Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ruoka

PTT: Ruoka kallistuu tänä vuonna 2,5 prosenttia – naudanliha vielä enemmän

25.9.2025 9:31
Lue lisää 
Työperäinen maahanmuutto
Ulkomaalaisten opiskelijoiden mielestä suomalaiset ovat suvaitsevia, mutta haluttomia tutustumaan uusiin ihmisiin. Kuvituskuvan henkilö ei liity uutiseen. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva )

Tutkimus: Ulkomaalaiset opiskelijat viihtyvät Suomessa hyvin, silti puolet aikoo muuttaa pois

Kansainväliset osaajat toivovat, että suomalainen työelämä olisi kielitaitovaatimuksiltaan joustavampi.
STT–Pekka Torvinen 14.3.2023 10:14, muokattu 14.3.2023 10:15
a– a+
Työperäinen maahanmuutto

Ylivoimaisesti suurin osa kansainvälisistä tutkinto-opiskelijoista kotiutuu Suomeen hyvin ja nopeasti, mutta lähes puolet opiskelijoista pitää muuttoa pois Suomesta opintojen jälkeen todennäköisenä. Näin kertoo tänään julkaistu Kansainvälisten osaajien Suomi -hankkeen loppuraportti.

Ulkomaalaiset opiskelijat arvostavat Suomessa tutkimuksen mukaan koulutuksen korkeaa laatua, elintasoa ja luonnonläheisyyttä. Jopa 87 prosenttia on tyytyväisiä opintoihinsa.

Suomen vetovoimatekijöitä ovat tutkimuksen perusteella ylipäätään yleinen elintaso, luonnonläheisyys sekä työn ja vapaa-ajan tasapaino. Lisäksi yleinen turvallisuus sekä ihmisoikeudet ja demokratia tekevät Suomesta houkuttelevan. Sen sijaan esimerkiksi työmahdollisuuksia tai palkkatasoa pitää vain harva tärkeänä Suomen vetovoimatekijänä.

Tutkimuksen perusteella kansainvälisten osaajien joukossa on lähes yhtä paljon niitä, jotka arvioivat suomalaisen yhteiskunnan olevan kansainvälisyyden vastainen kuin niitä, jotka arvioivat sen olevan kansainvälinen.

Lisäksi maassa pidempään asuneiden ulkomaalaisten näkemykset ovat enemmän kallellaan siihen suuntaan, että suomalainen yhteiskunta on poissulkeva. Maassa vähemmän aikaa asuneiden näkemykset ovat myönteisempiä.

Enemmistön mielestä suomalaiset ovat suvaitsevia, mutta haluttomia tutustumaan uusiin ihmisiin. Moni kuitenkin näkee, että nuoremmat sukupolvet ovat vastaanottavaisempia ulkomaalaisia kohtaan.

Ystäviä on vaikea saada. Noin 40 prosenttia ulkomaalaisista opiskelijoista katsoo, että vaikeus saada ystäviä on hankaloittanut kotiutumista. Noin kolmannes opiskelijoista arvioi mahdollisuutensa edetä urallaan Suomessa heikoiksi.

Ystävät ja muut sosiaaliset verkostot vaikuttavat tutkimuksen mukaan paljon myös työllistymismahdollisuuksiin. Joka neljäs työtä tekevistä, sitä hakevista tai kumppanin vuoksi muuttaneista ulkomaalaisista hankkii tietoa työmahdollisuuksista ystäviltään. 30 prosenttia ulkomaalaisista löysi nykyisen työpaikkansa omien verkostojensa kautta.

Kumppaninsa vuoksi Suomeen muuttaneista ulkomaalaisista 67 prosenttia kertoo kotiutumisen vaikeutuneen siksi, että töiden löytäminen on ollut hankalaa. Tutkimuksen mukaan tämä voi heikentää myös Suomen vetovoimaa työperäisenä maahanmuuttokohteena.

Tutkimuksen perusteella huoli perheen kotiutumisesta koskee myös niitä ulkosuomalaisia, joilla on ulkomaalainen kumppani. Heistä melkein neljännes mainitsee paluumuuttohalukkuutta heikentäväksi syyksi kumppaniin liittyvät syyt.

Tutkimuksen mukaan kansainväliset osaajat toivovat, että Suomen työelämä olisi kielitaitovaatimuksiltaan joustavampi. Paikallisen kielen oppimista pidetään tärkeänä, mutta se pitäisi ulkomaalaisten opiskelijoiden mielestä saada paremmin osaksi opintoja, ja työssä käyvät ulkomaalaiset toivovat, että kieltä voisi opiskella työajalla.

Tutkimushankkeessa tehtiin tehtiin kyselyt viidelle ryhmälle: ulkosuomalaisille, paluumuuttajille, Suomessa asuville ja täällä töitä tekeville tai hakeville ulkomaalaisille, kumppanin vuoksi Suomeen muuttaneille ulkomaalaisille ja korkeakoulututkintoa Suomessa suorittaville ulkomaalaisille.

Kyselyissä oli yhteensä 2 500 vastaajaa. Lisäksi kyselyaineistoa täydennettiin noin sadalla haastattelulla ja erilaisilla työpajoilla.

Tutkimuksen toteutti E2 Tutkimus ja hankkeen on rahoittanut joukko eri työmarkkinajärjestöjä, ulkoministeriö, työ- ja elinkeinoministeriö, Keva, Business Finland sekä Helsingin, Espoon, Oulun ja Tampereen kaupungit.

Lue myös

Nato-maassa linjanmuutos: "Ammu ensin, kysy myöhemmin"

Puolan puolustusministeriö esittää, että maa voisi omalla päätöksellään ampua alas venäläisiä lennokkeja esimerkiksi...
25.9.2025 22:02

Väitös: Näin suuria määriä varusmiehet vetivät nuuskaa ja savukkeita päivässä

Varuskunnissa kouluttajatehtävissä toimivien ja varusmiesjohtajien oma esimerkki ja kannustus ovat erittäin tärkeässä roolissa...
25.9.2025 22:02

Tutkimus: Ikävä oireyhtymä iskee rakennusalan työntekijöihin – Yhteen ryhmään erityisesti

Rakennusalan työntekijät ovat työnsä takia suurentuneessa vaarassa sairastua leikkaushoitoa vaativaan rannekanavaoireyhtymään, kertoo lääkäriseura...
25.9.2025 21:50

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07
James Bondin tappaminen oli virhe, sanoo Bond-kirjailija
Uutiset | 23.9.2025 21:32
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
Tutkimus: Tämä yksinkertainen mittaus perusterveydenhuollossa voi pelastaa hengen
Uutiset | 24.9.2025 21:44
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Suomen suurin kultahippu löytyi 90 vuotta sitten – komistaa nyt suomalaisen miljardöörin kokoelmaa
Uutiset | 24.9.2025 21:00
Et ehkä ole niin hyvä lajittelija kuin luulet – Nämä ovat yleiset mokat
Uutiset | 23.9.2025 20:51
Kylmäävä Nato-ennustus: Tarvitaan kuolettava isku
Uutiset | 23.9.2025 22:10
Suunnitelma kehkeytyy – Näin Venäjän jäädytetyt varat voitaisiin saada Ukrainan käyttöön ilman takavarikointia
Uutiset | 24.9.2025 9:59
Huoli apteekkipalveluista leviää: ”Tätäkö se on, mitä perussuomalaiset lupasivat?”
Uutiset | 24.9.2025 13:48
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33
James Bondin tappaminen oli virhe, sanoo Bond-kirjailija
Uutiset | 23.9.2025 21:32
Tätä superruokaa tutkijat hehkuttavat: ”Vain pari päivässä”
Uutiset | 17.9.2025 21:04
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
Tutkija: Tämä helppo kikka auttaa unettomuuteen
Uutiset | 15.9.2025 22:05
Sähköautojen kysyntä on nyt kovaa – Tässä ovat Sakan myydyimmät
Uutiset | 20.9.2025 22:06
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36

Uusimmat

Nato-maassa linjanmuutos: ”Ammu ensin, kysy myöhemmin”
Uutiset | 25.9.2025 22:02
Väitös: Näin suuria määriä varusmiehet vetivät nuuskaa ja savukkeita päivässä
Uutiset | 25.9.2025 22:02
Tutkimus: Ikävä oireyhtymä iskee rakennusalan työntekijöihin – Yhteen ryhmään erityisesti
Uutiset | 25.9.2025 21:50
Paljastus: Kiinalaiset drooniasiantuntijat lensivät Venäjän avuksi
Uutiset | 25.9.2025 21:47
”Työttömän työnhakijan ei kannata lahjoittaa sukusolujaan” – Lapsettomien yhdistys vaatii korjausliikettä hedelmöityshoitoihin
Uutiset | 25.9.2025 21:40
Kävitkö uimassa? – Se saattoi aiheuttaa otitis externan
Uutiset | 25.9.2025 21:25
Uskomaton sattuma: USA:n presidentti yritettiin ampua kahdesti 50 vuotta sitten – Nyt toinen ampujista kuoli
Uutiset | 25.9.2025 21:15
Uutispommi: Berliinistä märkä rätti Putinin kasvoille
Uutiset | 25.9.2025 21:02
Hallitus esittää: Passikuvat ja sormenjälkitiedot laajempaan rikostutkintakäyttöön
Uutiset | 25.9.2025 18:24
”Se on törkeää”– keskusta vaati Oulaskankaan päivystyksen säilyttämistä, Juuso kieltäytyi pakittamasta
Uutiset | 25.9.2025 18:12
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kuin lehmä nevassa” – Hallitus kuuli kunniansa suurtyöttömyydestä ja velkaantumisesta
Uutiset | 23.9.2025 16:45
Huoli apteekkipalveluista leviää: ”Tätäkö se on, mitä perussuomalaiset lupasivat?”
Uutiset | 24.9.2025 13:48
Mauri Kontu joutui palkkaamaan yritykseensä hitsaajat Filippiineiltä – ”Työperäinen maahanmuutto on elinehto”
Uutiset | 20.9.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nato-maassa linjanmuutos: ”Ammu ensin, kysy myöhemmin”
Uutiset | 25.9.2025 22:02
Väitös: Näin suuria määriä varusmiehet vetivät nuuskaa ja savukkeita päivässä
Uutiset | 25.9.2025 22:02
Tutkimus: Ikävä oireyhtymä iskee rakennusalan työntekijöihin – Yhteen ryhmään erityisesti
Uutiset | 25.9.2025 21:50
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Puheet lisäsopeutustarpeesta vähentävät kulutusta ja heikentävät talouskasvua
Mielipide | 24.9.2025 13:50
Lukijalta: Barrikadit kasvavat, milloin roihahtaa?
Mielipide | 24.9.2025 13:43
Lukijalta: Kannettu vesi on kaivon surma
Mielipide | 24.9.2025 13:39
Lukijalta: Sananvapauden takkuinen taival – erimielisetkö toisia syrjiviä?
Mielipide | 23.9.2025 13:09
Lukijalta: Miksi EKP kehittää maksuvälinettä, jota kukaan ei halua?
Mielipide | 14.8.2025 10:34
Lukijalta: Valvonta ja jätehuollon turvallisuus eivät ole uhattuna
Mielipide | 23.9.2025 12:27
Lukijalta: Kun Suomi luopui omasta rahasta, se oli suuri talouspoliittinen virhe
Mielipide | 16.9.2025 16:15
Lukijalta: Urheilun vapaamatkustajat pois
Mielipide | 18.9.2025 18:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan neljäs ehdokas
Keskusta | 24.9.2025 12:10
Vesaiset täydensi hallitustaan
Keskusta | 22.9.2025 15:06
Keskustanuorten varapuheenjohtajaksi kolme ehdokasta
Keskusta | 22.9.2025 13:09
Keskustanuorten varapuheenjohtajaksi kolme ehdokasta
Keskusta | 22.9.2025 13:09
Keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan neljäs ehdokas
Keskusta | 24.9.2025 12:10
Vesaiset täydensi hallitustaan
Keskusta | 22.9.2025 15:06
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste