Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Koulu

Kouluakäymättömyydestä tullut todellinen ongelma

4.3.2026 9:41
Lue lisää 
Kotimaa
Suomen Tietotoimiston toimitus Helsingissä 8. syyskuuta 2025. (Kuva: Lehtikuva / Seppo Samuli)

STT:n toiminta jatkuu, mutta muutosneuvottelut alkavat – Onko puolueilla tahtoa pelastaa STT, kysyy toimitusjohtaja

Pääluottamusmies Hannu Aaltonen pitää tilannetta järkyttävänä. Hänestä ainoa hyvä uutinen on, että toiminta jatkuu.
Suomenmaa – STT / Anni Keski-Heikkilä 5.12.2025 16:24, muokattu 5.12.2025 16:40
a– a+
Kotimaa

Uutis- ja kuvatoimisto STT:n toiminta jatkuu ja yhtiö aloittaa taloutensa vakauttamiseksi muutosneuvottelut.

Muutosneuvotteluista voi alustavan arvion mukaan seurata enintään 25 henkilötyövuoden vähennykset, joista valtaosa kohdistuisi toimitukseen.

Muutosneuvottelujen piirissä on yhteensä 88 ihmistä. Neuvottelujen piirissä eivät ole kaikki yhtiön työntekijät, vaan osa toiminnoista on rajattu neuvotteluiden ulkopuolelle. Yhteensä STT:ssä työskentelee noin 140 ihmistä.

STT kertoo samalla jatkavansa uusien palveluiden ja tekoälyn käytön suunnittelua sekä muuta teknologista kehittämistä.

Syyskuussa Sanoma Media Finlandin uutismediat eli muun muassa Helsingin Sanomat ja Ilta-Sanomat ilmoittivat luopuvansa STT:n käytöstä tai vähentävänsä sitä merkittävästi. Sanoma Media Finland on STT:n pääomistaja.

Sanoma Media Finland on ollut myös STT:n suurin asiakas, joten kyse on ollut merkittävästä taloudellisesta takaiskusta. Jopa STT:n toiminnan jatkuminen ylipäätään on ollut syksyn ajan vaakalaudalla.

STT:n toimitusjohtaja Kimmo Laaksonen kuvaili perjantaina päivää surulliseksi STT:llä.

– Muutosneuvottelut ja sitä myöten aikanaan sitten irtisanomiset ovat merkittävän kokoisia, Laaksonen sanoi.

Hän on kuitenkin tyytyväinen yhtiön hallituksen päätökseen siitä, että STT jatkaa uutis- ja kuvatoimistona Suomen mediamarkkinoilla.

– Se on paljon parempi vaihtoehto kuin se, että oltaisiin esimerkiksi aloitettu alasajo.

Laaksosen mukaan tavoitteena on, että muutosneuvottelujen jälkeen STT on edelleen ympäri vuorokauden palveleva uutistoimisto, joka tarjoaa asiakkaalle laajasti uutispäivän agendan.

STT tarvitsee Laaksosen mukaan kuitenkin edelleen apua asiakkailtaan, omistajilta ja valtiolta. Rahallista tukea tarvitaan erityisesti uuden osaamisen rakentamiseen, kuten teknologia- ja tekoälykehitykseen. Laaksosen mukaan mitään lupauksia esimerkiksi valtion suunnasta ei ole vielä annettu.

– Haastavin asia on, että löytyykö läpi puolueiden poliittista tahtoa pelastaa STT. Se on kysymys, johon mielelläni haluaisin kuulla pian vastauksen, hän sanoo.

– Jos löytyy, niin sen jälkeen on enemmän kysymys siitä, mitkä ovat ne keinot, joilla STT:tä voidaan tukea. Jos tahtoa on olemassa, silloin yleensä löytyvät myös keinot.

STT:n pääluottamusmies Hannu Aaltonen sanoo, että tilanne tuntuu pahalta ja epäoikeudenmukaiselta kaikkien STT:läisten puolesta.

– Ainoa hyvä uutinen tässä on se, että STT:n toiminta jatkuu. Se on hyvä, koska jos näin ei olisi, niin sittenhän me olisimme kaikki työttömiä kohta.

Aaltonen toivoo, että muutosneuvotteluprosessissa saadaan pienennettyä sitä henkilöstömäärää, jota vähennystarve koskee. Hän pitää erityisen ikävänä, että työntekijöille raskas prosessi ja odottaminen ovat jatkuneet niin pitkään ja tulee jatkumaan vielä jonkin aikaa. Tieto Sanoma Media Finlandin uutismedioiden ratkaisusta tuli syyskuun alkupuolella.

– Tämä on ollut kohtuutonta työntekijöille, että tämä on näin pitkä prosessi ollut. Ja se on tietysti johtunut ennen kaikkea STT:n ulkopuolisista tahoista.

Aaltonen olisi myös toivonut, että syksyn mittaan kuullut puheet STT:n merkityksestä olisivat myös realisoituneet poliittiseksi tahdoksi ja toiminnaksi.

Lue myös

Ankara vaatimus: Britannian iskettävä Iraniin

Britannia on ”tässä sodassa mukana, halusi se tai ei”, sanoo konservatiivien puheenjohtaja Kemi...
4.3.2026 22:06

Ydinpelotetta ranskalaisella eleganssilla – Mirage IV oli de Gaullen "teräksinen keskisormi" suurvalloille

Vuonna 1966 Ranskan presidentti Charles de Gaulle yllätti liittolaisensa vetämällä Ranskan pois Naton...
4.3.2026 21:40

Merijää värjäytyy nyt punaiseksi – tästä se johtuu

Merijää ja -vesi ovat värjäytyneet punaiseksi Suomenlahden rannikolla Helsingin edustalla. Väri johtuu hajoavista...
4.3.2026 21:05

Aihetunnisteet

Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Venäjä varoittaa ydinkatastrofista – Kansainvälinen atomienergiajärjestö koolle
Uutiset | 2.3.2026 8:50
CNN: USA:lla riskialtis suunnitelma Iranin joukkojen sitomiseksi
Uutiset | 4.3.2026 10:34
Iran varoittaa Euroopan maita liittymästä sotaan
Uutiset | 3.3.2026 12:13
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50

Uusimmat

Ankara vaatimus: Britannian iskettävä Iraniin
Uutiset | 4.3.2026 22:06
Ydinpelotetta ranskalaisella eleganssilla – Mirage IV oli de Gaullen ”teräksinen keskisormi” suurvalloille
Uutiset | 4.3.2026 21:40
Merijää värjäytyy nyt punaiseksi – tästä se johtuu
Uutiset | 4.3.2026 21:05
”Se teko on nolla, mitä te olette pystyneet tekemään” – keskusta höyhensi perussuomalaisia tyhjistä turvelupauksista
Uutiset | 4.3.2026 19:08
Ulkoministeri Valtonen: Suomella ei ole tarkkaa kuvaa Yhdysvaltain tavoitteesta Iranin sodassa
Uutiset | 4.3.2026 19:08
USA:n ja Israelin iskut Iraniin jatkuivat voimakkaina samalla, kun konflikti läikkyy yhä laajemmalle
Uutiset | 4.3.2026 18:45
Jokien lämpeneminen uhkaa kalojen elinoloja – ”Lohi on kylmään veteen sopeutunut laji”
Uutiset | 4.3.2026 18:40
Hallituksen sote-optimismi ei purrut – oppositio varoittaa hurjasta palvelukadosta
Uutiset | 4.3.2026 17:59
”Aatetta ei voi pommeilla tuhota” – Timo Laaninen ennakoi Iranin sodalle lohdutonta loppua
Uutiset | 4.3.2026 17:04
Ulkoministeriö järjestää Arabiemiraateissa oleville suomalaisille tilauslennon – lipun hinta noin 2300 euroa
Uutiset | 4.3.2026 16:34
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ankara vaatimus: Britannian iskettävä Iraniin
Uutiset | 4.3.2026 22:06
Ydinpelotetta ranskalaisella eleganssilla – Mirage IV oli de Gaullen ”teräksinen keskisormi” suurvalloille
Uutiset | 4.3.2026 21:40
Merijää värjäytyy nyt punaiseksi – tästä se johtuu
Uutiset | 4.3.2026 21:05
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Maailman myllerryksessä arki kantaa
Mielipide | 3.3.2026 10:44
Lukijalta: Naamion takaa -esikoisromaanille odotan jo jatkoa
Mielipide | 2.3.2026 14:01
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Keskustassa pitäisi nyt noudattaa Matti Vanhasen neuvoa
Mielipide | 26.2.2026 12:42
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Mikä Venäjää oikein riivaa?
Mielipide | 25.2.2026 12:46

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste