STT:n toiminta jatkuu, mutta muutosneuvottelut alkavat – Onko puolueilla tahtoa pelastaa STT, kysyy toimitusjohtaja
Uutis- ja kuvatoimisto STT:n toiminta jatkuu ja yhtiö aloittaa taloutensa vakauttamiseksi muutosneuvottelut.
Muutosneuvotteluista voi alustavan arvion mukaan seurata enintään 25 henkilötyövuoden vähennykset, joista valtaosa kohdistuisi toimitukseen.
Muutosneuvottelujen piirissä on yhteensä 88 ihmistä. Neuvottelujen piirissä eivät ole kaikki yhtiön työntekijät, vaan osa toiminnoista on rajattu neuvotteluiden ulkopuolelle. Yhteensä STT:ssä työskentelee noin 140 ihmistä.
STT kertoo samalla jatkavansa uusien palveluiden ja tekoälyn käytön suunnittelua sekä muuta teknologista kehittämistä.
Syyskuussa Sanoma Media Finlandin uutismediat eli muun muassa Helsingin Sanomat ja Ilta-Sanomat ilmoittivat luopuvansa STT:n käytöstä tai vähentävänsä sitä merkittävästi. Sanoma Media Finland on STT:n pääomistaja.
Sanoma Media Finland on ollut myös STT:n suurin asiakas, joten kyse on ollut merkittävästä taloudellisesta takaiskusta. Jopa STT:n toiminnan jatkuminen ylipäätään on ollut syksyn ajan vaakalaudalla.
STT:n toimitusjohtaja Kimmo Laaksonen kuvaili perjantaina päivää surulliseksi STT:llä.
– Muutosneuvottelut ja sitä myöten aikanaan sitten irtisanomiset ovat merkittävän kokoisia, Laaksonen sanoi.
Hän on kuitenkin tyytyväinen yhtiön hallituksen päätökseen siitä, että STT jatkaa uutis- ja kuvatoimistona Suomen mediamarkkinoilla.
– Se on paljon parempi vaihtoehto kuin se, että oltaisiin esimerkiksi aloitettu alasajo.
Laaksosen mukaan tavoitteena on, että muutosneuvottelujen jälkeen STT on edelleen ympäri vuorokauden palveleva uutistoimisto, joka tarjoaa asiakkaalle laajasti uutispäivän agendan.
STT tarvitsee Laaksosen mukaan kuitenkin edelleen apua asiakkailtaan, omistajilta ja valtiolta. Rahallista tukea tarvitaan erityisesti uuden osaamisen rakentamiseen, kuten teknologia- ja tekoälykehitykseen. Laaksosen mukaan mitään lupauksia esimerkiksi valtion suunnasta ei ole vielä annettu.
– Haastavin asia on, että löytyykö läpi puolueiden poliittista tahtoa pelastaa STT. Se on kysymys, johon mielelläni haluaisin kuulla pian vastauksen, hän sanoo.
– Jos löytyy, niin sen jälkeen on enemmän kysymys siitä, mitkä ovat ne keinot, joilla STT:tä voidaan tukea. Jos tahtoa on olemassa, silloin yleensä löytyvät myös keinot.
STT:n pääluottamusmies Hannu Aaltonen sanoo, että tilanne tuntuu pahalta ja epäoikeudenmukaiselta kaikkien STT:läisten puolesta.
– Ainoa hyvä uutinen tässä on se, että STT:n toiminta jatkuu. Se on hyvä, koska jos näin ei olisi, niin sittenhän me olisimme kaikki työttömiä kohta.
Aaltonen toivoo, että muutosneuvotteluprosessissa saadaan pienennettyä sitä henkilöstömäärää, jota vähennystarve koskee. Hän pitää erityisen ikävänä, että työntekijöille raskas prosessi ja odottaminen ovat jatkuneet niin pitkään ja tulee jatkumaan vielä jonkin aikaa. Tieto Sanoma Media Finlandin uutismedioiden ratkaisusta tuli syyskuun alkupuolella.
– Tämä on ollut kohtuutonta työntekijöille, että tämä on näin pitkä prosessi ollut. Ja se on tietysti johtunut ennen kaikkea STT:n ulkopuolisista tahoista.
Aaltonen olisi myös toivonut, että syksyn mittaan kuullut puheet STT:n merkityksestä olisivat myös realisoituneet poliittiseksi tahdoksi ja toiminnaksi.