Hornet syöksyi maahan Rovaniemellä, heittoistuimella pelastautunut lentäjä pystyi kävelemään pois onnettomuusalueelta
Hornet-hävittäjä syöksyi maahan melko pian nousun jälkeen Rovaniemellä keskiviikkona. Hävittäjälentäjä oli harjoittelemassa esityslentoa, kertoi Ilmavoimien komentaja, kenraalimajuri Timo Herranen eri medioiden välittämässä tiedotustilaisuudessa.
Heittoistuimella pelastautunut lentäjä loukkaantui lievästi ja pystyi Herrasen mukaan kävelemään itse pelastusajoneuvoon. Hornetin hylky päätyi uusiin F-35-hävittäjiin liittyvän työmaan reunalle, mutta työmaalle ei aiheutunut suuria vaurioita.
Ilmavoimat julkisti tiedotustilaisuuden yhteydessä kuvan maassa olevan Hornetin pahoin hiiltyneestä hylystä.
Herrasen mukaan turma ei vaikuta Ilmavoimien valmiuteen ja operatiivinen lentotoiminta jatkuu normaalisti. Muu Hornet-lentotoiminta on toistaiseksi keskeytetty.
Sotilasviranomaisyksikkö on nimennyt tutkintaryhmän selvittämään Rovaniemen onnettomuuden syitä.
– He tekevät tieteellisen ja hyvin kattavan tutkinnan, jossa tutkitaan kaikki mahdolliset tekniset asiat ja ohjaajan toimintaan liittyvät asiat ja kaikki käytettävissä oleva tekninen materiaali, jos sitä koneesta saadaan, Lapin lennoston esikuntapäällikkö, everstiluutnantti Petteri Puusa sanoi STT:lle.
Puusa ei ota kantaa onnettomuuden syihin, sillä tutkinta on vielä alkuvaiheessa. Hän kertoo itse tavanneensa onnettomuudesta pelastuneen lentäjän ja jutelleensa tämän kanssa hyvin lyhyesti.
Puusan mukaan onnettomuustutkinnan aikatauluja on tässä vaiheessa hyvin vaikea arvioida.
– Edellinen tutkinta viimeisimmästä Hawk-onnettomuudesta on vieläkin kesken eli voi kestää kauankin, hän totesi.
Poliisi ei tässä vaiheessa epäile ketään rikoksesta. Asiasta kertoi keskiviikkona tiedotustilaisuudessa tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Jouni Koivunen Lapin poliisilaitokselta.
Hänen mukaansa poliisi toistaiseksi avustaa Ilmavoimia onnettomuuden tutkinnassa tekemällä paikkatutkintaa. Tutkinnan tulokset annetaan myös Puolustusvoimien käyttöön.
Koivunen lisäsi, että poliisi selvittää myös, onko jotakuta syytä epäillä laiminlyönnistä tai jopa rikoksesta onnettomuudessa.
– Tarkoitus on ainakin vähintään sulkea pois sellaisen mahdollisuus, Koivunen kertoi.
Pohjoismaiden puolustusministerikokoukseen osallistuneita ministereitä oli katsomassa esityslentoharjoituksia Rovaniemellä, kun hävittäjäonnettomuus tapahtui. Everstiluutnantti Puusan mukaan ministerit eivät kuitenkaan nähneet tai kuulleet onnettomuutta, kun se tapahtui.
– Menimme sivuun sellaiseen paikkaan, josta olisi normaalisti vaikea seurata varsinaista esityslentoa. Onnettomuuspaikan suuntaan ei nähnyt sieltä, sillä edessä oli suuri lentokonehalli, Puusa kertoi STT:lle puhelimitse keskiviikkoiltana.
Puusan mukaan ministerit ja hän itse seurasivat lentoja turvallisesta paikasta ja he käyttivät muun muassa kuulosuojaimia. Tapahtuman aikaan alueella oli myös muuta lentotoimintaa, joka piti kovaa ääntä.
He saivat tietää onnettomuudesta kuulutuksesta muutaman minuutin kuluttua, kun he olivat siirtyneet sisätiloihin, Puusa kertoi.
Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) kommentoi onnettomuutta lyhyesti iltapäivällä viestipalvelu X:ssä.
– Olimme Nordefco-ministerikokouksen yhteydessä Pohjoismaiden puolustusministereiden kanssa seuraamassa Ilmavoimien lentotoimintaa. Emme nähneet onnettomuutta, mutta saimme siitä tiedon välittömästi.