Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunnan kyselytunti
Pääministeri Sanna Marin ja valtiovarainministeri Annika Saarikko torjuivat kyselytunnilla kokoomuksen velkasyytöksiä. (Kuva: Lehtikuva/Antti Aimo-Koivisto)

Saarikko kokoomukselle: Velkaantumisen vaihtoehto on selän kääntäminen kansalaisille

Pekka Pohjolainen 19.1.2023 18:11, muokattu 19.1.2023 18:35
a– a+
Eduskunnan kyselytunti

Velanoton vaihtoehto on kansalaisten jättäminen oman onnensa nojaan energiakriisissä, katsoo valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.).

Saarikko sanoi eduskunnan kyselytunnilla velkaantumisesta jälleen kysyneelle kokoomukselle ymmärtäneensä puolueen tukeneen kansalaisten auttamista energiakriisin keskellä.

– Se tarkoittaa, että jos täällä vaatii kovasti, että ”älkää enää velkaantuko”, niin se on yhtä kuin suomeksi ”ei auteta kansalaisia energiakriisissä”. Teidän on valittava, kumpaa tietä te tarkoitatte.

Saarikon mukaan puheet siitä, että Suomella tai kaikille Euroopan mailla olisi ollut valittavissa toinen tie, ovat perättömiä. 

– Ei olisi ollut, tai sitten me olisimme hylänneet kansalaistemme hyvinvoinnin.

Saarikko muistutti myös, että hallituskausi on niin loppusuoralla, että esimerkiksi säästölakeja ei enää ehdittäisi tehdä ja viedä läpi eduskunnassa.

Velkakeskustelun avasi kokoomuksen Ben Zyskowicz, joka muistutti, että valtion korkomenot olivat viime vuonna 800 miljoonaa euroa.

– Vielä syyskuussa valtiovarainministeriö arvioi, että tänä vuonna korkomenot olisivat 1 500 miljoonaa euroa. Eilen ministeriö kuitenkin kertoi luvun nousevan tästäkin vielä noin 1 000 miljoonalla eurolla. Tämä korkoihin tänä vuonna menevä 2 600 miljoonaa euroa eli 2,6 miljardia euroa on valtava summa.

Zyskowicz kysyi, miten hallitus reagoi korkomenojen nousuun.

Valtiovarainministeri myönsi korkojen nousseen viime aikoina odottamattomalla tavalla.

– Minun ymmärtääkseni erittäin laajasti jaetaan arvio siitä, että näin nopea koronnousu sittenkin näin nopealla tahdilla on tullut monelle taholle hiukan yllätyksenä.

Saarikon mukaan hallitus olisi tietenkin mieluummin valinnut sellaiset ajat, että alkuperäiset suunnitelmat talouden tasapainottamisesta olisivat olleet mahdollisia.

– On ­ – sanon suoraan – hiukan ikävää luoda sellaista kuvaa, että olisi ollut olemassa joku täysin toinen todellisuus, jossa vain ikään kuin toisenlaiset puolueet olisivat kyenneet tekemään täysin toisenlaisia ratkaisuja.

Saarikon mukaan nykyisen eduskunnan puolueista joka ikinen on hyväksynyt sen mittakaavan, jonka hallitus on velanotossa joutunut valitsemaan kriisien vuoksi. Muita kuin suoraan koronakriisiin tai sotaan liittyviä toimia siivittää hänen mukaansa parlamentaarinen kaikkien eduskuntapuolueiden yhteinen tahto, esimerkkinä keskustelu poliisien määrän tarpeellisuudesta.

Pääministeri Sanna Marin (sd.) myönsi, että Suomi on velkaantunut ja velalla on hinta.

– Ja kun velka teidänkin mielestänne on huono asia, niin minkä takia kokoomus on ottanut velkaa, kun se on ollut hallituksessa?

Marinin mukaan kyseessä ei ole vain tämän hallituksen asia, vaan edelliset hallitukset ovat velkaantuneet yhtä lailla.

– Minun on vaikeaa nähdä sitä, että samanaikaisesti voidaan kritisoida velkaantumista ja sitten kuitenkin ollaan valmiita sitä velkaa ottamaan — tekin olitte valmiita ottamaan kaikkiin näihin toimiin. Oli kyse pandemiasta, sodasta, energiakriisistä, te olitte kaikki nämä velkaeurot valmiita ottamaan.

Saarikon mukaan kokoomuksen väitteet siitä, että hallitus ei ole mistään ottanut pois, eivät myöskään pidä paikkaansa.

– Tämänkin vuoden budjetissa on huomattavasti pienempiä menoeriä vaikkapa kehitysyhteistyölle tai uusien liikennehankkeiden aloittamiseen. Tästäkin tietenkin moni kokee, että olemme tehneet vääränlaisia arvovalintoja tai ne ovat ikäviä päätöksiä, valtiovarainministeri totesi.

Nyt-liikkeen Harry Harkimo kyseli kyselytunnilla pääministeriltä, hajoaako hallitus nyt keskustan edustajien irtiottoon niin sanotussa translaissa.

Marin selvitti, että keskustan eduskuntaryhmän hajoaminen asiassa on ollut tiedossa salikäsittelyn osalta.

– Olen ajatellut ja on myös sanottu ja vakuutettu, että valiokuntatyöskentelyyn tämä ei vaikuta. Näin ei kuitenkaan nyt ole ollut, vaan myös valiokunnassa hallituspuolueiden rivit ovat tässä kysymyksessä hajonneet, ja kyllä me tulemme hallituksessa tätä asiaa yhdessä käsittelemään.

Marinin mukaan tärkeää on kuitenkin se, että esitys saadaan saliin äänestettäväksi.

– Ja itse ainakin toivon, että salin laaja enemmistö on translain takana.

Lue myös

Perussuomalaiset ei lähde kokoomuksen velkavälikysymykseen – "Kokoomuksen linja pikemminkin lisää julkisen talouden ongelmia kuin ratkaisee niitä"

Perussuomalaiset ei lähde mukaan kokoomuksen välikysymykseen julkisen talouden tilasta. Perussuomalaisten eduskuntaryhmä katsoo, että...
19.1.2023 18:33

Aihetunnisteet

Eduskunta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00
Kreml: ”Emme hyväksy”
Uutiset | 12.5.2025 16:26
EU:n ykkösdiplomaatti lataa: ”Venäjä haluaa sotaa”
Uutiset | 12.5.2025 21:03
Nyt tuli Zelenskyin ehto neuvotteluille
Uutiset | 13.5.2025 12:38
Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05
Älä jätä näitä oireita silmässä huomiotta – Lääkäriin on kiire
Uutiset | 12.5.2025 21:34
Tutkijat: Yllättävä aine auttaa irrottamaan hopeaa
Uutiset | 12.5.2025 22:00
Miksi sanomme Tukholma ja Pietari, kun muissa kielissä ne ovat Stockholm ja St. Petersburg? – Professori kertoo syyn
Uutiset | 11.5.2025 18:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09
Ukraina paljasti vakoiluverkoston
Uutiset | 9.5.2025 21:55
Kreml: ”Emme hyväksy”
Uutiset | 12.5.2025 16:26
Reuters: Hegsethin määräys pysäyttää Ukrainan sotilasapu yllätti Valkoisen talon
Uutiset | 6.5.2025 21:39
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Kotimainen traktoridiesel teki bensarosvosta talousihmeen – “Jeep-Valmet” oli yllättävän toimiva viritys 
Uutiset | 12.4.2025 21:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Raatteen tieltä Röyttään – Äkkipikainen suomalaiskenraali johti Lapin sotaa omavaltaisesti, mutta menestyksekkäästi
Uutiset | 12.4.2025 16:00
Hävetkää, perkeleet, julisti piispa Jari Jolkkonen venäläisille – ”Se viesti oli tarkkaan harkittu”
Uutiset | 18.4.2025 9:40
Venäjä aikoo käyttää pakkolunastettua amerikkalaisyritystä sotilaidensa ruokkimiseen
Uutiset | 17.4.2025 22:02
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Söpö jyrsijä voi nakertaa kotiisi hengenvaarallisia vaurioita – Silti sille ei saa tehdä mitään moneen kuukauteen
Uutiset | 13.4.2025 17:30

Uusimmat

Ministeri Ranne: Junaraiteet pitäisi muuttaa kapeammiksi koko maassa – ”Halutaanko me olla ikuisesti kiinni Venäjässä? Ei haluta”
Uutiset | 13.5.2025 19:02
Lentoliikenteeseen vaikuttavat Ilmailualan Unionin lakot toteutuvat
Uutiset | 13.5.2025 18:17
Suomi puntaroi EU:n yhteistä puolustuslainoitusta – Purra: Asiassa arvioidaan kokonaisetua
Uutiset | 13.5.2025 18:04
Yle: Epäiltyjen määrä laski Eagle S:n rikostutkinnassa
Uutiset | 13.5.2025 17:53
Zelenskyi: Tämä kannustaisi Putinia osallistumaan
Uutiset | 13.5.2025 17:23
HS-gallup: Enemmistö ammattiliittojen jäsenistä aikoo pysyä jäsenenä, vaikka verovähennysoikeus poistuu
Uutiset | 13.5.2025 17:03
Orpo uskoo hallituksen rivien pitävän – “Perussuomalaiset ovat sitkeää joukkoa” 
Uutiset | 13.5.2025 16:18
Hallituksen alv-poukkoilu nyppii pitkän linjan kuntosaliyrittäjää: ”Kenenkähän idea se oikein oli?”
Uutiset | 13.5.2025 16:02
Merziltä tiukka viesti Moskovaan: Edistystä tapahduttava
Uutiset | 13.5.2025 16:00
Orpo: Datakeskusten rakentamiseen ei liity ulko- tai geopoliittisia riskejä
Uutiset | 13.5.2025 15:54
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mikä äitiydessä on parasta? Entä vaikeinta? – Keskustan kansanedustajat ja mepit kertovat
Uutiset | 11.5.2025 19:00
Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05
Orpo joutui prässiin ammattiliittojen vastaisesta kampanjoinnista, Purralta pääsi kielletty sana 
Uutiset | 8.5.2025 18:27

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ministeri Ranne: Junaraiteet pitäisi muuttaa kapeammiksi koko maassa – ”Halutaanko me olla ikuisesti kiinni Venäjässä? Ei haluta”
Uutiset | 13.5.2025 19:02
Lentoliikenteeseen vaikuttavat Ilmailualan Unionin lakot toteutuvat
Uutiset | 13.5.2025 18:17
Suomi puntaroi EU:n yhteistä puolustuslainoitusta – Purra: Asiassa arvioidaan kokonaisetua
Uutiset | 13.5.2025 18:04
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ei ole enää lottovoitto olla suomalainen
Mielipide | 13.5.2025 15:00
Lukijalta: Hallituksen alv-vuoristorata kurittaa pahiten liikunta-alaa
Mielipide | 12.5.2025 15:24
Lukijalta: TV on kansaa varten
Mielipide | 12.5.2025 15:16
Lukijalta: Metsänomistajien on kannettava vastuunsa
Mielipide | 12.5.2025 15:12
Lukijalta: Pohteen Digitaalinen sotekeskus on hyvä palvelu
Mielipide | 5.5.2025 12:38
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00
Lukijalta: Petteri Orpo vie ja Riikka Purra komppaa!
Mielipide | 6.5.2025 11:39
Lukijalta: Vantaalla voitettiin joukkuepelillä
Mielipide | 5.5.2025 12:46

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten varapuheenjohtaja Leivo-Rintakorpi pyrkii jatkokaudelle
Keskusta | 13.5.2025 13:22
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste