Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta

3.7.2025 16:01
Lue lisää 
Elämä
Kuormaa purkava Elisa Repo on yksi M-Market Lukkarin viidestä työntekijästä. (Kuva: Maria Seppälä)

Ullavalaiset perustivat porukalla kaupan, kun yrittäjävetoinen lopetti: "Tämä on kuin yhteinen olohuone, jota ilman kylä olisi kuollut"

Meri Alaranta-Saukko 26.12.2018 16:00, muokattu 26.12.2018 19:37
a– a+
Elämä

Kun syksyllä 2010 Ullavan K-kaupan oveen ilmestyi lappu, jossa kerrottiin liikkeen lopettavan, kyläläisille tuli hätä.

Pelättiin, että samaa tietä menevät vähitellen myös terveysasema, posti, pankki ja muut palvelut.

Keski-Pohjanmaalla ei ole totuttu antamaan periksi. Joukko kyläläisiä tarttui toimeen ja kutsui ihmiset koolle. Paikalle tuli lähes sata henkeä. Yhteinen sävel löytyi helposti: ilman kauppaa ei selvitä.

Perustettiin työryhmä selvittämään kauppa-asiaa. Joulun jälkeen jo pistettiin pystyyn osuuskunta, joka hankkisi ensin kiinteistön ja ryhtyisi sitten pyörittämään kauppaa.

Erilaisten vaihtoehtojen kartoittamisen jälkeen kauppamuodoksi valikoitui itsenäisten kauppiaiden M-market.

– Ajattelimme, että kokeillaan. Mitään menetettävää ei ollut, osuuskunnan ensimmäisen hallituksen puheenjohtajaksi valittu Reino Herlevi kertoo.

Alkoi kova talkoourakka. Väki jaettiin pieniin porukoihin, joilla kullakin oli oma vetäjänsä ja vastuualueensa.

Lähes kaikkiin tehtäviin löytyi ammattialaisia kyläläisten joukosta. Oli lvi-, rakennus-, sähkötyö- ja siivousryhmä. Rahdit saatiin pieniksi, kun käytettiin omia kuljetusyrittäjiä.

Lopulta vain kylmäkoneen asennukseen tarvittiin ulkopuolista työvoimaa. Vanha kauppakiinteistö pistettiin uusiksi, rakennettiin keittiö ja vessat.

Keskikesällä, ennen kuin oli mennyt vuottakaan edellisen kaupan lopettamisesta, M-Market Lukkari avasi ovensa.

– Arki vaikeutuisi paljon, jos omaa kauppaa ei olisi, Janika Nordströn toteaa. Jonossa takana Reino Herlevi. Virpi Siirilä palvelee. (Kuva: Maria Seppälä)

Ullavan Palveluosuuskunnan toimipiste ei ole mikä tahansa päivittäistavarapuoti. Yhden katon alle on kerätty oikea palveluklusteri.

Ullavan M-torilla on työkalutarvikenurkka, Kälviän apteekin sivutoimipiste, Posti, Matkahuolto, Schenker, Veikkaus, paikallisten käsitöiden myymälä, kukkakaupan sivupiste, ruokakauppa, kahvila ja kotiruokaa tarjoileva lounasruokala. Polttoainetta voi tankata pihalla sijaitsevasta SEO:n kylmäasemasta.

Tämän lisäksi monia erikoistarvikkeita saa erillistilauksena.

– Jos tarvitsen traktoriin starttimoottorin, se on parhaassa tapauksessa täällä samana iltana kuudelta, Herlevi kehaisee.

Valikoimassa on myös pienten valmistajien tuotteita, joita ei tusinatavarataloista saa.

– Voimme itse vaikuttaa pitkälle siihen, mitä myymme. Kuuntelemme asiakkaiden toiveita ja pyrimme toteuttamaan ne mahdollisuuksien rajoissa, osuuskunnan nykyinen puheenjohtaja ja Lukkarin myymälävastaava Satu Kalliokoski toteaa.

Yksi perustavoite on hintojen pitäminen kohtuullisella tasolla. Isojen markettien polkuhintakampanjoihin ei voida lähteä, mutta hinnoissa ei myöskään ole ”Ullava-lisää”.

– Jos tehtäisiin ostoskorivertailua, emme olisi ehkä alueen halvin, mutta emme kalleinkaan. Marketeissa jokin on halpaa, mutta joku muu taas kalliimpaa kuin meillä, Kalliokoski tietää.

Kyläläisille tärkeä palvelu on reseptilääkkeiden saaminen kaupalle. Nekin tulevat yleensä iltaan mennessä, jos on aamulla saanut lääkäriltä määräyksen.

Viikonloppuisin ravimiehet totoavat kahvilassa porukalla. Toisinaan lauletaan karaokea. Ihmiset löytävät näihin tilaisuuksiin tiensä kauempaakin.

– Kauppaprojekti on luonut kylälle paljon yhteishenkeä, Herlevi sanoo.

Sitä lisäävät myös tapahtumat, joita järjestetään säännöllisesti. Viimeksi kokoonnuttiin lastenpäivään. Kaupan pihalla oli markkinatunnelmaa, miniponeja ja erilaisia koiria. Myös poliisi ja palokunta esittäytyivät.

– Jo näiden organisointi lisää yhteenkuuluvuutta, sillä monenlaiselle tekijälle on tarvetta, Kalliokoski toteaa.

Reino Herlevi ja Martti Ylilänttä vaihtavat ajatuksia ullavalaisten "yhteisessä olohuoneessa". (Kuva: Maria Seppälä)

Kauppa työllistää tällä hetkellä varsinaisesti 4,5 ihmistä, mutta talkoitakin jatketaan. Eläkeläiset käyvät porukalla hyllyttämässä tavaraa. Kiinteistönhuoltoa ei tarvita, sillä kyläläiset pitävät huolta pihojen siisteydestä. Jos on satanut lunta, aurauksen hoitaa ensimmäisenä ehtivä.

Herlevin mielestä palvelupiste on elinehto pienelle paikalle. Esimerkiksi vanhusten ja lapsiperheiden elämä käy vaikeaksi, jos perusasiatkin on haettava matkan takaa.

– Ennen kauppaa oli viisi omakotitaloa tyhjillään. Nyt ei ole yhtään ja enemmänkin olisi tulijoita, hän kertoo.

Kaupan tärkeyttä todistavat myös kahvilassa aamupalaa nauttivat Martti Ylilänttä ja Aarre Puranen.

– Koko kylä olisi kuollut ilman kauppaa. Nyt täältä saa kaiken muttereista ruokaan. Jos jotain puuttuu, se tilataan, miehet kiittelevät.

Juttu on ilmestynyt alun perin Suomenmaan viikkolehdessä 2.11.2018. Lehden voi tilata täältä .

Lue myös

Tieku: Suosikkijuoma voi pidentää elämää, mutta se pitää nauttia oikealla tavalla

Suomessa ja muissa Pohjoismaissa juodaan paljon kahvia. Tämä tapa on tuoreen tutkimuksen mukaan...
3.7.2025 23:00

Näistä syistä suomalaisten mökkeilyinto laskee – säätilalla sukupuolittunut vaikutus

Kesä- ja muu mökkeily kiinnostaa, mutta aina mökillä ei ehdi viettää aikaa kuten...
3.7.2025 22:00

Ilmoita heti Ruokavirastoon, jos näet tämän tuholaisen

Nyt on se aika vuodesta, jolloin perunamailla ja -viljelmillä on syytä aloittaa koloradonkuoriaisen...
3.7.2025 21:30

Aihetunnisteet

kyläkauppa ullava

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Aspiriinista myönteistä syöpätietoa
Uutiset | 1.7.2025 22:00
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Teheranista tappovaatimus: ”Mossadin agentti”
Uutiset | 1.7.2025 22:16
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30

Uusimmat

Tieku: Suosikkijuoma voi pidentää elämää, mutta se pitää nauttia oikealla tavalla
Uutiset | 3.7.2025 23:00
Näistä syistä suomalaisten mökkeilyinto laskee – säätilalla sukupuolittunut vaikutus
Uutiset | 3.7.2025 22:00
Ilmoita heti Ruokavirastoon, jos näet tämän tuholaisen
Uutiset | 3.7.2025 21:30
Nato-maassa soitetaan hälytyskelloja: Tämä ihmetyttää Venäjän hirmutappioissa
Uutiset | 3.7.2025 21:03
Uuvahdus voi tulla kalliiksi – älä unohda näitä asioita ukonilman uhatessa
Uutiset | 3.7.2025 20:45
Tällaisia laitteita myydään nyt hyvin – Suomi kirinyt Ruotsia kiinni
Uutiset | 3.7.2025 20:15
Suomi sai EU:lta rahaa jäänmurtajahankintaan ja Käsivarren tienparannukseen
Uutiset | 3.7.2025 17:48
Ministeri Multala vastaa Ranteelle: ”Suomen hallitus on sama Suomen hallitus”
Uutiset | 3.7.2025 17:45
Kauppakeskus Ratinan lähettyvillä Tampereella on puukotettu useaa ihmistä
Uutiset | 3.7.2025 17:15
Putin ja Trump puhuvat tänään puhelimessa
Uutiset | 3.7.2025 17:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tieku: Suosikkijuoma voi pidentää elämää, mutta se pitää nauttia oikealla tavalla
Uutiset | 3.7.2025 23:00
Näistä syistä suomalaisten mökkeilyinto laskee – säätilalla sukupuolittunut vaikutus
Uutiset | 3.7.2025 22:00
Ilmoita heti Ruokavirastoon, jos näet tämän tuholaisen
Uutiset | 3.7.2025 21:30
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Parkkifirmoille on annettu liikaa valtaa ilman vastuita
Mielipide | 2.7.2025 11:15
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52
Purra pääsi saksineen jatkoon
Mielipide | 25.6.2025 10:10

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste