paloniemi:

Kurttila unohtaa, että eriarvoisuutta on torjuttu

Eduskuntavaaliehdokas (sd.), lapsiasiavaltuutettu Tuomas Kurttila väittää Keskisuomalaisessa hallituksen toimia eriarvoisuuden ja köyhyyden torjumiseksi...
23.1.2019 10:31

Aihetunnisteet

maakuntauudistus sote

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Tapani Kiminkinen:
Maaseudun tulevaisuus?
Blogi | 21.1.2026 11:03
Elsi Katainen:
Hakkuurajoitusten sijaan vahvempaa kasvua ja biotaloutta 
Blogi | 19.1.2026 18:44
Vesa Kallio:
Metsät eivät ole päästöjä varten
Blogi | 19.1.2026 9:20
Timo Laaninen:
Varmaa on vain epävarma
Blogi | 16.1.2026 14:46
Hanna-Leena Mattila:
Rauhaa päälle maan
Blogi | 15.1.2026 13:53
Näytä lisää

Uusimmat

Tutkijat varoittavat: USA:n demokratia on kuilun partaalla
Uutiset | 22.1.2026 22:31
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
WSJ: Trumpin hallinto suunnittelee vallanvaihtoa Kuubaan
Uutiset | 22.1.2026 22:17
Maailman tulisimmilla chilipippureilla ei kannata leikkiä – yksi elämäni huonoimmista päätöksistä, sanoo ”Kalifornian viikatemiestä” maistanut
Uutiset | 22.1.2026 21:40
Trumpin kutsu sai Putinin kiemurtelemaan
Uutiset | 22.1.2026 21:04
Grönlannin pääministeri: En tiedä, mistä Rutte ja Trump sopivat
Uutiset | 22.1.2026 19:02
Zelenskyi myönsi Orpolle ja Marinille Ukrainan valtion kunniamerkit
Uutiset | 22.1.2026 18:57
CNN: Naton Rutte ei halunnut Trump-tapaamisesta kirjallisia dokumentteja, sillä pelkäsi tämän vuotavan ne
Uutiset | 22.1.2026 18:45
Zelenskyi kertoo sopineensa Trumpin kanssa USA:n turvatakuista Ukrainalle
Uutiset | 22.1.2026 18:43
IS: Nämä kolme kansanedustajaa liittyvät SDP:n häirintätapauksiin
Uutiset | 22.1.2026 18:38
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Kuvernööreiltä täyslaidallinen Trumpille: ”Helvetin tyhmää”
Uutiset | 21.1.2026 21:03
Venezuelan väliaikaisjohtaja: Öljykauppa USA:n kanssa vakauttaa maan valuuttaa
Uutiset | 21.1.2026 9:41
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Britannian pääministeri: Trump painostaa minua
Uutiset | 21.1.2026 14:36
Martti Koskenniemeltä kova purkaus Ylellä: Trumpiin on suhtauduttava kuin pähkähulluun ruhtinaaseen, USA on luhistumassa
Uutiset | 21.1.2026 10:52
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkijat varoittavat: USA:n demokratia on kuilun partaalla
Uutiset | 22.1.2026 22:31
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
WSJ: Trumpin hallinto suunnittelee vallanvaihtoa Kuubaan
Uutiset | 22.1.2026 22:17
Maailman tulisimmilla chilipippureilla ei kannata leikkiä – yksi elämäni huonoimmista päätöksistä, sanoo ”Kalifornian viikatemiestä” maistanut
Uutiset | 22.1.2026 21:40
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapin hyvinvointialue tarvitsee työrauhan – Ei yhdistämispaineille Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueeseen
Mielipide | 22.1.2026 17:53
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Lukijalta: Paikallislehdet ja pienet koulut pelastamaan matematiikkaa
Mielipide | 22.1.2026 17:44
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Pelkkä leikkaaminen ei luo kasvua – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen ja tekemisen meininkiä
Mielipide | 15.1.2026 12:25
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen