Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskustaopiskelijat

Aapeli Rytkönen keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi

5.11.2025 12:40
Lue lisää 
Ulkomaat
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump nousi Air Force One -koneeseensa Haneda-lentokentällä Japanin Tokiossa keskiviikkona lähtiessään kohti Etelä-Koreaa. (Kuva: Abdrew Caballero-Reynolds / AFP / Lehtikuva)

Yhdysvaltain ja Kiinan suurvaltakilpailu pysyy diileistä huolimatta – Trump ja Xi tapaavat torstaina

Nordean pääekonomisti Tuuli Koivu ei usko Kiinan lopettavan öljyn ostamista Venäjältä.
Suomenmaa – STT / Niilo Simojoki 29.10.2025 9:59, muokattu 29.10.2025 13:35
a– a+
Ulkomaat

Yhdysvaltain ja Kiinan johtajien torstain tapaamisen alla on kerrottu osapuolten saavuttaneen periaatteellisen sovun ajankohtaisissa kauppakiistoissa.

Kiinan presidentti Xi Jinping ja Yhdysvaltain presidentti Donald Trump käyvät tulevassa tapaamisessaan perusteellisia keskusteluja tärkeistä kysymyksistä, Kiinan ulkoministeriö kertoo.

Ministeriö vahvistaa, että presidentit tapaavat huomenna Etelä-Korean Busanissa. Ministeriön mukaan tapaamiselta odotetaan syvällistä keskustelua Kiinan ja Yhdysvaltojen suhteita koskevista strategisista ja pitkän aikavälin kysymyksistä sekä muista sekä molempia osapuolia koskevista tärkeistä asioista.

Nordean pääekonomistin Tuuli Koivun mukaan presidentit Trump ja Jinping juhlistavat Etelä-Koreassa todennäköisesti jonkinlaista diiliä, mutta strategisen kilpailun perusasetelmaa se ei muuta.

– Iso kuva on kuitenkin suurvaltakilpailu, joka tässä varmaan pikemminkin vahvistuu ja heikentää siten taloussuhteita pykälä pykälältä jatkossakin, Koivu arvioi STT:lle.

Kiina yllätti Yhdysvallat aiemmin syksyllä määräämällä uusia rajoituksia harvinaisten maametallien ja niihin liittyvän teknologian viennille.

Trump vastasi uhkaamalla Kiinaa sadan prosentin tuontitulleilla. Yhdysvaltain valtiovarainministerin Scott Bessentin mukaan Kiina on suostunut lykkäämään maametallipäätöstään ainakin vuodella, joten myös vastatulleilta vältytään.

Pörsseissä osakekurssit nousivat heti uutisen myötä, vaikka molemmat osapuolet korostivat, että kyse on vasta johtajille esiteltävästä raamisopimuksesta.

– Ilmeisesti neuvotteluissa on saavutettu kohtuullinen yhteisymmärrys, mutta Trumpin ollessa kyseessä viime hetken muutokset ovat aina mahdollisia. Eli ei kannata nuolaista ennen kuin tipahtaa, Koivu kuvailee.

Hänen mukaansa Trump on lisäksi tehnyt aiemminkin Kiinan kanssa sopimuksia, joita osapuolet eivät sitten ole lähteneet kunnolla toteuttamaan.

Todennäköisesti sekä yhdysvaltalaiset että kiinalaiset neuvottelijat pitävät huolen siitä, että presidenttien tämän viikon tapaaminen voidaan esitellä menestyksenä ja voittona molemmissa maissa.

Koivun mukaan mitään uutta perustavaa yhteistyön kauden alkua ei kuitenkaan ole näköpiirissä, sen verran pahasti Kiinan ja Yhdysvaltain edut ovat ristiriidassa keskenään.

Muun muassa sähköautoille ja aseteknologialle välttämättömistä maametalleistakaan tuskin puhtaan nyt viimeistä kertaa.

– Pahoin pelkään, että aina kun erimielisyyksiä tulee, tämä on yksi asiakohta, joka kaivetaan esiin, Koivu ennustaa.

Mutta miksi Kiina sitten on valmis perääntymään edes väliaikaisesti maametallien vientirajoituksista, jotka se julkisti vain kolme viikkoa sitten. Koivun mukaan syytä voi vain arvailla. Yksi selitys voi olla halu antaa Trumpin maistaa omaa lääkettään.

– Ehkä kiinalaiset ovat yrittäneet noudattaa vähän sellaista Trumpin shokkineuvottelutaktiikkaa, että otetaan ne pelätyimmätkin välineet käyttöön ja testataan, toimisiko se, Koivu pohtii.

Hänen mukaansa Yhdysvallat ja Kiina ovat sikäli samassa veneessä, että molemmat ovat hyvin riippuvaisia toisistaan. Yhdysvaltojen on lyhyellä tähtäimellä hyvin vaikea tulla toimeen ilman tuontia Kiinasta, kiinalaisista raaka-aineista puhumattakaan.

Kiinassa taas kotimainen kulutuskysyntä ei ole toipunut koronapandemian jälkeen, ja maan taloutta on Koivun mukaan kannatellut vienti. Maailman suurimman talouden Yhdysvaltain vientimarkkinaa ei siis voi Kiinan näkökulmasta ylenkatsoa.

– Samalla Kiina ja kiinalaiset yritykset ovat edelleen riippuvaisia kansainvälisistä rahoitusjärjestelmistä, joiden osalta Yhdysvallat on täysin hallitseva pelaaja. Eli kyllä näitä vipuvarsia on edelleen puolin ja toisin paljon, Koivu summaa.

Ukrainan sodan lopettamisyritysten yhteydessä Trump on pitänyt toistuvasti esillä Kiinan ja Intian öljyntuontia Venäjältä.

Koivun mukaan ei ole mitenkään todennäköistä, että Kiina olisi halukas suostumaan Trumpin vaatimukseen lopettaa tai edes merkittävästi vähentää öljyostoja Venäjältä. Taloudellisten kustannusten lisäksi se merkitsisi näyttävää periksi antamista lännen vaatimuksille.

– Enkä minä ole nähnyt Kiinan antavan periksi länsimaille pitkiin aikoihin oikeastaan missään merkittävässä kysymyksessä, Koivu perustelee.

Hänen mukaansa presidentti Xin aikana Kiinassa päätöksentekoa eivät ole ohjanneet enää ensisijassa taloudelliset vaan poliittiset näkökohdat. Mantra geopolitiikan tekemisestä talouden ehdoilla ei ole Koivun havaintojen mukaan pitänyt enää vuosikausiin paikkaansa.

Samaan aikaan on korostettu Kiinan omavaraisuutta ja pyritty hinnalla millä hyvänsä eroon länsimaisesta teknologiasta. Kaikki tämä on Koivun mukaan rokottanut kiinalaisia kuluttajia, joiden tilanne ei ole viimeksi kuluneiden kymmenen vuoden ajan kovin häävisti kehittynyt.

– Mutta eihän siinä järjestelmässä kuluttajalta kysytä, Koivu muistuttaa.

Yhteiskuntajärjestelmien perusero taannee myös sen, että Kiinan kestokyky on lopulta suurempi, jos suhde Yhdysvaltojen kanssa ajautuisi täydelliseen vastakkainasetteluun. Siitä pisteestä ollaan Koivun mukaan kuitenkin vielä kaukana.

Lue myös

Yhdysvallat ja Japani allekirjoittivat sopimuksen mineraaleista ja maametalleista

Trump ja Japanin uusi pääministeri ylistivät maiden suhteita.
28.10.2025 9:26

Aihetunnisteet

Donald Trump Kiina Talous Ulkomaat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Yksi ihmisryhmä ei enää hanki lemmikkejä
Uutiset | 5.11.2025 9:36
Yleinen harhakuva aiheuttaa jatkuvasti vaaratilanteita liikenteessä – Helppo nyrkkisääntö auttaa
Uutiset | 3.11.2025 22:01
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Naisille yksi tappavimmista – Suomessa kehitetty testi nopeuttaa pelätyn syövän havaitsemista
Uutiset | 3.11.2025 21:30
Aamiainen ei olekaan niin tärkeä kuin ehkä luulit, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.11.2025 9:30
Ilmaston lämpeneminen voi tuoda brutaalin saalistajan Suomeen – havaittu jo Virossa
Uutiset | 4.11.2025 21:40
Tyrmäys hallituksen poukkoilulle: ”Miljardien investoinnit nyt vaarassa”
Uutiset | 4.11.2025 15:50
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Tutkimus: Nämä harrastukset voivat nuorentaa aivoja jopa seitsemällä vuodella
Uutiset | 29.10.2025 21:33
Keskiaikainen torni romahti osittain Roomassa – Venäjän Zaharova yhdisti tapauksen Ukrainan tukemiseen
Uutiset | 4.11.2025 8:31
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Tutkimus: Nämä harrastukset voivat nuorentaa aivoja jopa seitsemällä vuodella
Uutiset | 29.10.2025 21:33
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Tutkimus: Tämä askelmäärä riittää laskemaan kuolemanriskiä jopa 40 prosenttia
Uutiset | 27.10.2025 21:29
Ilman näitä koomikkoja Eppu Normaalia ei ehkä olisi
Uutiset | 29.10.2025 22:00
Tämä tuttu hedelmä auttaa hyvin yleiseen vaivaan
Uutiset | 25.10.2025 21:03
Uusi havainto neuvoloissa: Moni yllättyy, kun vauva-arki onkin niin sitovaa
Uutiset | 28.10.2025 10:25
Paljastus: Venäjä ampuu ”salaisia” ohjuksia
Uutiset | 31.10.2025 14:08
Yksi ihmisryhmä ei enää hanki lemmikkejä
Uutiset | 5.11.2025 9:36
Yleinen harhakuva aiheuttaa jatkuvasti vaaratilanteita liikenteessä – Helppo nyrkkisääntö auttaa
Uutiset | 3.11.2025 22:01
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Tutkimus: Tämä askelmäärä riittää laskemaan kuolemanriskiä jopa 40 prosenttia
Uutiset | 27.10.2025 21:29

Uusimmat

Teemu Pukki asteli median eteen ääni väristen
Uutiset | 5.11.2025 18:41
Naton Rutte USA:n joukkojen vähentämispäätöksestä: ”Älkää tehkö tästä liian suurta numeroa”
Uutiset | 5.11.2025 18:32
Perumatta jätetyn lääkäriajan hinta nousemassa jopa noin 74 euroon – Valiokunta oli erimielinen
Uutiset | 5.11.2025 18:21
Trump vihjasi ydinkokeista – Nyt tuli Putinin vastaus
Uutiset | 5.11.2025 17:17
Poliisi tyhjensi Jyväskylän pääkirjaston – Otti kiinni henkilön, jolla oli teräase
Uutiset | 5.11.2025 17:11
Pikamuotijätti Sheinin verkkoalusta menossa kiinni Ranskassa
Uutiset | 5.11.2025 16:56
Valiokunta kannatti vesihuoltolain muuttamista yksimielisesti – Taustalla kansalaisaloite
Uutiset | 5.11.2025 16:25
Romutuspalkkio toteutuu – voimaan ensi vuoden alusta
Uutiset | 5.11.2025 15:30
Lakimuutos estää vesihuollon yksityistämisen – Keskustan Kalmari iloitsee: ”Virheitä ei enää toisteta”
Uutiset | 5.11.2025 15:17
Tutkija: Etätyö ei ole mustavalkoisesti joko hyvä tai huono asia
Uutiset | 5.11.2025 14:47
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miten läheisen itsemurhasta voi selvitä? – Juhlapäivät ovat vaikeimpia, sanoo poikansa menettänyt isä
Uutiset | 1.11.2025 12:00
70 vuotta | Mitä olet oppinut elämästä, Matti Vanhanen? 
Uutiset | 2.11.2025 9:00
”Tavallisen ihmisen ja luonnon puolta pitävä puolue” – Milla Veteläinen toivoo keskustalta vahvaa tulevaisuusotetta
Uutiset | 2.11.2025 12:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Teemu Pukki asteli median eteen ääni väristen
Uutiset | 5.11.2025 18:41
Naton Rutte USA:n joukkojen vähentämispäätöksestä: ”Älkää tehkö tästä liian suurta numeroa”
Uutiset | 5.11.2025 18:32
Perumatta jätetyn lääkäriajan hinta nousemassa jopa noin 74 euroon – Valiokunta oli erimielinen
Uutiset | 5.11.2025 18:21
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Tutkimus: Nämä harrastukset voivat nuorentaa aivoja jopa seitsemällä vuodella
Uutiset | 29.10.2025 21:33
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomi ei elä pelkällä etelän viljalla – huoltovarmuus tarvitsee koko maan
Mielipide | 5.11.2025 13:31
Lukijalta: Miehen ääni kuuluu harvoin – mutta sen pitäisi kuulua
Mielipide | 5.11.2025 12:57
Lukijalta: Kuntien omistajaohjaus uudistettava – ehdotus maan hallitukselle
Mielipide | 5.11.2025 12:52
Lukijalta: Tulevaisuus on nuorten käsissä
Mielipide | 5.11.2025 12:49
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapiajärjestelmää kannattaisi kehittää
Mielipide | 31.10.2025 11:36
Lukijalta: Tällaisen henkilön haluamme Uudenmaan piirin puheenjohtajaksi
Mielipide | 30.10.2025 14:27
Lukijalta: Kasvu-Roininen kehiin!
Mielipide | 29.10.2025 9:56
Lukijalta: Wasström ja Mannelin ovat vahvat ehdokkaat johtamaan Uudenmaan Keskustaa kohti vuoden 2027 eduskuntavaaleja
Mielipide | 29.10.2025 14:26

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustapiirit: Lapin erityispiirteet jäävät huomiotta sote-päätöksissä – ”Tarvitsemme myös fyysisiä palveluita”
Uutiset | 5.11.2025 13:37
Aapeli Rytkönen keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 5.11.2025 12:40
Keskustanuoret tekisi äitiyspakkauksesta sukupuolineutraalin
Uutiset | 5.11.2025 10:46
Keskustanuorten liittokokous: Promilleraja laskettava nollaan
Uutiset | 31.10.2025 15:42
”Tavallisen ihmisen ja luonnon puolta pitävä puolue” – Milla Veteläinen toivoo keskustalta vahvaa tulevaisuusotetta
Uutiset | 2.11.2025 12:00
Keskustanuoret tekisi äitiyspakkauksesta sukupuolineutraalin
Uutiset | 5.11.2025 10:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste