Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Näkökulma: Samuli Vänttilä Näkökulma
Ihmisiä tutustumassa Auschwitzin keskitysleirin jäänteisiin joulukuussa 2019. (Kuva: LEHTIKUVA / AFP / JANEK SKARZYNSKI)

Näkökulma | Viihdeteollisuus takoo rahaa natseilla – Yksi asia kuitenkin unohtuu

Perimmäiset kysymykset holokaustista koskevat meitä kaikkia, ihan jokaista, toimittaja Samuli Vänttilä kirjoittaa
Samuli Vänttilä 26.1.2025 10:00, muokattu 8.5.2025 16:26
a– a+
Näkökulma

Rauhallinen ravintolailta katkeaa kadulta kuuluviin jarrunkirskahduksiin. Ruskeapaitaiset natsit syöksyvät sisään, huutavat, öykkäröivät ja ovat holtittoman väkivaltaisia.

Suunnilleen noin menee yksi kuvaus brittikirjailija Ken Folletin teoksessa Maailman talvi. Teos on keskimmäinen aikanaan hittisuosion saavuttaneesta Folletin Vuosisatani-trilogiasta.

Follet ei ole klassikkotason kirjailija. Hänen tuotantonsa on historiallista draamaa, johon kuuluvat televisiosarjoista tutut juonenkäänteet. Ansiokkaasti ja viihdyttävästi hän kuitenkin kuljettaa viiden eri suvun jäseniä halki hurjan 1900-luvun tapahtumien.

Maailman talvessa natsit ryntäävät sisään ravintolaan toista maailmansotaa edeltävässä Saksassa.

Folletin tapa kuvata natsien vaikutusvallan kasvua on tuttu lukemattomista muista kirjoista ja elokuvista. Natsit syöksyvät yhtäkkiä jostain, karjuvat käskyjä sylki roiskuen ja esiintyvät läpikotaisin pahoina.

Kuvaustapa on sinänsä perusteltua ja oikeutettua. Natsit tekivät kaikkea sitä julmuutta, joista kirjoissa ja elokuvissa kerrotaan. 

Lukijansa ne päästävät kuitenkin jollain tapaa helpolla. Ne eivät pakota pohtimaan kaikkein vaikeimpia kysymyksiä.

Aihe on ajankohtainen, sillä Auschwitzin keskitysleirin vapauttamisesta tulee maanantaina 27. tammikuuta kuluneeksi 80 vuotta.

Auschwitz on ihmiskunnan pahuuden ilmentymä. Eräänlainen nollapiste, jota alemmaksi on moraalisesti vaikea mennä. 

Kuolemantehdas kaasukammioineen, käsittämättömine julmuuksineen ja ryöstämisineen edustaa sellaista sysimustaa pimeyttä, jota meidän muutama sukupolvi myöhemmin syntyneiden on vaikea käsittää.

Ehkä siksi natseista ja holokaustista kertovat kirjat ovat niin valtavan suosittuja. 

Markkinat tuottavat niitä meille jatkuvasti. Kun kirjoittaa sanan Auschwitz digitaaliseen kirjapalveluun, tulee esiin kymmeniä tuotoksia. On Auschwitzin tatuoijaa, tanssijaa, tallipoikaa, kätilöä, kaksosia ja lukemattomia muita.

Kirjojen ja elokuvien kautta pyrimme ehkä jotenkin käsittelemään käsittämätöntä ja pelottavaa pahuutta, jonka tiedämme olevan ihmisten aiheuttamaa todellisuutta. 

Samalla yritämme työntää sitä jonnekin kauemmaksi.

Siinä meitä auttaa kuvauksen brutaalius. Kaikessa järkyttävyydessään se pitää meidät riittävän etäällä siitä tosiasiasta, että holokaustin toteuttajia olivat tavalliset ihmiset, aivan kuten sinä, minä, työkaverimme tai naapurimme.

Miten heistä tuli sellaisia? Miten he kykenivät kaikkeen siihen?

Auschwitzin keskitysleiri Puolassa vapautettiin 27. tammikuuta 1945. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Pohdinta natsien pahuudesta ei ole uusi ilmiö.

Saksanjuutalainen politiikan teoreetikko Hannah Arendt julkaisi vuonna 1963 kuuluisan ajatuksensa pahuuden arkipäiväisyydestä. 

Aihetta hän käsittelee SS-johtaja Adolf Eichmannin oikeudenkäyntiin liittyvässä teoksessaan Eichmann in Jerusalem.

Arendtin mielestä Eichmann ei ollut raakalaismainen ja läpeensä paha, vaan pilkuntarkka byrokraatti, joka noudatti sääntöjä kykenemättä erottamaan hyvää ja pahaa toisistaan. Arendtin mukaan natsijärjestelmä teki Eichmannista rikollisen. Hän eli systeemissä, joka salli, oikeutti ja määräsi juutalaisten ja muiden vähemmistöjen hirveän kohtelun.

Sittemmin Eichmann tuomittiin Jerusalemissa kuolemaan.

Arendtin ajatukset olivat aikanaan vallankumouksellisia. Ne käynnistivät laajan ja poleemisen keskustelun, jossa Arendtin tulkintoja kyseenalaistettiin voimakkaasti. Eriyisesti äimisteltiin sitä, miten itsekin natseja paennut saksanjuutalainen Arendt voi inhimillistää ja ymmärtää verenhimoisia kansanmurhaajia.

Arendt kuitenkin piti Eichmania vastuullisena tekemisiinsä. Arendt korosti, että ihmisen vastuu teoistaan ei riipu tekojen motiiveista. Eichmann oli vastuussa tekemisistään sekä moraalisesti että juridisesti, vaikka hän noudattikin käskyjä niitä sen kummemmin ajattelematta.

Myöhempi akateeminen tutkimus on antanut Arendtin näkemyksille arvonsa.

Ihmisen uskollisuus järjestelmälle liittyy autoritääriseen ja totalitaristiseen järjestelmään, joka natsi-Saksassa toimi. Arendt pohtii sitä laajemmin teoksessaan Totalitarismin synty (1951).

Olennaista asiasta on ymmärtää se, ettei vaihtoehdottomiin totuuksiin ja toisten ihmisten alistamiseen nojaava poliittinen toiminta synny koskaan itsestään. 

Taustalla on aina joku, joka vihaa lietsoo. Joku, joka antaa yksinkertaistettuja selityksiä monimutkaisiin ongelmiin. Joku, joka ruokkii niitä vihan vimmalla, oman kansan oikeudella palauttaa jotain menetettyä.

Ihmiset hyppäävät mukaan ajan ihanteisiin. Toteuttavat niitä, koska uskovat niiden olevan oikeita, perusteltuja ja vastuullisia. Ehkä syvällisesti pohtimatta, onko yleisesti oikeana pidetty toimintatapa lopulta väärin.

auschwitz
Natsit surmasivat holokaustin aikana noin kuusi miljoonaa juutalaista. Vaino kohdistui myös moniin muihin vähemmistöihin. LEHTIKUVA / AFP PHOTO / JANEK SKARZYNSKI

Aihe on erittäin tärkeä juuri nyt, kun vihan voima paukkuu ja läikkyy vähän joka puolella. Esimerkkejä toisen ihmisryhmän julmasta kohtelusta löytyy liian paljon myös nykyajasta: venäläisten raakuudet Buchassa ja muualla Ukrainassa, uiguurien kohtelu Kiinassa, rohingyat Myanmarissa, sisällissota Sudanissa ja Israelin sekä Hamasin toimet Lähi-idässä.

Mutta asiaa ei kuitenkaan voi ulkoistaa aina jonnekin muualle. Historian saatossa on nähty uudestaan ja uudestaan, ettei mikään ihmisryhmä, kansa, poliittinen aatesuunta tai uskonto ole immuuni sen enempää vainoajan kuin vainotunkaan roolille.

Siksi perimmäiset kysymykset holokaustista koskevat meitä kaikkia, ihan jokaista.

Yhteiskunnissa on aina piilossa asenteita ja epäluuloja, joita ruokkimalla vihan voi saada valloilleen. 

Se ei koskaan tapahdu hetkessä. Asenteet hiipivät hiljalleen ja huomaamatta. Ennen pitkää niistä tulee normaaleja, yleisesti hyväksyttyjä ajatuksia, joiden myötä jonkun ihmisryhmän vapauden kaventamisesta tulee oikeutettua. Ja kun juna liikkuu, sitä on vaikea pysäyttää.

Siksi myös kirjojen ja elokuvien tavalla kuvata natseja on merkitystä.

On olennaista ymmärtää, etteivät natsit syöksyneet yhtäkkiä jostain. Natsiaatteen nimissä toimineet ihmiset eivät olleet läpikotaisin pahoja ja verenhimoisia. 

He olivat tavallisia perheenisiä, veljiä ja isoisiä, joista monet menivät päivän päätteeksi kotiin, suukottivat ehkä vaimoaan ja hauskuuttivat lapsiaan. He miettivät aivan tavallisia asioita, tunsivat samanlaisia tunteita kuin kaikki muutkin, painoivat illalla päänsä tyynyyn ja nukahtivat.

Siitä huolimatta he tekivät kansanmurhan, jonka hirvittävyys nousee yli ymmärryksen.

Se on kuva, jota emme halua katsoa. Emmekä ehkä kestä katsoa. Paha on helpompi ulkoistaa jonnekin, joka on kaukana minusta ja meistä, tavallisista ihmisistä.

Sillä pohjimmiltaan kyse on peiliin katsomisesta. Miten minä, sinä ja me kaikki olisimme toimineet vastaavassa tilanteessa?

Samuli Vänttilä Toimittaja

Lue myös

Auschwitzin vapautuksesta 80 vuotta – Venäjän edustajia ei haluttu muistotilaisuuteen

Auschwitz-Birkenaun keskitys- ja tuhoamisleirin vapautuksesta tulee tänään kuluneeksi 80 vuotta. Samalla vietetään holokaustin...
27.1.2025 9:20

Wladyslaw syntyi Auschwitzissa, Albrecht menetti isänsä – Katso tarina

Auschwitzin keskitysleiri vapautettiin 80 vuotta sitten
27.1.2025 19:06

"Juuri antisemitismi johti holokaustiin" – Auschwitzissa muistettiin vankien vapautumista

Venäjä ei saanut kutsua, Netanjahu ei tullut.
27.1.2025 19:19

Aihetunnisteet

Historia holokausti juutalaisten kansanmurha kansanmurha natsi-Saksa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Puheenvuoro

Leea Putula:
Keskusta, kuuntele opiskelijaasi!
Puheenvuoro | 30.6.2025 10:55
Antti Kaikkonen:
Nato-kokous vahvisti liittokuntaa
Puheenvuoro | 26.6.2025 13:41
Hilkka Kemppi:
Hallitus tekee korkean riskin talouspolitiikkaa 
Puheenvuoro | 19.6.2025 12:49
Markus Lohi:
Valtava virhe
Puheenvuoro | 18.6.2025 13:55
Maria Pannula:
Tulevaisuuden päättäjät kasvavat vastuusta
Puheenvuoro | 16.6.2025 18:04

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Natsien raamattu täyttää sata vuotta – tekijänoikeus säilyi
Uutiset | 12.7.2025 22:30
Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Hellevaroitus annettu – THL kertoo, miten varautua
Uutiset | 11.7.2025 23:00
Supertähti tulee Suomeen
Uutiset | 11.7.2025 23:30
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
Tänä vuonna lakkojen ja suppilovahveroiden löytämisessä auttaa moderni jippo
Uutiset | 9.7.2025 19:15
Onko sade ilman puhdistaja vai päin vastoin? – Tieku: Näin sade vaikuttaa, nämä ovat parhaat tuulensuunnat
Uutiset | 12.7.2025 23:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tämä on suosituinta metsästystä – 2,9 miljoonaa metsästyspäivää
Uutiset | 13.7.2025 21:00
Katso punkkivinkit – ”jokainen purema kannattaa ottaa vakavasti”
Uutiset | 13.7.2025 19:00
Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste