Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

Katri Kulmuni ei lähde ehdolle eduskuntavaaleissa – ”Työ on kesken”

21.8.2026 10:05
Lue lisää 
Keskustanuoret
Jere Tapio ja Aleksi Sandroos kisaavat keskustanuorten johtopaikasta. (Kuva: Petra Pöyliö, Jari Laukkanen)

Valitaanko keskustanuorten johtoon koira vai kauris? – Lue tästä puheenjohtajaehdokkaiden ajatuksia

Suomenmaa kysyi keskustanuorten kahdelta puheenjohtajaehdokkaalta, millä eväillä nämä luotsaisivat nuorisojärjestöä
Lauri Heikkilä 30.10.2021 10:01, muokattu 30.10.2021 12:50
a– a+
Keskustanuoret

Keskustanuorille valitaan uusi puheenjohtaja Tornion liittokokouksessa tänä viikonloppuna. Liittokokous alkaa tänään lauantaina ja puheenjohtaja sekä muu liittohallitus valitaan sunnuntaina. Puheenjohtajan kausi kestää vuodet 2022 ja 2023.

Ehdolle ovat asettuneet Aleksi Sandroos, 26, ja Jere Tapio, 24.

Aleksi Sandroos on Helsingissä toimiva vaasalainen opiskelijavaikuttaja, jonka juuret ovat Sastamalassa. Hän työskentelee Suomen ylioppilaskuntien liiton varapuheenjohtajana ja opiskelee hallintotieteitä Vaasan yliopistossa.  

Sandroos lähti mukaan keskustan toimintaan vuonna 2015, eikä ole omien sanojensa mukaan “päivääkään katunut”. Vapaa-aika kuluu koiran kanssa erilaisissa harrastuksissa.

Jere Tapio on opiskelija, jolla on koti Oulun Jäälissä ja elämä Rovaniemellä. Hän opiskelee johtamista Lapin Yliopistossa. Keskustanuori hän on ollut vuodesta 2016. Silloin hän kertoo käyneen niin, että lähipalveluita puolustanut keskusta säväytti suuntaa etsineen lukiolaisaktiivin.

Tapion vapaa-aika kuluu lenkkitossut jalassa luontopolulla tai kuntosalilla, valmistaen hyvää ruokaa ystävien ja puolison iloksi sekä nauttien opiskelijaelämästä tai penkkiurheilusta. 

Suomenmaa kysyi puheenjohtajaksi pyrkiviltä kuusi kysymystä. Poliittisten linjausten lisäksi selvisi muun muassa, mitä eläimiä ehdokkaat olisivat.

Edellisen kerran keskustanuorten liittokokous järjestettiin fyysisenä tapahtumana vuonna 2019 Savonlinnassa. Vuoden 2020 korona-ajan kokous järjestettiin etäyhteyksin.

Miksi juuri sinut pitäisi valita keskustanuorten puheenjohtajaksi?

Sandroos: Minulla on näkemystä, kokemusta ja osaamista. Keskustanuoret ovat tärkeässä asemassa keskustan tulevaisuuden kannalta. On uskallettava ottaa kantaa, seistä omiensa rinnalla ja tuoda nuorkeskustalaista näkemystä esille paremmin. Valtakunnallisen opiskelijajärjestön varapuheenjohtajana minulla on hyvät valmiudet hypätä rakkaan järjestömme puheenjohtajan tehtäviin tilanteessa, jossa esimerkiksi valtionavustus tulee pienenemään. Keskustanuoret tarvitsee sydämellisen, mutta määrätietoisen puheenjohtajan, joka puolustaa omiaan.

Tapio: Seuraavat kaksi vuotta ovat järjestöllisen työn aikaa, keskiössä yhteisöllisyytemme vahvistaminen ja itseluottamuksen palauttaminen. Ihmislähtöinen, kasvattava johtajuusotteeni ja pohjalla oleva kokemukseni johtajana tekevät minusta paketin, joka vastaa parhaiten järjestömme tämänhetkisiin tarpeisiin.

Missä asioissa keskustanuorten pitäisi profiloitua enemmän?

Sandroos: Keskustanuorten on noustava suomalaisen politiikan kärkitoimijaksi sosiaaliturvakysymyksissä, esimerkiksi perustulossa. Suomen seuraava tärkein uudistus odottaa jo kulman takana, joten perinteisen perusturvapuolueen nuorisojärjestön on oltava asiassa äänekäs. Myös rakentava poliittinen keskustelu on kadonnut poliittiselta kentältä, meidän tulee olla rakentavia mutta puhuttelevia. Olemme unohtaneet puhuttelemisen taidon.

Tapio: Meidän on sanoitettava ja raivattava tila poliittiselle keskustalle ja asemoitava järjestömme jälleen edistyksen lippua heiluttavaksi suunnannäyttäjäksi! Teemoista ensimmäinen vaatii laajempaa keskustelua ja analyysia, mutta kansalaispalvelusta ja perustuloa koskevat mallimme ovat hyviä kärkiä nuorisojärjestömme asemoimiseksi. Puolueen kunnianhimoinen kirittäminen antaa tilaa omalle profiloitumisellemme.

Miten nuoret saataisiin paremmin kiinnostumaan politiikasta?

Sandroos: Mielestäni uusi sukupolvi on kiinnostunut politiikasta, mutta ei nykyisen kaltaisista järjestelmistä. Suhmurointi ja valtataistelu ei kiinnosta. Nuoret haluavat vaikuttaa ja olla vaikuttavia. Meidän on luotava uusia mahdollisuuksia vaikuttaa ja sitoutua ilman liiallista leimaa tai identiteettiä. Kansanliikkeenä keskusta sopii tällaiseen erinomaisesti.

Tapio: Tarjoamalla lähestyttävät kasvot politiikalle. Tämä toteutuu esimerkiksi osallistamalla sitoutumattomia nuorisotoimijoita ja näkymällä paikallisilla suurtapahtumilla. Ennen kaikkea korostan jokaisen meidän merkitystä nuorina vaikuttajina. Politiikkaan, kuten moniin muihinkin ilmiöihin innostutaan ennen kaikkea kiinnostavien persoonien kautta.

Mikä oli lapsuuden toiveammattisi?

Sandroos: Näyttelijä.

Tapio: Jalkapalloilija tai toimittaja.

Mikä saa sinut harmistumaan?

Sandroos: Ihmiset, jotka haluavat toiselle pahaa.

Tapio: Liika mustavalkoisuus.

Mikä eläin olisit ja miksi?

Sandroos: Koira, rakastan koiria. Koirat uskovat ihmisten hyvyyteen ja haluavat toiselle hyvää. 

Tapio: Nettitestin mukaan kauris. “Henkilöt, joiden eläin on kauris, ovat muut huomioon ottavia rauhanrakentajia. He ovat aina paikalla, jos joku läheinen tarvitsee apua, ja osaavat johdattaa eksyneen takaisin oikealle polulle.” 

Lue myös

Putin lausui kauniita sanoja demokratiasta ennen syyskuun näytösvaaleja

Venäjän presidentti Vladimir Putin vakuutti maansa sitoutuneen demokratiaan vaikeinakin aikoina puheessaan Yhtenäinen Venäjä...
22.8.2026 15:24

Yhdysvaltojen turismi on kärsinyt Trumpin poukkoilevasta politiikasta – ilmiö on tuttu myös Suomessa

Las Vegasissa juhlat eivät ole ehkä loppuneet, mutta hiljentyneet ne ovat. Esimerkiksi ABC News...
22.8.2026 13:01

Keskustan Viljanen: Vain kotimaista viljaa Suomen vamuusvarastoihin – "On syytä lopettaa tekninen saivartelu"

Keskustan kansanedustaja Eerikki Viljanen vaatii, että viljojen huoltovarmuudesta huolehditaan kotimaisella viljalla. Keskustaedustaja painottaa kannanotossaan...
22.8.2026 12:12

Aihetunnisteet

Keskusta keskustanuoret keskustanuorten liittokokous nuoret nuorisopolitiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Iranin presidentti: On aika lopettaa sota nyt, kun Iran on voitolla
Uutiset | 21.8.2026 14:45
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Yhdysvallat lähetti Lähi-itään uuden lentotukialuksen
Uutiset | 20.8.2026 18:50
Keskustanuorilta tiukkaa palautetta Kaikkoselle: ”Oikeistolaisuuden kylmä viitta ei sovi keskustalaiseen mielenmaisemaan”
Uutiset | 21.8.2026 13:26
Tutkimus löysi makuuhuoneesta syyn lyheneviin työuriin
Uutiset | 19.8.2026 22:23
Verenpaineen laskeminen voi onnistua nopealla kotikonstilla
Uutiset | 20.8.2026 21:18
Venäjän yritykset edetä Ukrainassa ovat vain lisänneet sen tappioita
Uutiset | 20.8.2026 13:25
Siponen pettyi ministeri Multalan Caruna-vastaukseen – ”Kokoomuslaiset kauhistelevat, mutta eivät tee mitään”
Uutiset | 21.8.2026 9:36
Turkki antoi kansainvälisen pidätysmääräyksen Netanjahusta
Uutiset | 21.8.2026 16:01
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59
Tutkimus löysi makuuhuoneesta syyn lyheneviin työuriin
Uutiset | 19.8.2026 22:23
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Historia | Maailmankirjat menivät aivan sekaisin – seurauksena oli kalenterihistorian pisin vuosi
Uutiset | 14.8.2026 22:30
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Iranin presidentti: On aika lopettaa sota nyt, kun Iran on voitolla
Uutiset | 21.8.2026 14:45
Yhdysvallat lähetti Lähi-itään uuden lentotukialuksen
Uutiset | 20.8.2026 18:50
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42

Uusimmat

Putin lausui kauniita sanoja demokratiasta ennen syyskuun näytösvaaleja
Uutiset | 22.8.2026 15:24
Yhdysvaltojen turismi on kärsinyt Trumpin poukkoilevasta politiikasta – ilmiö on tuttu myös Suomessa
Uutiset | 22.8.2026 13:01
Keskustan Viljanen: Vain kotimaista viljaa Suomen vamuusvarastoihin – ”On syytä lopettaa tekninen saivartelu”
Uutiset | 22.8.2026 12:12
Fagerstan miekkamiestä epäillään ainakin yhdestä murhasta – kouluiskussa kuoli teini-ikäinen tyttö
Uutiset | 22.8.2026 10:29
Viron entinen pääministeri Siim Kallas on kuollut
Uutiset | 22.8.2026 10:15
USA:n ja Kanadan tullineuvotteluissa ei sopua, uudet tuontitullit voimaan – Kanada aikoo vastata samalla mitalla
Uutiset | 22.8.2026 8:04
Työnhakijoille jälleen uusi velvoite – työnhakuprofiili julkaistava verkossa
Uutiset | 22.8.2026 8:01
Kysely: Yritysten luottamus tulevaan parantunut
Uutiset | 22.8.2026 6:01
EU:n Kallas Venäjän tekemästä ostoskeskusiskusta: Täydellistä turmeltuneisuutta
Uutiset | 22.8.2026 2:25
Jos olisit syntynyt Etelä-Koreassa, olisit aivan eri-ikäinen – erikoinen laskutapa vanhentaa
Uutiset | 21.8.2026 22:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
”Leima otsassa” – Kokoomuksen avaus kotihoidon tuen lakkauttamisesta sai kipinät sinkoilemaan
Uutiset | 20.8.2026 13:22
Päätoimittajalta | Kaikkoselta verhottu sivallus – nyt alkaa raju kisa äänistä
Uutiset | 18.8.2026 16:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Putin lausui kauniita sanoja demokratiasta ennen syyskuun näytösvaaleja
Uutiset | 22.8.2026 15:24
Yhdysvaltojen turismi on kärsinyt Trumpin poukkoilevasta politiikasta – ilmiö on tuttu myös Suomessa
Uutiset | 22.8.2026 13:01
Keskustan Viljanen: Vain kotimaista viljaa Suomen vamuusvarastoihin – ”On syytä lopettaa tekninen saivartelu”
Uutiset | 22.8.2026 12:12
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Olen umpikepulainen, en oikeistokeskustalainen
Mielipide | 21.8.2026 13:06
Lukijalta: Datakeskusbuumi muuttaa Suomea – kuntien pitää uskaltaa neuvotella
Mielipide | 21.8.2026 11:42
Lukijalta: Kotihoidon arvostus on osa vastausta työn murrokseen
Mielipide | 21.8.2026 11:26
Lukijalta: Hoito edellyttää paljon muutakin
Mielipide | 21.8.2026 10:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katri Kulmuni ei lähde ehdolle eduskuntavaaleissa – ”Työ on kesken”
Uutiset | 21.8.2026 10:05
Keskustajohtajan muistolaatta paljastettiin Tampereella
Uutiset | 19.8.2026 18:08
Mehtälä ehdottaa lapsiperheille omaa korkotukilainaa – ”Puoli Suomea tyhjenee, jos pankkeja ei saada toimittamaan tehtäväänsä”
Uutiset | 19.8.2026 11:30
Keskustanuoret tyrmää vastikkeellisuuden: Mihin kaikkosi keskustan ajatus kahden kuukauden takaisesta?
Uutiset | 18.8.2026 17:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste