Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia

14.12.2025 15:40
Lue lisää 
Politiikka
TE-toimistot jäävät historiaan. Kuvassa Helsingin Pasilan TE-toimisto 16. maaliskuuta 2023. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

Työttömien asiat siirtyvät kunnille, mutta lankeaako niille myös uudistuksen lasku?

Kuntaliiton mukaan rahoitusvaje on sadan miljoonan euron luokkaa.
Pauliina Pohjala 7.9.2024 10:00, muokattu 6.9.2024 20:52
a– a+
Politiikka

Työllistämisvastuu siirtyy ensi vuoden alussa valtiolta kunnille. TE-toimistot jäävät historiaan ja tilalle tulevat kuntien muodostamat työllisyysalueet.

Kuntaliiton mukaan Petteri Orpon (kok.) hallitus antaa tähän liian vähän rahaa.

Kuntien on määrä saada täysi valtionosuus uusiin tehtäviinsä. Kuntaliitto kuitenkin laskee, että kunnille syntyy ensi vuonna kustannuksia 900–950 miljoonalla eurolla, vaikka rahoitusta on luvassa vain 823 miljoonaa euroa.

– Rahoitusvaje ei ole ihan pieni, kun puhutaan yli sadasta miljoonasta eurosta, kuntatalousasioiden johtaja Sanna Lehtonen Kuntaliitosta sanoo.

– Jos tehtävät siirretään kuntiin tällä tavalla alirahoitettuina, niin kunnat joutuvat tasapainottamaan talouttaan muilla keinoilla. Se uhkaa näivettää esimerkiksi sivistystoimen palveluita tai lisätä veronkorotuspainetta, hän lisää.

Valtion rahoitus perustuu vuoden 2023 työttömyysetuusmenoihin.

– Työttömyys on lisääntynyt ja sitä kautta menoja on enemmän, Lehtonen huomauttaa.

Työmarkkinatuen lisäksi kunnat rahoittavat jatkossa osan Kelan maksamasta peruspäivärahasta ja työttömyyskassojen maksamasta ansiopäivärahasta. Kuntien rahoitusvastuu aikaistuu nykyisestä ja kasvaa portaittain työttömyyden pitkittyessä.

Tähän asti Kela on laskuttanut kunnilta osan työmarkkinatuesta silloin, työttömyyttä on kestänyt 300 päivää, mutta jatkossa raja on vain sata päivää.

Työministeri Arto Satonen (kok.) vahvistaa, että uudistuksen tarkoituksena on ohjata kuntia kustannustehokkaaseen työvoimapalveluiden järjestämiseen.

Ministeri kertoo, että valtionosuuksiin lisätään ensi vuodelle se määräraha, joka olisi budjetoitu myös tilanteessa, jossa valtio vastaisi edelleen työvoimapalveluiden järjestämisestä.

– Kunnat voivat itsenäisesti päättää, kuinka paljon ne budjetoivat rahoitusta työvoimapalveluiden järjestämiseen. Kunnan päättämä työvoimapalveluiden budjetti voi olla laskennallista valtionosuutta pienempi tai suurempi, Satonen sanoo.

Työministeri Arto Satosen (kok.) mukaan kuntia ohjataan kustannustehokkaaseen työvoimapalveluiden järjestämiseen. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Kuntien työllistämisvastuuseen tuo vaikeusastetta se, että työttömyysturvaan on myös tehty useampia heikennyksiä.

Ansiopäivärahaan oikeuttava työssäoloehto piteni syyskuun alussa puolesta vuodesta vuoteen. Työssäoloehtoa ei hallituksen päätöksellä enää kerry palkkatuetusta työstä eikä työllistymistä edistäviin toimenpiteisiin osallistumisesta.

Tämä kaikki on omiaan lisäämään painetta myös toimeentuloluukulla. Toimeentulotuestakin kunnat rahoittavat puolet.

– Jos toimeentulotukimenot kasvavat, siitäkin tulee kunnille lisälaskua kaiken päälle, Kuntaliiton Lehtonen sanoo.

Reisjärven kunnanjohtaja Matias Ojalehto näkee selvän riskin siinä, että TE-palveluiden uudistus ”lankeaa taas kunnille maksettavaksi”.

– Meillä se tarkoittaisi käytännössä verojen nostoa, sillä hallinnon menot ovat jo valmiiksi pienet. Sivistyspuolellakaan ei ole muuta kuin tekeviä käsiä. Lakisääteisistä palveluista ei kuitenkaan voida enää säästää, hän sanoo.

– Kunnat ovat kuitenkin tässä tosi erilaisissa tilanteissa. Reisjärvellä työttömyysprosentti vain 5,5 ja meillä on huutava pula työvoimasta, keskustataustainen Ojalehto kertoo.

Kuntien muodostamia työllisyysalueita syntyy 45. Reisjärvi kuuluu Raahen TE-alueeseen, joka on Ojalehdon mukaan lähtenyt myöhään liikkeelle muihin verrattuna.

– Esimerkiksi talousarvio ensi vuodelle on vielä täysin hämärän peitossa. Se on pieni haaste, koska meidän pitäisi jo pystyä varautumaan ensi vuoteen.

Ojalehtoa huolestuttaa myös se, miten työllisyysalue onnistuu palvelemaan työvoimapulasta kärsiviä alueita.

– Tuleeko siellä riittävästi esiin se, mistä me saisimme koulutettua työvoimaa?

Ojalehdon mukaan työvoiman saantia pahentavat muut hallituksen päätökset.

– Liukuhihnalta vaikeutetaan ihmisten työllistymistä, hän sanoo.

Reisjärvellä näkyy esimerkiksi työttömyysturvan suojaosan poistaminen. Työttömyyspäivärahan saaja sai aiemmin ansaita 300 euroa kuukaudessa ilman, että palkka tai yritystulo vaikutti päivärahaan. Se helpotti sopimuspalokuntalaisten saamista keikoille, Ojalehto kertoo.

Toinen ongelma liittyy työvoiman liikkuvuuteen. Hallitus korotti matkakuluvähennyksen omavastuuta 750 eurosta 900 euroon ja lopetti väliaikaiset korotukset matkakulujen verovähennyksiin.

– Tarvitsisimme naapurikunnista ja vähän kauempaakin työvoimaa, mutta matalapalkkaista työtä ei kannata ottaa sieltä vastaan, Ojalehto kuvaa työmatkakulujen kasvun vaikutuksia.

Kuntaliitossa pidetään hyvänä sitä, että työllisyyspalvelut siirtyvät valtiolta kunnille. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Sekä Kuntaliitossa että Reisjärvellä pidetään kuitenkin hyvänä periaatteena sitä, että työllisyyspalvelut siirtyvät lähemmäs kuntalaisia. Asiasta linjasi jo edellinen Sanna Marinin (sd.) hallitus.

Ojalehtoa hiertää silti se, että kunnat pakotettiin tietyn kokoisiin alueisiin.

– Raahen alue on maantieteellisesti erikoinen, se ulottuu Raahesta Reisjärvelle ja Pyhäjärvelle, eikä meillä ole aiempaa luonnollista yhteistyötä.

Sanna Lehtonen Kuntaliitosta toteaa, että kunnilla on selkeä intressi elinvoiman edistämiseen ja työllisyyden lisäämiseen.

– Kunnat ja kaupungit haluavat näitä tehtäviä hoitaa, mutta isoin ongelma näyttää siltä, että tämä on jo lähtötilanteessa vajaasti rahoitettu.

Lue myös

Historia | Riippuvuus Romanian öljystä oli natsi-Saksalle kohtalokasta – synteettinen polttoaine ei pelastanut

Saksan kuudennen armeijan antautuminen Stalingradissa 1943 käänsi toisen maailmansodan kulun ja merkitsi lopun...
14.12.2025 21:15

Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia

Joulun suosikkilahjoihin kuuluva robotti-imuri helpottaa arkea, mutta voi aiheuttaa myös yllättäviä vahinkoja. Moppaavat...
14.12.2025 15:40

Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee

Eturauhassyöpään sairastuu vuosittain yli 5 000 miestä. Noin tuhat kuolee siihen vuosittain.
14.12.2025 14:04

Aihetunnisteet

Arto Satonen kuntaliitto Politiikka TE-toimistot työllisyys työttömät

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Näitä tuotteita suomalaiset ostavat joululahjaksi
Uutiset | 12.12.2025 21:26
Brittikenraali soittaa hälytyskelloja: ”Minua huolestuttaa eniten se, mitä aaltojen alla tapahtuu”
Uutiset | 9.12.2025 22:15
Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Miehet huomio! Tällainen ruokavalio voi hidastaa ikävän syövän etenemistä
Uutiset | 12.12.2025 21:45
Kela suosittelee hakemaan korttia, joka oikeuttaa hoitoon ulkomailla – voimassaoloaika pitenee viiteen vuoteen
Uutiset | 11.12.2025 10:11
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
Trump varoittaa maailmansodasta: ”Kaikki pelaavat pelejään”
Uutiset | 12.12.2025 21:35
Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?
Uutiset | 13.12.2025 21:05
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Järkytys leviää: Hallitus vei köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin
Uutiset | 11.12.2025 14:18
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Jyrähdys Brysselistä: Nyt USA meni liian pitkälle
Uutiset | 8.12.2025 23:02
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19

Uusimmat

Historia | Riippuvuus Romanian öljystä oli natsi-Saksalle kohtalokasta – synteettinen polttoaine ei pelastanut
Uutiset | 14.12.2025 21:15
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
”Hyvää puhetta, kahvia ja vehnäleipää” – Tutkija ei löytänyt todisteita Kekkosen väitetyistä kovista otteista kuulustelijana
Uutiset | 14.12.2025 10:00
Jatkuvassa itsensä kehittämisessä on riskinsä –moni ajautuu henkisen kasvun oravanpyörään, jossa mikään ei riitä
Uutiset | 13.12.2025 21:20
Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?
Uutiset | 13.12.2025 21:05
Harva on kuullut tästä: Kruununprinssin ja hänen rakastajattarensa itsemurha järisytti koko Eurooppaa
Uutiset | 13.12.2025 20:02
Sähköongelmat voivat yllättää – näillä vinkeillä selviät joulunpyhistä turvallisesti
Uutiset | 13.12.2025 17:34
Muovikuusi vai aito joulukuusi? Ympäristön kannalta valinta on selvä
Uutiset | 13.12.2025 16:28
Nuori mies kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla
Uutiset | 13.12.2025 11:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00
Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava
Uutiset | 10.12.2025 13:23

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Riippuvuus Romanian öljystä oli natsi-Saksalle kohtalokasta – synteettinen polttoaine ei pelastanut
Uutiset | 14.12.2025 21:15
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Metsän arvoketjut ovat mukana myös Tiernapojat-näytelmässä
Mielipide | 11.12.2025 15:13
Lukijalta: Ymmärtämisen taustaa
Mielipide | 11.12.2025 15:03
Lukijalta: Syntyvyyskriisi on Suomen kohtalonkysymys
Mielipide | 11.12.2025 14:37
Lukijalta: Sote-kortin maksullisuus on asettanut työntekijät eriarvoiseen asemaan
Mielipide | 11.12.2025 10:51
Lukijalta: Suosi suomalaista – Silakat tai muikut eivät ole pieniä joulukaloiksi
Mielipide | 8.12.2025 10:47
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Piispa Mari Leppänen ja tuntolevyn merkitys
Mielipide | 8.12.2025 13:52
Lukijalta: Suomen asepalvelusta uudistettava kohti kansalaispalvelusta
Mielipide | 9.12.2025 11:10

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajat: Maatalouden ja aluekehityksen rahoitus turvattava EU:n monivuotisessa rahoituskehyksessä
Uutiset | 12.12.2025 15:51
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste