Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Luonto

Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia

11.5.2025 21:00
Lue lisää 
Kommentti
Kaksi valiokunnan keskustalaista jäsentä, Hannakaisa Heikkinen ja Pekka Puska SuomiAreena-tilaisuudessa. Heikkinen toimii sote-valiokunnan varapuheenjohtajana. (Kuva: Raisa Kyllikki Ranta)

Kommentti: Onko puolueilla sanottavaa sotepolitiikkaan sen jälkeen, kun rakenteet on saatu valmiiksi?

Sosiaali- ja terveyspolitiikka ei ole vain rakenteita, siihen liittyy myös arvovalintoja, toimittaja Lauri Heikkilä huomauttaa kommentissaan
Lauri Heikkilä 17.7.2018 16:45, muokattu 17.7.2018 20:50
a– a+
Kommentti

Soteuudistuksia on yritetty tehdä pitkään ja monen hallituksen johdolla. Aina se on sakannut johonkin. Uudistuksen tarpeellisuuden kieltää vain harva, uudistuksen tavat sen sijaan aiheuttavat erimielisyyttä.

Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta kohtasi melkein koko kokoonpanossaan Porin SuomiAreena-tapahtuman keskustelutilaisuudessa tiistaina. Kesäkuumilla kiistoja ei suuremmin haluttu kuumentaa, mutta muutaman viikon takainen kantelu puheenjohtaja Krista Kiurun (sd.) johtamisesta muistettiin kyllä.

Asioista, joihin uudistuksia tarvitaan, edustajat olivat suhteellisen yksimielisiä. Terveyserot ovat suuret eri sosiaaliryhmien välillä, jonot palveluihin pitkiä, eriarvoisuus ja syrjäytyminen kasvavat. Perusterveydenhuolto kaipaa satsauksia.

Uudistustarpeet tunnistetaan, mutta yhteistyökumppaneille ei anneta tunnustusta.

Hallitus- ja oppositiopuolueita erottaa paljolti näkemys soten etenemistahdista. Hallitus haluaa uudistuksen valmiiksi nopeasti ja sanoo, että valmista uudistusta voi rukata, kun se on valmis. Oppositio vetoaa hitaamman tahdin puolesta ja varoittaa siitä, että muutoksia on hankala tehdä enää sitten, kun sotemalli on valmis.

– Uudistus on tehtävä, jotta muihinkin terveyspolitiikan suuriin kysymyksiin päästään käsiksi, Pekka Puska, sotevaliokunnan keskustalainen jäsen, muistutti Porin tilaisuudessa.

Niin, mitäs sitten kun soteuudistus on saatu maaliin? Millaista puolueiden sotepolitiikka on sen jälkeen?

Niin pitkälle kuin vain voi muistaa, puolueiden sotepolitiikka on tarkoittanut sitä, millaisilla hallinnon rakenteilla ne haluavat palvelut järjestää. Mutta voisiko puolueilla olla muutakin sanottavaa? Rakenteista puhuttaessa tärkeät sisällöt voivat unohtua.

Miten suomalaiset saadaan liikkumaan enemmän ja syömään terveellisemmin? Miten ihmiset saadaan huolehtimaan omasta ja lähipiirin terveydestä ja jaksamisesta? Mikä on yksilön, mikä yhteiskunnan vastuu hyvinvoinnista? Mitä on henkinen ja fyysinen hyvinvointi puolueiden ideologioiden mukaan?

Sotepolitiikassa tulevat vastaan myös kysymykset puolueiden ihmiskäsityksistä. Onko ihminen holhottava, vastuullinen vai jotakin muuta.

Sosiaali- ja terveysmenot ovat leijonanosa valtion budjetista. Puolueet tekevät toisaalta oikein, kun ne luottavat asiantuntijoiden käytännön osaamiseen palveluja toteutettaessa, mutta samalla ne välttelevät vaikeaa, yhteiskunnallisesti tärkeää keskustelua rajaamalla oman roolinsa vain rakenteiden toteuttajaksi.

Terveyspolitiikassa on paljon ratkaisua vaativia kysymyksiä. Väki vanhenee ja palveluita tarvitaan enemmän. Rahaa tarvitaan lisää ja rakenteiden pitää toimia. Tulevaisuudessa voi olla edessä vaikeita kysymyksiä siitä, kenen palvelujensaantia pitää rajoittaa. Silloin puolueilta vaaditaan rehellisyyttä. Arvot soten takana on tehtävä näkyviksi.

Lue myös

Luonnonsuojeluliitto: Sakatin kaivoksen kestävyyttä ei kyetä perustelemaan

Valtioneuvosto ei käyttänyt vastustusoikeuttaan Sodankylän Sakatin kaivoshankkeen hakiessa EU:n strategiseksi hankkeeksi. Suomen luonnonsuojeluliiton (SLL)...
12.5.2025 13:01

Sitra vähentää enintään 29 työpaikkaa – Painopiste siirtyy innovaatioiden rahoittamiseen

Sitran kotimaan toimintojen henkilöstömäärä laskee ensi vuonna 133 henkilötyövuoteen.
12.5.2025 12:43

Pörssit pärähtivät nousuun USA:n ja Kiinan tullitauon myötä

Dollari vahvistui ja raakaöljyn hinta kipusi – Helsingissä nousivat metsäyhtiöt ja Neste.
12.5.2025 12:40

Aihetunnisteet

puolueet sosiaali- ja terveyspalvelut Sote soteuudistus sotevaliokunta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00
Ukraina paljasti vakoiluverkoston
Uutiset | 9.5.2025 21:55
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Miksi sanomme Tukholma ja Pietari, kun muissa kielissä ne ovat Stockholm ja St. Petersburg? – Professori kertoo syyn
Uutiset | 11.5.2025 18:00
Historia | Suomen ensimmäinen helikopteri oli suuri hämmästelyn aihe – Kuusamon koskisodissakin löytyi käyttöä 
Uutiset | 10.5.2025 21:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05
Usein ajatellaan, ettei näitä pelättyjä tauteja saa niin helposti kaupungeissa – Tutkimus osoittaa toisin
Uutiset | 11.5.2025 22:00
Vanhempainvapaalta palannut Annika Saarikko: Äitiys on opettanut vaeltamaan tunnekartaston jokaisella laidalla
Uutiset | 11.5.2025 8:55
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Ukraina paljasti vakoiluverkoston
Uutiset | 9.5.2025 21:55
Reuters: Hegsethin määräys pysäyttää Ukrainan sotilasapu yllätti Valkoisen talon
Uutiset | 6.5.2025 21:39
Ukraina hyökkäsi lennokeilla venäläisille lentokentille – myös Moskovaan
Uutiset | 6.5.2025 8:27
Eduskunta kiitteli vesihuollon varmistamista kansallisiin käsiin – oppositio näpäytti Essayahia
Uutiset | 6.5.2025 19:06
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Kotimainen traktoridiesel teki bensarosvosta talousihmeen – “Jeep-Valmet” oli yllättävän toimiva viritys 
Uutiset | 12.4.2025 21:00
Raatteen tieltä Röyttään – Äkkipikainen suomalaiskenraali johti Lapin sotaa omavaltaisesti, mutta menestyksekkäästi
Uutiset | 12.4.2025 16:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Hävetkää, perkeleet, julisti piispa Jari Jolkkonen venäläisille – ”Se viesti oli tarkkaan harkittu”
Uutiset | 18.4.2025 9:40
Venäjä aikoo käyttää pakkolunastettua amerikkalaisyritystä sotilaidensa ruokkimiseen
Uutiset | 17.4.2025 22:02
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Söpö jyrsijä voi nakertaa kotiisi hengenvaarallisia vaurioita – Silti sille ei saa tehdä mitään moneen kuukauteen
Uutiset | 13.4.2025 17:30
Kiinalaissotilaat ovat jo pitkään julkaisseet somepäivityksiä Ukrainasta – Kiina hermostui Zelenskyin vihjailuista
Uutiset | 11.4.2025 9:30

Uusimmat

Luonnonsuojeluliitto: Sakatin kaivoksen kestävyyttä ei kyetä perustelemaan
Uutiset | 12.5.2025 13:01
Sitra vähentää enintään 29 työpaikkaa – Painopiste siirtyy innovaatioiden rahoittamiseen
Uutiset | 12.5.2025 12:43
Pörssit pärähtivät nousuun USA:n ja Kiinan tullitauon myötä
Uutiset | 12.5.2025 12:40
Stubb soitteli taas Trumpin ja Zelenskyin kanssa – Aiheena Ukraina
Uutiset | 12.5.2025 12:21
Kesän tiemerkintätyöt ovat alkaneet – Väylävirasto toivoo malttia ja varovaisuutta
Uutiset | 12.5.2025 11:04
Lohjan kaupunki ei ole lykkäämässä kauppoja Hypercon kanssa: ”Olisi erikoislaatuista”
Uutiset | 12.5.2025 10:54
Venäjä lähetti Ukrainaan toistasataa taistelulennokkia vaikka aselevon toivottiin alkavan
Uutiset | 12.5.2025 10:38
Patrian johtama sodankäynnin tekoälyhanke sai 45 miljoonan EU-rahoituksen
Uutiset | 12.5.2025 10:06
MT-kysely: Suomalaiset toivovat seuraavasta hallituksesta sinipunamultaa
Uutiset | 12.5.2025 10:00
Kurdien separatistijärjestö PKK lopettaa toimintansa
Uutiset | 12.5.2025 9:42
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mikä äitiydessä on parasta? Entä vaikeinta? – Keskustan kansanedustajat ja mepit kertovat
Uutiset | 11.5.2025 19:00
Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05
Orpo joutui prässiin ammattiliittojen vastaisesta kampanjoinnista, Purralta pääsi kielletty sana 
Uutiset | 8.5.2025 18:27

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Luonnonsuojeluliitto: Sakatin kaivoksen kestävyyttä ei kyetä perustelemaan
Uutiset | 12.5.2025 13:01
Sitra vähentää enintään 29 työpaikkaa – Painopiste siirtyy innovaatioiden rahoittamiseen
Uutiset | 12.5.2025 12:43
Pörssit pärähtivät nousuun USA:n ja Kiinan tullitauon myötä
Uutiset | 12.5.2025 12:40
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Luottamushenkilöiden kytkökset läpivalaistava
Mielipide | 9.5.2025 10:40
Lukijalta: Osaaminen ei kohtaa, vaikka se on viereisessä huoneessa
Mielipide | 9.5.2025 10:37
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00
Lukijalta: Hylätyt äänet
Mielipide | 8.5.2025 10:38
Lukijalta: Pohteen Digitaalinen sotekeskus on hyvä palvelu
Mielipide | 5.5.2025 12:38
Lukijalta: Vantaalla voitettiin joukkuepelillä
Mielipide | 5.5.2025 12:46
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00
Lukijalta: Petteri Orpo vie ja Riikka Purra komppaa!
Mielipide | 6.5.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste