Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

KD:n Östman: Sanktiomenettely ei juuri muuta toimintaa

3.9.2025 17:34
Lue lisää 
Pohjavesi
Moderni betoninen talousvesikaivo Lammassaaressa Helsingissä syyskuussa 2015. Kaivo on tyypiltään rengaskaivo. (Kuva: CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.fi) / Wikimedia Commons)

Moni tuskailee veden riittävyyden kanssa – Tässä asiantuntijan vinkit kaivon omistajalle

Kaivoveden riittävyys riippuu käytännössä siitä, miten vettä sataa
Lauri Heikkilä 9.11.2024 12:00, muokattu 12.11.2024 11:37
a– a+
Pohjavesi

Suomessa asumisen suurimpia etuja on varmasti se, että täällä riittää vettä ja se on puhdasta.

Vailla huolia ei suomalainenkaan voi vesiasioissaan aina olla.

Haja-asutusalueiden omakotitalojen tai mökkien kaivoista voi loppua vesi, ja tämä on periaatteessa tuuripeliä.

Suomen ympäristökeskuksen (Syke) johtava hydrogeologi Ritva Britschgi kertoo Suomenmaalle, että kaikkein eniten kaivoveden riittävyyteen vaikuttaa sadanta. Siis se, miten sateet tuovat vettä, joka imeytyy maaperään pohjavedeksi.

Toinen tärkeä tekijä on se, millaisessa maaperän muodostumassa oma kaivo sijaitsee.

– Kun kyse on pienistä muodostumista, ne reagoivat vesitilanteisiin herkästi. Isommissa muodostumissa vesivarasto on suuri, ja pohjaveden pinta lähtee laskemaan hitaammin, Britschgi toteaa.

– Vuosittain aika monikin kaivo kuivuu, ja se johtuu juuri sadannan pienuudesta. Voi olla pieniäkin alueita, joille sadanta ei vain osu.

Käytännössä asialle ei voi siis mitään, jos omalle alueelle ei vain osu sateita. Tällä hetkellä kuivuneita kaivoja on etenkin Itä-Suomessa.

Britschgi toteaa, että kaivoa kaivaessa savimaa on sellainen maatyyppi, johon ei ainakaan kannata kaivaa, vaikka siinäkin voi olla omia vesipesiään. Savi kuitenkin läpäisee huonosti.

– Se toki kerää vettä laajemmalta, mutta ei varmastikaan kovin antoisia kaivoja tule.

Hydrogeologi muistuttaa, että kiinteistön omistajan vastuulla on se, että kiinteistöllä on riittävästi puhdasta talousvettä käytettävissä.

– Kaivon vedenlaatu on syytä tutkia säännöllisesti. Kerran kolmessa vuodessa tehdään suppea tutkimus ja kuuden vuoden välein laajempi tutkimus.

– Kuivuustilanteessa kaivoveden laatu voi heiketä ja muutoksia voi tulla myös vesitilanteen parantuessa kuivuuden jälkeen. Kaivoveden laatu on tärkeää tarkistaa aina, kun siinä on havaittavissa muutoksia.

Kun kaivoja haluaa kunnostaa, on syytä ottaa yhteyttä kunnostusyrityksiin.

– Aina ei suositella kuivimpaan hetkeen kaivon kunnostusta, mutta toisaalta, kun vedenpinta on alimmillaan, näkee, mistä saa vettä kaivoon.

– Silloin varmimmin tulevaisuudessakin kestää kuivempiakin jaksoja, Syken Britschgi neuvoo.

Haja-asutusalueiden kiinteistöille on käytännössä kolme erityyppistä kaivomahdollisuutta. Yleisin on Syken sivujen mukaan rengaskaivo, johon käytetään betonisia kaivonrenkaita. Porakaivo porataan kallioperään, ja se hyödyntää kallion rakosissa virtaavaa pohjavettä. Tällaisen kaivon antoisuus ei välttämättä ole kovin suuri. Harvinaisempi siiviläputkikaivo on ollut monen yhdyskunnan ratkaisu. Siinä vesi tulee kaivoputkeen seinämien ja pohjan siivilöiden läpi. Se soveltuu etenkin hiekka- ja sora-alueille. Putken halkaisija on yleisimmin 40 senttimetriä.

Jätekaivon asennusta vuonna 2015. Asiantuntijan mukaan jos kiinteistökohtaiset jätevesijärjestelmät toimivat huonosti, niistä voi kulkeutua vedenottokaivoon haitta-aineita. (Kuva: Suomenmaan arkisto)

Entäs sitten veden puhtaus?

– Suomessa on hyvä laki. Pohjaveden pilaamiskielto on ehdoton. Mutta jos ajatellaan isompiakin (vesi)muodostelmia, on maaperässä, jonne on rakennettu paljon asutusta ja teollisuutta, riskiä aiheuttavia tekijöitä, Britschgi arvioi.

– Pohjaveden puhtaana säilyminen vaatii kyllä koko ajan toimenpiteitä. Suojelusuunnitelmien laadinnalla on pyritty näitä edistämään. Katsotaan koko pohjavesialue ja toiminnot, mitkä edistävät puhtaana säilymistä.

Jos ajattelee omien kaivojen pohjaveden puhtautta, niin omalla tontilla tapahtuvaan toimintaan kannattaa kiinnittää huomiota.

– Jos on läpäisevä maakerros, kaikki mahdollinen valuu kyllä. Bensa, öljy, puutarhan torjunta-aineet voivat mennä omaan kaivoon. Jos kiinteistökohtaiset jätevesijärjestelmät toimivat huonosti, niistäkin voi kulkeutua kaivoon haitta-aineita.

Myös kuivuustilanne voi Britschgin mukaan tuoda yllätyksiä puhtaustilanteeseen.

– Kun kaivon vedenpinta alenee, ja se yrittää saada vettä ympäristöstä pohjaveden virtaussuhteiden muututtua, voi kauempaakin päästä haitta-aineita kulkeutumaan kaivoon.

Kuivuusriskit voivat kasvaa Suomessa tulevaisuudessa. Maa- ja metsätalousministeriön tiedotteen (8.11.) mukaan ilmastonmuutos sekä lisää että pahentaa kuivia kausia.

– Merkittävimmät kuivuusriskit kohdistuvat erityisesti vesihuoltoon ja maatalouteen, mutta myös metsätalous, vesivoima ja ekosysteemit kärsivät kuivuudesta, tiedotteessa todetaan.

Ministeriö on valmistellut muutaman muun ministeriön kanssa suuntaviivat kuivuusriskien hallintaan. Edessä on toimien jalkauttaminen.

Syke seuraa myös kuivuutta. Ritva Britschgi kannustaa ilmoittamaan mahdollisesta kuivuneesta kaivosta Suomen ympäristökeskukselle. Syke kerää tietoa kuivuneista kaivoista, jotka voi ilmoittaa keskuksen sivujen kautta. Syke pitää myös yllä vesitietopankkia.

Lue myös

Varoitus kohtalokkaasta sodasta: "Silloin olemme vakavassa pulassa"

Brittiläisen SOAS China Instituten johtaja Steve Tsang varoittaa länsimaita Kiinan sotilasmahdin kasvusta. – Jos päädymme...
3.9.2025 21:32

Suoran lähetyksen mikrofoni paljasti Putinin ja Xin keskustelun elinsiirroista ja kuolemattomuudesta

Venäjän ja Kiinan presidenttien Vladimir Putinin ja Xi Jinpingin kuultiin keskustelevan elinsiirroista ja...
3.9.2025 20:01

Poliittisen mainonnan sääntely kiristyy – eduskunta kiitteli vaalimanipulointia vaikeuttavaa lakipakettia

Poliittisen mainonnan sääntely kiristyy vaalimanipuloinnin ja ulkomaisen vaaleihin sekaantumisen torjumiseksi. Eduskunta sai oikeusministeri Leena...
3.9.2025 18:34

Aihetunnisteet

haja-asutusalueet kaivot kiinteistöt mökit omakotitalot pohjavesi vesi vesihuolto vesitalous ympäristö

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Trump: Putin on pettymys
Uutiset | 2.9.2025 22:17
Murska-arvio Ukrainasta: ”Koko juttu romahtaa”
Uutiset | 1.9.2025 22:02
Suomalaisen olympiavoitto herätti raivoa – Tinttasiko lehtimies häntä leukaan?
Uutiset | 31.8.2025 20:30
Suunnitteleeko Venäjä uutta hyökkäystä? – Putin kommentoi
Uutiset | 2.9.2025 21:04
Miksi Trump ei iske Venäjää lisäpakotteilla? – Syitä on kaksi, asiantuntija sanoo CNBC:lle
Uutiset | 2.9.2025 21:30
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Lihansyöjäbakteeritapaukset yleistyvät – tutkijoiden mukaan syy on selvä
Uutiset | 27.8.2025 21:37
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Suomeen leviää nyt hyvin voimakkaasti allergisoivaa siitepölyä – Erityisesti yhdelle ryhmälle oireita
Uutiset | 28.8.2025 21:11
Välikohtaus Itämerellä – Nato-koneet ilmaan
Uutiset | 27.8.2025 11:12
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Lihansyöjäbakteeritapaukset yleistyvät – tutkijoiden mukaan syy on selvä
Uutiset | 27.8.2025 21:37

Uusimmat

Varoitus kohtalokkaasta sodasta: ”Silloin olemme vakavassa pulassa”
Uutiset | 3.9.2025 21:32
Suoran lähetyksen mikrofoni paljasti Putinin ja Xin keskustelun elinsiirroista ja kuolemattomuudesta
Uutiset | 3.9.2025 20:01
Poliittisen mainonnan sääntely kiristyy – eduskunta kiitteli vaalimanipulointia vaikeuttavaa lakipakettia
Uutiset | 3.9.2025 18:34
Putin: Venäjä jatkaa taisteluja Ukrainassa, jos rauhansopimukseen ei päästä – ”Tulkoon Zelenskyi Moskovaan”
Uutiset | 3.9.2025 17:34
KD:n Östman: Sanktiomenettely ei juuri muuta toimintaa
Uutiset | 3.9.2025 17:34
Pohjoismaat ja Baltia: Venäjä ei halua rauhaa Ukrainaan, vaan keksii tekosyitä
Uutiset | 3.9.2025 17:20
Pohjois-Karjalan liitto pettyi budjettiin: Rajamaakuntien tulevaisuus unohtui, Lieksanjoen silta ainoa valopilkku
Uutiset | 3.9.2025 16:50
HS: Taloustieteilijät näkevät hallituksen budjettipäätöksissä kikkailua
Uutiset | 3.9.2025 16:48
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
”Vastustaa karkottamista” – Näin Milan Jaffin tapaus etenee
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Tämä on jo todella noloa
Uutiset | 2.9.2025 14:43
Päätoimittajalta: Keskisarjalta halpa temppu – PS turvautuu nyt törkypuheeseen
Uutiset | 28.8.2025 13:29
Toimittajalta | Hakaristin on aikakin kadota Ilmavoimien lipuista – mutta miksi sitä vaalittiin näin kauan?
Uutiset | 29.8.2025 12:25

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varoitus kohtalokkaasta sodasta: ”Silloin olemme vakavassa pulassa”
Uutiset | 3.9.2025 21:32
Suoran lähetyksen mikrofoni paljasti Putinin ja Xin keskustelun elinsiirroista ja kuolemattomuudesta
Uutiset | 3.9.2025 20:01
Poliittisen mainonnan sääntely kiristyy – eduskunta kiitteli vaalimanipulointia vaikeuttavaa lakipakettia
Uutiset | 3.9.2025 18:34
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen asuntopolitiikka sekaisin kuin käkikello
Mielipide | 3.9.2025 14:36
Lukijalta: Talousongelmien syyt ja seuraukset
Mielipide | 3.9.2025 14:32
Lukijalta: Yksityistiet tarvitsevat lisärahoitusta syksyn talousarvioissa
Mielipide | 3.9.2025 13:54
Lukijalta: Budjettiriihessä höynäytysyritys – tämä ei ole Suomen liikuntamyönteisin hallitus
Mielipide | 3.9.2025 13:49
Lukijalta: Ihmisarvon polkeminen ei kuulu sivistysvaltioon
Mielipide | 29.8.2025 8:59
Lukijalta: Halpa temppu vai harkittua politiikkaa?
Mielipide | 29.8.2025 9:03
Lukijalta: Kipu ja mieli
Mielipide | 26.8.2025 11:01
Lukijalta: Palestiinan valtio – käänteinen DDR
Mielipide | 1.9.2025 14:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustan Siika-aho: Orpon johtajuuden puute käy Suomelle kalliiksi
Uutiset | 23.8.2025 11:38
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste