YK:n yleiskokous vaatii jälleen välitöntä aselepoa Gazaan – Yhdysvallat äänesti vastaan
YK:n yleiskokous on hyväksynyt päätöslauselman, jossa vaaditaan välitöntä aselepoa Gazaan. Lisäksi päätöslauselmassa kehotetaan valtioita ryhtymään kaikkiin tarvittaviin toimiin Israelin painostamiseksi, jotta tämä lopettaisi konfliktin.
Yleiskokous hyväksyi ei-sitovan päätöslauselman ylivoimaisella enemmistöllä äänin 149–12 Suomen aikaa puoliltaöin perjantain vastaisena yönä.
Suomi äänesti päätöslauselman puolesta. Muun muassa Israel, Yhdysvallat, Unkari ja Argentiina äänestivät lauselmaa vastaan. 19 maata pidättyi äänestämästä.
Päätöslauselmassa vaaditaan lisäksi, että miehittäjävaltio Israel lopettaa saarron välittömästi ja varmistaa, että humanitaarinen apu saavuttaa palestiinalaisväestön koko Gazan alueella. Lisäksi lauselmassa muun muassa vaaditaan äärijärjestö Hamasia ja muita järjestöjä vapauttamaan kaikki panttivangit.
Israeliin kohdistuu kasvavaa painetta päästää lisää humanitaarista apua Gazaan, jossa YK on arvioinut koko väestön olevan nälänhädän vaarassa.
Nyt hyväksytyssä päätöslauselmassa muun muassa tuomitaan jyrkästi kaikki siviilien nälkiinnyttäminen sodankäynnin keinona sekä humanitaarisen avun laiton estäminen.
Israel esti pitkään humanitaarisen avun pääsyn Gazaan, mutta on hiljattain höllentänyt saartoa. Nyt osa avustuskuljetuksista on päässyt kaistalle, mutta avun määrä on edelleen riittämätön.
Israel on viime viikkoina muun muassa sallinut ruoka-avun toimittamista alueelle Yhdysvaltojen tukeman Gaza Humanitarian Foundationin (GHF) jakelukeskusten kautta. YK on kieltäytynyt yhteistyöstä kiistanalaisen järjestön kanssa ja ilmaissut huolensa muun muassa sen puolueettomuudesta.
Gazan väestönsuojeluviraston mukaan kymmeniä ihmisiä on surmattu GHF:n jakelupisteiden lähellä toukokuun lopusta lähtien. Virasto sanoi, että Israelin joukot surmasivat torstaina parikymmentä apua odottanutta ihmistä.
GHF taas sanoi torstaina, että ainakin kahdeksan sen henkilökunnan jäsentä on kuollut Gazassa. GHF:n mukaan Hamas oli hyökännyt sen henkilökuntaa kuljettanutta linja-autoa vastaan.
Yhdysvallat esti viime viikolla YK:n turvallisuusneuvoston päätöslauselman, jossa vaadittiin aselepoa sekä humanitaarisen avun rajoittamatonta pääsyä Gazaan. Yhdysvaltojen mukaan päätöslauselma olisi heikentänyt meneillään olevia diplomaattisia pyrkimyksiä konfliktin ratkaisemiseksi.
Qatarilaismedia al-Jazeeran mukaan Yhdysvallat on käyttänyt veto-oikeuttaan aselepoa vaativan päätöslauselman kaatamiseksi turvallisuusneuvostossa nyt jo viisi kertaa sitten lokakuun 2023.
Yhdysvallat on Israelin merkittävä liittolainen. Israel aloitti tuhoisan hyökkäyksensä Gazassa vuoden 2023 lokakuussa. Gazalaisviranomaisten mukaan Israel on surmannut hyökkäyksensä yhteydessä yli 55 000 ihmistä. YK pitää lukuja luotettavina.
YK:n erityiskomitea arvioi jo marraskuussa, että Israelin sodankäynnin menetelmät Gazassa täyttävät kansanmurhan tunnusmerkit.