Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Liikenne

Talven nopeusrajoitukset tällä viikolla voimaan maanteillä

28.10.2026 1:31
Lue lisää 
Merenkulku
Kansainvälisen merenkulkujärjestön IMO:n pääsihteeri Arsenio Dominguez Helsingissä torstaina. (Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva)

Merenkulkujärjestön pääsihteeri Punaisenmeren tilanteesta: "Hinnat voivat nousta vielä lisää"

Suuret rahtivarustamot ovat siirtäneet laivojaan pois Suezin kanavan reitiltä Jemenin huthi-kapinallisten iskujen vuoksi.
STT / Ville Väänänen 1.3.2024 9:50, muokattu 1.3.2024 9:50
a– a+
Merenkulku

YK:n alaisen Kansainvälisen merenkulkujärjestön IMO:n tammikuussa aloittaneella pääsihteerillä Arsenio Dominguezilla riittää työsarkaa. Merenkulkuala painii juuri nyt merkittävän ongelman kanssa, jossa se on sijaiskärsijä, kuten Dominguez huomauttaakin STT:lle.

– Punaisellamerellä on valitettavasti hyvin vaikea tilanne. Laivaliikenne on kokenut siellä ongelmia. Se on sijaiskärsijä, koska sillä ei ole varsinaista yhteyttä alueen geopoliittiseen tilanteeseen.

Dominguezin viittaama geopoliittinen tilanne on se, että Jemenin huthikapinalliset alkoivat ampua muun muassa ohjuksilla Punaisellamerellä ja Adeninlahdella purjehtivia rahtialuksia.

Huthit ovat ilmoittaneet tukevansa iskuillaan Gazaa hallitsevaa äärijärjestö Hamasia sen taistelussa Israelia vastaan. Huthien merkittävä tukija on Iran.

Pääsihteerillä on kolmen kohdan vaatimuslista asian ratkaisemiseksi.

– Ensimmäinen toiveeni on laivaliikenteen ja merenkulkijoiden suojeleminen, koska he ovat viattomia uhreja tässä tilanteessa. He yrittävät toimittaa välttämättömiä tavaroita ympäri maailman.

Toiseksi Dominguez korostaa merenkulun vapauden ylläpitämistä.

– Kolmas vaatimukseni on liennyttää tilanne ja palauttaa (Punaisenmeren) merenkulku normaaliksi.

Dominguez voi vain toivoa tilanteen rauhoittumista. Samalla Dominguez myös painokkaasti vaatii Jemenin huthikapinallisia vapauttamaan Galaxy Leader -rahtialuksen miehistön, jonka he ottivat panttivangiksi 19. marraskuuta Punaisellamerellä.

Dominguez kertoo, että kaikki merenkulkualaan kuuluvat sidosryhmät tekevät yhteistyötä hyvin läheisesti. Aiemmin Punaisellamerellä kulkeville aluksille lisättiin aseistettua turvallisuushenkilöstöä suojaamaan miehistöjä.

Huthien iskut konttialuksia ja öljytankkereita vastaan johtivat siihen, että Punaisellamerellä alkoi länsimaiden operaatio, jossa pyritään suojelemaan aluksia ja iskemään hutheja vastaan Jemenissä. Iskuja ovat tehneet Yhdysvallat ja Britannia.

Huthien iskut ovat silti jatkuneet, ja siksi varustamot ovat siirtäneet alustensa purjehdusreittejä Punaisenmeren ja Suezin kanavan sijaan kiertämään Afrikan mantereen Hyväntoivonniemen kautta.

– Nyt liikenne on kiertoreitillä Hyväntoivonniemen ympäri, ja se pidentää matkaa arviolta kymmenen päivää. Se lisää meriliikenteen päästöjä aikana, jona pyrimme vähentämään meriliikenteen päästöjä, Dominguez selvittää.

Matka-ajan pidentyminen on nostanut alusten operointikuluja. Kyse on eräänlaisesta dominoilmiöstä, sillä esimerkiksi vakuutuskulut ovat nousseet ja rahtikulut kaksinkertaistuneet.

Britannian yleisradioyhtiö BBC kertoi tammikuussa logistiikka-alan konsulttiyhtiön Drewryn laskeneen, että 12-metrisen merikontin kuljetushinta oli noussut 15 prosenttia.

– Hinnat voivat nousta vielä lisää. Punaisenmeren väylä on tärkein Euroopan ja Aasian välinen reitti. Rahtihinnat kasvavat, kun aluksia täytyy reitittää uudelleen, ja se johtaa lisäongelmiin logistiikassa. Esimerkiksi kontteja ei ole saatavilla silloin, kun on tarve. Se taas johtaa seuraavaan ongelmaan.

Suomi on vientivetoinen maa, joka kärsii, kun kuljetusketjut muuttuvat. Dominguez myöntää aikojen olevan nyt vaikeita mutta valaa uskoa parempaan huomiseen.

– On sopeuduttava globaaliin tilanteeseen, joka vaikuttaa erityisesti nyt laivaliikenteeseen. Meillä on Punaisenmeren tilanne, eikä pidä unohtaa myöskään tilannetta Mustallamerellä.

Mustanmeren tilanteella Dominguez viittaa Venäjän kaksi vuotta sitten aloittamaan hyökkäyssotaan Ukrainassa, mikä on vaikeuttanut Ukrainasta lähtevää ja sinne tulevaa laivaliikennettä.

Sittemmin Venäjä ja Ukraina solmivat YK:n ja Turkin välityksellä Mustanmeren viljanvientisopimuksen, mutta se raukesi viime heinäkuussa, eikä Venäjä ole halunnut sitä uusia.

Hän muistuttaa silti, että merenkulkuala on sopeutuva. Se on luovinut usean ison kriisin läpi tällä vuosituhannella, kuten vuosien 2008–09 finanssikriisin ja koronapandemian.

– Meidän on oltava sitkeitä. Jatketaan työtä ja vastataan kysyntään toimittamalla tavaroita ympäri maailmaa. Siksi pyydän hieman kärsivällisyyttä, sillä paremmat ajat ovat tulossa, Dominguez uskoo.

Lue myös

Trump: Tapaaminen Zelenskyin ja Putinin kanssa järjestetään hyvin pian

Putin on toistuvasti torjunut suorat tapaamiset Zelenskyin kanssa.
28.10.2026 8:45

Suomen ja Tanskan ulkoministerit tapaavat keskiviikkona

Ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) tapaa Tanskan ulkoministeri Lars Lökke Rasmussenin tänään Helsingissä, kertoo...
28.10.2026 8:33

Netanjahun blokki johdossa, kun puolet äänistä oli laskettu Israelin parlamenttivaaleissa

Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun blokki oon siirtynyt johtoasemaan parlamenttivaaleissa, kun puolet äänistä oli...
28.10.2026 8:31

Aihetunnisteet

huthit merenkulku Punainenmeri

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Näin Kreml kommentoi Stubbin ja Stören puhelua
Uutiset | 27.10.2026 13:53
Ex-ministeri tyrmää lapsilisäesityksen – ”Vaikka ei ollut jakovaraa, ajateltiin, että tämän vaikutuksesta tulevaisuudessa syntyy jakovaraa”
Uutiset | 27.10.2026 15:02
Stubb ja Norjan Støre puhuivat Putinin kanssa: ”Keskustelu oli suora ja asiallinen”
Uutiset | 27.10.2026 11:46
Puolan Tusk: Näin Stubb raportoi Putin-puhelun jälkeen
Uutiset | 27.10.2026 15:31
Raportti: Tässä ovat Ukrainan sodan opit varautumisen kannalta
Uutiset | 27.10.2026 0:01
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Sebastian Tynkkyseltä karua tekstiä RKP-pomosta – varoittaa pakolaistaustaisten ”jälkiseuraamuksista suomalaiseen politiikkaan”
Uutiset | 27.10.2026 15:33
Stubb soitti Putinille – Näin kommentoi Kaikkonen
Uutiset | 27.10.2026 15:20
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
Antti Kaikkonen väläyttää: Tulisija kaikkiin uusiin pientaloihin
Uutiset | 23.10.2026 11:25
Asiantuntija: Donetskista nähdään, mitä Venäjä tavoittelee
Uutiset | 26.10.2026 11:00
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Uusimmat

Trump: Tapaaminen Zelenskyin ja Putinin kanssa järjestetään hyvin pian
Uutiset | 28.10.2026 8:45
Suomen ja Tanskan ulkoministerit tapaavat keskiviikkona
Uutiset | 28.10.2026 8:33
Netanjahun blokki johdossa, kun puolet äänistä oli laskettu Israelin parlamenttivaaleissa
Uutiset | 28.10.2026 8:31
Argentiinan hallinto: Brasilian vaalit hävinnyt Bolsonaro on matkalla Ecuadoriin
Uutiset | 28.10.2026 8:29
Hali: Ikäihmisten hoivapaikkaa jonotetaan yhä laittoman pitkään – näillä alueilla tilanne on pahin
Uutiset | 28.10.2026 8:16
Vasemmistoliitto ja vihreät torppaisivat Viiankiaavan Natura-poikkeaman – muut puolueet empivät kantojaan
Uutiset | 28.10.2026 8:01
Talven nopeusrajoitukset tällä viikolla voimaan maanteillä
Uutiset | 28.10.2026 1:31
NYT: Trumpin hallinto harkitsee jälleen myönnytystä Venäjälle
Uutiset | 27.10.2026 22:30
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Kokonaisvastuu Suomen paralympiajoukkueesta siirtyy pois Olympiakomitealta
Uutiset | 27.10.2026 18:22
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ranskan liekit tulivat kuin tilauksesta – näin perussuomalaiset valjastavat Pariisin mellakat vaalivankkureihinsa
Uutiset | 26.10.2026 16:39
Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Trump: Tapaaminen Zelenskyin ja Putinin kanssa järjestetään hyvin pian
Uutiset | 28.10.2026 8:45
Suomen ja Tanskan ulkoministerit tapaavat keskiviikkona
Uutiset | 28.10.2026 8:33
Netanjahun blokki johdossa, kun puolet äänistä oli laskettu Israelin parlamenttivaaleissa
Uutiset | 28.10.2026 8:31
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Perustuslain kiemurat
Mielipide | 27.10.2026 15:55
Lukijalta: Hyvinvointia arjessa
Mielipide | 26.10.2026 15:36
Lukijalta: Vapaaksi vahingollisista riippuvuuksista
Mielipide | 26.10.2026 13:22
Lukijalta: Ykseys – yhdessä päättämisen alkuperäinen ajatus
Mielipide | 26.10.2026 13:15
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten Kainuun piiri: Pitkien etäisyyksien vaikutukset kotitalouksiin huomioitava päätöksenteossa
Keskusta | 26.10.2026 10:27
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata