Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Hätänumeroon merkittävä uudistus

27.6.2025 9:00
Lue lisää 
Keskustan puoluevaltuusto
Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko korosti kestävää talouspolitiikkaa keskustan puoluevaltuuston kokouksessa Rovaniemellä. (Kuva: Saara Savusalo)

Saarikko kehotti hallituskumppaneita lopettamaan haaveilun kehysten rikkomisesta – "Kaikki syyt ovat tekosyitä"

Keskusta ei tule olemaan mukana hallituksessa, jossa keimaillaan talousryhdin hylkäämisen kanssa, puolueen puheenjohtaja linjasi
Samuli Vänttilä 20.11.2021 12:15, muokattu 21.11.2021 10:41
a– a+
Keskustan puoluevaltuusto

Keskustan puheenjohtajan Annika Saarikon mukaan keskusta ei tule suostumaan kehysten avaamiseen koronan jälkeen. Valtiovarainministeri Saarikko linjasi selvin sanankääntein puolueensa talouslinjaa Rovaniemellä keskustan puoluevaltuuston alussa pitämässään puheessa.

Saarikko sanoi olevansa erittäin huolestunut siitä, että useammassa hallituspuolueessa on halua uhmata suomalaisen politiikan talousryhdin pitkäaikaista perinnettä.

Hän painotti, että korona-aikana velkaantuminen on ollut perusteltua ja väistämätöntä, mutta se vaihe ei saa jäädä päälle.

– Maatamme johtaa nyt oma sukupolveni, jonka aikuiselämän aikana raha on ollut halpaa alhaisen korkotason takia. Historian unohtavilla ei ole tulevaisuutta. Halpa raha, raha ylipäänsä, ei saa sokaista päätöksentekijää.

– Korona-ajasta nyt aika siirtyä kestävää talouskasvua tukevaan politiikkaan. Ovatko hallituskumppanimme tähän valmiita?

Toivon tähän asiaan hallituskumppaneilta selkeäsanaisia vastauksia. Kaikissa tilanteissa.

Annika Saarikko

Korona-ajan poikkeuksellisuudella Saarikko perusteli myös viime keväänä tehtyä menokehyksen kasvattamista. Enään sitä perustetta ei kuitenkaan ole, keskustajohtaja painotti.

Hän kysyi, ovatko hallituskumppanit edelleen sitoutuneita kehysten pitämiseen ja voiko keskusta luottaa, että sovittu pitää.

– Kaikki syyt kehysten avaamiselle koronan jälkeen ovat tekosyitä.

Saarikko kehotti hallituskumppaneista SDP:tä, vasemmistoliittoa ja vihreitä lopettamaan haaveilun kehyssopimuksen rikkomisesta.

Keskusta ei tule Saarikon mukaan olemaan mukana hallituksessa, jossa keimaillaan talousryhdin hylkäämisen kanssa.

– Toivon tähän asiaan hallituskumppaneilta selkeäsanaisia vastauksia. Kaikissa tilanteissa.

– Keskusta edellyttää, että sovittuun sitoudutaan. Sovitun menokehyksen horjuttaminen on hallituksen horjuttamista.

Keskustajohtaja myönsi, että hallituksen yhteistyö ei ole kaikilta osin ollut sitä, mitä odotettiin. Saarikon mukaan puolueet ja niiden tapa tehdä politiikkaa ovat muuttuneet.

– Tunnistan, että hallituksesta syntyy nyt riitelevä kuva. En pidä siitä itsekään. Puolustan silti oikeuttani pitää keskustan ydinarvoista kiinni.

Hän aikoi käydä periaatteellisen keskustelun talouspolitiikan reunaehdoista kaikkien hallitusryhmien puheenjohtajien kanssa vielä ennen joulua.

– En jää odottamaan jäiden lähtöä Kemijoesta, jos tästä on erimielisyyttä, hän sanoi.  

Valtiovarainministeri myös muistutti, etteivät korot ole ikuisesti alhaalla. Halvalla saatava velka ei siksi voi olla pätevä perustelu.

– Kun tämän hallituksen tekoja arvioidaan tulevaisuudessa, tuo selitys jatkuvalle velanotolle ei kelpaa. Korot eivät ole ikuisesti alhaalla. Kaikkea emme voi saada.

En jää odottamaan jäiden lähtöä Kemijoesta, jos tästä on erimielisyyttä.

Annika Saarikko

Saarikko korosti, että kestävä talouspolitiikka tarvitsee tukirakenteita, joiksi hän mainitsi muun muassa valtiontalouden kehykset, talouskasvua tukevat uudistukset sekä reilun veropolitiikan.

– Tuosta kokonaisuudesta muodostuu se köysistö, johon talouspoliittiset päätökset nojaavat keskustalaisessa ajattelussa.

Valtiovarainministeri painotti myös rohkeutta uudistua. Hän summasi, että kestävä, pitkän ajan kasvu on paras lääke velkaantumiselle.

– Työpaikat, ahkeruus ja yritteliäisyys, uudet ideat, uudet investoinnit. Vain niillä Suomi nousee. Pitää elää huomista eikä vain lämmitellä eilisen hiipuvissa hiilloksissa.

Valtiovarainministeri mainitsi myös työmarkkinoiden uudistamisen, korkeakoulutuksen laajentamisen, kannustavan verotuksen ja ulkomaisen työvoiman saatavuuden keinoiksi talouskasvun edistämiselle.

Lue myös

Saarikko: Keskusta on valmis lainsäädäntömuutoksiin, joilla voitaisiin torjua paremmin hybridivaikuttamista

Keskusta on valmis lainsäädäntömuutoksiin, joilla Suomen rajalla pystyttäisiin nykyistä paremmin vastaamaan hybridivaikuttamisen kaltaiseen...
20.11.2021 10:51

Keskustan ryhmäpomo Pylväs valmis koviin toimiin: "Liikkumisesta ja asumisesta tulossa liian kallista"

”Päivänpolitiikkaan kuuluu EU-slangi”
20.11.2021 11:15

Riikka Pirkkalainen aluevaaleista: Tässä asiassa keskusta on yksin

Keskustan puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen kertoi ymmärtävänsä kentän huolen siitä, voidaanko annetut lupaukset lähipalveluiden...
20.11.2021 12:12

Saarikko Suomenmaalle: Toivottavasti hallituksessa löydetään ratkaisut talouskysymyksiin – “Paineita kehykseen on paljon"

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko pitää toivottavana, että hallituksessa löydetään ratkaisut mielipiteitä jakaviin talouskysymyksiin...
20.11.2021 15:09

Aihetunnisteet

Annika Saarikko Keskusta keskustan puoluevaltuusto Politiikka puoluevaltuusto Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Nyt Israel kommentoi Iranin ydinlaitosten tuhoja
Uutiset | 25.6.2025 11:08
Tasa-arvokeskusteluun laitetaan vauhtia vanhoillislestadiolaisen liikkeen sisällä – ”Toiminnassamme ei ole kyse provokaatiosta, vaan inhimillisestä hädästä”
Uutiset | 26.6.2025 17:29
Ukrainalainen asiantuntija varoittaa: ”Älkää ryssikö tätä”
Uutiset | 26.6.2025 9:00
”Venäjä todella vihaa sitä” – Naton operaatio keräsi kiitosta
Uutiset | 26.6.2025 10:00
Paljastus: Kremlin liittolaiselta merkittävä kädenojennus
Uutiset | 24.6.2025 22:02
Nyt on avomaankurkun aika – tältä näyttää satoennuste
Uutiset | 25.6.2025 22:00
Tällainen maistissa ajaminen saa suomalaisilta hyväksyntää
Uutiset | 26.6.2025 21:00
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Paljastus: Kremlin liittolaiselta merkittävä kädenojennus
Uutiset | 24.6.2025 22:02
Britannia: Kova ydinasepäätös
Uutiset | 25.6.2025 9:10
Nyt Israel kommentoi Iranin ydinlaitosten tuhoja
Uutiset | 25.6.2025 11:08
Itsenäinen ydinase? – Saksassa historialliset gallupluvut
Uutiset | 23.6.2025 21:48
Tarinat | Neuvostoliitto pommitti, mutta juhannusperinteistä ei tingitty – Katso kuvat!
Tarinat | 20.6.2025 10:00
Alkoholi on Euroopassa kalliimpaa vain kahdessa maassa kuin Suomessa
Uutiset | 19.6.2025 14:25
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30

Uusimmat

Uusi tuomarisääntö – Trump julisti voittoa
Uutiset | 27.6.2025 22:30
Yritykset hillinneet sateenkaarilogojen käyttöä – tässä syy
Uutiset | 27.6.2025 22:00
Miten mökkeily vaikuttaa kansantalouteen? – Tässä luvut
Uutiset | 27.6.2025 21:30
FT: Kreml-suhde hiertää Saksan demareissa
Uutiset | 27.6.2025 21:07
Osallistutko tapahtumaan sunnuntaina? – Huomaa tämä varoitus
Uutiset | 27.6.2025 20:15
S&P 500 -indeksi ja Nasdaq Composite uusiin ennätyslukemiin
Uutiset | 27.6.2025 18:59
Euroopan keskipuolueet kokoontuvat Helsingissä – ”Euroopan on kyettävä toimimaan yhdessä ja puolustamaan vapautta sekä oikeusvaltiota”
Uutiset | 27.6.2025 18:26
JSN hyväksyi ohjeistuksen luottamuksellisen tausta-aineiston käytöstä
Uutiset | 27.6.2025 18:18
Putin: Venäjän ja Ukrainan rauhanehdotukset ovat ristiriidassa
Uutiset | 27.6.2025 18:10
Israelin joukot surmanneet yli 60 ihmistä Gazassa, kertoo väestönsuojeluvirasto
Uutiset | 27.6.2025 17:35
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
”Yhden karhun saatan kaataa” – Näin kansanedustajat viettävät juhannusta
Uutiset | 19.6.2025 18:23

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Uusi tuomarisääntö – Trump julisti voittoa
Uutiset | 27.6.2025 22:30
Yritykset hillinneet sateenkaarilogojen käyttöä – tässä syy
Uutiset | 27.6.2025 22:00
Miten mökkeily vaikuttaa kansantalouteen? – Tässä luvut
Uutiset | 27.6.2025 21:30
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tavallinen, turvallinen ja sujuva arki
Mielipide | 27.6.2025 14:07
Lukijalta: Datatalouden tiekartta ei ole maasto
Mielipide | 26.6.2025 13:28
Lukijalta: Venäjä vastaan länsi – taloudellinen painoarvo ratkaisee
Mielipide | 26.6.2025 13:17
Purra pääsi saksineen jatkoon
Mielipide | 25.6.2025 10:10
Lukijalta: Yhteisvelkaa ja velkajarrua – tulossa talousvaalit 
Mielipide | 23.6.2025 14:51
Lukijalta: Suomi pyyhkii kansainvälisellä oikeudella pöytää
Mielipide | 24.6.2025 9:42
Purra pääsi saksineen jatkoon
Mielipide | 25.6.2025 10:10
Lukijalta: Ihmisen, rahan vai valtion valtaa?
Mielipide | 19.6.2025 13:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste