Yle: Eri puolilla Suomea on tehty murtoja yhteiskunnan kannalta elintärkeisiin kohteisiin – "Voisiko tässä olla takana jotain muutakin?"
Suomessa on tehty eri puolilla maata epäilyttäviä murtoja yhteiskunnan toiminnan kannalta elintärkeisiin kohteisiin, kertoo Yle.
Kriittistä infrastruktuuria ovat esimerkiksi tietojärjestelmät, sosiaali- ja terveystoimen tilat, päiväkodit ja koulut, liikenneväylät ja vesihuolto.
Ylelle asiasta kertoo Kuntaliiton kehittämispäällikkö Ari Korhonen. Hän toimii liitossa kuntien varautumisen vastuuhenkilönä.
Korhonen pitää mahdollisena, että jotkut ilmi tulleet teot liittyisivät tiedusteluun.
– On havaittu muutamia yksittäisiä tapahtumia tai murtoja, jotka saattavat antaa aiheen olettaa, että kysymys ei olisi tavanomaisesta rikoksesta vaan tiedonhankinnasta, hän sanoo Ylelle.
Korhosen mukaan kunnissa on herännyt epäilyjä esimerkiksi silloin, kun murto on tehty paikkaan, johon tyypillinen murtovaras ei tunkeutuisi.
Korhonen ei kuitenkaan kerro asiasta tarkemmin. Hän perustelee vaitioloaan turvallisuussyillä.
Hämmästystä on herättänyt Korhosen mukaan sekin, jos murtokohteesta ei ole viety omaisuutta tai siellä ei ole ollut varastettavaa. Se on hänen mukaansa herättänyt pohdintoja, mistä on kyse.
– Laitoksessa tai infrakohteen sisällä on saatettu mennä esimerkiksi kaappiin, jossa ei ole mitään. Myös se on herättänyt ajatuksen siitä, että voisiko tässä olla takana jotain muutakin, Korhonen kertoo.
Suojelupoliisin viestintä- ja yhteiskuntasuhdepäällikkö Milla Meretniemi sanoo Ylelle, että jälkiä jättävä murtautuminen ei ole valtiollisen tiedustelun tyypillinen toimintamalli.
Hän kuitenkin sanoo, että kriittinen infrastruktuuri kiinnostaa tiedustelutoimijoita. Tiedustelutoimijoilla on tavoitteena etsiä esimerkiksi tietoa haavoittuvuuksista.
Supo on arvioinut kriittiseen infrastruktuuriin kohdistuvan tiedustelun ja vaikuttamisen olevan koholla, mutta infrastruktuurin toiminnan lamauttaminen Suomen alueella ei ole Supon mukaan todennäköistä.