Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Kremlistä pahaenteinen viesti: Diplomaatit ulos Kiovasta

3.10.2026 16:10
Lue lisää 
Henkilö
Lapin Liisa -tiliä Instagramissa pitävä Liisa Ansala huomasi, että monet muutkin haaveilevat työpaikkansa jättämisestä ja uudesta askeleesta elämässä. (Kuva: Miika Hämäläinen)

Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – "Työ ei ole enää kaikki kaikessa"

Pauliina Pohjala 4.10.2026 7:00, muokattu 2.10.2026 15:44
a– a+
Henkilö

Lue tiivistelmä

  • Liisa Ansala irtisanoutui Lapin kauppakamarin toimitusjohtajan tehtävästä, vaikka uutta työtä ei ollut tiedossa.
  • Johtajan paineet voivat olla kuluttavia, hän sanoo.
  • Ansala sai nopeasti työtarjouksen Agnico Eagle Finlandilta, joka pyörittää Lapissa Euroopan suurinta kultakaivosta.
  • Keskustataustainen Ansala on pyrkinyt kahdesti eduskuntaan, mutta ehdokkuus ei tällä hetkellä houkuttele.

Rovaniemeläinen Liisa Ansala, 41, otti työelämässä riskin, joka kannatti. Hän irtisanoutui kesäkuussa Lapin kauppakamarin toimitusjohtajan tehtävästä, vaikka uutta työtä ei ollut tiedossa. Syyskuussa viimeisen työpäivänsä jälkeen Ansala jäi niin sanotusti tyhjän päälle.

Uusia töitä ei lopulta edes tarvinnut etsiä, sillä puhelin alkoi soida pian. Agnico Eagle Finlandin yhteiskuntasuhteiden johtajan pesti oli tarjous, josta Ansala innostui. Kaivosyhtiö pyörittää Kittilässä Euroopan suurinta kultakaivosta ja valmistelee toista jättimäistä kultakaivosta Sodankylän Ikkariin.

– Kaivosteollisuudessa on valtavasti potentiaalia, Ansala sanoo.

Työt alkoivat jo lokakuun alussa, joten töiden väliin jäi lopulta vain parin viikon tauko.

Ansala hehkuttaa kaivosalan merkitystä Lapille ja kokee, että uudessa hommassa hän voi itsekin kehittyä. Juuri sitä tunnetta hän haki jättäessään edellisen työnsä. Viiden vuoden jälkeen hänestä tuntui siltä, että työ Lapin kauppakamarin johdossa on nyt tehty.

– Tuntui, ettei minulla ollut enempää annettavaa sille työlle eikä työllä välttämättä minulle. Että nyt on se hetki, hän kuvailee.

Lapin kauppakamaria ryhtyi luotsaamaan keskustataustainen Tornion kaupunginhallituksen puheenjohtaja ja Lapin liiton hallituksen puheenjohtaja Olli Rainio.

Ansala myöntää, että töiden loputtua oli ”vähän outoa” olla tekemättä mitään. Eikä se ihan onnistunutkaan, sillä hän on hyvä täyttämään kalenteriaan.

– Ilmoittauduin tulevaksi talveksi paikallisen avantouintipaikan yleisövuorojen vahtijaksi. Kai se kertoo siitä, että olen vähän huono vain olemaan, hän naurahtaa.

Ansala onkin ollut elämässään toimelias, väitellyt kasvatustieteen tohtoriksi ja saanut kaksi lasta. Rovaniemen kuntapolitiikassa hän toimi kaupunginhallituksen puheenjohtajana ja keskustan kaupunginvaltuutettuna.

Lappilainen keskustavaikuttaja tähtäsi tosissaan myös valtakunnan politiikkaan ja oli kahdesti ehdolla eduskuntaan, vuosina 2011 ja 2015. Jälkimmäisellä kerralla hän jäi Lapissa varakansanedustajaksi, kun Arkadianmäelle nousi Mikko Kärnä.

Ansalaa on kyselty taas ehdolle ensi kevään eduskuntavaaleihin.

– Monta kertaa on kysytty, mutta olen ilmoittanut, että en lähde. Aika ei ainakaan vielä ole kypsä sille.

Liisa Ansalan mielestä politiikan arvostus on kärsinyt. Kuva: Ansalan oma albumi

Ansala havahtui viimeistään kauppakamarilla siihen, ettei hänen tarvitse olla poliitikko vaikuttaakseen politiikkaan.

– Työssäni olin todellakin politiikan keskipisteessä vaikuttamassa lainsäädäntöasioihin, hän sanoo.

Eduskunta ei edes näyttäydy Ansalalle enää niin houkuttelevana kuin ennen. Politiikan arvostus on hänestä kärsinyt siitä, että sosiaalinen media vaatii politiikoilta yksinkertaisia ratkaisuja, vaikka maailma on yhä monimutkaisempi.

– Koen nykypäivän politiikan tekemisen tavan vieraaksi. Tämän päivän ongelmia ei voi kiteyttää 30 sekunnin TikTok-videoksi. Kaipaisin paluuta vanhaan politiikkaan, jossa asioista keskustellaan enemmän ja syvällisemmin.

Ansalan mielestä poliitikot ovat ihan eri tavalla valokeilassa kuin ennen yrittäessään saada ihmisten huomion. Sitä kautta monille tulee myös ylilyöntejä, hän toteaa.

Monet jäävät tilanteeseen, jossa he eivät ole tyytyväisiä.

Liisa Ansala

Liisa Ansala oli alun perin aikonut pitää pidemmänkin tauon työelämästä ja kenties viritellä hiljalleen omaa yritystoimintaansa. Ainakin yritysten auttaminen yhteiskunnallisessa viestinnässä kiinnosti.

Irtisanoutumisensa jälkeen hän alkoi kertoa elämänmuutoksestaan Instagramin Lapin Liisa -tilillään. Ihmiset kiinnostuvat uudella tavalla Ansalan some-sisällöstä, joka keskittyi henkilökohtaiseen elämän projektiin ja siihen yllättävään käänteeseen, että hän jätti halutun johtajan paikan ilman sen painavampaa syytä.

– Jos sitä objektiivisesti haluaisi arvioida, niin järjetöntähän se olikin lähteä maakunnallisesti erinomaisesta tehtävästä, Ansala toteaa.

Seuraajien palautteesta kävi selväksi, että monet muutkin haaveilevat uudesta askeleesta työelämässä, mutta eivät uskalla ottaa sitä.

– Mietin paljon sitä, miten ihmisiä voisi kannustaa niiden muutosten tekemiseen. Monet jäävät tilanteeseen, jossa he eivät ole tyytyväisiä.

Ansala lisää, ettei työpaikan jättäminen tietenkään ole kaikille helppoa tai edes mahdollista. Hän uskalsi sen askeleen ottaa ja luotti siihen, että asiat järjestyvät.

Ansala kokee saavuttaneensa kauppakamarin johdossa tavoitteensa, mutta samalla tehtävä oli raskas.

– Henkinen kapasiteetti meni täysin työntekoon, kun oli tulosvastuuta, organisaation menestymiseen liittyviä paineita ja vastuu siitä, että työntekijöillä on kaikki hyvin. Ne paineet voivat olla kuluttavia.

– Toisaalta arvomaailmanikin on muuttunut siten, että työ ei ole enää kaikki kaikessa.

Ansala kertoo allekirjoittavansa vahvasti keskustalaisen ajatuksen itsensä kehittämisestä, ja se vaikutti myös siihen, että nyt oli uuden uran aika.

– Ehdottomasti. En halua myöskään työelämässä tyytyä siihen, että asiat ovat vain ihan ok.

Lue myös

Yllätysveto: Huippupoliitikko nousee nyrkkeilykehään

Viron keskustapuolueen puheenjohtaja ja entinen Tallinnan pormestari Mihhail Kõlvart vahvistaa astuvansa nyrkkäilykehään ensi...
3.10.2026 22:01

Pääministeri Orpo: Hallituksessa bensasopu toivottavasti ensi viikolla

Kokoomuksen puheenjohtaja, pääministeri Petteri Orpo sanoo, että hallitus on pääsemässä sopuun keinoista polttoaineiden...
3.10.2026 18:02

HS: Keskustan Savolalta pyyhkeitä eduskunnalle – "Tämä ei mennyt kovin hyvin"

Entinen puolustusministeri, keskustan kansanedustaja Mikko Savola on harmissaan siitä, miten eduskunta on hoitanut...
3.10.2026 18:00

Aihetunnisteet

Keskusta Kotimaa työelämä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Turkissa oppositio vaatii Turkin Helsingin-suurlähettilästä eroamaan – taustalla rahastoskandaali
Uutiset | 2.10.2026 18:24
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Presidentti Stubb kohtasi Venäjän Lavrovin – Kehotti Venäjää lopettamaan sodan
Uutiset | 2.10.2026 11:31
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Etelä-Korea varoittaa Ukrainaa lisätoimista, jos maa ei pyydä anteeksi paljastettuaan sotavankien luovuttamisen
Uutiset | 2.10.2026 8:04
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Toimittajalta | Kansallinen uutistoimisto viedään saunan taakse – mitäpä jos lopetetaan myös sellun keittäminen?
Uutiset | 3.10.2026 10:00
HS: Keskustan Savolalta pyyhkeitä eduskunnalle – ”Tämä ei mennyt kovin hyvin”
Uutiset | 3.10.2026 18:00
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettiin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20

Uusimmat

Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00
Yllätysveto: Huippupoliitikko nousee nyrkkeilykehään
Uutiset | 3.10.2026 22:01
Pääministeri Orpo: Hallituksessa bensasopu toivottavasti ensi viikolla
Uutiset | 3.10.2026 18:02
HS: Keskustan Savolalta pyyhkeitä eduskunnalle – ”Tämä ei mennyt kovin hyvin”
Uutiset | 3.10.2026 18:00
Rajua puhetta Saksan äärioikeiston rynnistyksestä: ”Nyt joudun kokemaan sen uudelleen”
Uutiset | 3.10.2026 17:50
Kremlistä pahaenteinen viesti: Diplomaatit ulos Kiovasta
Uutiset | 3.10.2026 16:10
Lokakuu alkanut tavanomaista lämpimämpänä, lähipäiville luvassa sateita
Uutiset | 3.10.2026 15:15
Energiajärjestö: Satoja miljoonia tynnyreitä öljyä jo vapautettu markkinoille varastoista
Uutiset | 3.10.2026 15:02
Poliisi: Ulkomaalaisia varkaita kiinni
Uutiset | 3.10.2026 13:45
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kansallinen uutistoimisto viedään saunan taakse – mitäpä jos lopetetaan myös sellun keittäminen?
Uutiset | 3.10.2026 10:00
Tunkeutumisepäilyt herättävät huolta kansanedustajissa – ”Lintukotoa ei ole enää missään”
Uutiset | 1.10.2026 15:22
Maatalousrahoista syntyi soppa, Orpo antaa pääministerin ilmoituksen EU-budjetista – ”Mielelläni avaan tämän tilanteen”
Uutiset | 1.10.2026 19:04

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00
Yllätysveto: Huippupoliitikko nousee nyrkkeilykehään
Uutiset | 3.10.2026 22:01
Pääministeri Orpo: Hallituksessa bensasopu toivottavasti ensi viikolla
Uutiset | 3.10.2026 18:02
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42
Lukijalta: Lähihoitajan ammattioikeuden pitää näkyä ja olla todennettavissa
Mielipide | 2.10.2026 15:39
Lukijalta: Länsirata uuteen harkintaan
Mielipide | 2.10.2026 15:37
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajilta kirjallinen kysymys Suomen EU-linjan johdonmukaisuudesta
Uutiset | 1.10.2026 15:05
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste