Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Zelenskyi: USA:n päätös ei edesauta rauhaa

13.3.2026 15:20
Lue lisää 
Biokaasu
Janne Vuorenmaan mielestä tukipolitiikkaa on biokaasun osalta jo kohdillaan. Tärkeintä olisi nyt saada maaseutuvastainen ilmapiiri paremmalle tolalle.  (Kuva: Saara Savusalo)

Kaasuautoista piti tulla buumi, mutta tavoitteet ovat kaukana – Biokaasua maatalouden jätteistä tuottava yrittäjä uskoo silti alan tulevaisuuteen

Janne Vuorenmaa korostaa, että biokaasu on kotimaista polttoainetta. Kun sitä tankkaa autoonsa, raha jää omaan maakuntaan.
Meri Alaranta-Saukko 3.9.2023 8:00, muokattu 29.8.2023 13:06
a– a+
Biokaasu

Haapavetisessä Vuorenmaan Maatila Oy:ssä on hyödynnetty lypsylehmätilan sivutuotteena syntynyttä biokaasua jo yli 15 vuoden ajan. Nuoret tuottajat olivat aikaansa edellä tarttuessaan paikallisen maatalouskoneita kehittävän ja valmistavan Agronicsin ehdotukseen. 

Vuorenmaan tilalla oli jo aiemmin testailtu yhtiön tuotteita. Nyt Agronics ehdotti heille kokeiltavaksi biokaasun käyttöä oman tilan lämmitykseen. 

Siitä se lähti. Ensin tilalta saadulla biokaasulla lämmitettiin navetta, sitten talousrakennuksia ja lopulta käyttövesi. 

– Aluksi pyöritimme sähkögeneraattoria oman tilan tarpeisiin, Janne Vuorenmaa kertoo. 

Uusi vaihde saatiin silmään, kun vuonna 2019 vanha biokaasulaitos sanoi sopimuksen irti. 

– Piti päättää, mille aletaan. Tehtiin uusi investointi, Vuorenmaa jatkaa.  

Seuraavaksi Valio otti yhteyttä maatalousyhtymää pyörittäviin veljeksiin ja tiedusteli, olisiko heidän mahdollista puhdistaa kaasua maitoauton käytettäväksi. Monenlaisia suunnitelmia oli ollut ilmassa jo pitkään. 

– Tulimme siihen tulokseen, että nyt on aika lähteä toteuttamaan haaveita, jos aiotaan päästä eteenpäin, Vuorenmaa kertoo. 

Helmikuusta 2021 Vuorenmaan tilan reunamilla on seistä jököttänyt tankkauspiste, josta kuka tahansa voi hakea autoonsa biokaasua. Keskimäärin tankilla käy kuusi autoa päivässä, minkä lisäksi tilalta maidot hakeva maitoauto kulkee Vuorenmaan biokaasulla. 

Lisäinvestointisuunnitelmat kytevät jo biokaasuyrittäjien mielissä. Tilalle on tulossa seuraavan polven reaktori. Se tarkoittaa enemmän kaasua ja isompaa puhdistuskapasiteettia. Näin halutaan varmistaa, että tarjonta vastaa kysyntää. 

Jos kaasuautojen tankkauspisteitä ei ole, ihmiset eivät voi hankkia autojakaan.

Janne Vuorenmaa

Polttonesteen hinnannousun myötä Suomeen kuten moniin muihinkin Euroopan maihin on iskenyt sähköautobuumi. Kaasuautojen kysyntä on siinä sivussa hiipunut.  

Juha Sipilän (kesk.) hallitus asetti aikoinaan tavoitteeksi, että Suomessa olisi vuoteen 2030 mennessä liikennekäytössä 50  000 kaasuautoa. Liikenteen ilmastopolitiikan työryhmä tavoittelee samassa ajassa peräti 130  000 Suomen teillä huristelevaa kaasukäyttöistä autoa.  

Nämä luvut häälyvät kaukana, sillä vuoden 2021 lopussa Suomessa oli tieliikennekäytössä vain runsaat 14  000 autoa. Miksi kaasuautot ovat ajautuneet syrjäteille? 

Vuorenmaan mielestä kysymyksessä on muna vs. kana -ilmiö. 

– On oltava tankkauspisteitä, jotta tulee autoja. Jos niitä ei ole, ihmiset eivät voi hankkia autojakaan, koska ilman kaasua ne autot eivät kulje, hän kuvaa. 

Ensimmäinen lähtökohta tavoitteen edistämiseksi on Vuorenmaan mukaan se, että alkutuotannosta saadaan kannattavaa. 

– Kun se puoli on kunnossa, maatalousyrittäjä pystyy investoimaan biokaasutuotantoon. Jos ei tule perustyöstä rahaa, ei pysty satsaamaan miljoonien kaasulaitoksiin, hän korostaa. 

Vuorenmaan mielestä tukipolitiikkaa on biokaasun osalta jo kohdillaan. Tärkeintä olisi nyt saada maaseutuvastainen ilmapiiri paremmalle tolalle. 

– Onneksi Valio on lähtenyt profiloimaan isompia yksiköitä. Siitä se innostus lähtee. Tärkeää olisi myös saada julkisuutta biokaasun tuotannolle ja sen hyödyille.

Tankatessa voi miettiä, tankataanko siinä Putinin tai Saudi-Arabian taskuun vai jollekin muulle taholle.

Janne Vuorenmaa

Vuorenmaa korostaa, että biokaasu on kotimaista polttoainetta. Hän toivoo, että kuluttajat miettisivät tankatessaan, mihin heidän rahansa menevät. 

– Tankataanko siinä Putinin tai Saudi-Arabian taskuun vai jollekin muulle taholle? Kun käyttää kotimaista biokaasua, raha jää omaan maakuntaan. 

Vuorenmaan usko biokaasun tulevaisuuteen on vahva. Hän arvioi, että jatkossa nesteytettyä biokaasua menee enemmän rekka-autoihin. 

– Tulevaisuudessa maatiloilta ehkä myydään kaasu toimijoille, jotka nesteyttävät sen. Tällä hetkellä kaasu on meillä paineistettuna. Sitä ei ole vielä näissä kokoluokissa järkeä nesteyttää.

Pian käyttöönotettava uusi reaktori mahdollistaa tankattavan kaasun määrän tuplaamisen tulevaisuudessa. 

– Nähtäväksi jää, mistä tilan tulot jatkossa koostuvat, Vuorenmaa päättää. 

Juttu on julkaistu alunperin Suomenmaan kuukausilehdessä heinäkuussa 2023.

Lue myös

Paljastus Trumpin sisäpiiristä: Sotaveteraani vastustaa Iranin sotaa

Yhdysvaltain varapresidentti J. D. Vance suhtautuu skeptisesti hyökkäykseen Irania vastaan, kaksi Donald Trumpin hallinnon korkeaa virkamiestä...
13.3.2026 22:02

Täältä suomalaiset haluavat nyt mökkinsä

Suomen halutuin mökkipaikkakunta on tällä hetkellä Kuusamo, kertoo myyntipalvelu Oikotie tiedotteessaan. Oikotien mukaan Kuusamosta...
13.3.2026 21:45

Nyt puhuvat ikuiset joustajat – "Työkaveri saa aina heinäkuun"

Moni suomalainen kokee joutuvansa joustamaan työpaikallaan toistuvasti vain siksi, että on lapseton. Lomat...
13.3.2026 21:21

Aihetunnisteet

biokaasu ilmasto Liikenne päästöt

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Israelin armeija sanoo iskeneensä kohteeseen, jossa Iran kehittää ydinaseita
Uutiset | 12.3.2026 13:36
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Netanjahu lisäsi sodalle uuden tavoitteen – ”Nyt on tullut aika”
Uutiset | 13.3.2026 9:10
Tutkimus: Testosteronin taso tulee huomioida ruokavaliossa – yksi asia voi olla vaaraksi
Uutiset | 12.3.2026 21:36
Valiokunta vaatii loppua dieselautojen pakkasongelmille – Ministeri Ranteelta peräänkuulutetaan toimia
Uutiset | 11.3.2026 16:30
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
”Hengenlähtö oli lähellä,” Kelan Lasse Lehtonen sanoo kohutuista Brysselin lentokentän tapahtumista MT:lle
Uutiset | 12.3.2026 18:40
USA ei ole vielä valmis saattamaan aluksia Hormuzinsalmen läpi
Uutiset | 12.3.2026 15:22
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Paljastus Trumpin sisäpiiristä: Sotaveteraani vastustaa Iranin sotaa
Uutiset | 13.3.2026 22:02
Täältä suomalaiset haluavat nyt mökkinsä
Uutiset | 13.3.2026 21:45
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Trump ylvästeli Iranin johtajien tappamisella – ”On suuri kunnia tehdä se”
Uutiset | 13.3.2026 18:39
Tutkija: Siviiliuhrien määrä kasvaa, mutta Iranin johdossa ei näy paniikkia
Uutiset | 13.3.2026 18:31
Macron varoitti Venäjää kuvittelemasta liikoja – ”Se erehtyy”
Uutiset | 13.3.2026 18:21
Tämäkin vuosi on vaikea, sanovat Vuokranantajat
Uutiset | 13.3.2026 18:10
”Minulla on vain yksi pää,” aivotärähdyksen saanut Kläbo viestitti
Uutiset | 13.3.2026 18:00
Viestipalvelu X esittää muutoksia tileihinsä EU:n sakkojen myötä
Uutiset | 13.3.2026 17:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Paljastus Trumpin sisäpiiristä: Sotaveteraani vastustaa Iranin sotaa
Uutiset | 13.3.2026 22:02
Täältä suomalaiset haluavat nyt mökkinsä
Uutiset | 13.3.2026 21:45
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Tarvitaan tukiasemia ja valokuitua
Mielipide | 11.3.2026 13:40
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste